Zprávy HCJB 24.9.2000 - 30.9.2000

 Laoská vláda obnovuje pronásledování křesťanů
   (Compass) - Když laoská vláda v červnu propustila několik křesťanů z vězení, zdálo se, že úřady uvolňují svůj trvrdý postoj proti náboženským menšinám. Během posledních týdnů však došlo k novému zatýkání křesťanů a také pokračuje zavírání kostelů. Přestože laoská ústava zaručuje svobodu vyznání, vláda v praxi uplatňování této zásady znemožňuje. Podle hodnověrných zdrojů je nyní v laoských věznicích pro svou víru 27 křesťanů. Panují rovněž obavy z toho, že represálie postihnou i hlavní město Vientiane. Tomu se laoská vláda v minulosti v obavách z nepříznivé mezinárodní odezvy vyhýbala. Úřady v provinciích Luang Prabang a v Savannakhet pokračují v donucování stovek křesťanů zříci se své víry před shromážděnými souvěrci, nutí je podepsat písemné prohlášení, v některých případech i zúčastňovat se krvavých obětních animistických obřadů.
 
 Putinovo zvolení pomáhá evangelijní činnosti v Rusku
   (Mission Network News) - Mnozí věřící nevevěděli, jak se mají dívat na vítězství Vladimíra Putina v březnových prezidentských volbách. Ale nyní se ukazuje, že jeho zvolení skutečně pomáhá křesťanským církvím působícím v Rusku. Andrej Semenčuk z Russian Ministries řekl, že Putin nikdy nebránil v činnosti žádné křesťanské organizace. „Mnoho organizací se mohlo znovu zaregistrovat. Jiným prostě registraci prodloužili,“ řekl Semenčuk. Semenčuk dodal, že tato příznivá situace připravila cestu pro letošní úspěšnou letní mládežnickou kampaň v Rusku.
 
 Indonézští křesťané odmítají účastnit se rozhovorů o usmíření
   (ReligionToday) – Křesťanští představitelé na indonézských Ambonských ostrovech se odmítají zúčastnit rozhovorů o usmíření mezi křesťany a muslimy, které na tento měsíc svolal indonézský prezident Abdurrahman Wahid. Compass Direct uvádí, že křesťanští představitelé toto své odmítnutí zdůvodňují nedostatkem opravdové snahy indonézské vlády ukončit travající násilí páchané islamistickými ozbrojenci hnutí džihád. Statistika konfliktu na Moluckém souostroví vykazuje jen za období od ledna 1999 přes 3000 mrtvých, řadu zničených kostelů a stovky vypálených domů. Křesťané žádají OSN o zásah.
 
 Věřící na Srí Lance musí čelit sérii útoků
   (Religion Today) - Křesťané žijící na ostrově Srí Lanka se pohybují v moři zmatků. World Evangelical Fellowsip (WEF) oznamuje, že proti evangelijním sborům na Srí Lance nyní brojí tamní militantní buddhisté. Křesťané zde tvoří jen 1% obyvatelstva, 70% jsou buddhisté, zbytek pak většinou hinduisté a muslimové. „Protikřesťanské síly se i nyní proti nám stavějí čelem,“ řekl v srpnu jeden evangelikální představitel na Srí Lance. „Jeden kostel nám právě spálila do základů banda militantních buddhistických mnichů. V jiném městě zase vylomili chrámové dveře a dovnitř postavili buddhistickou sochu. Přitom policie s buddhisty sympatizuje a nechce nám pomoci.“ Bandy jen za minulý měsíc šestkrát napadly místa, kde církev promítala film Ježíš, oznamuje WEF. Zničili veškeré technické zařízení, zbili pracovníky sboru a zbourali části budov. „Neříkám vám tyto věci, abyste nás litovali, ale abyste se modlili za Boží lid, který trpí rukou nepřitele,“ dodal později týž církevní představitel.
 
 Americké imigrační úřady zadržely 63 iráckých katolíků na hranici
   (Religion Today) - Úředníci amerického imigračního úřadu přemýšlejí o dalším osudu 63 iráckých křesťanů zadržených při pokusu o ilegálním vstup do země. Dle Reuters byli chyceni na mexické hranici nedaleko od San Diega minulý týden. Jiných 126 osob bylo zadrženo již mexickými úřady v motelu v Tijuana. Iráčané říkají, že jsou chaldejští katolíci, malá menšina v převáženě muslimské zemi. Mnoho chaldejských katolíků se po útěku z Iráku při hledání náboženské svobody a ekonomické prosperity usazuje právě v San Diegu, zvláště v posledních letech. Oblast se tak stala domovem jedné z největších komunit chaldejských katolíků na světě. Iráčané řekli, že v případě vrácení do své země jim hrozí vězení nebo smrt.
 
 Malawiská církem zahájila vysílání misionářů do zahraničí
   (Religion Today)- Malawiská církev posílá misonáře na Západ. Dawn Fridayfax oznamuje, že Living Waters Church (církev Živé Vody) v Blantyre, největším městě Malawi- země ve středu Afriky- zahájila činnost sborů ve Švýcarsku a v Anglii. „Posílali jste do Afriky misionáře. Jsme za to velmi vděčni. Nyní seménko, které jste přinesli vzrostlo a rostlina přinesla ovoce. Jako vaše duchovní děti se vydáváme sloužit ve vašich zemích,“ řekl Israel Mpinda, církevní evangelista. Living Water Church je nejrychleji rostoucí církví v Malawi. V porovnání s rokem 1987, kdy měla 80 členů má nyní 15 000 členů. V roce 1996 založili evangelisté z hlavního sboru 175 sborů a tyto sbory založily dalších 200 sborů.
 
 Nová misijní strategie se soustředí na 2000 komunit, které dosud neslyšely evangelium
   (Mission Network News) - Operation Mobilization zahájila novou misijní strategii „Acts 13 Breakthrough“, jejímž smyslem je přinést evangelium těm skupinám lidí ve světě, které dosud evangelium neslyšely. Je to pokus povolat 200 000 nových misijních pracovníků ze 100 000 sborů po celém světě. Vzhledem k tomu, že po světě existuje asi 2000 lidských skupin, kde sbory nejsou buď žádné, nebo jen velmi vzácné, George Verwer z OM předpokládá, že bude třeba tisíců nových misionářů.
 
 Bolivijské protestantské církve usilují o náboženskou rovnoprávnost
   (Compass) - Bolivijští protestanti již dlouho bojují o plnou náboženskou rovnoprávnost. Bolivie je jednou ze tří zbývajících latinskoamerických zemí, které bez zakolísání uznávají Římskokatolickou církev za nositelku státního náboženství. Věřící říkají, že vláda nebude nikdy moci uzákonit skutečnou svobodu vyznání pro svých 7.5 milionu obyvatel bez odluky církve a státu. Koncem července vláda anulovala prezidentský výnos omezující činnost nekatolických církví. Výnos by velmi těžce omezil protestantskou evangelizační činnost a veřejné bohoslužby. Nová legislativní iniciativa směřující k omezení práv bolivijských protestantů však bude předložena Kongresu ještě letos. Předpokládaný návrh zákona by měl obsahovat omezení pro školy, univerzity, sdělovací prostředky a „jiné druhy služeb“, které používají nekatolické náboženské společnosti v zemi.
 
 170 000 lidí se obrátilo ke Kristu během 11letého zdravotního programu
   (Mission Network News) - Zdravotní program pomáhá evengelijní misijní agentuře kázat Krista v zemích, které se před evangeliem uzavírají. Terry Dalrimple z Medical Ambassadors International objasnil, že program Community Health Evangelism organizace využívá ve 42 zemích světa: „Je to strategie umožňující přinášet Boží Lásku a Pravdu chudým a neosloveným lidem po celém světě. Je to zdravotně vzdělávací program vyučující obyvatele cestě ke zdraví fyzickému i duševnímu, společenskému i duchovnímu. Současně jde i o evangelijní působení na potřebné lidi a o jejich přivádění na cestu k Pánu Ježíši.“ Dalrimple si libuje, že odezva je výborná. Od roku 1989 se na cestu za Pánem vydalo 170 000 lidí právě prostřednictvím tohoto programu.
 
 Od požáru jsou obyvatelé v okolí Japonského evangelijního tábora sdílnější k Božímu slovu
   (Mission Network News) - 11.prosince vypukl v táboře a současně útulku Send International v Japonsku požár, který sice nezpůsobil žádná zranění, škody však byly značné. Od té doby se škody opravily a kazatelská činnost byla obnovena. „Kaple byla zcela přestavěna a skutečně vylepšena,“ řekl Frank Severn se Sendu. „V Japonsku je tradice, že pokud vypukne požár, vlastníci objektu jsou v očích veřejnosti vinni obecným ohrožením. Proto jsme do novin napsali prohlášení, kde jsme se za požár veřejně omluvili. Následně jsme mohli vidět, jak jsou k nám sousedé mnohem přátelštější. Na evangelizačních shromážděních se ukázalo mnoho lidí z okolí.“ Severn dodává, že přes přerušení způsobené požárem běží táborový program opět na plné obrátky. „Modlete se, aby rodiny před námi neuzavíraly své děti, ale by je k nám posílaly. To je snad nejlepší evangelijní myšlenka pro Japonsko.“
 
 Nábožensky motivované násilí na Molukách - další mrtví
   JAKARTA 27. září (ČTK) - Nejméně 14 osob přišlo o život a 12 utrpělo zranění při pokračujících střetech mezi muslimy a křesťany na indonéském souostroví Moluky. Oznámily to dnes oficiální indonéské zdroje. Podle křesťanských zdrojů bylo při násilnostech pobito nejméně 32 křesťanů. Úterní potyčky zasáhly křesťanskou vesnici Hatiwe Besar nedaleko letiště u města Ambon. Většina obětí byla zastřelena nebo ubita sekyrami, přičemž jejich těla podle agentury AFP uhořela v hořících domech. Někteří ze zraněných také utrpěli popáleniny, uvedla agentura Reuters.
 
 Cizí státní příslušník trpí bitím v Barmském vězení
   (Christian Solidarity Worldwide) - James Mawdsley, 27letý britskoaustralský občan odpykávající si 17letý trest vězení v zařízení Keng Tung v Barmě (nyní Myanmar) byl po tři dny podrobován bití 15 vězeňskými dozorci, řekl jeho otec David Mawdsley. Utrpení pro Jamese skončilo přeraženým nosem, černými podlitinami očí a pravděpodobně vnitřními poraněními. John Jenkins, britský velvyslanec v Rangúnu požaduje okamžité propuštění Mawdsleyho. James původně v létě dostal 12 let vězení za šíření „prodemokratické literatury“ v barmském příhraničním městě, trest mu však byl zvýšen za ilegální vstup do země, přestože měl v pasu platné vízum. „Je na čase, aby si barmský režim uvědomil, že tak hanebným způsobem se beztrestně již chovat nemůže,“ řekla Catherine Field z Christian Solidarity Worldwide. „To, co se stalo Jamesu Mawdsleymu je bohužel jen špičkou ledovce. Brutální potlačování prodemokratické opozice i etnických menšin juntou zašlo příliš daleko.“
 
 100 let od boxerského povstání v Číně
   (Mission Network News) - V tomto roce si připomínáme 100 let od mučednické smrti 239 misionářů při povstání boxerů v Číně. Bob Niklaus z Christian and Missionary Alliance řekl, že povstání mělo na církev dlouhodobý vliv. „Bylo to dočasné, byla to drahá zkušenost. Misionáři se vrátili, kostely byly znovu postaveny a dnes vidíme nejsilnější sbory, často domácí sbory, ale i součásti oficiální čínské církve tam kde Aliance pracovala.“ Niklaus dodal, že krev mučedníků je skutečně „setba, z níž církev roste.“ To, co je dnes v tomto ohledu v Číně je skutečně výsledkem práce křesťanů, kteří zůstali pevní i za cenu vlastních životů v časech jakými bylo boxerské povstání nebo jiné otřesy v Číně.
 
 Uzbecké úřady zdržely a zbily 9 věřících
   Devět křesťanů bylo v Uzbekistánu zadrženo, zbito a nuceno podpsat prohlášení diktované policejními úředníky. Oznamuje to Keston News. Během druhé šťary v jejich sborové místnosti, která následovala bezprostřeně po propuštění oněch devíti křesťanů policie přímo oznámila, že má rozkaz vypudit všechny baptisty, kteří jsou zde na návštěvě, z Taškentu. Čerstvé zprávy Open Doors potvrzují další dvě jiné šťary v dalších dvou sborech v oblasti a také přetrvávající odmítavé stanovisko k žádosti o uznání křesťanské kongregace Greater Grace. *HCJB World Radio vysílá uzbecky každý týden prostřednictvím pronajatých krátkovlnných zařízení ve Velké Británii. Vysílání bylo zahájeno v roce 1993 z Ecuadoru a v roce 1999 přeneseno do Anglie. V dosahu vysílání žije zhruba 15 milionů Uzbeků.
 
 Misie v Číně obnovuje činnost učitelů- kazatelů
   ((Mission Network News) - Erik Burklin z China Partner řekl, že biskup provincie Jiang Xi svolil, aby organizace pokračovala v činnosti učitelů- kazatelů. „Je to velká novina, uvážíme-li, že před několika měsíci jsme přijeli do dvou měst, kam jsme byli pozváni, abychom tam učili a na místě jsme pak zjistili, že učit nemůžeme.“ Pracovníci se vracejí do Jiang Xi tento týden k dalšímu kolu výuky a seminářů. „Lidé nám mohou nejvíce pomoci modlitbami k Bohu, aby nám dal moudrost jak v Číně jednat,“ dodává Burklin.
 
 Kolumbijští povstalci se zaměřují na kmenové křesťany
   (Mission Network News) - Křesťané z kmene Kogui jsou pronásledováni kolumbijskými povstalci. New Tribes Mission oznámila, že těžce vyzbrojené povstalecké bojůvky nedávno spálily všechny výtisky Nového Zákona, dějepravy a zpěvníky v jazyce Kogui. Celý týden povstalci hledali křesťany. Když 33 křesťanů z kmene Kogui odmítlo zapřít Krista, vyhnali je z města a spálili jejich domy.
 
 Vesnice v Jižní Africe útočištěm pro „sirotky AIDS“
   (Mission Network News) - Dar evangelikální baptistické misijní skupiny z Bethesdy (USA), vesnice pro jihoafrické sirotky – oběti AIDS jejich rodičů, je před dokončením. David Seefried z této organizace uvádí, že život ve vesnici poskytne dětem ochranu v chráněném, zdravém, pedadogicky i duchovně zajištěném prostředí. Organizace shromažďuje prostředky pro nákup dalších 200 akrů půdy. „Na pozemku je již sedm domů a my je chceme použít před stavbou nových chat,“ říká Seefried. Dodává, že domy poskytují těmto dětem útočiště, kde mohou najít „jídlo, lásku a péči a křesťanskou výchovu, kterou nezbytně potřebují. Náš soucit tak může pomoci vyrůst nové generaci afrických dětí, která ovlivní příští generaci.“
 
 Měnící se podmínky v Izraeli přinášejí kazatelské možnosti
   (Mission Network News) – Průběh mírových rozhovorů i obnovující se násilí v Izraeli přinášejí zajímavé momenty do kazatelské činnosti v této zemi. „Jako praví křesťané víme, že trvalý mír tu před příchodem Knížete Pokoje nebude,“ řekl David Sudlow z organizace Christians for Israel (CFI). „Je to velice vzrušující vidět biblická proroctví vyplňovat se přímo před našima očima. Každé ráno si chci poslechnout zprávy, abych se dozvěděl, co je nového – tolik to vše ukazuje na proroctví.“ CFI pomáhá při repatriaci Židů do Izraele, pomáhá křesťanům porozumět biblickým proroctvím a lidem zjevuje pravého Mesiáše, Ježíše Krista. Sovisející zprávy
 
 Nigerijští křesťané protestují proti islamizaci
   (Compass) - Jak stále více severonigerijských států přijímá islámské zákonodárství, tak vzrůstá nářek a protesty křesťanských představitelů. Věřící v Gombe, státu připravujícího se na přijetí šaríja (islámského zákonodárství) varovali, že vláda se dopustí těžkého omylu, pokud bude protlačovat plánovanou „falešnou islamizaci pluralistické společnosti v Gombe, kde 75% obyvatel jsou křesťané.“ Křesťané ve státě Borno, kde šaríja byla uzákoněna 18.srpna říkají, že islámské zákonodárství je pokusem o jejich pronásledování. Přes ujišťování ze strany islámských představitelů, že šaríja se týká jen muslimů se křesťané obávají, že jejich svobody budou omezeny. V tomto roce osm severních států nigerijské federace zahájilo cestu islamizace. Tři další o tom vážně uvažují. Náboženské konflikty spojené s tímto procesem zahubily stovky lidí a způsobily škody za mnoho milionů dolarů.
 
 Fotbalová hvězda odmítla kontrakt kvůli sobotě
   (Religion Today) - Argentinský fotbalista nehodlá kvůli penězům porušovat pravidlo o sobotě. Carlos Roa, brankář, který je členem Církve Adventistů Sedmého Dne, odmítl údajně lukrativní smlouvu nabízenou mu klubem Mancheter United. Oznamuje to Adventist News Network. Roa řekl, že nemohl přijmout smlouvu, která by jej mohla zavazovat k hraní o sobotách. Tu Adventisté považují za den sváteční. „Bůh je přednější, než 10 milionů dolarů,“ řekl Roa.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz