Zprávy HCJB 29.1.2001

 Sdružené misie HCJB World Radio bojují proti AIDS
   (HCJB World Radio) – Vůbec poprvé se 15. ledna setkal tým zdravotníků z HCJB World Radia s lidmi z oddělení sdělovacích prostčedků a výchovy ministerstva, aby společně čelili rostoucímu problému v Ekvádoru: AIDS. „Třicetdevět státních příslušníků a misionářů, včetně personálu z nemocnice Hospital Vozandes-Quito, rozhlasových a televizních pracovníků, biblických učitelů, studentů z Křesťanského centra dorozumívání a několik pozvaných pastorů se sešlo na společném setkání,“ říká sestra Betty Van Engen, která dohlíží na kliniku AIDS. „Diskutovali jsme o tom, jak bychom mohli pracovat společně na osvětě veřejnosti o tomto vážném problému, který je všeobecnou veřejností doslova ignorován.“ „Cílem je být prorockým hlasem varování a milujícím hlasem pro nemocné,“ vysvětlila tato sestra. „Každé oddělení vyjádřilo svůj vztah k části problému, která se ho týká: co potřebují znát řeholnice, co církve, co pastoři, aby mohli poskytovat poradenství.“ Ředitel oddělení pro zdravotnictví HCJB World Radia Eckehart Wolff říká, že tato událost poskytla rozhlasovým a televizním tvůrcům materiál pro nové pořady. Lékařští pracovníci vysvětlovali vážnost nemoci AIDS v Ekvádoru, bibličtí učitelé z Apoyo – přidružené misie HCJB World Radia a Leadership Resources) přiblížili zase teologickou perspektivu. Studenti z Křesťanského centra dorozumívání uvedli dramata. A rozhlasoví a televizní pracovníci mluvili o tom, jak by sdělovací prostředky mohly být používány k informování lidí o tomto problému. Účastníci navrhovali video a doprovodnou příručku spolu s televizními a rozhlasovými klipy, které by vnesly křesťanskou perspektivu do řešení problému AIDS a HIV v Ekvádoru. „My teď chceme zopakovat většinu z toho, co bylo na tomto setkání prezentováno a nahrát to na videokazety, takže bychom mohli vyrobit pořady o AIDS a o vztahu této nemoci k životu v rodině, sirotkům, mladým lidem a o vlivu AIDS na budoucí společnost v Ekvádoru,“ říká Wolff. Van Engen dodává, že AIDS je zatím ještě v Ekvádoru problémem jednotlivců. „Světová zdravotnická organizace odhaduje, že v zemi je 20 000 HIV-pozitivních lidí, ale jenom 4 000 bylo zatím laboratorně diagnostikováno. Jednotlivci, kteří dají najevo svým blízkým, že jsou tímto virem nakaženi, jsou často z rodiny vyobcováni, příbuzní se jim vyhýbají a zanechávají je bez domova.“ Přibližně 95 pacientů si přijde pro pomoc na kliniku AIDS do nemocnice Hospital Vozandes-Quito, říká sestra Van Engen. „I když klinika neposkytuje antivirové léky, můžeme nemocným poradit s jejich sociálními a citovými problémy a dát jim potřebné informace k tomu, aby se mohli vyhýbat nežádoucím infekcím. Důraz je na život, ne na smrt.“
 
 Turkménské úřady žádají sbor, aby se přestal scházet
   (Keston News Service) – Patnáct policejních úředníků, členů tajné policie a městských úředníků, provedlo 10. ledna razii na shromáždění Protestantské křesťanské církve v Turkménském hlavním městě Ašchabádu. Varovali přítomné, aby se v budoucnosti nezúčastňovali takovýchto „ilegálních“ setkání a sepsali si jména a osobní data přítomných. Poté byli členové církve předvoláni na městský úřad a znovu varováni, aby se jejich neregistrovaná církev přestala scházet. Pastor Tolmačev říká, že úřady zatím bezúspěšně setrvávají na svých hrozbách pronásledovat věřící a vyhladit církev. Turkmenský náboženský zákon nezakazuje zvláště neregistrovanou náboženskou činnost, ale státní úředníci přesto trvají na tom, že taková činnost je ilegální. Jenom společenství Výboru muslimských sunnitských věřících a Ortodoxní církve získali uznání státu.
 
 Biblická společnost přináší duchovní pomoc obětem zemětřesení.
   (International Bible Society) – Zatímco sociální organizace operující přímo na místě rychle reagují na potřeby obětí zemětřesení, které nastalo 13. ledna a zničilo území státu Salvador a sousedních zemí dodávkami potravin, zdravotnické pomoci a ubytováním, Mezinárodní biblická společnost (IBS) spěchá s dodávkami Biblí křesťanským vedoucím, aby mohli vyjít vstříc duchovním potřebám zraněných, bezdomovců a těch, kteří přišli o svůj majetek. Prvotní odhady mluví o stovkách mrtvých, tisících zraněných a statisících lidí bez domova. Přibližně 25 000 domácností bylo poškozeno buď zemětřesením anebo sesuvy bahna (toto číslo zahrnuje 7 000 domácností, které byly úplně zničeny). Misie se základnou v Colorado Springs v USA sem posílá více než 70 000 výtisků brožurek „Když se vám zhroutí svět pod nohama“, a „V čase krize je tady naděje“ vytištěných na základě Písma. Tyto brožurky jsou ve španělštině a jsou určeny sborům a misiím v Salvadoru, Guatemale, Hondurasu a Nikaragui.
 
 Britský klérus se stává terčem bojových vášní
   (Charisma News Service) – V Británii stoupá počet útoků na klérus a pastoři se stávají terčem zuřivých fyzických útoků. K fyzickému napadení církevního pracovníka denně dochází v Anglii a Walesu, uvádí Rada pro světovou misii (CWM). V roce 1999 více než 460 pracovníků církví (včetně pastorů, knězů i laiků) bylo podle zpráv v takovýchto útocích zraněno. Jelikož mnoho takovýchto útoků není hlášeno policii, vláda se domnívá, že odhady počtu útoků jsou nižší než skutečnost. Průzkum provedený Londýnskou univerzitou ukázal, že dvanáct procent anglikánského duchovenstva v Anglii (přibližně 1 300 duchovních) bylo v minulém roce napadeno. V průměru deset procent budov Anglikánské církve je denně terčem útoků. Nick Tolson, národní koordinátor firmy dbající o ochranu církve, která tato čísla vydala, říká, že odborníci, jako například lékaři a právníci, málokdy žijí v chatrné společnosti, i když jí třeba slouží. Takže kněží a duchovní jsou často „poslední, kteří zůstali“ a tak se stávají terčem útoků.
 
 4,1 miliónů lidí ve 36 jazycích vidělo film „Ježíš“
   (Mission Network News) – Film „Ježíš“ i nadále láme rekordy a slouží svému původnímu účelu – přivádět lidi ke Kristu. Oficiální zprávy pracovníků misií říkají, že 4,1 miliardy lidí již tento film vidělo. Od října, kdy to bylo 3,9 miliardy lidí, tento počet vzrostl. Film „Ježíš“ byl přeložen do 636 jazyků a přivedl k Pánu Ježíši Kristu přibližně 128 milionu lidí. Na dalších 280 překladech se ještě pracuje. Více než 2 800 týmů promítá film ve 106 zemích.
 
 Luteráni bojují s hladem v průběhu akce „Obří hrnec“
   (Religion Today) – „Není lepší den, než neděle „Obřího hrnce“, kdy si užíváme jídla a pití … a dělíme se o svoji hojnost s lidmi v nedostatku,“ říká Stephen Padre z americké Evangelikální luteránské církve. Zatímco 28. ledna dva týmy soupeří o prvenství v Národní fotbalové lize, tisíce luteránů se zapojí do zvláštní výzvy v Den Obřího hrnce, věnovanému národnímu úsilí v boji s hladem. Mladí členové budou sbírat peníze do velkých hrnců na polévku v době, kdy farníci budou odcházet z bohoslužeb ve fotbalovou neděli. „Jedno dítě z pěti žije v USA v bídě a přibližně jedna miliarda lidí na světě je nucena žít za dolar denně,“ říká Padre. „Obří hrnec je dobrý způsob na to, jak ukázat…. že můžeme udělat velký krok pro ukončení hladu.“ Účast na této akci se rozrostla z 22 sborů v roce 1990 na současných více než 11 000 po celé Kanadě a USA. Toto úsilí přineslo v roce 2000 více než tři miliony dolarů.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz