Zprávy HCJB 26.2.2001

 Na Srí Lance útočí dav na církev
   (Religion Today) – Když se na Srí Lance nedávno vrhl dav na skupinu srílanských evengelikálních křesťanů při jejich nedělních bohoslužbách, bylo podle svědků 35 osob krutě zbito. Tři z nich jsou ve vážném stavu. „Přišli s mačetami a holemi a napadli téměř všechny, kdo byli v církvi přítomni, a málem zničili budovu,“ říká H. M. Laksiri, člen místního sboru ve vesnici, která se nachází 200 km jihovýchodně od Colomba. Křesťané představují asi 10 % z 20 miliónů obyvatel Srí Lanky, z nichž většina se hlásí k buddhizmu. Členové buddhistické komunity většinou neradi vidí úsilí křesťanských skupin o získání nových věřících. Nicméně náboženská příslušnost útočníků nebyla zjištěna. Laksiri uvedl, že v sobotu večer vytloukli v kostele nějací lidé několik oken a varovali, aby druhý den nikdo nechodil na bohoslužby. „Velmi je hněvalo, že kážeme evangelium a vyhrožovali, že nás zabijí a znásilní naše ženy, pokud oblast neopustíme,“ řekl. „Rozčiloval je hluk způsobený při bohosužbách.“ Šířily se také pomluvy, že se na setkáních církve vyskytují malomocní.
 
 Turkménistán zostřuje sankce proti protestantům
   (Newsroom) – Západní pozorovatelé hlásí, že turkménské úřady se nadále snaží zlikvidovat vliv křesťanů v zemi, zavírají protestantské sbory, zatýkají pastory a pronásledují věřící. V sobotu 17. února zapečetily orgány hlavního města Ašchabádu dveře poslední baptistické modlitebny, a vzbudily tak obavy, že bude konfiskována, řekl pastor Vasily Korobov. Loni uzavřeli vládní úředníci všechny ostatní sbory Jednoty baptistů v zemi.
   Firuz Kazemzadeh, místopředseda americké komise pro mezinárodní náboženské svobody (USCIRF), uvádí, že turkménští představitelé během uplynulých týdnů zesílili útlak náboženských skupin. „Vzhledem k tomu, že vůdcům režimu nic nebrání provést, cokoli si zamanou, odstraňují prostě postupně všechny, jejichž činnost není pod naprostou kontrolou vlády,“ říká. Pronásledování ze strany státu zakouší také baháisté, Svědkové Jehovovi a přívrženci hnutí Haré Krišna. Turkménský prezident Saparmurat Niyazov, který byl jmenován „doživotním prezidentem“, minulý týden oznámil, že do roku 2010 odstoupí.
   * HCJB World Radio ve spolupráci s Back to the Bible brzy zahájí křesťanské vysílání v turkménštině. Pořady jsou ve výrobě a budou do Turkménistánu vysílány ze zahraničí. Tento projekt je součástí společného úsilí World by Radio a dalších významnějších provozovatelů křesťanského vysílání zpřístupnit rozhlasové pořady zaměřené na evangelium ve všech světových jazycích, kterými mluví aspoň milión lidí.
 
 Násilí v Kolumbii nutí misijní organizace měnit plány
   (Compass) – Rostoucí vlna násilí mezi kolumbijskými povstalci, polovojenskými skupinami a armádou země nutí mnohé mezinárodní misie, které v zemi působí, uvažovat, zda by neměly změnit své plány nebo se dokonce stáhnout. Snad žádná evangelikální služba v Kolumbii neutrpěla tak těžké ztráty jako New Tribes Mission (NTM). V lednu 1993 poblíž panamských hranic unesly kolumbijské bojůvky misonáře NTM Marka Riche, Davea Mankinse a Ricka Tenenoffa. Organizace se stále ještě snaží zjistit, co se s muži, které ministerstvo zahraničí USA považuje za mrtvé, stalo. Čtrnáct misionářů NTM bylo odvoláno z odlehlých oblastí a většina z nich nyní pracuje ve městě Bogotá na překladu Bible do domorodých jazyků za „asistence“ příslušníků cílových národnostních skupin. „Během několika příštích měsíců se chceme rozhodnout, jestli chceme v Kolumbii nechat i těch několik málo misionářů, kteří tam působí nyní,“ uvedl mluvčí NTM Scott Ross. „Poté, co selhaly mírové snahy a byl obnoven boj, zhoršila se situace natolik, že musíme zvážit, zda je rozumné, aby tam naši lidé ještě zůstávali.“
   * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio evangelium z FM stanic v kolumbijských městech Bogotá, Cali, Maicao a Uribia. Chystají se také plány, jak pomoci místnímu partnerovi uvést do provozu stanici ve Valleduparu. Mimoto vysílá HCJB World Radio křesťanské pořady ve španělštině do Kolumbie a po celé Latinské Americe na krátkých vlnách z Ekvádoru.
 
 Představitel skotské církve navrhuje zavřít 500 kostelů
   (Religion Today) – Církev Skotska bude muset zvážit, zda by neměla zavřít téměř třetinu svých kostelů, uvedl reverend Peter Neilson, předseda zvláštní komise skotské církve pro kontrolu a reformy. Řekl, že vzhledem k tomu, co dnes lidé od církve očekávají a jak se změnily jejich zvyky, je asi 500 ze stávajících 1700 kostelů nadbytečných. V jeho zprávě se rovněž navrhuje snížení počtu kazatelů a decentralizace moci a administrativy církve. Mezi jinými návrhy bylo zrušení nedělních bohoslužeb a některých tradičních modliteb a kázání. Zprávu, nazvanou „Kostel beze zdí“, si Skotská církev vyžádala před třemi lety kvůli obavám z úbytku členů a zmenšování obcí. Zpráva má být valnému shromáždění církve přednesena v květnu a očekává se, že vyvolá vášnivé diskuze o budoucí podobě a organizaci skotské církve.
 
 Církve jižních baptistů míří do nezasažených čínských měst
   (Mission Network News) – V Číně jsou statisícová města, která křesťanskou zvěst slyšela jen málo nebo vůbec ne. Toto prohlášení zaznělo v misijní radě Southern Baptist International. Vzhledem k této potřebě se církve jižních baptistů v USA rozhodly, že uvedená města „adoptují“. Vedoucí sborů je navštěvují, modlí se za ně a povzbuzují misijní snahy v těchto oblastech. Během šesti měsíců adoptovaly tři sbory 10 čínských měst a už nyní vidí duchovní ovoce svého počinu.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz