Zprávy HCJB 14.5.2001

 Turkmenská policie brání baptistickému pastoru vést bohoslužby
   (Keston News Service) - Baptistickému patoru Vasiliji Korobovovi bylo 7.května důstojníkem státní tajné policie v hlavním městě Ašchabádu sděleno, že v příštích šesti měsících nemůže opustit město či vést baptistická shromáždění. Policejní důstojník dodal, že pokud on a další baptisté přestoupí k ruské pravoslavné církvi, která je jedinou povolenou křesťanskou denominací v Turkmenistánu, bude po problémech. Korobovovi a jeho spolupracovníkům bylo zabráněno ve vedení nedělního shromáždění pod širým nebem ve městě Mary, 330 km východně od Ašchabádu. Vláda v souvislosti s potlačováním protestantských aktivit v zemi uzavřela baptistické chrámy. V dubnu došlo k deportaci ruského křesťana po předchozí čtyřdenní vazbě: Jevgenij Samsonov, člen světové letniční církve, byl uvězněn za účast při velikonočních bohoslužbách. HCJB World Radio ve spolupráci s Back to the Bible chystají zahájení křesťanského vysílání v turkmenštině. Programy se již nahrávají a brzy se očekává zahájení zkušebního vysílání z utajovaného místa mimo území Turkmenistánu.
 
 Hinduističtí násilníci jsou podezřelí z pumového útoku na katedrálu v Indii
   (Compass) - Podomácku vyrobené bomby explodovaly v úterý 8.května v římskokatolické katedrále sv. Františka ve městě Muzaffarpur v severoindickém státe Bihar. Dle došlých zpráv nebyl nikdo zraněn. Benedikt Osta, arcibiskup v Patně řekl, že k výbuchům došlo v 7:20 odpoledne, a že došlo ke zničení soch a Biblí. Výhružná zpráva nalezená na místě naznačuje, že bomba byla nastražena hinduistickými extrémisty v souvislosti s množstvím osob z okresu Patna obracejících se ke křesťanství. Text v hindi psaný ručně šafránově žlutým inkoustem oznamuje: „Ukončete obracení ke křesťanství pod rouškou sociální pomoci. Indie je hinduistická. Křesťané, opusťte Indii.“ Policie po výbuchu uvěznila dva muže, Dharmendera a Santoshe Kumara. Během jiného incidentu, ke kterému došlo rovněž 8.května, byla v Navangaru zapálena muslimská náboženská škola. Představitelé křesťanů a muslimů připisují incidenty spiknutí, jehož cílem je rozsévat strach mezi menšinami.
 
 Balkánští evangelikálové čelí vzrůstajícímu protivenství
   (Mission Network News) - Evangelijní křesťané čelí v balkánské oblasti rostoucímu útlaku, prohlásil John Cardan (Greater Europe Mission), žijící a pracující v Srbsku. „Pokaždé, když činnost jiných církví – baptistů, letničních či bratrských – roste, oficiální církev se pokouší je omezovat s tím, že prý všichni, kdo věří jinak, jsou prý sektáři.“ Cardan dodává že probíhá úspěšná mediální kampaň proti „všemu, co není součástí oficiální církve.“
 
 Vandalský útok na další pravoslavný chrám v Kosovu.
   (Keston Servive News) - Srbský pravoslavný chrám sv. Dimitrije v kosovské vesnici Sušica se 6.května stal terčem vloupání a následného ničení. V souvislosti s útokem, prvním tohoto druhu od února, nebyl nikdo vzat do vazby. Incident posílil obavy ze zhoršující se situace. Za posledních 21 měsíců bylo v Kosovu poškozeno nebo zničeno asi 100 pravoslavných zařízení.
 
 Hmotná pomoc otevírá v Tadžikistánu dveře evangelizaci
   (Mission Network News) - Starost o běžné věci obyvatel pomáhá v převážně muslimském Tadžikistánu šířit evangelium. Například Glen Reeves z organizace Medical Ambassadors uvádí, jak v jednom místě pomáhají při odvodňovacích pracích. „Obyvatelé v malé vesnici severozápadního Tadžikistánu měli problémy s odvodněním. Následkem toho řádila malárie, kvůli vysoké hladině spodní vody nic na polích pořádně nerostlo a v domech bylo vlhko.“ Reeves řekl, že taková pomoc přináší dobré vztahy a přátelství přes rozdílnou víru. „Jedna křesťanka pocházející z Tadžikistánu se zabývala hovory s místními ženami o zdravovědě. Získala jejich důvěru a tak je připravena půda pro otevřenější rozhovory.“
 
 Kanadští církevní představitelé volají po zásahu prosti Súdánu
   (Religion Today) - Pět kanadských církevních představitelů, kteří se minulý měsíc vrátili ze Súdánu vyzývá ke zmrazení rozvoje těžařského ropného průmyslu ve válkou zmítaném jižním Súdánu. Upozorňují, že „urychlení mírového procesu je velmi závislé na tomto moratoriu.“ Skupina strávila týden návštěvou válkou postižených oblastí sousedících s jižním okrajem těžební zóny. Mnoho ohrožených súdánských křesťanů pastorům řeklo, že potřebují „v prvé řadě mír, pak naftu.“ Pastoři jsou znechuceni skutečností, že kanadská společnost pracující v jižním Súdánu je nejen hlavním producentem ropy, ale ještě platí daně súdánské vojenské vládě. „Je nám jasné, že hlavním prvkem vedoucím k utrpení milionů nevinných lidí je mohutný rozvoj využívání ropných nalezišť na jihu,“ uvedli církevní představitelé ve svém vyjádření na internetové stránce Kanadské Rady Církví.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz