Zprávy HCJB 31.5.2001

 Nová vlna násilí v Indonézii
   (Mission Network News) — V Indonézii, kde se stále jedná o obžalobě prezidenta Abdurrahmana Wahida ze zneužití pravomoci, vypukla nová vlna násilí. Vzhledem k hrozícímu výjimečnému stavu zaplavili Jakartu Wahidovi stoupenci a bezpečnostní síly. Southern Baptist International Mission Board (Rada jižních baptistů pro mezinárodní misii) vysvětluje, jak to ovlivní život věřících. „Pokračují ve službě; jsou tam dost dlouho na to, aby věděli, kam ve městě mohou jít, kam nemohou, kdy vycházet ven a podobně. Kdyby se situace stala příliš nebezpečnou, mají evakuační plány, ale až dosud jsme od nikoho nedostali zprávu, že by tyto plány uváděli do činnosti.“ Tento týden byly při nepokojích vypáleny dvě církevní budovy.
 
 Na Kubě zvýšila počet domácích sborů benzínová krize
   (Religion Today) — Roku 1992 vyvolaly na Kubě politické a ekonomické síly nejhorší nedostatek pohonných hmot; doprava téměř zcela ustala. Krize měla mimo jiné strategický dopad pro kubánskou církev. Výzkumy ukazují, že dnes je na Kubě přes 6000 domácích sborů a každý Kubánec má v dosahu alespoň jeden. Co způsobilo tento růst? Během benzínové krize oslovila skupina církevních vedoucích vládu se žádostí o dovolení zakládat domácí sbory, protože většina věřících už nemohla cestovat 10 až 15 km do svého kostela každou neděli ráno. Jediné omezení, které vláda požadovala, bylo, aby tyto domácí sbory byly alespoň 5 km od původního kostela. „Rozhodnutí Castrova kabinetu vedlo k explozi domácích sborů po celém ostrově,“ píše Berna Salcedo, koordinátor DAWN pro Jižní Ameriku. DAWN (Discipling A Whole Nation – Činit učedníky z celého národa) je celosvětová křesťanská síť pro výzkum strategií, zřízená na podporu misijního úsilí zakládání sborů.
 
 V Belgorodu přijali – a užívají – zákon proti misii
   (Keston News Service) — Duma (parlament) ruské Belgorodské oblasti, přes 700 km jižně od Moskvy přijal místní zákon, který prudce omezuje misijní činnost. Nový zákon má podporu místního pravoslavného biskupa a gubernátora, ale u belgorodských protestantů, z nichž někteří ho už pocítili na své kůži, je v nemilosti. Jak zjistila Keston News Service, jedné letniční církvi bylo v dubnu odepřeno povolení pro veřejnou akci v centru města, což úřady odůvodnily tím, že v případě přítomnosti dětí bez písemného souhlasu jejich rodičů by organizátoři akce porušili zákon. Pravoslavní však se svými oslavami Velikonoc žádný problém neměli, i když se jich děti účastnily.
 
 Indický misiologický institut opouští přes 250 absolventů
   (India Mail) — Svá studia nedávno završilo přes 250 studentů dvanácti misijních vzdělávacích zařízení. Ve spolupráci několika vzdělávacích ústavů se v druhé půli letošního roku chystá zaučovací kurz pro školitele základů.
 
 Rozdáno 10 000 evangelií v čtivé maďarštině
   (Mission Network News) — Zdá se, že v maďarských křesťanských kruzích se všechno točí kolem posledního výtvoru WBTC (World Bible Translation Center – Světové středisko pro překlady Bible). Podle Rogera Masseye z WBTC je to způsobeno nadšením, že mají evangelia v novější podobě, než je dosud hojně užívaný překlad z konce 16. století. „Pro zakladatele sborů je tento překlad užitečný, protože není potřeba tolik vysvětlovat, co text říká. I čtenář, který o křesťanství vůbec nic neví, si může sednout a číst, a rozumí, o čem evangelium mluví.“ Massey říká, že 10 000 výtisků jejich čtivého maďarského překladu Janova evangelia už bylo předáno do užívání.
 
 Nový zákon v jazyce paasaal pro Ghanu
   (Mission Network News) — Neobvyklý projekt překladu Bible v odlehlých končinách Ghany přináší světlo a naději do oblasti, která po desetiletí tonula v čarodějnictví, animismu a v nemocech. Mike Toupin ze společnosti SEED (Zrno), který s překladem Nového zákona do jazyka paasaal pomáhal, říká, že evangelium během překladu zanechalo nesmazatelné stopy. „Je úžasné vidět, jak Boží slovo mění lidské životy. Lidé hovořící jazykem paasaal žili po staletí bez naděje, kterou přináší evangelium. Tam, kde před 10 lety nebyly žádné evangelikální sbory, je jich dnes aspoň osm, a všechny založili tito místní překladatelé do jazyka paasaal.“
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz