![]() |
![]() |
![]() |
HCJB World Radio / Misie HCJB-Ekvádor |
Milí posluchači!
OBDOBÍ DEŠŤŮ:
V Ekvádoru začíná období dešťů v polovině ledna. V Quitu máme obyčejně překrásné ráno s nádherným výhledem na hory a ledovce. Obvykle kolem 15 hodiny začne pršet. Někdy prší jenom v noci, což je mnohem příjemnější. Příroda déšť potřebuje, ale když nastanou opravdové tropické lijáky, místy, hlavně v přímořských krajinách, trvají i několik dnů. Pak nastávají katastrofy, které se projeví různým způsobem.
Na horách (tj. u nás v Quitu) může být záplava krátká a jen na několika místech. Nedávno liják zaplavil sklepní garáže v mramorovém paláci Ministerstva zemědělství, vzdáleném asi 5 bloků od našeho domu. Pod vodou také zůstávají silniční podjezdy v městských ulicích. Během lijáků bývá voda po kolena a provoz na silnicích spíš připomíná brodění. Kalná voda cáká na všechny strany. Nejhorší bývají mohutné sesuvy půdy. Ve městě je přísný dohled na to, co a kde lidé staví. Ve městech jsou domy většinou postaveny z betonových bloků. Na venkově na stráních a horách lidé staví domky kde se jim zachce. Někdy staví svá obydlí na okraji strže nebo propasti, i když patřičné úřady a tisk upozorňují veřejnost na nebezpečí. Na horách si lidé obyčejně staví domky uplácané z hlíny. Ti zámožnější staví z tvárnic. Když lijáky trvají několik dnů, půda se uvolní a pak se zřítí lavina bláta a kamení. Často strhne do propasti domek nebo celou vesničku. Po katastrofě pracují pozůstalí a záchranáři, aby vykopali mrtvé a mohli je patřičně pohřbít. Ani o tom nechci mluvit kolik je raněných. Samozřejmě ti, co přežijí, nemají absolutně vůbec nic. Přišli o domek, i ten malý majetek, na který se tolik nadřeli.
Časté katastrofy se stávají na silnicích, které jsou zaříznuté do úbočí hor. Při stavbě silnic jsou podkopány stráně a když nastnae období silných dešťů, sesunou se tuny bláta s kamením a často úplně přeruší dopravu. I tam někdy bývají ranění a mrtví. V novinách máme skoro každý týden zprávy jako tato: Zablokovaná silnice!
Provoz na hlavní trase, která spojuje pohoří s pobřežím, byl následkem sesuvu půdy v Tandapi zcela přerušen. Nemohla projet osobní ani nákladní vozidla. Silnice byla uvolněna až za osm hodin, ale ani potom nezůstal průjezd bez nebezpečí. Sesuv půdy byl také v oblasti Nanegalito, kudy vede alternativní silnice k moři. Deště způsobily smrt jednoho občana a dalších šedesát je zraněných.
Níže v rovinách a na pobřeží postihují záplavy celé kraje. V tropických krajinách si obyvatelé staví bambusové domečky na kůlech. Všichni mají loďku, kterou používají v případě záplav. Samosebou bývají často zatopeny polnosti jako jsou banánové plantáže a kukuřičná nebo rýžová pole. Záplavy způsobí, že lidé zůstanou bez obživy. Jediná výhoda je, že následující rok bývá úroda následkem záplav zvláště dobrá, protože voda přinesla čerstvou hlínu.
PROSPERITA ZA PENÍZE VYSTĚHOVALCŮ:
V únoru minulého roku jsme vás informovali o ekonomické krizi a ekvádorském vystěhovalectví. V té době žilo více než jeden a půl milionu ekvádorských občanů v cizině. PINAS (přeloženo ananas) je městečko v provincii EL ORO (přeloženo zlato). Pět až sedm tisíc obyvatel tohoto městečka z celkových třiceti tisíc obyvatel emigrovalo. Pět podniků přejímá zásilky, doručuje poštu a peníze. Moderní novostavby ve středu města dokazují příliv peněz. Podle obchodní komory města posílá rodině každý emigrant z ciziny průměrně 500 dolarů měsíčně. Dříve se obyvatelé věnovali zemědělství. Pěstovali hlavně cukrovou třtinu a kávu. Na druhém místě byla práce v dolech v sousedním městě Portovelo. Nyní je hlavním zdrojem obživy stavebnictví. Ve středu města, na hlavní ulici Juan Loaysa, bylo postaveno šest pětipatrových budov. V ulici Abdon Calderon vyrostlo dalších deset novostaveb. Architektura nových moderních domů kontrastuje se starými stavbami ze dřeva, které připomínají minulost a zemědělství. Podle městského úřadu bylo během posledních pěti let vybudováno přes tisíc nových staveb. Nájemné v nových budovách je na ekvádorské poměry velmi drahé. V sedmdesátých letech bylo v Pinas asi pět set obchodů. Jejich počet se ztrojnásobil. Přibývají obchody, hotely, železářství, restaurace a cestovní kanceláře. Nyní existují ve městě tři krásné hotely a jeden penzion. Vše bylo postaveno za peníze zaslané vystěhovalci. Lidé z městečka Pinas se zpočátku většinou stěhovali do Spojených státu a Kanady. Nyní odcházejí především do Španělska a Itálie.
Ale nová prosperita má i své stinné stránky. Mladiství, kteří zůstali bez rodičů v péči příbuzných nebo přátel, se spojili v bandy, které holdují alkoholu a drogám. Ve městě, které bývalo dříve mírumilovným místem, bují zlo. Během loňského roku odejelo do ciziny za rodiči čtyřicet dětí.
"DOBRÁ NOVINA":
Děkujeme Pánu, když slyšíme od posluchačů, že je dobrý poslech. Obzvláště nás těší, když dostáváme zprávy, že komunikace s Prahou je pravidelná jako bývala z Quita. Mám radost, že dostáváte pravidelně moje oběžníky a za Hlášení o příjmu QSL pohlednice.
Pán odpovídá na naše modlitby. Dobrá Novina je požehnáním mnohým nejen prostřednictvím rádia, ale i novými moderními způsoby komunikace. S mnoha srdečnými pozdravy a přáním stálého Božího požehnání jak spolupracovníkům tak posluchačům přeje
Sestra Fialová
Několik slov z pražské redakce:
Koncem dubna se Steigerovi vrátili ze Spojených států. Pavel navštívil během deseti týdnů řadu sborů v Arizoně a Kalifornii, které finančně podporují práci HCJB v ČR. Společně pak dokončili presentaci na východním pobřeží, ve státu New Jersey a Pensylvanii. Poslední den jsme společně prožili v New Yorku a v jednom z dalších nedělních pořadů pro vás připravíme několik postřehů a zajímavostí.
Letní české a slovenské vysílání od 31.3.2002 do 26.10.2002:
Ráno: 06.30-07.00 SEČ: 25 m (11 830 MHz)
Večer: 21.30-22.00 SEČ: 16 m (17 795 MHz); 13 m (21 470 MHz)
Všechny pořady vysílání HCJB z Ekvádoru je i na Internetu:
http://www.hcjb.cz/ nebo http://www.reformace.cz/
Anglická WEB stránka:
www.hcjb.org.ec, E-mail: vozandes@hcjb.org.ec