Zprávy HCJB 4.1.2000

 Radio HCJB v Côte d’Ivoire vysílá bez problémů i po vojenském převratu v zemi.
   Pobočka HCJB World Radio v západoafrickém městě Abidjanu v Côte d’Ivoire (známé též jako Pobřeží Slonoviny) pokračuje ve své normální činnosti i přes vojenský převrat, ke kterému došlo 23. prosince loňského roku. Tuto příznivou zprávu sděluje Lee Sonius, pracovník zodpovědný za misie v subsaharské oblasti: "K událostem došlo náhle a otřásly námi. Od získání nezávislosti před 39 lety je to první státní převrat v zemi. Jeho eventuální vliv na činnost zdejší pobočky HCJB zůstává nejasný. Zatím můžeme konstatovat, že převrat nebyl krvavý a život v zemi se rychle vrací do normálních kolejí. Mé obavy pramení ze skutečnosti, že pokud se něco takového začne dít, může se převrat dříve či později stát běžnou ‘normou‘. Modleme se za to, aby nynější převrat v zemi byl na dlouhou dobu poslední!" Nový představitel Pobřeží Slonoviny, generál Robert Guei přislíbil konání voleb a brzký návrat k demokracii.

   Mission Network News oznamují, že křesťanští pracovníci v Pobřeží Slonoviny jsou v bezpečí, ale zůstávají po převratu opatrní. Je ironií, že skupina luteránských překladatelů Bible se před časem z bezpečnostních důvodů uchýlila právě do této země: "Přišli jsme sem jako do klidného přístavu ze Sierra Leone a z Libérie. Obě tyto země byly v poslední době zmítány vnitřními nepokoji, ale podařilo se nám najít klidné místo v Pobřeží Slonoviny abychom tam mohli dočasně usadit některé překladatele a práce tak mohla pokračovat" říká jejich zástupce Bill Behrend. Dodává, že misie se má do obou těchto zemí postupně vracet, ale nynější převrat to oddálil.

 
 Britská rozhlasová stanice neočekávaně upustila od vysílání oblíbeného křesťanského programu
   HCJB World Radio) – Manažer rozhlasové stanice West Yorkshire Classic Gold upustil od vysílání živého nedělního ranního pořadu HCJB-UK "Full Breakfast Show", přestože pořad byl populární mezi křesťany i nevěřícími posluchači. Poslední vysílání proběhlo 2.ledna. "Rozhodnutí přišlo zčistajasna," říká ředitel HCJB-UK Ray Thurgood. "Věděli jsme, že dochází ke změně ve vedení stanice, a že struktura jejího programu se změní, nicméně manažer stanice ujistil našeho producenta Colina Lowthera, že jeho pořadu nic nehrozí, a že jistě zůstane. Přirozeně jsme zklamáni, ale uvidíme, které jiné dveře Pán pro Colinův pořad otevře." Vysílání programu bylo zahájeno před více než rokem.
 
 Ruská pravoslavná církev požehnala novému prezidentu Ruska
   (RT) – Nový prezident Ruské republiky obdržel požehnání Ruské pravoslavné církve. Vladimír Putin, který se stal prezidentem po rezignaci Borise Jelcina 31.12.1999, požádal hlavu ruské ortodoxní církve patriarchu Alexeje II. o požehnání. Stalo se tak po složení slavnostní přísahy hlavy státu, uvádí agentura Reuter. Alexej sdělil agentuře Itar-Tass, že byl pozván do Kremlu bez předchozího upozornění. Po obřadu Putin požádal o "požehnání pro nadcházející období plnění jeho prezidentských povinností", řekl Alexej. Putin, důstojník KGB v letech úpadku Sovětského Svazu, byl od srpna ruským premiérem.
 
 Turkmenistán vyhostil 2 baptistické kazatele
   (MNN) – V úsilí potlačit všechny náboženské menšiny vyhostil Turkmenistán dva baptistické kazatele a jejich manželky. Po mnohaměsíčním utrpení zahrnujícím výslechy, vyhrožování, pokutování a věznění byly oba páry ve čtvrtek 29.prosince vyhoštěny. Compass Direct upozorňuje, že v Turkmenistánu panuje ze všech zemí bývalého Sovětského Svazu největší náboženský útlak, a že pokračuje potlačování veškerých forem náboženství, které nejsou oficiálně povoleny buď muslimskou nebo ruskou pravoslavnou církví.
 
 Šíření náboženské nesnášenlivosti na ostrovech východní Indonézie
   (HCJB World Radio z různých zdrojů) – Nejméně 250 lidí bylo usmrceno během nejhoršího výbuchu náboženské nesnášenlivosti v posledních letech, ke kterému došlo na nepokoji zmítaných Molukách (Indonézie). K zabíjení došlo během srážek mezi křesťany a muslimy ve městě Tobelo na ostrově Halmahera. Rozbuškou se stalo rozšíření zprávy o předchozím podobném střetnutí v centru souostroví Ambon, kde 26. prosince zahynulo 60 osob a byl podpálen protestantský kostel. Nepokoje v Tobelu, které je asi 600 km severně od Ambonu, následně začaly v pozdních hodinách 27. prosince. Na místo byly poslány speciální jednotky, aby pomohly nastolit klid v oblasti. Tisíce křesťanů, kteří zde žijí ve většině, řádili v Tobelu a v okolních vesnicích jako pominutí, zapalovali domy, obchody a muslimská bohoslužebná místa. Srážky, při kterých se uplatnily střelné zbraně a bomby domácí výroby trvaly dva dny, zahynulo při nich 255 lidí a dalších 200 lidí bylo zraněno.
 
 Makedonci volí evangelického prezidenta
   (CDN) – Zpráva z přelomu roku přináší povzbudivou novinu pro evangelikální křesťany v Makedonii. George Verzea, evropský prezident misijní organizace Evangelism Explosion uvádí, že nový makedonský prezident je znovurozený křesťan. Pro zemi, která má 2 miliony obyvatel a přitom jen 700 evangelikálních věřících to není malý krok. Boris Triakovski byl do svého úřadu zvolen v prosinci.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz