Zprávy HCJB 7.1.2000

 Křesťanská dívka unesená v Čečensku nalezena
   (Compass) – 13letá dívka, kterou před více než třemi měsíci unesli z baptistického sboru v Grozném islámští čečenští bojovníci, vyvázla z bojové zóny během minulého týdne. Mladá Anja Hrykinová byla přivedena na práh křesťanské rodiny v hlavním městě sousední Severní Osetie Vladikavkazu několik dnů po Vánocích ruskými vojáky, kteří ji našli v opuštěné čečenské vesnici. Slaboučká dívka, byla tak podvyživená a nemocná, že vypadala na 9 let, přesto dokázala dát vojákům adresu křesťanů z Vladikavkazu, kteří její sbor v poslední době pravidelně navštěvovali. "Byla mnohokrát znásilněna, bita a skoro umřela hlady", uvádí zdroj, který informaci získanou od křesťanů ve Vladikavkazu sdělil agentuře Compass.
 
 Indonézští muslimové vyzývají ke "svaté válce"
   (RT) – Indonézští muslimové žádají svatou válku – a mír. Asi 5000 demonstrantů v tradičních muslimských oděvech sledovalo, jak jejich vůdci zabili kůzle a jeho krví pomazali dřevěný kříž, oznamuje zpravodajství CNN. Pochodovali ulicemi Jakarty a skandovali "džihád, džihád". Demonstranti také žádali odstoupení viceprezidenta Megawati Sukarnoputri pro její neschopnost ukončit projevy náboženské nesnášenlivosti na Moluckých ostrovech ve východní Indonézii. Prezident Abdurrahman Wahid pověřil Sukarnoputri, aby nalezla řešení konfliktu, který během minulého roku vedl ke smrti 1500 osob včetně 400 v posledních týdnech. Tisíce vojáků patroluje v Ambonu, hlavním ostrově souostroví, i na menších ostrovech. Vojáci popřeli zprávy tisku v Jakartě o nedávném ubití 2000 muslimů na ostrově Halmahera, ale dodali, že záležitost bude vyšetřena.
 
 Křesťané v Nigérii protestují proti vnucování islámského zákonodárství
   (RT) – Nigerijští křesťané protestují proti rostoucímu vlivu Islámu. Křesťané z celé země v posledních měsících v řadě měst konali protestní pochody, aby protestovali proti vzrůstající islamizaci jejich země, hlásí Compass Direct News. Šest severních státu Nigérie se nedávno samo prohlásilo islámskými státy a hodlají zavést islámské zákonodárství. "Převzetí zákonodárství sharia přestaviteli muslimských států je špatné," říká anglikánský biskup Ayo Ladigbolu, "je to trik jak vytvořit islámskou republiku mimo Nigérii. Nigerijská ústava připouští uplatňování sharia v rodině nebo v občanském právu, ne však v právu trestním," dodává Ladigbolu. Předešlý muslimský náměstek guvernéra státu Lagos, Alhaja Lateefat Okunnu řekl, že na sharia není nic protiústavního.
 
 Vietnamská křesťanka uvězněna za uspořádání křtu
   (Newsroom) – Křesťanka, která byla v říjnu uvězněna za uspořádání křtu ve svém domě ve Vietnamu byla odsouzena na 1 rok do vězení. Nguyen Thi Thuy z Viet Tri v provincii Phu Tho byla odsouzena 27.prosince za "bránění výkonu služby státnímu úředníkovi". Oznamuje to komise pro svobodu vyznání WEF (World Evagelical Fellowship). WEF tvrdí, že případ Thuy je jednou z mnoha provokací vietnamské tajné policie, jejichž skutečným cílem je pronásledování křesťanů s nimiž samotný církevní obřad nemá nic společného. Vietnamská vláda zveřejnila v květnu výnos o náboženské svobodě, nicméně od té doby neoficiální protestantské církve oznamují vzestup věznění a pronásledování, uvádí WEF.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz