Zprávy HCJB 13.1.2000

 Australští muslimové i křesťané žádají klid v Indonézii
   (RMA) – Přestavitelé australských křesťanů a muslimů se sešli v Sydney aby zdůraznili touhu po klidu a smíření, které by předešlo dalšímu prolévání krve v Indonézii, zvláště v provinciích Ambon a Moluky. Náboženští vůdcové plánují společné akce, které, jak doufají, přispějí k ukončení nepřátelství, které vyústilo v nesmyslné zabíjení desítek nevinných lidí, muslimů i křestanů. Národní rada církví v Austrálii a Australská federace muslimských rad hodlají vyslat zprávu, že křesťanství i islám jsou víry hledající pokoj a dobrou vůli mezi lidmi. Vůdcové souhlasí s názorem, že agresivita jen prohlubuje problémy sužující Molucké ostrovy ve východní Indonézii a volají po příměří, které by otevřelo cestu k rozhovorům o smíření.
 
 Indonézští vůdcové muslimů odmítli výzvy ke svaté válce
   (RT) – Poškozování nevinných křesťanů je hřích, prohlásil vůdce indonézských muslimů. Současně tak odmítl požadavky na svatou válku. Tisíce muslimských demonstrantů požadují džihád proti křesťanům jako odpověď za smrt muslimů na Moluckých ostrovech. Kolem 1500 křesťanů a muslimů bylo zabito během dvou týdnů. "Odmítám džihád, pokud to znamená shromažďování tisíců lidí aby se pak shlukovali a vykřikovali nenávistná hesla o pomstě," řekl muslimský duchovní Umar Shibab. Je zástupcem vedoucí indonézské rady Ulemas, islámského oficiálního nejvyššího orgánu v zemi. Válka, která je vedena pro pomstu je hřích, řekl dále Shibab. Prezident Abdurrahman Wahid, který je rovněž muslimským učencem, obdobně odmítl nynější výzvy k džihádu. Džihád vůči těm, kdo stojí za nepřátelstvím vůči muslimům, je přijatelný a lidé kteří takto štvou by měli být rezervovaní, řekl však ještě Shibab.
 
 Misionář zabit v Indonézii
   Jakarta (Zenit) – Josef Jami, 29letý seminarista a student bohosloví ze společnosti Božský Svět (Divine World) je prvním misionářem zabitým v roce 2000. Odpoledne 1.ledna při procházce na pláži v Ende v Indonézii byl napaden a ubit skupinou neznámých lidí. Jeho tělo bylo nalezeno na úsvitu druhého dne a ihned převezeno do nemocnice v Ende, kde lékaři potvrdili jeho smrt. Seminaristův pohřeb se konal 4.ledna. Jami zahájil svůj rok pastorální integrace v červnu 1999 a pracoval v biblickém ústředí Sv.Pavla v Ende.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz