Zprávy HCJB 18.1.2000

 Kongresman podporuje legislativní opatření proti omezování náboženského vysílání
   (RT) – Kongresman Spojených Států hodlá tvrdě vystoupit proti rozhodnutí o omezování náboženského vysílání. Republikán Mike Oxley navrhuje právní úpravu zabraňující uplatnění pravidla vyžadovaného Federální komunikační komisí (FCC) o omezení náboženského obsahu nekomerčního výukového vysílání. Zprávu oznamuje sdružení National Religious Brodcasters (NRB). Návrh bude předložen na zasedání Kongresu ještě tento měsíc. NRB požádala Kongres, aby řediteli FCC Williamu Kennardovi sdělil nesouhlas s novými směrnicemi. V dopise všem členům Senátu sdružení prohlašuje, že směrnice jsou „očividně v rozporu se základními principy, na kterých Spojené státy vždy stavěly“ a představují „jasný útok na svobodu náboženského vyznání.“
 
 V Indonézii pokračuje růst náboženské nesnášenlivosti
   (AP) – Hotely byly nuceny přistoupit k evakuaci svých hostů a turistům bylo doporučeno, aby necestovali na ostrov Lombok vzhledem ke stále vzrůstajícímu nepřátelství mezi křesťany a muslimy vzbuzujícímu obavy z dalšího rozšíření náboženských nepokojů v Indonézii. Bezpečnostní síly vypálily varovné výstřely nad dav muslimů, aby jej odradily od útoku na policejní stanici, kde vyhledalo úkryt přes 500 křesťanů, často čínského původu, sdělil agentuře serž. Intan, policejní důstojník v Mantamu, největším městě ostrova Lombok, které leží 670 mil jihovýchodně od Jakarty. „Přešli jsme do stavu plné pohotovosti, protože situace je opravdu napjatá,“ řekl. Kapitán policie Agu Sutisna řekl, že jedna osoba zemřela na následky zásahu gumovým projektilem během pondělních srážek. 52 osob bylo uvězněno. Události propukly po protestech desetitisíců muslimů v Lomboku proti neschopnosti vlády přemoci násilí mezi křesťany a muslimy ve východní provincii Maluku. Tam vedly náboženské nepokoje během minulého roku ke smrti více, než 2000 lidí.
 
 Řecké úřady uzavřely křesťanskou radiostanici
   (MN) – Řecká evangelikánská aliance hlásí násilné uzavření křesťanské radiostanice v Aténách v prosinci. Stanice vysílala od roku 1988. Obvinění, že stanice svým vysíláním rušila stanice jiné je neopodstatněné. Lakis Regas zodpovědný za technickou stránku provozu stanice byl uvězněn. Jeho výslech byl stanoven na 31. ledna.
 
 Azerbajdžán uvolňuje předpisy omezující náboženskou svobodu
   (Compass) – Azerbajdžánský prezident Hajdar Alijev v listopadu velvyslanci Spojených Států Stanley Escuderovi veřejně zaručil posílení ústavních záruk svobody svědomí a vyznání v tomto středoazijském státě. Během dvou týdnů Nejvyšší soud Azerbajdžánu změnil rozhodnutí o vyhoštění osmi osob zbavených občanství zatčených v září během policejní razie v baptistickém chrámu v Baku. V prosinci byla vydána víza pro německého luteránského kněze a polského katolického duchovního, takže jejich služba v příslušných sborech v Baku může pokračovat.
 
 Záplavy ve Venezuele postihly 4000 evangelikálních křesťanů
   Caracas (ALC) – Venezuelská evangelikální komunita nebyla záplavami a sesuvy bahna, které před měsícem zemi postihly, nijak ušetřena. Tomás Moreno, viceprezident evengelikálního venezuelského sdružení (CEV) hlásí, že kolem 50 budov sborů bylo poškozeno nebo zničeno a 30 kazatelů přišlo o domov a o veškerý majetek. Větší či menší újmu následkem katastrofy utrpělo přes 4000 evangelikálních křesťanů. Věřící ale spolupracují při zřizování středisek pro postižené, pomáhají ve vyhledávacích a záchranných skupinách a uplatňují se při duchovní, psychologické a právní pomoci obětem. Prudké deště v polovině prosince vyvolaly záplavy a sesuvy bahna v mnoha státech Venezuely. Postižen byl zvláště turistický stát Vargas, mořské pobřeží a okolí hlavního města. Odhadovaný počet mrtvých a nezvěstných se odhaduje na 60,000. Dalších 600,000 lidí utrpělo škodu různého rozsahu, 76.000 domů bylo poškozeno nebo zcela zničeno.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz