Zprávy HCJB 1.2.2000

 Misionářský pár patří k obětem leteckého neštěstí v Keni
   (MNN/Reuters) – Misionáři Bob a Ruth Champmanovi z Kanady byli mezi 169 pasažéry a členy posádky, kteří zahynuli 30. ledna při pádu letadla do oceánu u Abidjanu, Pobřeží Slonoviny. Bob pracoval jako ředitel Letní jazykové školy pro Afriku. „Mezi zachráněnými nejsou,“ řekl Stuart Shepherd z Letní školy. „Bob a Ruth byli zaměřeni na práce spojené s překladem Bible a analýzou místních jazyků. Jejich smrt je těžkou ranou.“ Airbus 310 se 179 pasažéry a členy posádky na palubě byl na cestě do Nairobi přes Lagos. Zřítil se několik minut po startu z letiště v Abidjanu. Lodi rybářů a námořnictva zachránily 10 osob a vylovily mnoho těl obětí.
 
 FCC ruší rozhodnutí omezující vysílání náboženských programů
   (MNN/RT) – Sdružení rozhlasových stanic pro náboženské vysílání National Religious Brodcasters (NRB) slaví vítězství po rozhodnutí FCC zrušit směrnice pro náboženské vysílání. Prezident NRB Brandt Gustavson říká, že hlasy provozovatelů rozhlasových stanic, obyčejných občanů i kongresmanů protestující proti „zvýšenému dozoru“ nad náboženským vysíláním ze strany FCC byly opravdu silné. Minulý týden FCC hlasováním v poměru 4:1 své kontroverzní rozhodnutí zrušila. Rozhodnutí mělo omezit křesťanské svědectví a bohoslužbu v nekomerčním veřejném televizním vysílání. To pobouřilo stovky provozovatelů křesťanského vysílání i jejich zastánce v Kongresu, protože některé z nich nutilo pod hrozbou ztráty licence omezit náboženský obsah vysílání. Gustavson říká, že na tlak vyvíjený na FCC v souvislosti s požadavkem na revizi rozhodnutí byl „enormní“.
 
 Útočníci v El Salvadoru stříleli na vůz lutherské federace
   San Salvador (ALC) – Automobil Lutherské světové federace (LWF) s úředníkem programu pro El Salvador byl 31. ledna napaden ozbrojenci přímo na dálnici El Salvador – Guatemala. Naštěstí nikoho nezranili. Ve voze směřujícím do úřadovny LWF v Guatemale cestovaly dvě osoby. Dopoledne, asi ve třičtvrtě na jedenáct se čtyři lidé pokusili vůz zastavit. Když řidič Carlos Rauda zpomalil, jeden z nich se pokusil rozbít čelní sklo. Rauda přidal plyn a ujel, načež útočníci začali střílet.
 
 Čína utlačuje neregistrovanou katolickou církev
   (RT) – Dle agenturních zpráv Čínští úředníci používají proti katolíkům „věznění, násilí a vydírání“. Vláda zahájila kampaň proti podzemní katolické církvi, která odmítá spolupracovat se státem řízenou katolickou církví, hlási Reuters. Odhaduje se, že 4 miliony katolíků se rozhodlo pro státní církev a Katolickou vlasteneckou frontu (Catholic Patriotic Association), zatímco 8 milionů se drží podzemní církve. Vláda se snaží přesvědčit katolíky loajální Vatikánu k připojení se ke státní církvi, hlásí Fides, agentura Vatikánu. Kněží jsou zatýkáni a vězněni dokud nepřivolí ke svému členství v této církvi. Po těch, kdo nesouhlasí, se slehne země. Nejméně dva kněží a biskup se pohřešují od září, šest biskupů zmizelo během posledních tří let. Za poslední rok bylo nejméně 15 kostelů zbořeno.
 
 Mezi katolickými kněžími v USA je hojně rozšířen AIDS
   (RT) – Stovky amerických katolických kněží zemřelo od roku 1980 na AIDS, potvrzuje v novinách zveřejněný přehled příčin úmrtí. Naznačují to i kněží. Výskyt tohoto onemocnění mezi 46,000 knězi je čtyřnásobný ve srovnání s běžnou populací, uvádí Kansas City Star. 60 procent kněží po celé zemi uvádí, že znali alespoň jednoho kněze, který zemřel na nemoc spojenou s AIDS, uvádí Star, a 30 procent jich uvádí, že znají kněze, který AIDS má. Kolem 75 procent kněží říká, že jsou orientováni heterosexuálně, 15 procent homosexuálně a 5 procent bisexuálně. Katolická církev od kněží vyžaduje celibát. Církev zachází s infikovaným duchovenstvem se soucitem a úctou. Mnoho postižených se rozhodlo svůj stav tajit.
 
 Služba mytí nohou pro bezdomovce v Atlantě
   (RT) – Křesťané myjí nohy atlantských bezdomovců. Mytí nohou probíhá každou středu večer mezi listopadem a březnem, kdy funguje záchranná služba Central Night Shelter. Hlásí to Cox News Service. Dobrovolnící plní velká umývadla teplou vodou, mýdlem a dezinfekcí a rozkládají potřebné pomůcky: ručníky, koupací pláště, nástroje pro pedikúru a gumové rukavice. Nohy jsou prohlédnuty, nehty upraveny, je aplikován prostředek proti plísni a vmasírována mast. Pak bezdomovec dostane pár nových bílých bavlněných ponožek. Služba mytí nohou probíhá již od roku 1980, kdy ji zahájil Dr. Robin Line, inspirován známým biblickým příběhem, kdy Pán Ježíš před Poslední Večeří myl nohy svým učedníkům. Ti, kdo službu provádějí vědí, že nejde o řešení problému bezdomovců. Mytí jim ale udělá dobře. Dobrovolník Neil Satterfield říká: „Opravdu není těžké seznámit se s člověkem, jehož nohy máte na klíně.“
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz