Zprávy HCJB 10.2.2000

 Liberijská stanice po čtyřleté odmlce znovu zahajuje krátkovlnné vysílání
   (HCJB World Radio/SIM) – Poprvé po téměř 4 letech je křesťanské vysílání misijní organizace SIM (http://www.sim.org/) ze stanice ELWA v Monrovii v Libérii slyšitelné po celé zemi i za jejími hranicemi. Stanice vysílá evangelizační pořady na krátkých vlnách. Vysílání začalo ve středu 9. února, čtyři roky po zničení stanice během liberijské občanské války v roce 1996. Personál technické základny HCJB World Radio z Elkhartu v Indianě ztrávil dva týdny montáží krátkovlnného 1000wattového vysílače v prostorách stanice.
   Krátkovlnné vysílání trvá denně 6 hodin a je v angličtině, základním liberijském dorozumívacím jazyce. Lee Sonius, oblastní ředitel HCJB World Radio pro subsaharskou oblast nicméně prozradil, že stanice plánuje již brzké rozšíření nabídky o dalších šest nebo sedm místních jazyků a časem snad vysílání ve všech 16 v Libérii používaných jazycích. Jeho zásadou je: „Chcete-li se skutečně dotknout lidského srdce, mluvte k němu jeho nářečím.“ Kromě Libérie je vysílání slyšitelné i v Pobřeží Slonoviny, v Guinei a v Sierra Leone.
   V roce 1989 bylo šíření evangelia rozhlasovým vysíláním stanice ELWA na vrcholu. Vysílalo se do celé západní Afriky ve 47 jazycích. Práci Lee a Michelle Soniusových, kteří stanici vedli, náhle přerušila občanská válka, která vypukla o Vánocích 1989 . „Z ELWA nic nezbylo. Všechno shořelo do poslední kazety. Zůstaly jen vysílací stožáry,“ říká Lee. „Po 36 letech vysílání, přivádění lidí k Pánu Ježíši a jejich učení prostřednictvím rozhlasu bylo všechno zmařeno.“
   Stanice byla částečně rekonstruována a uvedena do provozu v lednu 1992 s využitím malého FM vysílače. Brzy nato byl přidán krátkovlnný 10kW vysílač. Ale v dubnu 1996 se oblastí znovu přehnala válka, všechny budovy byly vypleněny nebo zničeny a misionáři i personál byli donuceni k evakuaci. Ale liberijci přes hrozící nebezpečí odmítli budovy opustit a začali stanici rekonstruovat. ELWA se do éteru vrátila v roce 1997 pomocí malého VKV vysílače poskytnutého HCJB World Radio. Tak byla pokryta Monrovia a okolní města, bez silného krátkovlnného vysílače však zbytek země zůstával až do této doby bez signálu.
 
 Egyptský kněz obviněn z pokusu o vraždu během novoročních nepokojů
   (Compass/RT) – Egyptští vyšetřovatelé podali žalobu pro pokus vraždy proti koptskému vesnickému knězi a obvinili jej z vyprovokování násilností, které stály život 21 křesťanů z vesnice El-Kosheh během novoročního víkendu. 35letý Gabriel Abdul Masih byl 7. února postaven před soud v Káhiře a obviněn ze zločinů pokusu vraždy, spiknutí, výtržnosti, rabování, ničení majetku a nedovoleného ozbrojování. Po 10hodinovém soudním jednání byl propuštěn na kauci a směl se vrátit na svou farnost při chrámu sv. Michala Anděla v El-Kosheh. Muslimové tvrdí, že kněz začal srážky tím, že z kostelní věže střílel do muslimských chodců. Ten však říká, že jde o vykonstruované obvinění. Jiní se domnívají, že kněz byl obviněn falešně a sice pro svoji roli v odhalení netečnosti policie během nepokojů.
 
 150 lidí přijalo Krista při evangelizaci v Egyptě
   (RT) – Přes 3,500 Egypťanů slyšelo tento měsíc amerického misionáře Sammyho Tippita kázat o Pánu Ježíši. Kázal 5.-6. února v evangelikálním chrámu Kasr el-Dobara v Káhiře. Stovky dalších seděly v pěti přeplněných místnostech Presbyteriánského sboru, o kterém se říká, že je největším evangelikálním sborem na Středním východě. Více než 150 lidí slyšelo a odpovědělo na výzvu k vyznání Pána Ježíše jako osobního Spasitele a Vykupitele. Později se v tomto roce plánuje sejití křesťanů z 800 sborů v oblasti.
 
 Americké řádové sestry z kláštera v Jerichu nehodlají ustoupit
   (RT) – Pokus palestinské policie vystěhovat dvě americké řádové sestry ruské pravoslavné církve, které se uzavřely v jerišském klášteře, selhal. Maria Stephanopolous a Xenia Cesana odmítají odejít, dokud jejich Ruská pravoslavná církev v exilu a Ruská ortodoxní círev nevyřeší spor o majetek kláštera, hlásí Associated Press. Americký konzul zasáhl 8. února s žádostí o pozastavení jejich vystěhování. „Jsme zde, dvě bezbranné ženy, a nemáme v úmyslu se pohnout,“ řekla Stephanopolous. Policie rozlomila zámky na bráně jerišského Zahradního kláštera a porazila pomerančovník, aby získala místo pro plot k rozdělení nemovitosti. Američtí úředníci a zástupci palestinské samosprávy připravují kompromis, který by oběma církvím umožnil využívat majetek společně do doby, než se najde definitivní řešení.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz