Zprávy HCJB 14.2.2000

 Křesťanské vysílání z Libérie je slyšitelné až ve Španělsku
   (HCJB Word Radio) – Křesťanské krátkovlnné vysílání SIM/ELWA z Monrovie v Libérii bylo zachyceno až ve Španělsku. Posluchač krátkých vln v Dénii ve Španělsku řekl, že program naladil večer ve čtvrtek 10. února a slyšel jej přes hodinu. „Příjem jsem e-mailem oznámil lovcům v krátkovlnných pásmech po celém světě,“ oznámil posluchač mailem. ELWA zahájila krátkovlnné vysílání ve středu 9. února téměř po čtyřech letech od zničení stanice během liberijské občanské války v roce 1996. Technici HCJB World Radio z ústředí HCJB v Elkhartu v Indianě montovali v Monrovii nový 1000wattový krátkovlnný vysílač celé 2 týdny. Dosah vysílače zaručuje pravidelný příjem vysílání po celé Libérii a částečně i v okolních zemích.
   Podrobnosti o pohnutém osudu stanice ELWA jsou ve předchozí zprávě z 10. února nebo (anglicky) na http://www.ralabs.com/swl/liberia.htm (pozn.překl.).
 
 Hladomor se vrací do Etiopie. 10 milionů lidí nemá co jíst
   (MNN) – Podruhé za posledních 20 let propuká v Etiopii hladomor. Mluvčí organizace Potraviny hladovějícím (Food For the Hungry) Matt Panos hlásí, že kvůli velkému suchu a neúrodě hladoví v zemi miliony lidí. 7.7 milionu jich potřebuje neodkladnou potravinovou pomoc a u dalších 2.5 milionu je tato pomoc bezprostředně klíčem k holému přežití. Celkem pomoc potřebuje 10 milionů lidí.“ Panos dodává, že Potraviny hladovějícím je křesťanská organizace tišící nejen hmotný, ale i duchovní hlad.
 
 Katolická církev vzdoruje konžským povstalcům poté, co její arcibiskup by zadržen
   (BCC/Zenit) – Povstalci v Konžské demokratické republice se dostali do konfliktu s Římskokatolickou církví poté, co jejímu arcibiskupovi byl znemožněn návrat do jeho diecéze v Bukavu. Arcibiskupu Emmanuelu Katalikovi, prominentnímu kritiku konžských povstalců (Congolese Rally for Democracy) a jeho rwandských stoupenců, bylo v sobotu 12. února znemožněno odletět do Bukavu. Katolická církev v Bukavu pohrozila, že její kněží přestanou udělovat svátosti a provozovat jakékoli jiné náboženské úkony dokud zákaz pro jejich arcibiskupa nebude zrušen a on sám se do Bukavu bezpečně nevrátí. Agentura Reuters hlásí, že konžští povstalci podporovaní rwandskou armádou viní Katalika z podněcování nenávisti vůči Tutsiům. Kataliko je údajně v rukou armády v Kigali ve Rwandě.
 
 Súdánské hrůzy zachyceny na filmu
   (BBC) – BBC dostala exkluzívní záběry hrůz občanské války v Súdánu. Během posledního incidentu bylo usmrceno 14 dětí, když vládní letadla zaútočila na školu v oblasti ovládané povstalci v pohoří Nuba. Sudánskému studentu se bezprostředně po náletu podařilo pořídit záběry události pomocí kamery s poškozeným mikrofonem. Nuba je vzdálenou oblastí, kde probíhají pravidelné boje mezi povstalci a vládními vojsky. Boje v Súdánu mezi muslimskou vládou ovládající sever a silami na převážně křesťanském jihu si podle odhadu vyžádaly již 2 miliony obětí.
 
 Evangelikální rozhlasová stanice v Řecku smí opět vysílat
   (Compass) – Aténský soud 31. ledna rozhodl, že uzavření evangelikální rozhlasové stanice Kanál 2000 řeckými úřady bylo protiprávní, a že stanice může opět vysílat. Od uzavření stanice počátkem prosince mnoho evangelikálních věřících – jednotlivců i skupin – posílalo řeckým úřadům protestní dopisy. Soud nařídil, aby veškeré konfiskované zařízení stanice bylo vráceno a pastora Lakise Regase zprostil obvinění z údajné nezákonné činnosti. Zákony proti proselytismu v Řecku platí od 30 let. Před svým prosincovým uzavřením šířil Kanál 2000 evangelium bez probémů 11 let.
 
 Překvapivé omilostnění opět spojilo peruánskou rodinu
   (Compass) – Osmiletý zlý sen jedné křesťanské rodiny držené v peruánských věznicích skončil 28.ledna, kdy prezident Alberto Fujimori neočekávaně podepsal milost Jesúsu Chavezu Vidalovi obviněnému z terorizmu. Ukončení jeho pobytu ve vězení následovalo po propuštění jeho otce 24.prosince 1999 a jeho matky v roce 1997. K uvěznění rodiny došlo poté, co jednomu muži obviněnému z podpory povstalců organizace Světlá Stezka bylo vládou nabídnuto snížení trestu výměnou za označení spolupracovníků. Ten pak udal členy Chavez-Vidalovy rodiny. Vojáci je všechny tři zatkli v roce 1992 a obvinili je z teroristického vražedného útoku. Při mučení se všichni k činu přiznali, i když to nebyla pravda.
 
 Adventisté sedmého dne pokřtili za jediný den 3,600 Mexičanů
   (RT) – Adventisté sedmého dne minulý měsíc pokřtili přes 3,600 lidí v Chiapas v Mexiku. Přes 30 kazatelů strávilo celý den křtěním nových kristovců ve vlnách nedaleko Puerto Madero, hlásí Adventist News Network. Křty přišly v čase vzrůstajících potíží Adventistů v nedaleké obci Plan de Ayala. Přes 20 rodin bylo donuceno k odchodu a 10 domů bylo vypáleno od roku 1994. Pět zbylých rodin se pokouší postavit nový sbor, ale místní úřady jim v tom brání.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz