Zprávy HCJB 23.2.2000

 Počet obětí nigerijských nepokojů dosáhl dvaceti
   (RT/Baptist Press) – Křesťané a muslimové svedli v Kadunu v Nigérii krvavou bitvu. Nejméně 20 osob bylo usmrceno, římskokatolický kostel a mešita vypáleny a mnoho domů a obchodů zničeno během nepokojů, které propukly 21.února, hlásí Associated Press. V pustém městě nyní hlídkuje policie a obchody jsou zavřeny. Baptist Press hlásí, že mezi mrtvými je jeden baptistický seminarista. Areál semináře byl napaden 22. února skupinou vrhající do objektu zápalné lahve. Během hodiny byly učebny, administrativní budova i kaple v plamenech. Celkem vyhořelo 11 církevních budov v Kadunu (včetně semináře), rovněž i mešit. Podle zpráv potyčky vyprovokovali muslimové, když napadli křesťany spořádaně protestující proti lednovému zavedení islámského zákona Sharia v sousedním nigerijském státě Zamfara. Jiné severní státy nigerijské federace jeví obdobné tendence. Město Kaduna je současně metropolí státu Kaduna, ve kterém žije asi 40% křesťanů.
 
 Věřící v Mozambiku pomáhají obětem záplav při obnově jejich domovů
   (MNN) – Vytrvalé lijáky a větrné bouře postihly nedávno části Mozambiku a způsobily nejhorší záplavy za posledních 30 let. Dr. Paul Hudson (SIM) uvádí, že asi 300,000 lidí přišlo o své domovy, a že místní církve hledají způsob, jak postiženým pomoci. „Úkolem církve není jen rozdávat duchovní stravu, ale také praktickou pomocí ukazovat lásku Pána Ježíše,“ dodává Hudson s tím, že křesťané pomáhají obětem přestavovat jejich domovy a jejich obce.
 
 Přes existenci nového zákona proti evangelizaci misijní činnost v indickém státu pokračuje
   (MNN) – Změny z poslední doby by mohly ohrozit šíření evangelia v některých částech Indie. Terry Sparks (Walk Through the Bible – Kroky Biblí), který se z Indie právě vrátil uvádí, že je znepokojen zprávami sdělovacích prostředků: Ve státě Gujarat je nyní protizákonné obracet jiné osoby na víru! „V tomto státě pracuje 70 lidí z naší organizace a máme důvod se o ně obávat.“ Sparks dále uvádí, že evangelizace pokračuje a žádá všechny věřící, aby se modlili „za trvalou ochranu těchto učitelů Slova. Máme 1212 učitelů po celé Indii, kteří mluví 10 různými jazyky.“
 
 Skupina křesťanů a muslimů žádá smíření v Indonézii
   (MN) – Zprávy v Indonézie těchto dnů mají tendenci ukazovat násilí a nepřátelství mezi křesťany a muslimy, předvádět, jak se lidé na různých ostrovech navzájem zabíjejí. Objevují se stále nové snímky dýmajících vesnic, uprchlíků a mrtvých těl. Zprávy však nepřinášejí nic o tichém úsilí mnoha indonézských muslimů a křesťanů přinést své zemi mír a usmíření. V poslední době se tři univerzity na Jávě spojily v úspěšném úsilí připravit spojený tým muslimů a křesťanů, kteří se již dříve nabídli jako mírotvorci. Skupina se nejdříve sešla s uprchlíky z bojujícího Ambonu, největšího z Moluckých ostrovů. Později navázala dobré styky se soupeřícími skupinami na ostrově. Skupina uznává, že usmíření nepřijde přes noc. „Rostlo-li napětí vedoucí ke konfliktu po celá léta, bude nejspíš léta trvat, než toto napětí ustane.
 
 Křesťanský program country music přitahuje posluchače v České republice
   (RT) – Pražská rozhlasová stanice vysílá program country music spojený s křesťanskou zvěstí. V Čechách je křesťanem jen jeden člověk z 200 a tento poměr je v Praze ještě horší, říká misionář Tom Lofton (Assemblies of God). „Půlhodinový pořad křesťanské country hudby z Nashvillu sleduje snad 50,000 lidí. Zahrnuje četbu Písma, nabízí silné a jasně srozumitelné vyprávění o spáse,“ říká Lofton. Pořad je vysílan každý čtvrtek večer ve 22,30 na frekvencích 89,5 FM a 1062 AM
 
 Výzkumník plánuje hledání Noemovy archy v Černém moři
   (RT) – Výzkumník, který objevil vrak Titaniku, chce najít Noemovu Archu. Robert Ballard bude hledat v Černém moři v oblasti Bosporu, kde před asi 7,500 lety možná došlo ke vzniku ničivého vodopádu, kterým se voda řítila do dříve suché oblasti Černého moře a rychle ji zaplavila (srv. článek „Po stopě Noemovy potopy“, Vesmír č.9/1999, str.528 – pozn. překl.). Ballard, jemuž je nyní 57 let hodlá použít sonar, různé podmořské vybavení a flotilu podmořských robotů, hlásí Los Angeles Times. Ballard již kromě Titaniku objevil vrak Lusitanie, německé bitevní lodi Bismarck, vraky amerických a japonských válečných lodí v Pacifiku, starověké římské a fénické lodi. Práce týkající se Noemovy Archy začnou během několika měsíců.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz