Zprávy HCJB 1.3.2000

 Íránská náboženská policie po volbách zvýšila represe
   (RT) – Vyděšena výsledky nedávných parlamentních voleb íránská náboženská policie zvýšila své úsilí. Reuters hlásí, že skupiny policistů prohledávají byty kvůli satelitním přijímačům, které jsou v zájmu zamezení cizích kulturních vlivů zakázány a vyhánějí z obchodů a restaurací osoby, které se prohřešily proti předpisům o oblékání nebo se druží s opačným pohlavím. Náboženští zastánci tvrdé linie tak reagují na volební vítězství kandidátů, kteří slíbili zmírnit přísné náboženské a občanské zákonodárství této muslimské země.
 
 Turkmenské úřady provedly razii v domácím shromáždění
   (Newsroom) – Keston News Service oznamuje, že turkmenské úřady vykonaly 23.února prohlídku protestantského domácího shromáždění. Stalo se to v obci Bezmein blízko hlavního města Ašchabádu. Účastníci bohoslužby řekli, že byli vyslechnuti a varováni, že sejdou-li se opět, bude to posuzováno jako trestný čin. Svědek reportéru sdělil, že šťára byla vedena tajnou policií (KNB), místními policejními důstojníky a úředníky. Úředník velitelství KNB v Ašchabádu akci popřel. Členové církve, kteří se shromáždění zúčastnili však trvají na tom, že policie vtrhla do domu a začala s prohlídkou, aniž by se vykázala jakýmkoli povolením. Zkonfiskovala literaturu a odvedla věřící do jiné budovy k výslechu.
 
 Albánští evangelikálové budou vyznamenáni za svou pomoc uprchlíkům
   (RT) - Albánští evangelikálové budou vyznamenáni za hrdinskou práci ve prospěch kosovských uprchlíků. 160 evangelikálních církví v zemi obdrží 7.března cenu 2000 World Relief Helping Hands za své úsilí ve prospěch všech, kdo minulého jara uprchli před násilím z Kosova. Odhaduje se, že materiální i duchovní pomoc využilo 80% ze všech 400,000 uprchlíků.
 
 Křesťanské organizace přinášejí pomoc záplavami sužovanému Mozambiku
   (MNN) – Mozambický prezident apeluje na okolní svět, aby zvýšil svou pomoc. Záplavy v regionu zahubily nejméně 350 lidí, 650,000 lidí přišlo o střechu nad hlavou. Shaun Welsh, mluvčí organizace Food for the Hungry říká, že jsou jedněmi z těch, kdo pomáhají: „Najímáme helikoptéry a zachraňujeme lidi doslova ze stromů a ze střech. Mnoho lidí tak přitom strávilo již čtyři nebo pět dnů. Pijí vodu plnou infekce a umírají hlady.“ Walsh uvádí, že základní prostředky k přežití se m.j. shazují i v plastikových vacích.
 
 Severonigerijští guvernéři ustupují od zavádění islámského zákonodárství
   (Reuters) – Nigerijský viceprezident Atiku Akubar v úterý tlumočil souhlas severních států federace s tím, že již nebudou usilovat o islámské právo „sharia“. Tyto snahy totiž zvedly vlnu nepokojů, při nichž stovky lidí zahynuly. „Usnesli jsme se, že žádný stát nebude k zákoníku nic přidávat. Bude platit v podobě, ve které je v ústavě a s tím guvernéři severních států souhlasí.“ Abubakar to řekl reportérům po naléhavém zasedání guvernérů a představitelů bezpečnostních složek v Abuja. Stovky lidí zahynuly minulý týden ve státu Kaduna během potyček mezi křesťany a muslimy. Ti v návaznosti na představy o přijetí sharia v jiných severních státech chtěli muslimský zákoník zavést i v Kadunu. Další lidé zahynuli při následných srážkách v jihovýchodní Nigérii, ke kterým došlo v posledních dvou dnech.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz