Zprávy HCJB 7.3.2000

 400 lidí se shromáždilo v Monrovii v Libérii při zahájení provozu nového krátkovlnného vysílače
   (HCJB World Radio) – Přes 400 lidí se 3. března shromáždilo ve velkém vedru pod širým nebem v Monrovii v Libérii, aby společně slavnostně uvedli do chodu nový krátkovlnný vysílač, který HCJB World Radio nainstalovalo v minulém měsíci. 1000wattový vysílač umožňuje stanici ELWA poprvé po čtyřech letech zaháhájit krátkovlnný provoz. „Mnozí řečníci vyjadřovali svůj dík a vděčnost HCJB za pomoc při obnově krátkovlnného vysílání ELWA pro Libérii,“ řekl Lee Sonius, ředitel subsaharské sekce HCJB World Radio a bývalý manažer ELWA. „Celá dvouhodinová událost byla živě vysílána na vlnách ELWA, její části převzaly také místní FM vysílače v Monrovii. Sestřih vysílala i místní televizní stanice.
   Slavnostnímu shromáždění byla též přítomna řada vládních úředníků včetně ministra pošt a telekomunikací. „Jedním z působivých okamžiků bylo svědectví asi padesátileté ženy, která řekla, že ELWA tvořila součást jejího života od nejranějších vzpomínek,“ řekl Sonius. „Také vyprávěla o velké roli, kterou stanice sehrála při její cestě k Pánu. Později věci ovlivnil 10letý výpadek způsobený občanskou válkou, kdy bylo možno poslouchat jen anglické vysílání ELWA. Nyní se vysílá opět asi v polovině z 15 liberijských nářečí a další budou přibývat v závislosti na sponzorských darech. (Překlad krácen - vysílání bylo neoficiálně zahájeno již 9.2. – viz zpráva z 10.2., o historii a současnosti stanice ELWA se můžete dočíst rovněž ve zprávách z 10.2. a 14.2.2000 – pozn. překl.)
 
 Letadla bombardovala nemocnici charitativní organizace Samaritan’s Purse v Súdánu
   (RT) – Associated Press hlásí, že 1. března súdánské letectvo bombardovalo nemocnici provozovanou americkou pobočkou charitativní organizace Samaritan’s Purse (http://www.samaritan.org/, http://www.samaritans-purse.org.uk/). Letadla shodila 12 pum na nemocnici a do jejího okolí v povstalci ovládaném městě Lui, 85 mil severozápadně od Juby. Nemocnici spravuje misijní skupina z Boone ze Severní Karoliny. Nemocnice je největší v jižním Súdánu a jediná v okruhu 100 mil. Při útoku nejméně dva lidé zahynuli a mnoho jich bylo zraněno. Misie hlásí, že v nemocnici, která má 82 zaměstnanců včetně čtyř amerických lékařů, bylo v té době hospitalizováno nebo se nacházelo přes 100 pacientů. Bylo zničeno dětské a tuberkulózní oddělení a pacienty bylo nutno propustit. „Je zázrak, že nezahynulo více lidí,“ říká Franklin Graham, představitel Samaritánů. Misie vyzývá vládu USA a mezinárodní společenství, aby zaujali tvrdší postoj vůči chartúmské vládě za její 17 let trvající vyhlazovací válku proti nemuslimskému jihu. Graham také řekl, že nejhorší masové vraždy, vyhlazování vesnic, náboženské a etnické čistky, které kdy za 20 let svého působení viděl, se odehrály v Súdánu.
 
 Komáři a kázání pomohly skupině lidí v Mozambiku přežít záplavu
   (CWM) – Když voda zaplavila kraj, komáři a kázání pomohly nezahynout mozambickému knězi a dalším 16 lidem z okresu Chokwe. Po dva dny vězeli ve větvích stromu, kam se uchýlili před záplavou, hlásí Tearfund, britská evangelikální pomocná organizace. „Voda stoupla za několik hodin přes dva metry,“ říká kazatel Samuel Naftal, prezident oblastní organizace Sdružení mozambických evangelikálů v Gaze. „Několika lidem jsem pomohl na střechu mého domu a sám jsem s ostatními vylezl na strom. Najednou jsme viděli, jak kolem plují televizory, nábytek a mrtvá dobytčata. V mém domě bylo všechno zničeno.“ Lidé vytrvale žádali kazatele, aby jim kázal, aby zůstali vzhůru. Kolem nich bzučeli komáři a štípali je do paží. „To nás uchránilo před usnutím,“ řekl později Naftal. „Kdybychom usnuli, voda by nás mohla strhnout.“ Když voda částečně opadla, přebrodili se do bezpečí. Při záplavách přišlo o své domy až 1 milion lidí.
 
 Sbližování Ruska a Číny by mohlo negativně ovlivnit čínské rozhlasové vysílání
   (MNN) – Zlepšující se vztahy mezi Ruskem a Čínou by mohly ovlivnit Rusko ve smyslu utužení kontroly křesťanského vysílání, říká Rudy Wiens ze společnosti Far East Broadcasting Co. „Úředníci z Moskvy říkají, že je třeba informovat autority o našich programech v čínštině, takže v budoucnu by mohlo přijít více omezování našich programů vysílaných z území Ruska pro Čínu. FEBC vysílá denně jednu hodinu v mandarínské čínštině. „Až dosud z Boží milosti vysíláme,“ říká Wiens. „Máme v plánu dál vysílat čínský pořad ze dvou východoruských měst.“
 
 Uvězněný uzbecký kazatel bit za svědectví spoluvězňům
   (Compass) – Křesťanský kazatel – Uzbek – vězněný od února 1999 na základě vykonstruovaného obvinění se stal obětí fyzického týrání pro svědectví svým spoluvězňům. Hlásí to křesťanské zdroje středoazijské republiky. Kazatel Kim Stanislav z křesťanského sboru v Chichiku je přes rok uvězněn ve věznici v Tabaksai, 10 mil od Chilchiku v kraji Lyon u Taškentu. Stanislav, uzbecký občan a po předcích Korejec, byl vedoucím místní stavební firmy. Před 6 lety přijal křesťanství. Stanislav si nyní odpykává třiapůlletý trest za - podle jeho sboru vykonstruované - obvinění z daňových úniků stavební firmy, kde byl ředitelem předtím, než se vzdal funkce, aby mohl sloužit sboru na plný úvazek. Stanislavovi je 42 let, je ženatý a má dva syny. Jeho žena Lena má dovoleno navštěvovat manžela jednou měsíčně.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz