Zprávy HCJB 9.3.2000

 Rozhlasové vysílání v jazyce Kimbundu přináší angolským posluchačům naději
   (HCJB World Radio) – Programy v jazyce Kimbundu, kterým v Angole mluví 3 miliony lidí, přinášejí nyní, stejně jako dříve, naději lidem zotavujícím se z následků občanské války. „Stále posloucháme vaše pořady a kázání v kimbudštině i chorály,“ napsal před měsícem posluchač z Angoly. „Chci vás poprosit o rádio na klíček nebo alespoň na baterie – v Sumbe máme prakticky stále problémy s dodávkami elektřiny.“ (Někteří výrobci dodávají přijímače vybavené speciálním dynamem spojeným s hodinovým natahovacím strojkem – na jedno natažení rádio hraje asi 40 minut, viz http://www.baproducts.com/baygen.htm – pozn. překl.) Jiný posluchač z Bengo píše: „Válka mne připravila o můj vlastní rozhlasový přijímač. Cítil jsem se velmi špatně. Když teď v hodinách vysílání vašeho programu slyším rádio, cítím v srdci bolest – jako bych ztratil otce nebo matku. Ať Bůh tomuto vysílání žehná, dokud Pán nepřijde.“ HCJB World Radio sponzoruje tyto denně vysílané pořady tvořené místními věřícími v Angole. Pořady jsou šířeny již 5 let krátkovlnnými stanicemi Trans World Radio ze Svazijska.
 
 Dva turečtí křesťané byli uvězněni pro šíření Bible a biblické literatury
   (Compass) – Dva turečtí křesťané byli zadrženi 1. března v jihotureckém přístavním městě Izmiru, když prodávali a rozšiřovali křesťanskou literaturu. Dnes byla zamítnuta jejich žádost o propuštění na kauci a tak budou i nadále ve vězení očekávat soudní stání určené na 30.března. 38letého Ercana Sengoula a 28letého Necati Aydina úřady vzaly do vazby v Kemalpase východně od Izmiru. Oba muži jsou zaměstnanci Kaya Publishing Co. Vyšetřovatel Mustafa Caymaz je obvinil z nucení lidí přijmout Bibli a z napadání Islámu. Muslimský duchovní Omer Solgu řekl, že v protokolu o zadržených nenašel nic zjevně protiislámského, uvedl však, že Aydinovy modlitební poznámky pátrající po významu jmen Allah, Jehova a jiných jmen přisuzovaných Bohu jsou „výtažkem protináboženských lží a pomluv.“ Oba muži patří k izmirskému sboru evangelikální církve Fellowship of Jesus Christ, který byl cílem nevybíravé policejní akce v minulém září. Asi 40 členů sboru bylo uvězněno a sborová budova je déle než 3 měsíce uzavřena.
 
 Pronásledování církve na čínském venkově se šíří
   (Compass) – Mluvčí Čínské vlády i nadále popírají, že by docházelo k pronásledování čínských křesťanů. Přitom v některých venkovských oblastech Číny se věznění, pokuty a vyhrožování staly běžnou praxí. V minulém létě vydala skupina domácích sborů v Henanu dokument s názvem: „Je v Číně skutečně náboženská svoboda?“ Dokument je odpovědí na propagandistickou a dezinformační kampaň čínské vlády obviňující některé křesťany na Západě z přehánění - zacházení s věřícími z domácích církví v Číně prý „není v současnosti tak zlé.“ Dokument chronologicky uvádí řadu událostí spojených s pronásledováním.
 
 V Uzbekistánu dochází k mučení věřících
   (Compass) – Kestone Institute oznámil Výboru proti mučení při OSN, že „věřící různých směrů a denominací, kteří upadli v nemilost uzbeckých úřadů jsou policejními důstojníky všelijak týráni, jsou biti, mučeni a psychologicky deptáni, je jim naznačováno možné násilí na jejich rodinách a jsou zbavováni svých legálních práv souvisejících s vírou.“ Zpráva pokračuje: „Je zřejmé, že uzbecké úřady dělají pro vymýcení této praxe jen málo, natož aby se ujistily, že poškozeným je pomoženo. Zdá se, že mučení je integrální součástí odporných donucovacích prostředků v rámci uzbeckých zákonů o náboženství.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz