Zprávy HCJB 10.3.2000

 Situace v Mozambiku se zhoršuje
   (RT) – Místní misionáři varují, že mozambická tragédie se prohlubuje. Těžká podvýživa postihuje zvláště děti, čistá voda je prakticky nedostupná a oběti malárie „leží bez hnutí ve špíně a ve vysokých horečkách,“ sděluje kazatel Rolland Baker. Ustupující voda zanechala 250,000 lidí bez přístřeší. Mnozí z nich nyní žijí v některém ze 74 narychlo zbudovaných táborů pro postižené záplavami, hlásí Reuters. Většina sklizně byla zničena a potraviny stačí sotva na 15 dnů, pokračuje Baker. Farmáři začnou s novým setím nejdříve v červnu. Do země začíná přicházet mezinárodní pomoc, ale problémy s logistikou úsilí záchranných organizací brzdí. V místě není dost vrtulníků k dopravě zásob a vody lidem dosud odříznutým povodní. Těch by podle odhadů OSN mohlo být stále ještě 20,000.
 
 Záplavy a sesuvy bahna devastují také Madagaskar a části Zimbabwe
   (CWM/CDN) – Mozambik není jedinou zemí, kterou zasáhly ničivé účinky cyklónu Eline. I Madagaskar, ostrov v Indickém oceánu, který od Mozambiku dělí Madagaskarský průliv a i části Zimbabwe jsou postiženy rozsáhlými záplavami a sesuvy bahna. Na Madagaskaru ztratilo své domovy kolem 10,000 lidí a více, než 130 lidí zahynulo. Až dosud mnoho pomoci nedostali, protože většina mezinárodní pomoci je zaměřena na Mozambik, říká Sergio Soro, představitel Dětského fondu OSN v hlavním městě Antananarivo. „Situace je katastrofální.“ Program potravinové pomoci (World Food Program) a UNICEF plánují zahájit dopravu zásob do nejhůře postižených oblastí během tohoto víkendu. V Zimbabwe je nejhůře postiženou oblastí západ a jih země, kde záplavy zanechaly mnoho lidí v utrpení a bez domova, říká americký misionář Karen Reyman: „Mosty odnesla voda a zásoby jsou zničeny. Obchody a církve z Bulawayo dopravují postiženým lidem zásoby.“ Pozitivní stránkou věci je, že poprvé po 12 letech se naplnily přehrady a mohl být zmírněn přídělový systém zásobování vodou v Bulawayo.
 
 Sopečná erupce na Filipinách ušetřila misijní zařízení pro malomocné
   MNN/CDN) – Evangelikální duchovní děkují Bohu za ochranu během sopečné činnosti. Sopka se přihlásila o slovo tento týden na Filipinách. Chris Doyle z Americké misie pro malomocné (American Leprosy Mission), který nedávno navštívil tuto oblast, řekl, že sopečné erupce činnost organizace ovlivnily jen málo. „V leprosáriu v postižené oblasti jsme průběžně realizovali některé úkoly. Pracovníci nemocnice byli požádáni o pomoc při záchranných operacích, to ale časový harmonogram plnění našich úkolů nijak neohrozilo.“ Sopka Mayon explodovala 24.února a 68,000 lidí bylo nuceno oblast evakuovat. Filipinští vulkanologové hlásí, že Mayon se uklidnila a již nesoptí.
 
 Navržený zákon by omezil náboženskou svobodu v Bulharsku
   (RT) - Navržený zákon v Bulharsku by omezil náboženskou svobodu. 44 menších náboženských skupin nesouhlasí se zákonem, který upřednostňuje Pravoslavnou církev, hlásí Baptist Press. V Bulharském národní shromáždění prošel prvním čtením návrh zákona předpokládajícího dvoustupňový systém v němž by měli pouze pravoslavní úplnou náboženskou svobodu. Návrh zákona podporují bývalí komunisté, Pravoslavná Církev a bulharští nacionalisté.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz