Zprávy HCJB 14.3.2000

 136 obviněných ze srážek v Egyptě, koptský kněz zbaven obvinění
   Káhira (AP/RT) – Egyptský nejvyšší státní zástupce obvinil v sobotu 136 osob v souvislosti s nedávnými třídenními nepokoji mezi muslimy a křesťany, při nichž zahynulo 23 lidí. Jména ani náboženské vyznání obžalovaných nejsou známy, ale státní zástupce Maher Abdel Wahid řekl, že vznesená obvinění zahrnují podněcování nepokojů, vraždu, pokus o vraždu, loupež a ničení majetku. Wahid klade důraz na zjištění, že nepokoje ve dnech 31. prosince – 2. ledna v jihoegyptské vesnici el-Kusheh nebyly motivovány nábožensky. Srážky začaly následkem hádky mezi muslimským zákazníkem a křesťanským prodavačem. Většinu obětí tvořili křesťané. Egyptské úřady očistily koptského kněze Gabriela Abdel-Maseeha, který byl původně obviněn z organizovaného zločinu, plánování vraždy, pokusu o vraždu a nedovoleného ozbrojování.
 
 Turkmenská tajná policie deportovala význačného baptistu
   (MNN) – Turkmenská tajná policie deportovala v neděli, 11. března, význačného baptistu a další členy baptistické církve rovněž nutí k odchodu, hlásí Compass Direct. Po měsíc trvajícím zadržování byl Anatolij Beljajev a jeho rodina násilím posazeni do letadla směřujícího do Ruska. Baptistické zdroje v Moskvě uvádějí, že mnozí členové v Turkmenistánu málo běžné baptistické církve budou asi deportováni ze země, kde jsou netradiční náboženství stavěna mimo zákon. 76% turkmenské populace tvoří muslimové, 18% je nevěřících a 6% jsou křesťané, většinou pravoslavní. Evangelikálové tvoří jen asi 0.01% ze 4.5milionové populace.
 
 Turkmenistán odmítá registrovat místní Biblickou společnost
   (Compass) – Turkmenské úřady odmítly žádost místních křesťanských církví o registraci jejich vlastní Biblické společnosti, součást United Bible Societies (UBS). UBS má ústředí ve Spojeném Království. Poté, co bylo během podzimu shromážděno 800 podpisů členů zakládané společnosti, podalo sdružení čtyř protestantských církví 18. října 1999 příslušnou žádost o registraci Biblické Společnosti Turkmenistánu. Ačkoliv 800 podporovatelů z hlediska zákona k registraci stačí (požadované minimum je 500), žádost byla zamítnuta, zřejmě na základě nově navrhovaných omezení: Odmítavá odpověď příslušného vládního úřadu datovaná 1. listopadu obsahuje zdůvodnění, podle něhož „Věřící mohou být členy vždy pouze jedné (náboženské) organizace.“
 
 Vláda indického státu Gujarat stáhla návrh zákona proti náboženské konverzi
   (Compass) – 23. února, po protestech křesťanů a jiných skupin, vláda státu Gujarat stáhla návrh kontroverzního místního Zákona o svobodě vyznání. Návrh byl zveřejněn v roce 1999. Vláda se tak rozhodla i pod tlakem opozičních stran, kterým se nelíbí zrušení vládního zákazu extremistické hinduistické skupiny Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS) a to, že státním zaměstnancům je dovolováno otevřeně se podílet na její činnosti. Navrhovaný zákon označoval provádění náboženské konverze násilím, lákáním nebo lstí za zločin trestaný vězením do 3 let nebo pokutou, případně obojím.
 
 6,500 osob přijalo Pána Ježíše při evangelizaci probíhající při etiopsko-súdánské hranici
   (MNN) – Stovky osob v Etiopii se obrátily ke Kristu během nedávných evangelizačních shromáždění konaných podél hranice se Súdánem. Misionář Sammy Tippit uvedl, že Evangelium slyšelo asi 100,000 lidí a více, než 6,500 z nich se obrátilo ke Kristu. Tippit řekl, že mezi posluchači bylo mnoho Súdánců. „Dva tisíce lidí z pohraničí přišlo jen proto, aby se mohli zúčastnit evangelizačních shromáždění. Mnoho z nich poznalo Krista. Je mimořádně dojímavé
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz