Zprávy HCJB 15.3.2000

 Súdán bombardoval další dvě křesťanské nemocnice – 2 lidé zahynuli.
   (VOM) – Nemocnice v jižním Súdánu podporovaná organizací Hlas mučedníků (Voice of Martyrs, VOM) se v úterý ráno stala cílem bomb súdánské armády. Přitom byl zabit křesťanský pracovník Tombek Marcello Daniel, spolu s ním zahynula další osoba, došlo i k řadě zranění. Far Reaching Ministries, partnerská organizace VOM hlásí, že do areálu nemocnice spadlo 11 až 13 pum. VOM pracuje v jižním Súdánu přes 3 roky, z toho přes rok pomáhá při ekonomickém zajišťování provozu této 100 lůžkové nemocnice. Během tohoto měsíce byla dvakrát bombardována jiná jihosúdánská nemocnice podporovaná organizací Samaritan’s Purse.
 
 Dva pracovníci pomocné organizace byli uneseni a postřeleni v Sierra Leone.
   (ANN) – Dva pracovníci Rozvojové a pomocné organizace Adventistů (ADRA) v Sierra Leone jsou v kritickém stavu poté, co byli uneseni, přes noc drženi jako rukojmí, postřeleni a nakonec zanecháni s různými dalšími zraněními u cesty. Oznámil to oblastní ředitel pro Sierra Leone Prince Cummings. Dva členové personálu – Aaron Kargbo a Aruna Sherrif byli přepadeni, když se 7.března na motorce vraceli do Port Loko, kde předtím vyzvedli nějaké věci z úřadu ADRA. Vojáci mírových sborů OSN oba muže našli den po ohlášení jejich zmizení. Byli přijati do vládní nemocnice v Port Loko. Motorka se nenašla.
 
 Křesťané na indonézských Molukách se bojí dalšího násilí
   (RT) – Muslimové na Halmaheře, jednom z ostrovů severních Moluk v Indonézii se připravují „zabít nebo vyhnat všechny křesťany“ z oblastí Galela, Tobelo a Kao. Na základě pondělního faxu od učitele školy v Tobelo to hlásí Australská Církev Sjednocení (Uniting Church of Australia). Na operaci se podle zprávy od tohoto učitele mají podílet i ozbrojené indonézské složky. Tisíce křesťanů se skrývají husté džungli v oblasti Tobelo, zatímco z jiných oblastí Halmahery a okolních ostrovů postižených násilnostmi lidé prchají. Pokusy o usmíření mezi komunitami křesťanů a muslimů byly zmařeny „muslimskými ozbrojenci hnutí džihád z Jávy a jiných částí Indonézie,“ hlásí Církev Sjednocení. Během minulého roku tisíce křesťanů zahynuly během srážek mezi muslimy a křesťany na Molukách.
 
 Čínská policie rázně zakročila proti podzemní evangelikální skupině
   (RMA) – Čínská policie zadržuje 16 členů úředně zakázané křesťanské skupiny a některé z nich zřejmě pošle do pracovního tábora. 2.března policie vrazila do domu, kde se konalo setkání stoupenců Ćínského evangelikálního sdružení (CEF). Dům ve městě Xinyang v provincii Henan patřil jednomu z členů skupiny. Mezi zadrženými je i Jiang Qinggang, vedoucí podzemní církve, který byl v pracovním táboře již dvakrát. Z druhého trestu byl propuštěn před měsícem. Jiang Qinggang a další členové CEF čelí dalšímu možnému pobytu v pracovním táboře. Vládní úřady k tomu uvádějí, že skupina není v Číně řádně registrována.
 
 Nigerijští křesťané umučeni poté, co odmítli zříci se víry
   (RT) – Během srážek ve státě Kaduna v minulém měsíci byli nigerijští křesťané nuceni vybrat si mezi dočasným životem a vírou. Radikální muslimové uvěznili asi 300 křesťanů a nařídili jim zříci se své víry. Oznamuje to agentura Newsroom s odvoláním na zprávu skupiny sledující dodržování lidských práv v zemi. Ti, kdo odmítli, byli povražděni, pokračuje zpráva. Počet mrtvých není znám. Během nepokojů mezi muslimy a křesťany minulý měsíc v Kudunu
 
 Čínští křesťané korejského původu čelí dilematu ve věci ukrývání severokorejských uprchlíků
   (Compass) – Čína očekává zvýšený příliv uprchlíků ze Severní Koreje, jakmile roztaje sníh v pohraničních horách. Čínští křesťané - etničtí Korejci snažící se tyto uprchlíky ukrýt, čelí nezáviděníhodnému riziku: „Minulý rok se čínské úřady rozhodly proti uprchlíkům rázně zakročit,“ řekl představitel jedné rodiny v Číně žijících Korejců. „Loni jsme se pokusili ukrýt pět rodin, ale všechny byly z našeho městečka poslány zpět a slyšeli jsme, že pak všichni zahynuli v pracovním táboře.“ Rodina byla „důrazně varována“ čínskou policií s tím, že příště by mohla, zkusí-li opět schovat uprchlíka, dostat pokutu 2000 yuanů (asi dva roční platy). Oficiální čínské údaje uvádějí, že zpět do Severní Koreje bylo posláno 10,000 uprchlíků a asi 30,000 by jich v Číně dosud mohlo být.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz