Zprávy HCJB 24.3.2000

 Graham bude svědčit před Senátem USA ve věci zintenzivňování náletů v Súdánu
   (MN) – Ve čtvrtek súdánské vládní letouny svrhly 10 pum na nemocnici misijní organizace Samaritan’s Purse Franklina Grahama v Lui v jižním Súdánu. Jde o již čtvrtý letecký útok v tomto měsíci. Včera Graham přijal pozvání senátora Jesse Helmse, aby o súdánské krizi svědčil před Zahraničním výborem amerického Senátu. Graham, prezident mezinárodní pomocné organizace, provozuje od roku 1997 jednu z největších nemocnic v jižním Súdánu. Současně neustále vyzývá vládu Spojených Států, aby pomohla ukončit hrůzy vraždění, mučení a zotročování. Nemocnice se stala cílem soustavných náletů od té doby, co Samaritan’s Purse 1. března de facto uzala Súdánskou lidovou osvobozeneckou armádu. Zprávy o náletech hovoří o nejméně osmi zraněných osobách, z toho dvou těžce.
 
 Turkmenistán hodlá deportovat další křesťanskou rodinu.
   (Newsroom) – Úřady Turkmenistánu plánují deportovat další protestantskou rodinu – od prosince již šestou – za aktivní křesťanskou činnost. Hlásí to Keston News Service. Deportovány jsou vesměs rodiny etnických Rusů či Ukrajinců, členů evangelikálního Církevního sdružení křesťanů – baptistů, které vzniklo ještě v bývalém Sovětském Svazu. Vitalij Těrešin a jeho rodina byli navštíveni úředníky místního úřadu pro víza a kontrolu cizinců a bylo jim oznámeno, že během 24 hodin budou deportováni. Pro toto rozhodnutí neexistuje zákonný důvod. Těrešinovým byli v minulosti často terčem hrozeb pro svou činnost v Baptistickém sboru v Daškovuzu. Tři baptistické rodiny byly deportovány o něco dříve v tomto měsíci, dvě jiné již v prosinci.
 
 Angolští povstalci ukřižovali 6 věřících
   (Zenit/RT) – Angolská rada křesťanských církví oznamuje, že šest členů Církve Baptistů bylo kamenováno a ukřižováno povstalci z Národního svazu pro úplnou nezávislost (UNITA) vedeného Jonasem Savimbim. Povstalci nedávno přepadli vesnici Beu v provincii Uige blízko angolsko-konžských hranic. Šest obětí bylo nařčeno ze spolupráce s angolskou vládou. Jaime Paulo z Angolské rady křesťanských církví k tomu uvádí, že „křesťané jsou cílem falešných obvivňování, protože v ozbrojeném konfliktu zaujímají neutrální postoj.“ Již přes 80 křesťanů bylo skupinami hnutí UNITA zabito s odůvodněním, že pomáhají vládě. Boje mezi povstalci a vládou pokračují, přestože v listopadu 1994 byla podepsána mírová dohoda. Představitelé vlády říkají, že jsou rozhodnuti učinit násilnostem přítrž.
 
 Křesťané na Papui Nové Guinei zaskočeni kmenovou válkou
   (RT) – Křesťany na Papui – Nové Guinei zaskočila kmenová válka. Církev byla nucena zrušit v tomto týdnu všechna setkání věřících, protože boje se do té míry přiblížily ke kostelu, že vedoucí pracovníci misie raději poslali věřící domů. „Ti chlapíci nejsou jen nějací blázni; mají automatické pušky M16, AK47 a stovky jiných zbraní všech kalibrů. Křesťané jsou do toho bince vtahováni - jejich vlastní lidé jim vyhrožují, pokud nejeví ochotu vzít do ruky zbraň a pomáhat při obraně svého rodu,“ řekl misionář agentuře Religious Media. Nejméně dva křesťaně již byli zabiti a život místního kněze je v ohrožení, protože mnoho příslušníků nepřátelského klanu patří do jeho sboru a on s nimi odmítá bojovat. (O bližší podrobnosti jsem mailem požádal místní noviny v Port Moresby – pozn. překl.)
 
 Nové křesťanské televizní vysílání pro afroamerické posluchače
   (Sky Angel) – Studio Sen (The Dream Network) – nová síť vysílající 24 hodin denně, křesťansky zaměřený program pro afroameričany, měl svou premiéru minulý týden na stanici Dominion Sky Angel DBS Television & Radio System v Silver Springs ve státu Maryland. Vysílání je zaměřeno na duchovní vliv v rodině. Plánuje se rozšíření spektra i na zpravodajství, živé rozhovory, sport, počasí, operu, jazz, rhythm and blues, filmy, módu, teleshopping, kulturní zajímavosti a zdravotnickou problematiku. Dream Network vznikl rozšířením skromnějšího projektu Dream TV, který byl vysílán od roku 1996. Viz http://www.thedreamnetwork.com/ .
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz