Zprávy HCJB 27.3.2000

 Misijní rozhlasová stanice obdržela ocenění od posluchačů krátkovlnného rozsahu
   (HCJB World Radio) - Tvůrci programů rozhlasové stanice HCJB World Radio v Quitu, Ekvádor, jsou držiteli ocenění klubů posluchačů krátkých vln (DX) z celého světa. „Je jasné, že HCJB se těší dobré pověsti pro kvalitu svých pořadů v mezinárodním měřítku,“ řekl Curt Cole, asistent programového ředitele.
   Portugalský jazykový servis (The Portuguese Language Service) obdržel tři ocenění od klubů DX v Brazílii za: nejlepší ženskou hlasatelku (María Aparecida Barin), nejlepší DX program („DX HCJB International“) a čtvrtou nejlepší krátkovlnnou rozhlasovou stanici na světě po BBC, Radio France International a Radio China International.
   „Sender& Frequenzen“, ročenka německých DX, také nazvala rozhlasovou stanici HCJB čtvrtou nejlepší rozhlasovou stanicí roku 1999. Na prvních třech místech se umístily Deutsche Welle, BBC a Radio Austria.
   Anglické vysílání skončilo dobře v druhém ročním průzkumu kanadského mezinárodního DX klubu. „Musical Mailbag“ se umístil jako druhý v oblíbené posluchačské anketě a „DX Partyline“ byla druhá v oblíbené programové kategorii DX.
   Uznání, které přišlo o rok později, bylo od French Amitie Radio Club. Hlasy jeho členů pro rozhlasovou stanici HCJB stačily na třetí místo v kategorii krátkovlnných rozhlasových stanic pro rok 1998.
   HCJB šíří evangelium po celém světě ve 14 jazycích a dostává každý rok tisíce dopisů, zpráv a dalších sdělení od posluchačů ze 120 zemí světa. HCJB World Radio, první světová misijní stanice, spatřila světlo světa v Quitu, Ekvádor, na Štědrý den v roce 1931.
 
 Bomba poškodila křesťanskou školu v jižním Súdánu
   (Assist) Na křesťanskou školu v jižním Súdánu zaútočily ve čtvrtek, 23.března islámské vládní síly Súdánu. Útok způsobil četná poranění studentů a jejich rodičů, avšak bez obětí na životech.
   Očití svědci potvrdili, že letadlo ruské výroby MU2 Antonov se súdánským označením provedlo šest náletů na oblast, kde se rozkládá Křesťanská svobodná akademie (Christian Liberty Academy), a svrhlo naráz jednu nebo dvě 250-liberní šrapnelové pumy (šrapnel je munice obsahující kuličky, které se po explozi pumy nebo granátu rozlétnou a zabijí vše živé – pozn. překl.)
   Více než 100 studentů střední školy pocházejících z kmene Moru je zapsáno v nedávno dokončeném školním internátním zařízení, který sponzoruje a financuje Christian Liberty Academy of Arlington Heights, III.
 
 Peruánští teroristé zavraždili křesťanského představitele
   (Compass) - Představitel evangelikální peruánské vesnice byl popraven 20. března poté, co ho povstalci organizace Světlá Stezka prohlásili vinným z účasti na policejních a vojenských akcích. Antonio Izuise Chasnamote, starosta z Ramal de Aspuzana, zemřel po dvou střelných ranách do hlavy, které následovaly po „lidovém soudu“ vedeném asi 20 teroristy. Ti řekli, že patří k marxistické organizaci Světlá Stezka. Zajali Izuisa, když se vracel ze sportovního utkání spolu se svými osmi dětmi, které byly svědky jeho popravy. Oblast džungle 225 mil severně od Limy byla před zajetím vůdce Světlé Stezky Abimaela Guzmana v roce 1992 semeništěm terorismu. V poslední době guerillas vyvíjejí v oblasti opět větší aktivitu. Zatímco Izuisa pravděpodobně nebyl zabit přímo pro svou víru, křesťané na peruánském venkově jsou často terčem útoků kvůli tomu, že si v konfliktu odmítají vybrat stranu a pro své nekomunistické přesvědčení. Policie a peruánská armáda vyslala k odhalování teroristů hlídky.
 
 Indický stát Orissa vydal nové nařízení proti konverzi
   (RMA) Vláda indického státu Orissa vydala nové nařízení, které ve skutečnosti poškozuje téměř všechny druhy náboženské konverze. Podle něho nejenom ti, kteří chtějí obracet jiné, ale i ti, kdo mají v úmyslu obrátit se sami, musí projít policejním výslechem a prověřováním. Tuto zprávu přináší publikace „Indian Currents“ z 19. března.
 
 Protiamerické cítění brání šíření evangelia v Pákistánu a v Indii
   (MNN) Návštěva amerického prezidenta Billa Clintona v Indii byla spojena s řadou rozhovorů vázaných zřejmě i na jeho souběžnou návštěvu v Indii nepřátelském Pakistánu. Z toho plynoucí růst protiamerického cítění v zemi by mohl ublížit šíření evangelia. Jedna domorodá misijní skupina dokládá, jak je tyto události poškozují: „Určitě jde Indům primárně o antikolonizmus“, řekl mluvčí misie, který požádal, aby mohl zůstat v anonymitě. „Ale strana BJP tím pádem chce, aby se Hinduismus stal státním náboženstvím (jako záruka indického vlastenectví – pozn. překl.)… Několik indických křesťanů bylo zraněno militantními hinduisty. A už několik měsíců máme velmi slabou pozici při každém snažení, které by se dalo považovat za misijní.“
 
 Křesťanský hudební program vysílán čínskou televizí
   (RT) Křesťanská hudba byla minulý měsíc vysílána čínskou televizí. Program „Láska a naděje, požehnání 2000“ se vysílalo dvakrát 5.a 6. února, hlásí Assist Communications. 90 minutový program byl slyšitelný na 80 procentech území, včetně Pekingu. Show uvedla umělce z různých oblastí Číny a zahrnovala hudbu evangelistu Lee Behnkena a hráčky na harmoniku Betty Jo Simons, která uvedla program „Láska ve všech jazycích.“
 
 Ekvádor: Prudké deště způsobily četné sesuvy půdy a záplavy
   (El Comercio) Neobvykle prudké zimní deště v oblasti Ekvádorský hor (kde se nachází i Quito, pozn. překl.) způsobují četné sesuvy bahna, v některých případech zničení nebo uzavření silnic, izolaci vzdálenějších měst a vesnicí. Sesuvy způsobují problémy na silnicích blízko měst Cuenca, Loja a Zamora v jižním Ekvádoru a často nutí motoristy použít alternativní trasu vedoucí ke zpoždění dodávek potravin či jiných základních potřeb. V severní provincii Imbabura rozvodněná řeka Ambi izolovala komunitu Urcuquí a odřízla od světa 15 000 lidí. Záplavy připravily o život jednoho člověka a a těžce zranily šest dalších, zničily čtyři domy a šest poškodily. Úřady zajistily postavení provizorního mostu a zabezpečily tak alespoň omezený přístup k zaplavenému území.
   Těžké deště také poškozují dopravní systém v zemi, zemědělství a také podzemní potrubní sítě. Je nedostatek těžké techniky, která by odstraňovala mohutné nánosy bahna.
   Ve středním Ekvádoru se déšť pro změnu mísí s popílkem ze sopky Tungurahua v bláto, které způsobilo uzavření komunikace mezi Riobamba a Baňos. Nánosy bahna nedávno zcela pohřbily jedoucí vozidlo a uvěznily autobus a devět dalších vozidel. Civilní obrana a dobrovolníci z řad Červeného kříže pracovali devět hodin, aby zachránili 70 lidí uvězněných ve svých vozidlech. Mezitím se sopka Tungurahua v posledních dnech zklidnila a bylo zaznamenáno jenom několik seismických otřesů a erupcí.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz