Zprávy HCJB 28.3.2000

 Křesťané pohlížejí opatrně na nově zvoleného ruského prezidenta
   (MNN/RT) – Vladimír Putin, který během posledního víkendu s přehledem zvítězil v prezidentských volbách, již uvažuje o změnách ve složení vlády a o změnách ekonomických pravidel své chudnoucí země. Petr Dejneka (Russian Ministries, http://www.russian-ministries.org/) se domnívá, že dobrá ekonomická situace by evengelikálním církvím pomohla. „Až dosud věnují křesťané 60-70% svých příjmů na nákup základních životních potřeb – jídla a oblečení. Ekonomická stabilita by Rusům umožnila podstatněji podporovat evangelizaci ve své zemi.“ Dejneka ale dodává, že křesťané uvažují i o možném postupném omezování náboženské svobody. „Strmý vzestup Putinovy moci a souběžné omezování svobody tisku připomínají styl dřívějších sovětských vůdců,“ řekl bojovník za lidská práva Laurent Homer časopisu Religion Today. „Myslím, že Putin je nesmírně nebezpečný, a že se v Rusku dočkáme špatných věcí,“ říká Homer. „V průběhu čečenského konfliktu a jiných událostí projevil nemilosrdnost a to je znepokojující.“ Putin vyznává, že je pokorným pravoslavným křesťanem. Byl tajně pokřtěn jako malý chlapec.
 
 Nález kosterních zbytků nepřinesl žádný zvrat v objasňování osudu tří v Panamě unesených misionářů
   (Compass) – Osud tří amerických misionářů unesených kolumbijskými povstalci v Panamě v roce 1993 je pro jejich přátele i rodiny dále nejasný. Rozruch nedávno vyvolal nález kosterních pozůstatků v severozápadní Kolumbii, ale podle vládního zmocněnce Romulo Gontzales-Trujilla nešlo o lidské kosti. Vyšetřování se rozběhlo poté, co kolumbijská televize citovala anonymní zdroj, podle něhož pozůstatky nalezené armádou 19.března patří zmizelým misionářům. Pozůstatky byly exhumovány blízko města Acandi v džungli blízko panamských hranic, v oblasti, kde misionáři před 9 lety zmizeli. Tři pytle kosterních pozůstatků byly převezeny z místa nálezu na lékařskou fakultu v Medellínu ke zkoumání. Tři misionáři, Richard Tenenoff, David Mankins a Mark Rich z floridské základny New Tribes Mission (NTM) byli uneseni v roce 1993 z jejich misijní stanice v Panamě a zadržováni v kolumbijské džungli. Představitelé NTM nemají ověřenou zprávu o kontaktu se zajatci od roku 1994. Naději na jejich přežití od té doby udržují pouze neověřené zprávy o jejich příležitostném spatření.
 
 Nigerijští baptisté sčítají hmotné škody z únorových nepokojů
   (BP) – Nigerijští baptisté procházejí spáleništěm a počítají, na kolik je přijde škoda na budovách semináře v Kadunu, který se stal terčem útoku během nepokojů na konci února. Jedenáct osob včetně dvou studentů a schovaného údržbáře bylo zabito, když se 22.února srážky přehnaly přes seminář. Jiný student byl zabit den předtím. Prezident semináře Uche Enyioha uvedl, že náklady na rekonstrukci vypálených budov by mohly dosáhnout 5.3 milionu dolarů. Výtržníci kromě toho zabili 21 členů baptistické církve, vypálili 17 baptistických chrámů a 13 farních budov, hlásí misionář Don Copeland (Southern Baptists - http://www.imb.org/). Jiných šest kostelů bylo jen vydrancováno, zřejmě pro blízkost muslimských obydlí, která by jinak mohla rovněž chytit.
 
 Amnesty international veřejně odsuzuje útlak náboženských skupin v Číně
   (CWM) – Čínská kampaň „proti pověrám“ plánovaná na dva roky má těžký dopad na vyznavače náboženských a duchovních hnutí jako je Falun Gong, hlásí 23.března Amnesty International. Úřady vzaly do vazby desetitisíce osob, stovky jich poslaly do táborů nucených prací nebo do vězení na základě zmanipulovaných procesů a mnoho jich bylo mučeno, uvádí Amnesty. Některé oběti jsou drženy v psychiatrických léčebnách a nuceny užívat léky a nejméně 10 lidí zemřelo přímo na policii za podezřelých okolností. Falun Gong byl založen v roce 1992 a svými stoupenci je označován jako duchovní cvičení těla, duše a ducha.
 
 Křesťanský představitel odmítá pojem „růst pronásledování věřících v Číně“
   (CWM) – Náboženské pronásledování v Číně je výjimkou, ne pravidlem, tvrdí představitel vládou schválené církve. V pondělí to oznámila agentura Associated Press. „Církev v Číně je ... mladá, slabá, ale roste,“ řekl rev. Han Wenzao, prezident Čínské křesťanské rady, která dohlíží na vládou povolené protestantské církve. Na tiskové konferenci s představiteli amerických církví na čínské ambasádě Han zpochybnil nedávnou zprávu Ministerstva zahraničí USA popisující nárůst náboženské perzekuce v Číně v posledních letech. Han naopak prohlásil, že během posledních 20 let bylo opět otevřeno 13,000 kostelů a vytištěno 23 milionů Biblí. „Obecně vzato, prožíváme období svobody,“ prohlásil Han a dodal, že Čína je tak velká, že někdy nelze uhlídat nevhodný přístup místních provinčních úředníků. Ministerstvo zahraničí USA a skupiny ochránců lidských práv ale říkají, že neregistrované protestantské církve jsou nuceny snášet hrubý útlak obsahující takové prvky, jako je přerušování bohoslužeb policií a zatýkání jejich účastníků.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz