Zprávy HCJB 30.3.2000

 Ekvádorské sopky působí neštěstí – lidé naslouchají evangeliu
   (HCJB World Radio) – Od doby, kdy se Guagua Pichincha a Tungurahua, dvě ekvádorské sopky na podzim probudily k životu, je HCJB World Radio zaměstnáno záchrannými operacemi pro obyvatele, které vulkány dočasně vyhnaly z jejich domovů. Jednou z posledních vymožeností byla mobilní klinika, kterou zaměstnanci HCJB provozovali od 20. do 24.března ve městech Ambato a Banos. Pomohli zde jak po stránce zdravotní, tak po stránce duchovní stovkám potřebných lidí.
   První dva dny klinika fungovala v Ambato, kde někteří uprchlíci přemístění z Banos žili až 3 měsíce, když sopka Tungurahua byla nejaktivnější. Pak se nemocnice na dva dny přestěhovala přímo do Banos. Před ukončením její činnosti v pátek 24.března zde proběhl koncert spojený s rozdáváním potravy 500 nejpotřebnějším obyvatelům. Akci podporoval pomocným fond HCJB zásobený z darů jednotlivců. Peníze na jídlo přišly ze SMASH (Society for Mutual Aid in the Southern Hemisphere, Společnost pro vzájemnou pomoc na jižní polokouli) a od misijního pojišťovacího sdružení v Ekvádoru.
   Na společném úsilí se podílely i místní církve Banos a Ambato. Týden předtím jejich pracovníci zjišťovali, kde jsou lidé nejzuboženější a nejpotřebnější a současně jim rozdávali kupóny, za které pak v pátek dostali potraviny. Všichni, kdo pak přišli, také slyšeli koncert ekvádorských hudebníků, kteří své vystoupení pojali jako evangelizaci písní a osobním svědectvím. Skoro všichni přítomní na to reagovali vyznáním víry, řekl Tim Warham, zástupce ředitele HCJB pro Latinskou Ameriku. Místní kněží mají v úmyslu tyto lidi nyní osobně navštěvovat. Všichni také dostali koš s cukrem, rýží, moukou, olejem, tropickým ovocem a kakaem.
   Událost přinesla do oblasti možnost evangelizace. I když v Banos je malý evangelikální sbor, většina města evangelium odmítala. Ale úsilí sborů v Banos a Ambato je silným svědectvím. Lidé se mohli přesvědčit o tom, že „evangelikálové“ jsou jediní, kdo jim pomohl.
   Přes 25,000 obyvatel bylo z Banos evakuováno koncem října, ale do svých domovů se vrátili až v lednu, poté, co se sopka uklidnila. Město totiž leží v cestě předpokládaného proudu lávy při silnější erupci. HCJB přineslo potravinovou pomoc do oblasti již 30.října a opět v polovině prosince spolu s dobročinnými koncerty v Ambato a Riobamba, při nichž se ke Kristu obrátilo na 180 lidí. 21.prosince HCJB World Radio přišlo s koncertem a koši potravin k lidem v Lloa, městu západně od Guagua Pichincha, sopky, které na podzim rovněž ožila. Přitom se ke Kristu obrátilo jiných 50 lidí.
 
 V Nigérii vypáleny další čtyři kostely
   (RMA) – Muslimští mladíci vypálili v pondělí v Demboa ve státu Borno v severovýchodní Nigérii další čtyři kostely. Policie to potvrdila. Osm domů a obchodů vlastněných křesťany a také policejní stanice byly zničeny při násilnosti, která byla dle úřadů vyprovokována muslimskými mladíky, kteří si vynucovali přestěhování kostelů z centra města na periférii. Nigérie se potýká s náboženskou nesnášenlivostí mezi muslimy a křesťany kvůli snahám muslimů o realizaci islámského zákonodárství sharia. Nepokoje si vyžádaly jen v minulém měsíci ve státu Kaduna 400 mrtvých, řadu zničených kostelů, obchodů i mešit. Křesťané v Borno tvořící asi 50% obyvatel přísahali odpor proti přijetí sharia.
 
 Ugandští kněží se obávají ztráty svobody po známé masové vraždě či sebevraždě
   (RMA) – Vedoucí početné ugandské letniční církve se obávají, aby se nedostali do sporu s vládou, která by mohla začít věřící znepokojovat, případně jim vyhrožovat či je jinak pronásledovat následkem nedávného známého sektářského masakru. Přes 70 kněží se setkalo v pondělí, aby o tragédii diskutovali. Shledali, že nikdo z vůdců ani členů sekty nebyli evangelikálními křesťany, přestože podle veřejného mínění jimi byli. Kněží odmítají jakýkoli pokus vlády omezit svobodu víry či bohoslužebného shromažďování.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz