Zprávy HCJB 3.4.2000

 Turecké úřady propustily křesťany uvězněné za rozšiřování náboženské literatury
   RMA) – Dva křesťané 30 dnů zadržovaní v tureckém vězení kvůli obvinění z „propagandy proti náboženské svobodě“ byli v pátek po prvním soudním stání propuštěni z vazby. Během tohoto stání, které trvalo celkem 75 minut a konalo se ve městě Kemalpasa blízko Izmiru, 38letý Ercan Sengoul a 28letý Necati Aydin prohlásili, že nejenže nepronášeli žádné hanlivé poznámky o Islámu, ale se třemi osobami, které proti nim vznesly obvinění, vůbec o ničem nemluvili kromě toho, že jim nabízeli Nový Zákon, knihu Víc než tesař a audio a videokazety s filmem Ježíš. Jejich obviňovatelé ve svých svědectvích potvrdili, že oba obvinění neřekli nic hanlivého o Islámu. Oba křesťané, kteří byli vězení od 1.března, byli na základě těchto zjištění zproštěni vazby. Musí se ale ještě dostavil ke druhému stání, kde se očekává osvobozující rozsudek.
 
 Islámští extrémisté působí starosti ve střední Asii
   (CDN) – Spojené Státy se začínají obávat situace v Kazachstánu a dalších středoasijských republikách, které, jak se zdá, jsou ohrožovány náboženským extrémismem a tak místo, aby směřovaly k demokratickým reformám, jsou nuceny hledat útočiště v Rusku. Existuje obvinění, že místní zastánci tvrdé islámské linie, zčásti podporovaní afghánskými milicemi hnutí Taliban, zorganizovali v Uzbekistánu bombové útoky, do Kirgizstánu pro změnu loni propašovali 1000 ozbrojenců. Vládu tak nakonec donutili, aby hledala vojenskou pomoc u okolních států. Ministři obrany “Šanghajské pětky“, tj. Ruska, Číny, Tadžikistánu, Kazachstánu a Kirgizstánu se nedávno sešli, aby koordinovali akce proti terorismu.
 
 Křesťanská televize na Středním Východě se stále více zabydluje
   (MNN) – Křesťanské televizní vysílání se na Středním Východě rozšířilo již na 7 dnů v týdnu, Sat-7 totiž rozšiřuje své zpravodajství. Sat-7 spolupracuje s církvemi a křesťanskými organizacemi na tvorbě programů popisujících život církve a podporujících svědecké působení křestanských církví Středního Východu. Televize se osvědčuje jako účinný nástroj při šíření evangelia a křesťanského povzbuzení v arabském světě, kde 95% lidí žije v rodinách s alespoň jedním televizním přijímačem.
 
 Drsná mongolská zima otvírá dveře křesťanskému milosrdenství
   (MNN) – Podminky v Mongolsku, které, jak se zdá, právě prožilo nejhorší zimu za posledních 30 let, se zhoršují. Zima vede ke zvyšování cen potravy, zvláště ve městech. Robert Niklaus (Christian & Missionary Alliance) uvádí, že on i jeho bratři se zaměřují jak na tělesné, tak na duchovní potřeby trpících. „V severních oblastech země se za dané situace snažíme organizovat nejen sbory, ale i civilní obec. V nynější chvíli je Mongolsko ve stavu zrodu a my tak máme možnost jeho lidu ukazovat, že kromě fyzického přežití existuje také život věčný v Bohu a v přijetí Jeho milosti. Niklaus dodává, že srdce lidí se „otevírají při zjištění, že jiní mají s nimi soucit, a že přitom nejde ani o obchod, ani o nic jiného, než o ryzí pomoc.“
 
 Novozélandský biskup nabízí ženám peníze, když se vzdají interupce
   (RT) – Katolický biskup nabízí ženám peníze, pokud se vzdají potratu. Patrick Dunn z Aucklandu na Novém Zélandu řekl, že ženám, které se rozhodly podstoupit interupci, dá peníze třeba z vlastní kapsy, když se rozhodnou ponechat si své dítě. „Tímto způsobem ženy získají více prostoru pro právo a svobodu volit život místo smrti,“ řekl Dunn redaktoru časopisu The New Zealand Herald. „Praktikujeme to, co kážeme,“ řekl a dodal, že věří, že církev se postará o tyto zachráněné děti po jejich narození. Mnoho farností se stará o svobodné matky. Dunn dodává, že následuje příkladu skotského kardinála Thomase Winninga, který uvedl, že 107 žen se vzdalo potratu na základě obdobného programu a také s přispěním jeho otce, gynekologa, který založil Skupinu na ochranu života. Odhaduje se, že ročně dochází na Novém Zélandu k 15,000 potratů.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz