Zprávy HCJB 1.5.2000

 Rozhlasové biblické studium naplňuje potřeby vedoucích sborů
   (HCJB World Radio) – Rozhlasový biblický institut stanice HCJB World Radio (BIA) pokračuje v sérii korespondenčních kurzů, které využívají rozhlasoví posluchači po celé Latinské Americe a které takto zprostředkovávají vyučování stovkám vedoucích sborů. „Jsem věřící v Krista a vedu malý sboreček v odlehlé části Peru, kde je mnoho duší žíznících po Božím slově,“ píše pastor. „Pociťuji potřebu lépe sloužit svým bratřím a tak, prosím, zašlete mi všechny potřebné informace, abych mohl studovat s vámi.“ Jiný účastník kurzu říká, že je pravidelným denním posluchačem. „Chci studovat Úvod do Nového zákona,“ říká. „Je mi 15 let a jsem ve třetím ročníku střední školy. Ježíš Kristus mi dává sílu skrze Ducha Svatého.“
   Institut BIA poskytuje 18 korespondenčních kurzů a rozhlasových programů pro španělsky mluvící posluchače jako Cesta učedníka a Studium teologie. Více než 2 400 studentů ve 33 zemích, většinou v Latinské Americe, je zapsáno v kurzech od roku 1993. Programy se šíří do celého světa z HCJB World Radio v Quitu, Ekvádor, a prostřednictvím stanic sítě World Radio Network podél americko-mexické hranice, která má svoji hlavní redakci v McAllen ve státě Texas. Programy BIA se také šíří prostřednictvím satelitní sítě ALAS a spojeným úsilím HCJB World Radia a Trans World Radia prostřednictvím 85 vysílaček po celé Latinské Americe.
 
 Popravčí čety v Severní Koreji popravily nově obrácené křesťany
   (ASSIST) – Od října 1999 bylo zabito popravčími četami na veřejnosti nejméně 23 nových křesťanů při zinscenovaných trestních řízeních, říká Terry Madison, vedoucí výkonný úředník Otevřených dveří (Open Doors). „Všichni, kteří byli zabiti, byli nově obrácenými křesťany,“ říká. „Většina z nich uprchla do Číny, kde se stali křesťany a potom se vrátili do Severní Koreje, nadšeni sdílet evangelium se svým vlastním lidem, který je vyhladovělý po zvěsti Evangelia o Kristu. Je to právě skupina nově obrácených, kteří jsou nejzranitelnější, zatímco starší křesťané (druhá a třetí generace) vědí, jak přežít.“ Madison si myslí, že stovky křesťanů Severní Koreje byly od roku 1995 tajně umučeny.
 
 Delegace křesťanů Severní Koreje zakusí svobodu
   (RT) – Delegace křesťanů Severní Koreje zakusí příští měsíc svobodu a navštíví bohoslužby v Jižní Koreji. Budou to první severokorejští vedoucí sborů, kteří navštíví bohoslužby v Jižní Koreji od příměří, kdy před téměř 50 lety skončila korejská válka, uvedly noviny South China Morning Post. Delegáti navštíví bohoslužby v Chamshil – olympijské sportovní hale v Soulu, po kterých bude následovat summit vládních představitelů.
   Oficiální sbory v Severní Koreji jsou pod tvrdým dohledem zatímco křesťané, kteří navštěvují domácí pobožnosti, jsou někdy vězněni nebo dokonce zabíjeni. Avšak křesťanství se i nadále šíří. „Severokorejci jsou přitahováni k víře rychleji, než si dovedeme představit,“ řekl novinám Post misionář z Číny. Severokorejci prchají ze zničujícího tři roky trvajícího hladomoru a dostávají pomoc od křesťanů v Číně. Poté se vrací zpět do své země, aby tu šířili evangelium.
 
 Kolumbijští partyzáni požadují podíl ze sbírek v kostelích
   (RT) - Nic se nezdá být svaté pro vyděrače v drogami ovládané Kolumbii. Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), největší kolumbijská banda rebelů, tlačí kněze k tomu, aby odevzdávali hotovost ze sbírek, řekl vedoucí Římsko-katolické církve venkova Associated Press. Rebelové požadovali po některých farnostech až $ 50 000, říká arcibiskup Pedro Rubiano. Výpalné a další téměř nikdy neodhalené způsoby partyzánského vydírání, upřednostňování nenápadného placení tak, aby mohli pokračovat ve svém počínání jsou běžnými způsoby v oblastech, které ovládají. Ale od doby, kdy se mírová jednání daly do pohybu, církev a další společenská odvětví jeví ochotu postavit se proti partyzánům, kteří ovládají více než polovinu kolumbijského venkova.
 
 Situace filipínských rukojmích se dotýká křesťanských skupin
   (MNN/Reuters) – Dvě navzájem nesouvisející skupiny rukojmí na Filipínách mají určitý nepřímý vztah ke skupinám křesťanů, kteří pracují na tomto území. Jonathon Mortiz z rozhlasové společnosti pro Dálný Východ (Far East Broadcasting Company) říká, že se zdá, že základním terčem terorizmu extrémistických muslimských skupin jsou křesťané. „Máme stanice v oblasti Mindanao a pečlivě sledujeme celou situaci. Stejní lidé, kteří zabili dva naše programové pracovníky v roce 1992, jsou ve skupině, která zajala rukojmí. Filipínské vojenské oddíly se pohybují v bludišti tunelů z druhé světové války na vrcholu kopce jižního ostrova Basilan a pokračují v pátrání po 27 rukojmích, většinou dětí, která jsou držena islámskými partyzány Abu Sayyafa již více než 40 dnů. V jiném případě, 21 rukojmí unesených z malajského střediska pro potápění před osmi dny žádalo svobodu v přenosu z bambusové chatrče v rebelské pevnosti na ostrově Jolo, 600 mil jižně od Manily.
 
 Pět zadržených po útoku na křesťany v Indii
   (RMA) – Pět osob bylo 24. dubna uvězněno v souvislosti s útokem na křesťanskou skupinu v Agře v pátek 21. dubna v noci. Incident vedl k pálení biblické literatury. Úřady této oblasti byly požádány o důsledné dodržování nočních hlídek, aby byla zajištěna plná ochrana menšinovým společenstvím a bezproblémové soužití obyvatel.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz