Zprávy HCJB 4.5.2000

 Filipínské vojenské oddíly zachránily 15 rukojmí unesených radikálními muslimy
   (RT) – Filipínské vojenské oddíly ve středu 3. května zachránily 15 rukojmí zadržovaných radikálními muslimy. Dle CNN vojáci zahlédli rukojmí, když je jejich hlídači převáděli přes potok blízko povstalecké horské základny na ostrově Basilan, na niž armáda již několik dnů vede těžké útoky. Většina zachráněných jsou děti, které byly ve skupině 29 studentů, učitelů a úředníků zajatých 20. března ve dvou školách z nichž jedna je katolická. Dle došlých zpráv byla 4 rukojmí zabita strážemi při pokusu o jejich záchranu a navíc povstalci vyhlašují, že další dvě rukojmí zabili již minulý týden. Mezitím povstalci pokračují v zadržování 21 jiných rukojmí zajatých v malajsijském letovisku o Velikonocích.
 
 Súdánská vláda pokračuje v bombardování civilních cílů
   (RT) – V průběhu minulého týdne bombardovala vládní vojenská letadla vesnice v jižním Súdánu. Tím porušila slib prezidenta Omara al-Beshira o ukončení útoků. Dle došlých zpráv bylo 25. dubna zabito bylo nejméně 13 osob, když bomby dopadly na město Malakal. Beshir slíbil, že bombardování civilních cílů s výjimkou sebeobrany ustane. „Svět by měl útok odsoudit,“ prohlásil mluvčí Súdánské lidové osvobozenecké armády, která již 17 let vede obrannou válku, aby zabránila chartúmskému islamistickému režimu vnutit islámské zákonodárství (sharia) křesťanskému a animistickému Jihu. 2. května dopadly dvě raketové střely na Yei, jihosúdánské město ležící 30 mil od hranice s Kongem. Pozorovatelé říkají, že rakety byly vypáleny z Konga a byly zřejmě určeny pro civilní cíle. Během 45minutového útoku nedošlo k žádným ztrátám na životech.
 
 Čína, Súdán a Rusko vedou seznam zemí porušujících náboženské svobody
   (CDN) – Útlak v Číně, Súdánu a Rusku je na čelním místě nové zprávy americké Komise pro dodržování náboženské svobody v zahraničí (U.S. Commission on International Religious Freedom) z 1. května. To, co se v těchto třech zemích děje, ospravedlňuje naši zvýšenou pozornost, říká zpráva. Zatímco Súdán a Čína široce a celkem jasně náboženský útlak jako součást své státní politiky již zavedly, Rusko se nachází na křižovatce, uvádí Lawrence Goodrich pro Religion Today. Na súdánském Jihu již přes 2 miliony křesťanů a animistů zahynulo v důsledku vyhlazovací války vedené proti nim islámským chartúmským režimem. V Číně pronásledování křesťanů, muslimů a jiných menšin v posledních letech prudce roste: kostely jsou uzavírány a kněží posíláni do vězení. V Rusku jsou na základě náboženského zákona z roku 1997 náboženské menšiny omezovány prostřednictvím obtížné a dotěrné registrační byrokracie.
 
 Nigerijský křesťanský prezident volá po smíření
   (MNN) – Nigerijský prezident Olusegun Obasanjo žádá lid své země o modlitby za mír v zemi zachvácené nepřátelstvím. Obasanjo byl před týdnem hlavním řečníkem na oslavách 150. výročí nigerijského baptistického sdružení. Během svého proslovu zdůraznil touhu baptistů po smíření křesťanů s muslimy, kterou umocňuje lítost nad utrpením a smrtí stovek lidí postižených letošními nedávnými náboženskými nepokoji.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz