Zprávy HCJB 17.5.2000

 Australský misionář unesen v Kolumbii
   (RT) – Skupina ozbrojených mužů unesla 14.května autralského misionáře přímo z kostela. Únosci zajali 51-letého misionáře Edwarda Walthera Smitha a další tři místní obyvatele ve městě Canito v oblasti při severním pobřeží země. Unesení místní lidé byli brzy propuštěni, ale o Smithově osudu není nic známo. Nejsou žádné požadavky na výkupné ani zjevný důvod únosu. Smith pochází s Queenslandu a v oblasti pracuje 16 let jako člen australské misie s ústředím v Sydney. Žije se svojí manželkou a 23-letou dcerou ve vesnici Sinclejo, asi hodinu cesty od Canita. Pracovníci australských zastupitelských úřadů v Kolumbii a ve Venezuele jsou v kontaktu s místními úřady, které po zmizelém pátrají.
 
 13 mrtvých v Indonézii v potyčkách mezi křesťany a muslimy
   (AP) – Nejméně 13 lidí zahynulo a policejní důstojník byl zraněn. Stalo se to minulou středu ve východoindonézském městě Ambon následkem zvýšené intenzity srážek mezi křesťany a muslimy, jak uvádějí úřední zdroje i svědkové. Deset mrtvých jsou muslimové, řekl Mlik Selang, představitel muslimů. Všichni byli zastřeleni ozbrojenými civilisty nebo bezpečnostními složkami, kteří usilovali o rozptýlení davu. Selang dodává, že 40 dalších osob bylo zraněno. Rovněž jeden křesťan zahynul a osm jiných bylo v důsledku středečních srážek zraněno.
 
 Evangelikálním misionářům je na Balkáně vyhrožováno
   (MNN) Domorodému pracovníku misie v Banja Luce bylo sděleno, že do 24 hodin musí opustit oblast.Joel Samy (World Hope), který na Balkáně žije uvádí, že takové vyhrožování zde není neobvyklé. „V Bosně slýcháme vyhrožování zabitím, nadávky, v Sankimistu nás počastovali hákovým křížem, naše auto projíždějící Banja Lukou bylo vytlačeno mimo silnici. Je to v některých oblastech Bosny běžné.“ Samy k tomu dodává, že evangelizační úsilí přesto pokračuje.
 
 Šerif v Novém Mexiku žádá pomoc církví
   (RT) Michael Davidson, okresní šerif v San Juan v Novém Mexiku, ve svém dopisu 90 sborům a církvím píše, že je „znepokojen tím, kam společnosti směřuje.“ Jmenoval problémy jako pornografie, drogy a násilí. Okres se nalézá v oblasti „čtyř rohů“ – stýká se tam hranice Nového Mexika, Utahu, Colorada a Arizony. Davidson žádá církve o „vstup do partnerství“ s jeho úřadem a o „spojenectví napříč denominačními hranicemi v úsilí o mobilizaci členů sborů“ v boji za zvládnutí jmenovaných problémů.
 
 Armáda Spásy pomohla rekornímu počtu Američanů
   (RT) – Armáda Spásy provozující s maximálním úsilím praktickou křesťanskou pomoc loni pomohla vůbec nejvyššímu počtu Američanů. Více než 33 milionům lidí se od Armády Spásy dostalo ubytování a stravy v rámci pomoci při přírodních katastrofách, uvádi Associated Press. Kromě toho Armáda Spády nakrmila jiných 29 milionů lidí a poskytla místo na spaní asi 8 milonům bezdomovců. Na této pomoci se podílelo asi 1,4 milionu pracovníků, uvádějí zdroje Armády.
 
 Úpadek počtu členstva presbyteriánské církve pokračuje
   (RT) – Presbyteriánská církev v USA se domnívala, že se jí podařilo zastavit úbytek členstva, skutečnost je ale jiná. Církev zrácí od roku 1960 ročně asi 30 000 členů. V letech 1997 a 1998 se tento úbytek snížil na 20 000 ročně, loni ale úbytek dosáhl 27 473 osob. Úbytek je znatelný i u počtu dospělých uvěřivších, u křtů a u přestupů z jiných denominací.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz