Zprávy HCJB 23.5.2000

 Křesťané prosí za modlitby a úspěch vyjednávání na Fiji
   (BWA) – Malá baptistická komunita na Fiji naléhá na baptisty z celého světa, aby se modlili za jejich prezidenta Ratu Sir Kamisese jednajícího s ozbrojeným povstaleckým etnikem. To se 19. května zmocnilo premiéra země Mahendra Chaudhryho a drží jej jako rukojmí. Apo Rageci, prezident baptististického sdružení ostrovů Fiji s 19 sbory a 250 věřícími žádá ostatní baptisty o modlitby za smírné řešení situace, která se podle jeho slov může i přes probíhající vyjednávání snadno vymknout z rukou. Na Fiji byl vyhlášen stav ohrožení a na dva týdny zákaz nočního vycházení.
 
 Turné předvádí Boží působení ve východní Evropě
   (MNN) – New Hope International (NHI) nedávno zakončila první ze čtyř letošních studijních cest po východní Evropě. Cílem cest je ukazovat živé Boží dílo v této oblasti. Misie NHI zde působí při obnově morálních a duchovních základů pro život budoucích generací. Návštěvníci mají možnost nejen seznámit se s historií navštěvovaných měst, ale také navštívit místní misijní pracovníky. Příští cestu NHI uskuteční 24. června a cesty budou pokračovat do září.
 
 „Hledají se učitelé k evangelizaci Arabů“
   (MNN) Na Araby zaměřené evangelizační úsilí používá jinak málo obvyklé cesty. Jedna organizace uvádí, že její misionáři si přejí pracovat v rizikových oblastech a pokud to jinak nejde. Pracují tam jako civilní zaměstnanci. Z bezpečnostních důvodů jméno skupiny neuvádíme a zdroj informace jsme přejmenovali na Deboru. Ta oznámila podrobnosti: „Dvě rodiny by nemohly dál zůstat v příslušné zemi, pokud by se nedostávalo jejich dětem přiměřené vzdělání. Místních učitelů angličtiny je zde opravdu málo. Rodiny ve skutečnosti chtějí, aby se jejich dětem dostalo křesťanského vzdělání, nemají však legální možnost takové výuky…“
 
 Lid Afriky stojí před nebezpečím potravinové krize
   (Assist) „Lidé přicházejí a fotografují, ale kdy přinesou jídlo?“ Takto se ptala novináře před měsícem matka z etiopské vesnice Hadewa, která viděla umírat čtyři své hladovějící děti. Šestnáct milionů lidí z Etiopie, Somálska, Keni a Eritrey čelí velkým problémům s potravinami. Obzvlášť ohrožena je Etiopie, kde velké sucho. Nedostatek potravin zemi nebezpečně přibližuje k podobnému hladomoru, jako byl ten, který zemi postihl v letech 1984-85. Tehdy zahynulo přes milión lidí. Podle Americké agentury pro rozvoj (USAID) je suchem ohroženo 8 miliónů obyvatel Etiopie a pokud se nedostaví déšť, bude jich brzy o 2 milióny víc.
 
 Anglikánská a Římskokatolická církev zkoumají možnosti sjednocení
   (RT) Anglikánská a Římskokatolická církev vytvořila společnou komisi, jejímž posláním je zvážit možnosti sjednocení obou denominací: Biskupové z 13 oblastí celého světa se minulý týden setkali v Torontu. Ustavená komise se má pokusit překonat sporné otázky, které jsou příčinou 400 let trvající roztržky anglikánů a katolíků. Podle vyjádření církevních přestavitelů, i podle došlých zpráv, má komise zahájit svou činnost koncem roku.
 
 Dětská víra dává čínským křesťanům Bibli
   (RT) Přes 100 čínských křesťanů má Bibli díky víře malých dětí. Šestiletá Sophie Dillard z města Smyrny v Georgii, USA, slyšela v rozhlasu pořad o pronásledovaných křesťanech v Číně a rozhodla se, že jim pomůže. Řekla své matce, že by do Číny chtěla poslat 85 výtisků Bible, a že slyšela, že by to zařídila Biblická liga ve státě Illinois. Její úspory 5 dolarů a 16 centů stačily jen na jednu Bibli. Proto se obrátila na své spolužáky ve školce v Covenant Christian School. Vystoupila před třídami pěti- a šestiletých dětí, vyprávěla jim o pronásledování křesťanů v největší rudé zemi světa a poprosila je o pomoc. Dodala: „Mohli bychom si schovávat kapesné anebo si něco přivydělat, abychom mohli koupit Bible a lidé se tak mohli učit o Bohu.“ Děti schraňovaly desetníky a pětníky a na nástěnce si vyplňovaly tabulku, aby bylo jasné, že se jim podařilo sesbírat peníze na další Bibli. K tomu přistoupily dary zvenčí včetně šeku na 100 dolarů a tak za několik týdnů děti shromáždily 509 dolarů a 40 centů, což stačilo na zakoupení 127 Biblí, které pak byly odeslány do Číny.
 
 Křesťanství má úspěch mezi anglickými studenty
   (RT) - Křesťanství je v oblibě na anglických univerzitních kampusech. Píše o tom londýnský Sunday Times. Evangelikální mezidenominační skupina Christian Union tvoří „největší studentský svaz na většině špičkových kolejí země“, píší noviny. Křesťanští studenti „nejsou univerzitními šosáky, jak tomu bývalo kdysi, a také se nevyznačují tamburinami a sandály, ale spíše sportovním zevnějškem.“ Členové svazu nemají v oblibě pitky, drogy, volný sex a příčí se jim homosexualita.
 
 Padla otrocká pouta Mongolů
   (MN) – Po pádu světského komunistického zřízení v roce 1990 byli, pokud je známo, v Mongolsku jen 4 křesťané. Nyní se křesťanských bohoslužeb účastní nejméně 8tisíc věřících z asi 80 sborů. Odhadem 1400 lidí se zúčastnilo letošních oslav Velikonoc. Druhé shromáždění pro ty, kdo se na první nedostali, následovalo bezprostředně po prvním. Slovy jednoho věřícího: „Otrocká pouta svazující nohy Mongolů vůbec poprvé v historii padla. Věříme, že nastává úsvit nového dne.“
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz