Zprávy HCJB 24.5.2000

 Kazatel zavražděn v Indii
   (MN) – 32letý kazatel Uday Barik z církve Bratří v Kristu (Brethern in Christ Church) byl zavražděn v indickém státě Orissa v okrese Rayagada. Zavražděn byl v lese před dvěma týdny při svém návratu domů. Totožnost ani motiv útočníků nejsou známy a jsou předmětem vyšetřování. Barik se koncem března oženil.
 
 Orissa by mohla tvrdě zakročit proti podporovatelům Dara Singha
   (MN) – Vláda indického státu Orissa uvažuje o úředním zákazu šíření pobuřujících knih a letáků opěvujících Dara Singha, který je podezřelý z vraždy australského misionáře Grahama Stewarta Stainese a jeho dvou synů. Obránci Dara Singha založili podpůrnou organizaci, která by s ním legálně spolupracovala. 16stránková knížka s názvem Mu Dara Sinhg Kahuchi (Dara Singh hovoří) si bere na mušku Stainese a daší křesťanské misionáře ve státě.
 
 230 nových a plných kostelů v Indii
   (ANN) – Důsledky rozsáhlého projektu výstavby modliteben a chrámů v Indii vynášejí na světlo „nepředstíraný hlad po křesťanství“ v zemi. Řekl to Kyle Fiess, ekonomický ředitel Maranatha Volunteers International, laické organizace při církvi Adventistů Sedmého Dne. Právě probíhající projekt během posledních třech let poskytl možnost shromažďování již pro asi 60 000 osob z indických států Pandžáb, Haryana, Západní Bengálsko a Radžastán.
 
 Pomocné organizace opouštějí neklidnou Indonézii
   (RT) – Mezinárodní pomocné organizace opouštějí indonézský Ambon, kde muslimové útočí na křesťany. Jedenáct pracovníků Akce proti hladu (Action Contre La Faim) a Lékaři bez hranic (Doctors Without Borders) opouštějí ostrov, kde v poslední době zahynulo 2 500 lidí, během náboženských nepokojů, z toho jen za minulý týden 26. „Nemůžeme tu normálně pracovat. Situace je nepředvídatelná. Zůstat by znamenalo velkou nejistotu,“ vyjádřil své pocity jeden z pracovníků, Denis Meningon. Dva tisíce islámských ozbrojenců vybavených automatickými zbraněmi bojuje s křesťany v Ambonu, centru Moluk, dříve Ostrovů Koření.
 
 Adventistky pomáhají v boji proti negramotnosti v Togu
   (ANN) Skupina učitelek pracujících v Togu oznamuje pokrok v rozvoji gramotnosti na venkově, zvláště pokud jde o ženskou část obyvatelstva. Ve dvou vesnicích, Amadahoe a Yokoe, ukončilo vzdělávací program 88 žen a 16 mužů. „Jsem přesvědčena že tato pomoc ženám vedoucí k jejich lepšímu zařazení ve společnosti má nesmírný význam,“ říká vedoucí projektu Ellen Mayr, ředitelka ženské misijní organizace církve Adventistů Sedmého Dne v této oblasti. „V kurzech dbáme na to, aby se studentky měly možnost naučit číst a psát, ale také se dozvěděly něco o výživě, hygieně a ze zdravovědy. Vesničané dychtivě přijímají vše, co pro ně děláme a cítíme, že máme mezi nimi opravdové přátele.“
 
 Setkávání ve stanu přitahuje tisíce domorodců v Rusku
   (RT) – Podle zpráv docházejících z Ruska evangelista Vladimír Silčuk postavil v muslimském regionu velký modlitební stan. Každý večer se v něm schází na 3000 lidí. Tyto večerní bohoslužby byly zahájeny 19. května a většina z těch, kdo přicházejí, se dává na cestu ke Kristu, řekl Silčuk reportérovi Religion Today. Do stanu se vejde asi tisíc lidí. Stan je každý večer zcela zaplněn a ještě mnoho lidí sedí venku. Shromáždění probíhají ve městě Ufa v kraji Baškorkostan. Je to domov Tatarů a Baškirců, původem mongolských národů, většinou nezasažených evangeliem.
 
 Sejití evangelizačních a misijních organizací v Abidžanu
   (WEF) – Asi 300 účastníků z Afriky a dalších oblastí světa se nedávno sešlo v Grand Bassam v Abidžanu v Pobřeží Slonoviny, aby jednali o misijní činnosti v Africe. Obsahem setkání bylo jednak díkůvzdání za vše, čeho misie v tomto století v Africe dosáhla, jednak plány do budoucna. Projednávána byla strategie urychleného postupu rozpracovaných projektů, jednak objevování dalších prostředků k misijní činnosti, etnické a rodové vlivy ovlivňující africké církve, vztah misie k jiným náboženstvím. Slavnostně byla zahájena činnost organizace COMITA (Council for Missions Training in Africa) – Rady pro školení afrických misionářů. V současné době tato rada sdružuje 25 školicích center v Africe.
 
 Tisíce účastníků průvodu Brandenburskou branou chválilo Pána a modlilo se
   (IDEA) – Přes 50 000 křesťanů se minulou sobotu sešlo v Berlíně na „Dnu Ježíše Krista.“ V barvitém průvodu pochodovali Brandenburskou branou, chválili Boha a radovali se k úžasu přihlížejících turistů i Berlíňanů. Účastníci pochodu dorazili do centra ve dvou průvodech. Na významných místech jako Reichstag, nemocnice Charité, u divadel a v obchodních zónách se modlili za nastolení křesťanských norem v politice, kultuře, obchodu, ale i v církvích.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz