Zprávy HCJB 26.5.2000

 Partnerské misie se přibližují hladovějícím Etiopcům
   (MNN) - "Dnes jsme ve vedru a za strašného sucha zahájili naši činnost v suchem nejvíce postižené oblasti Etiopie, kde se konečně některé oběti hladomoru dočkají pomoci." - Zprávu posílá Greg Yoder z MNN, který je teď v Etiopii. "Jde o muslimskou oblast a tak se křesťanská pomoc potýká s nedůvěrou. Organizace Jídlo pro hladové (Food for the Hungry - FH) je ale přesto schopna zahájit svou práci pro změnu mezi somálským obyvatelstvem u Jijigy. FH spolupracuje se SIM International a s dalšími místními humanitárními skupinami. Roe Ann Wood z organizace FH říká, že jejich dohoda umožní otevřít centrum pro hladovějící. V plánu mají také dlouhodobější pomoc spočívající v doplňování stavů dobytka, ovcí a velbloudů.
 
 Australský misionář v Kolumbii propuštěn
   (AMT) - Australský misionář Edward Walter Smith (51) byl v pořádku propuštěn kolumbijskými partyzány, kteří ho unesli 13. května během bohoslužeb. On a jeho rodina opustili neklidnou oblast a je o ně v bezpečí postaráno až do jejich odjezdu ze země. Smith z misie Křesťanští bratři z Queenslandu pracoval 14 let v severním městě Sincelejo v Kolumbii. Kolumbijská policie uvedla, že za pana Smithe nebylo zaplaceno žádné výkupné. Nepotvrzené zprávy z Kolumbie označily za jeho únosce marxistické rebely z Lidové revoluční armády (ERP), odštěpené skupiny Národní revoluční armády (ELN).
 
 Muslimové se údajně připravují na džihád ve střediscích v USA
   (CDN) - Mladí britští muslimové se podrobují ozbrojenému výcviku zajišťovanému soukromými společnostmi ve Spojených Státech. Někteří z nich chtějí použít své nově nabyté dovednosti v násilnostech na Středním Východě či kdekoliv jinde. V rozhovoru pro CNS News vedoucí fundamentalistické skupiny založené v Londýně šejk Omar Bakri Mohammed uvedl, že byl přítomen formování skupin dobrovolníků a jejich odesílání na výcvik do USA. Výhodou je snadná dostupnost výcviku se střelnými zbraněmi, včetně používání ostré munice v USA, vysvětlil jeden muslimský duchovní pocházející ze Sýrie. "Když jsme cvičili v Afghanistánu, byli jsme označováni za teroristy, takže teď jezdíme do USA!", řekl Bakri. Některé druhy výcviku provádí bezpečnostní agentura Sakina Security Services, společnost vedená muslimem Mohammedem Džamilem narozeným ve Velké Británii.
 
 400 lidových léčitelů se zúčastnilo bohoslužeb
   (RT) - Čtyři sta lidových léčitelů se zúčastnilo neobvyklých bohoslužeb. Pořádala je nedávno církev Krista Krále (Christ the King) v Kampale v Ugandě jako vyvrcholení práce katolického kněze Rosse Russe. Tento misionář putuje venkovskými oblastmi a zve obyvatele ke Kristu, uvedla zpravodajská agentura All Africa News Agency (AANA). "Vzrušení spolu s překvapením a nedůvěrou" byly charakteristické pro atmosféru, kterou vyvolalo hromadné svědectví 15 lidových léčitelů "o tom, jak podváděli lidi," uvedla AANA. Služba, která byla součásti třídenního setkání přilákala pozornost médií, křesťanů, animistů i tvůrců novinových komiksů zobrazujících lidové léčitele z celé Afriky, jak se sbíhají se do kostela za Ježíšem, který "přece navštěvoval i domy hříšníků a výběrčích daní," uvedla AANA.
 
 Katolíci a protestanti spojili své úsilí na Haiti
   (WCC ) - Přes atmosféru strachu a násilí vládnoucí v zemi posledních několik týdnů se v neděli 21. května na Haiti uskutečnily parlamentní volby. Církve zde sehrály významnou roli. 3. dubna letošního roku katolické a protestantské církve na Haiti zveřejnily společné prohlášení, ve kterém se zmínily, že odpovědné úřady by se měly chopit organizace voleb co nejdříve, jak jen to bude možné. Je to poprvé, kdy katolíci a protestanti na Haiti veřejně přijali společné stanovisko. Jejich krok je označován za zdůraznění vážnosti situace i zájmu církve. Veřejná angažovanost křesťanů na Haiti tím nekončí. Již několik let vyvíjejí intenzivní úsilí v oblasti občanského vzdělávání. Demokratické instituce v zemi byly před více než rokem ochromeny, ale protestantské sbory na Haiti se neobyčejně mobilizovaly, aby vyvinuly tlak na uskutečnění demokratických voleb a angažují se v přípravě obyvatel na samotný volební akt.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz