Zprávy HCJB 15.6.2000

 Úspěch programů v arabštině pro severní Afriku pokračuje
   (HCJB World Radio) – Dopisy od arabských posluchačů křesťanského rozhlasového vysílání, které je šířeno prostřednictvím krátkých vln po celé severní Africe, jsou důkazem nepolevujícího duchovního vlivu tohoto vysílání.
   Jeden posluchač z Maroka píše: „Vaše programy mne velice zajímají a jsem jejich věrným posluchačem. Rád bych získal dárek od redakce – Lukášovo evangelium.“ Tuniský student píše: „Vaše vysílání mne přivedlo k poznání křesťanství a ukázalo mi nový život.“ Typický je dopis od staršího marockého posluchače: „Vaše vysílání naplňuje moje nitro a velice mi pomáhá. Také jsem od vás dostal výklad obtížných částí Lukášova evangelia, které pečlivě pročítám. Čekám na Bibli, kterou jste mi slíbili. Chci číst a studovat celou Bibli!“
   HCJB World Radio spolu s partnerskými sbory a církvemi tyto a další posluchače, kteří se ozvali, oslovují a pomáhají jejich poznání Božího slova. HCJB World Radio vysílá programy v arabštině každý den půldruhé hodiny. Kromě krátkovlnných stanic se na jejich šíření podílí i FM stanice v La Línea ve Španělsku (blízko Gibraltaru).
 
 Nový zákon omezuje svobodu vyznání ve Francii
   (RT) – Francie omezuje svobodu vyznání. Senát schválil zákonné ustanovení umožňující občanům ohradit se před soudem proti působení „okrajových náboženských skupin“ které „manipulují s lidským myšlením“. Ohlásil to britský deník The Guardian. Zákon se původně týkal zvláště Scientologů a Svědků Jehovových, ale výklad zákona nevylučuje ani evangelikální skupiny: Vláda v roce 1997 vydala seznam 700 náboženských skupin, které sama označila za „sekty“ či „kulty“, čímž způsobila pobouření mezi zastánci svobody vyznání. Mezi skupinami uvedenými na seznamu je i Teologický institut v Nimes, což je evangelikální seminář.
 
 Nigerijští křesťané navrhují rozdělení státu
   (Newsroom) – Rozdělení nigerijského federálního státu Kaduna na dva oddělené státy, jeden pro křesťany a druhý pro muslimy, by vyřešilo otázku náboženské nesnášenlivosti, která byla v nedávné minulosti příčinou krvavých nepokojů a smrti stovek lidí. Toto řešení prosazují představitelé křesťanů. Již dříve byly zveřejňovány výzvy k rozdělení státu linií zohledňující převažující náboženství a nyní – vzhledem k nedávnému krveprolévání a ničení majetku – nabyly tyto návrhy opět na významu. Avšak muslimský senátor z Kadunu, Mohammed Aruna, s takovým řešením nesouhlasí: „Chcete z Kadunu vytvořit dva státy, dobrá, ale kam umístíte města jako je třeba Wusasa, které je křesťanské a přitom leží na muslimském severu? V nábožensky smíšené zemi jako je Nigérie není prostě možné tvořit státy a hranice podle převažujícího náboženství.“
 
 Severní Korea zůstává uzavřena evangeliu, i když probíhá dialog s jižní Koreou
   (MNN) – Představitelé severní a jižní Koreje ukončili v těchto dnech důležitý summit, od něhož mnozí očekávají snížení stálého napětí mezi oběma státy. Misijní rozhlasová společnost Far East Broadcasting vysílá do severní Koreje křesťanský program mnoho let. Ředitel vysílání, Jim Bowman uvádí, že summit nepřináší nové možnosti evangelizace. „Summit se týkal hlavně obchodních záležitostí. Sever si od jeho výsledků slibuje úlevu pro svou zbídačenou ekonomiku. My se modlíme o jinou skutečnou změnu – změnu v srdcích severokorejských vůdců, abychom mohli zvěstovat evangelium.“ Bowman dodává, že lidé v severní Koreji křesťanským programům naslouchají, přestože severní Korea je uzavřena každému náboženství. „Náboženská činnost na sever od demilitarizované zóny prakticky neexistuje. Tamním obyvatelů nahání hrůzu pouhá představa, že se někdo dozví o poslechu náboženského vysílání, natož že vyjde najevo něčí svědectví.“
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz