Zprávy HCJB 16.7.2000 - 22.7.2000

 Povstalečtí vojáci v Sierra Leone napadají křesťany
   (Compass) - Terčem povstaleckých vojáků v občanské válce, která již déle než rok sužuje Sierru Leone, jsou křesťané a modlitebny různých denominací. Jde o jeden z nejkrvavějších konfliktů v oblasti, který navíc jeví jen nepatrné známky ústupu. „Procházíme temným úsekem dějin naší země,“ řekl Ruby Pearce, výkonný tajemník biblické společnosti. „Válka zatím neustává, ale doufáme a modlíme se, aby konec byl již v dohledu.“ Povstalci vypálili nejméně 20 modliteben v hlavním městě Freetownu a pokud jde o venkovské oblasti, tam počet vydrancovaných a vypálených církevních budov zatím nelze spočítat. „Ať pohlédnete kamkoli, nemůžete nespatřit následky vraždění, znásilňování a zmrzačování,“ dodává Pearce.
 
 Indičtí křesťanští představitelé se odmítají sejít s hinduistickými extremisty
   Křesťanští představitelé v Indii se odmítají zúčastnit setkání organizovaného Národní komisí pro menšiny v Dillí. Jejich partnery by tu měly být politické skupiny Bajrang Dal a Vishwa Hindu Parishad. Představitelé křesťanů vyjádřili připravenost k diskuzím s hinduistickými organizacemi o ukončení násilností vůči křesťanům, hovory by však měly zahrnovat širší spektrum indické společnosti. Spojené křesťanské fórum pro lidská práva zaznamenalo během posledních šesti měsíců třicet šest útoků na křesťany.
 
 Náboženská nesnášenlivost v Nigérii se šíří i v ozbrojených silách
   (Compass) - Výbuch náboženské nesnášenlivosti mezi muslimy a křesťany v Nigérii v souvislosti s uplatňováním islámského zákonodárství šaría v severních státech nigerijské federace má dopad i na nigerijské ozbrojené síly. V Lagosu a v Kadunu došlo k případům zabití křesťanských vojáků i civilních zaměstnanců armády. 30.dubna zastřelil muslimský voják dva vojáky – křesťany během společné strážní služby. Je to letos již třetí obdobný případ napadení křesťanských vojáků. V Kadunu se muslimští vojenští důstojníci údajně zapojili do útoků na křesťany během nepokojů ve dnech 21.-24.února a 22.května, kdy ve městě zahynuly stovky lidí.
 
 Turecký protestantský sbor si vydobyl oficiální postavení
   (Compass) - Na svém červnovém zasedání schválil ankarský Nejvyšší soud poprvé v historii Turecka založení Křesťanské nadace turecké protestantské církve. Od 9.června zákon umožňuje tureckému evangelikálnímu sboru vytvořit legální základnu pro jeho náboženské sebeurčení. Tento nově založený čtyřicetičlenný sbor má sídlo v istanbulské čtvrti Bostanci. Od loňského září turecká policie vtrhla do tří sborů v Izmiru a v Istanbulu, přerušila bohoslužby, některé účastníky uvěznila, cizince deportovala. Turečtí účastníci těchto shromáždění byli následně dlouho vyslýcháni.
 
 Sedm set mladých Korejců se při evangelizaci rozhodlo následovat Krista
   Norm Nelson, prezident a hlasatel rozhlasové misijní služby „Life At Its Best“, (www.kgnw.com/ministry/lifeatitsbest.htm) se společně se svojí manželkou Cher nedávno vrátil z Pusanu v Jižní Koreji. Vystupovali tam a mluvili na evangelikálních bohoslužbách pro mladé i starší středoškoláky. Během těchto služeb asi sedm set mladých lidí povstalo na znamení svého rozhodnutí jít za Kristem. Vzpomínky Norma Nelsona se v tomto městě vracely k jeho otci, Wilburu Nelsonovi, který vysílal rozhlasovou misii, známou jako „Ranní hodinka v kapli“, již před třiceti lety. Bylo to právě Pusan, kam byl Normův otec poprvé pozván k vystoupení na evangelizaci.
 
 Pákistánský vůdce činí z islámu "svrchované náboženství"
   (International Christian Concern/HCJB) - Vůdčí představitel pákistánské výkonné moci obnovil opatření dočasně zrušené pákistánské ústavy, jež muslimům dovolují, aby si podrobovali křesťany a příslušníky jiných náboženství. Generál Pervez Musharraf, který uchopil moc během vojenského puče v říjnu loňského roku, v sobotu oznámil, že režim obnoví a prosadí ta ustanovení pákistánské ústavy, která nebyla prosazována předchozími vládami. Musharraf představil ústavní dodatek, který v podstatě ustanoví islám svrchovaným náboženstvím v zemi a podrobí všechna ostatní náboženství islámským zákonům podle koránu. Shanbaz Bhatti, prezident Křesťanské pákistánské fronty osvobození, kritizoval uvedení islámských klauzulí. "Je to smrtelné nebezpečí pro náboženské minority v Pákistánu a Pákistán by brzy mohl být svědkem podobných nepokojů a násilí, jako je tomu v Indonésii."
 
 Vojenský letoun bombardoval kliniku v jižním Súdánu
   (Christian Solidarity International) - Vojenský letoun bombardoval v sobotu 15. července v 10.45 oblastní kliniku a osobní letadlo patřící Mezinárodní organizaci červeného kříže v Chelkou v jižním Súdánu. Vládní letadlo svrhlo patnáct bomb v šesti útočných vlnách, které trvaly přibližně dvacet minut. Dva súdánští pacienti byli zraněni, zatímco klinika byla z velké části zničena. Poškozené letadlo bylo opraveno a vráceno na základnu Červeného kříže v severní Keni. V posledním roce súdánská vláda rovněž bombardovala a rozsáhle zničila nemocnici provozovanou organizací Franklin Graham's Samaritan's Purse a katolickou školu řízenou súdánským biskupem Macramem Gassisem.
 
 Islámský kazatel je stíhán pro žhářství v nigerijských modlitebnách
   (Compass) - Islámský kazatel Alfa Mofoye je stíhán policií v Nigérii pro založení požáru ve třech baptistických modlitebnách v Saki. Policejní komisař státu Oyo Michael Okuo řekl, že policie uvěznila dvacet dva muslimů, kteří se údajně podíleli na útocích. Podle dosavadních zpráv zapříčinil stíhaný kazatel krizi svým plamenným kázáním proti křesťanství. Muslimové ve městě Saki však prohlásili, že to byli oni, kdo byli zastrašováni a obtěžováni křesťany. Prohlašují, že nedávná distribuce Biblí do muslimských škol, provedená křesťanskými vedoucími ve městě, narušila vztah mezi muslimy a křesťany. Nigerijská baptistická konference požaduje soud a popírá muslimská prohlášení.
 
 Loď organizace Operace Mobilizace prolétla tajfunem v Japonsku
   (MNN) - Vedoucí organizace Operace Mobilizace děkují Bohu za záchranu od tajfunu, který se nedávno přehnal Japonskem. Když se přihnala bouře, byla loď Operace Mobilizace Doulos v Jokohamě. Ačkoliv prudké nárazy větru a ostrý déšť bičovaly loď, nezpůsobila vichřice žádnou škodu a nikdo nebyl zraněn. Pouze jeden program musel být zrušen a výstava knih zůstala zavřena pouze část dne. Doulos bude v Japonsku až do 2. srpna.
 
 Gedeoni rozdali v roce 1999 rekordní počet Biblí
   (CDN) - Gedeoni rozdali v roce 1999 po celém světě 51,8 milionu Biblí, rekordní počet ve stoleté historii organizace. Gedeoni mají svá zastoupení ve 173 zemích a jejich Bible jsou vyráběny v 79 jazycích. V přípravě na nadcházející světovou výstavu 20000 v německém Hannoveru Gedeoni doplnili Bible do všech hotelů v okolí 62 mil od města. Předseda německých Gedeonů Walter Zwingler oznámil, že kolem 10.000 Biblí bylo již v regionu rozdáno.
 
 Španělská rozhlasová vysílání povzbuzují posluchače napříč Latinskou Amerikou
   (HCJB) - Španělské programy vysílané na krátkých vlnách HCJB World Radiem z Ekvádoru do celé Latinské Ameriky stále přivádějí lidi ke Kristu a pomáhají jim růst v jejich víře. Zde je několik výňatků z dopisů zaslaných v posledním měsíci. "Když jsem přijal Ježíše za svého Spasitele, HCJB bylo mým učitelem, mým domácím biblickým institutem," píše peruánský posluchač jménem Luis. "Jsem velmi vděčný za vaše modlitby." "Jsem celý pryč z vaší rádiové stanice," píše Rubén z Uruguaye. "Stávám se uvnitř lepším člověkem, když vás poslouchám. Naučili jste mě novému způsobu života, sdílení a dávání přátelství." "Čekáme na neděli, abychom slyšeli křesťanskou hudbu," říká José z Ekvádoru. "Vaše programy jsou dobré pro duchovní růst mé rodiny." "Jsem jedním z vašich mexických posluchačů," píše Ernesto z Mexico City. "Poslouchám vás již několik let. V poslední době se mi přihodilo mnoho věcí, ale HCJB bylo v tom všem se mnou." *HCJB World Radio vysílá ve španělštině od doby před téměř sedmdesáti lety, kdy začala vysílat první průkopnická stanice v ekvádorském Quitu. Každý měsíc je španělské vysílání podnětem pro stovky dopisů a zpráv od posluchačů z celé Latinské Ameriky.
 
 Indonésie se s pokračujícími boji vymyká kontrole
   (Assist) - Ačkoliv je Indonésie až na 25. místě v seznamu nejhorších pronásledovatelů křesťanů, který uveřejňuje organizace Open Doors World Watch, "rapidně se vymyká kontrole," říká Terry Madison, výkonný předseda Open Doors. Madison říká, že situace v Indonésii se stává stále vážnější tím, jak fanatičtí muslimové a křesťané pokračují ve vzájemném napadání. "Zdá se, že indonéská vláda je neschopná učinit dostatečná opatření k ukončení krutostí," řekl. "Indonéská armáda a policie buď nechtějí zasáhnout, nebo srážky připravují, aby posílily svou moc, která byla novým režimem prezidenta Abdurrurahmana Wahida okleštěna." Od vypuknutí bojů před osmnácti měsíci již bylo zabito více než 2.500 lidí. Neoficiální zdroje ale uvádějí počty mrtvých mnohem vyšší. Zmíněný seznam nejhorších pronásledovatelů znovu vede Saudská Arábie, těsně následována Afghánistánem, Čínou, Čečenskem, Súdánem, Jemenem, Severní Koreou, Maledivami, Íránem a Marokem.
 
 Noví křesťané v indickém státě snášejí pronásledování
   (MNN) - Noví křesťané v severovýchodním indickém státě Nagaland jsou vytrvalí ve víře navzdory neuvěřitelnému pronásledování. Domorodý evangelista navštívil nedávno s organizací Gospel Revival Ministries asi 48 konvertitů. Říká, že měsíc poté, co se stal křesťanem, shromáždil buddhistický kněz celé společenství. Potom vůdci společenství tyto nové křesťany veřejně zbili a vyhnali je z jejich vesnice. Navzdory svému vyhnanství noví věřící rostou ve víře.
 
 Řecká pravoslavná církev protestuje proti odstranění údajů o náboženství z identifikačních průkazů
   (RT) - Řecko opět rozzlobilo mocnou řeckou pravoslavnou církev. Vláda tento týden v akci připravované několik měsíců formálně odstranila informaci o náboženské příslušnosti ze státních identifikačních průkazů. Podle agentury The Associated Press to rozzlobilo církev, jejíž vedoucí představitelé prohlásili, že vláda se pokouší církev zbavit jejího zvláštního statutu národního náboženství a snaží se oddělit církev od státu, jako tomu je ve většině evropských států. Církev se snaží shromáždit pět milionů podpisů (což je polovina populace), aby si vynutila národní referendum o tomto usnesení, přestože vláda oznámila, že ho neuskuteční.
 
 Denominační misie zahájila výukový program v Latinské Americe
   (MNN) - V odpověď na rychlý růst sborů v Latinské Americe zahájila Evangelical Free Church Mission (EFCM) nový program pro výuku vedoucích. "Latinskoamerická výuková síť je tréninkový projekt na nejvyšší úrovni, který bude využívat technologii, jež byla vyvinuta," říká Keith Anderson z EFCM. "Plánujeme kurzy vložit na internet a uvažujeme o možnosti použití satelitních komunikačních zařízení. Myslím, že pokud investujeme do místních výukových programů, které budou vychovávat vedoucí, za deset let nebudou mít latinskoamerické sbory pouze místní vedoucí, ale také vedoucí, kteří budou schopni poskytovat ten typ výuky, jaký nyní děláme my.
 
 HCJB World Radio je rozsáhle zapojeno do výuky církevních vedoucích v Latinské Americe.
   Prostřednictvím projektu Apoyo, společné služby HCJB World Radia a Leadership Resources, je každoročně do výukového programu zapojeno více jak 500 pastorů z Ekvádoru a celé Latinské Ameriky. Stovky sborů rovněž přijímají užitek z výukových sympozií, rodinných konferencí a jiných seminářů a biblických studií. HCJB World Radio rovněž provozuje Křesťanské centrum pro sdělovací prostředky v Quitu. Jedná se o tříletý program vyššího vzdělání pro španělsky mluvící. Kurz integruje komunikační a technické kurzy s biblickými znalostmi a předáváním zkušeností z rozhlasové a televizní práce a z oblasti psané komunikace. Mnoho absolventů pracuje v misijních rozhlasových a televizních službách v Ekvádoru. Od založení školy v roce 1984 ji dokončilo 94 studentů.
 
 5.400 Haiťanů se rozhodlo pro Krista
   (RT) - Kázání na haitském rybářském pobřeží ulovilo více než 5.400 obrácení. Shad Williams, evangelista Jižních baptistů, kázal 5.-9.července na pozvání sborů v Port de Paix, jak oznámila Williamsova služba. Zástup čítal 7.500 lidí a 5.400 vyznalo víru v Krista, řekl. Williams řekl, že "vysvětloval velmi zřetelně, že zveme k prvnímu rozhodnutí," a lidé se nepřestávali hrnout dopředu, hledajíce modlitby a poradenskou pomoc. Řekl, že lidé na Haiti, kde je velká jsou hladoví po dobré zprávě, neboť chudoba a nemoci jsou zde velmi rozšířeny. Voodoo bylo prohlášeno za národní náboženství a mnoho křesťanských církví je promíšeno s pohanskými praktikami.
 
 Soudní projednávání případu somálského konvertity v Jemenu bylo opět odročeno
   (RT/Compass) – Rozhodnutí o životě somálského křesťana obviněného z odpadlictví od islámu a žijícího nyní v Jemenu je stále na vážkách. Sedmadvacetiletý George Haji by mohl být odsouzen k smrti, nicméně jeho soudní stání bylo již dvakrát odročeno – 12.července a opět 19.července. Haji, uprchlík ze Somálska, byl údajně převezen do adenské imigrační věznice. Abdulakarim Omarawi, soudem ustanovený obhájce Hajiho, řekl, že žalobce by mohl jít cestou mimosoudního rozhodnutí, což by mohlo Hajimu zachránit život. Anoushirayan Daneshvar, zastupující úřad komisaře OSN pro uprchlíky, řekl, že si myslí, že jemenské úřady se „snaží vyhnout se veřejnému soudnímu projednávání“ tohoto případu, který vzbuzuje značnou pozornost mezinárodní veřejnosti od chvíle, kdy 5.července Haji dostal týdenní ultimátum - buď odvolat svou víru v Ježíše Krista, nebo se připravit na popravu za opuštění islámu.
 
 Stoupá počet zahraničních misionářů ohrožených vypovězením z Ruska
   (MNN) - Zahraniční křesťanští misionáři zjišťují zvyšující se počet svých vyhnaných spolupracovníků, uvádí agentura Keston News. Ruský kazatel Andrej Semenčuk dodává, že případy vyhnání zahraničních misionářů z Ruska jsou vzácné, dějí se ale na základě doporučení pravoslavné církve. „Rusko nebylo nikdy zasaženo reformací,“ pokračuje Semenčuk, „proto členové ruské pravoslavné církve o protestantismu nevědí vůbec nic. Házejí nás do jednoho pytle s různými sektami. Snaží se před námi bránit.“ Semenčuk dále říká, že misionáři, chtějí-li uspět, musí úzce spolupracovat s již fungujícími evangelikálními církvemi a také musí učit místní Rusy tomu, aby sbory sami zakládali.
 
 Misionáři zasažení ve školicím středisku bleskem se zotavují
   (CDN) - Dva misionáři dlící na školení ve středisku v Durantu ve státu Missouri utrpěli zranění, když do jejich provizorního příbytku 18.července udeřil blesk. Dalších pět osob bylo poraněno lehce. Osmadvacetiletý La Donne Diehl z Cartwrightu v Oklahomě je na oddělení popálenin a současně je zkoumána jeho srdeční činnost. Devatenáctiletá Jennifer Knappová z Waukesha ve Wisconsinu čeká na operaci obou poškozených očních rohovek a hojení jejích popálenin probíhá uspokojivě.
 
 Týmy promítající film Ježíš osloví obyvatele 40 000 míst na Filipínách
   (RT) - Týmy promítající film Ježíš vytrvale pokračují v práci, jejímž cílem je svědčit tímto filmem 40 000 filipínských komunit. Zpravidla manželské dvojice se vypravují do venkovského okolí, kde v jednotlivých vesnicích bydlívá tisíc nebo dva tisíce lidí. Pro již oslovených 15 000 komunit bylo použito 26 různých jazykových verzí filmu. Ve stejných místech došlo k nárůstu účasti na bohoslužebných shromážděních a bylo založeno nejméně šest nových sborů tam, kde film byl promítán.
 
 Far East Broadcasting Company mění svůj název
   (FEBC) - Far East Broadcasting Co., mezinárodní křesťanská misijní rozhlasová stanice s 55letou tradicí, ve středu oznámila, že od nynějška se jmenuje Hlas přátelství (Voice of Friendship). Původní název zůstane zachován pro označení neziskové organizace, která vysílání organizačně zajišťuje. Hlas přátelství zastřeší jak původní FEBC, tak sesterský vysílač FEBA Radio. O přejmenování bylo rozhodnuto na základě rozsáhlých průzkumů, jejichž výsledek naznačil potřebu názvu „zohledňujícího láskyplný vztah posluchačů i podporovatelů ke své stanici“. Steve Blinn, viceprezident pro marketing a rozvoj, připomněl, že nový název není zas tak nový. „Čínští posluchači nás jako Hlas přátelství znají již od roku 1949. Používáme jej po celou dobu, protože princip přátelství je základem pro navázání vztahu s našimi posluchači a pro svědectví evangelia.“
 
 V Indii byli čtyři islámští extremisté uvězněni za bombové útoky na kostely
   (RT) - Indická policie uvěznila čtyři islámské radikály za nedávné bombové útoky na kostely. Čtyři muži patřící k militantní muslimské frakci Deendar Anjuman jsou ve vazbě ve státu Andrapradeš, po dalších pěti pachatelích se pátrá. Podle agentury Catholic World News se všichni v posledních dvou měsících dopustili útoků na řadu kostelů ve státech Andrapradeš, Goa a Karnataka. V minibusu převážejícím členy skupiny explodovala bomba a to ve stejný den, kdy došlo k útoku na katolický chrám v Bangalore. Dva lidé přitom zahynuli. Policie oznámila, že sekta Anjuman loni veřejně vyhlašovala svůj úmysl „šířit nenávist mezi rozdílnými komunitami“.
 
 Křesťané po celém světě jsou žádáni o modlitby a posty za Indonésii
   Protestantští i katoličtí představitelé volají křesťany po celém světě, aby se 30.července postili a modlili se za ostrovy. Výzvu vydalo britské náboženské mírové hnutí Jubilee Campaign. Během posledních dvou let bylo v Indonésii zničeno ne méně než 450 kostelů, zabito bylo přes 2 500 křesťanů a přes 300 000 lidí muselo uprchnout ze svých domovů. V nedávné době došlo na ostrovech k invazi více než 3000 muslimských ozbrojenců, jejichž cílem je v rámci džihádu („svaté války“) vyhnat křesťanskou populaci i křesťanské instituce a nastolit islámský režim.
 
 Nová internetová stránka pomáhá přinášet Písmo utiskovaným věřícím
   (Assist Communications) - Open Doors zveřejnila webovou stránku, která umožňuje křesťanům, aby utiskovaným souvěrcům kdekoli ve světě poslali kliknutím myši soubory s biblickým textem. „V současnosti žije asi 200 milionů křesťanů v pronásledování a zákazech pro svou víru v Pána Ježíše,“ řekl Mike Yoder, ředitel pro komunikace kalifornské základny Open Doors. „Většinou ani nemají vlastní Bibli. Nová internetová biblická stránka je jedinečným nástrojem pro každého, kdo chce svému trpícímu bratru či sestře zdarma poskytnout oddíl Bible.“ Stránka má adresu (www.TheBibleSite.org) (Assist Communications)
 
 Egyptská mumie by mohl být farao z doby exodu
   (Raiders News Update) - Více než 3000 let od doby, kdy bylo ukradeno z egyptského hrobu, vědci nyní věří, že nalezli tělo Ramsese I. O něm se předpokládá, že je identický s vládcem Egypta v době Exodu popisovaného Starým zákonem. Mumie byla objevena náhodou v jednom soukromém muzeu u Niagarských vodopádů, kde ležela nepoznána 140 let. Američtí egyptologové, kteří tělesné ostatky koupili, čekají na výsledky analýzy DNA. Doufají, že testy podpoří předpokládaný původ těla i příznaky svědčící o tom, že jde o Ramsese. DNA z mumie bude porovnávána s DNA syna Ramsese I., Sethiho I., a jeho vnuka, Ramsese II.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz