Zprávy HCJB 23.7.2000 - 29.7.2000

 Nová křesťanská rozhlasová stanice získala pozornost vězeňských posluchačů
   (HCJB) - Ačkoliv rozhlasová stanice KYRM organizace World Radio Network v arizonské Yumě vysílá teprve tři měsíce, získala si již pozornost "vězeňských posluchačů" z řad vězňů, kteří posluchají rozhlasová vysílání. "Posluchám vaše rozhlasové programy tady ve vězení v Blythe v Kalifornii," píše Gilberto Anugulo. "Rozhodl jsem se, že vám napíšu, abych vás pozdravil a požádal vás, abyste mi poslali biblická studia. Chci získat průpravu, abych mohl pomáhat druhým nalézt Ježíšovu cestu. Mám nadbytek času pro tuto přípravu, jelikož si odpykávám trest čtyřiceti let odnětí svobody. V těchto nežádoucích místech jsem již sedm let, avšak 'vše mohu v Kristu, který mi dává sílu' (Filipským 4,13)." Salvador Soto, posluchač ze státního vězení Centinela v kalifornském Imperialu, říká, že uvěřil v Krista asi před rokem. "Jsem velmi šťastný a spokojený vědomím, že někdo zaplatil za moje hříchy," píše. "Nyní jsem duchovně svobodný. Přestože jsem ve vězení, cítím se svobodnější než jsem byl venku!" "Děkuji Bohu, že způsobil, aby se moje oči a chápání otevřely. Byl jsem úplně slepý..., tak slepý, že jsem zničil svou vlastní rodinu... Bůh odňal slepotu z mých očí a přeprogramoval mou mysl a chápání." Soto také děkuje redakci KYRMu za vysílání. "Křesťanští vězni vás tu poslouchají každý den," říká. KYRM je jednou z dvaceti místních FM vysílaček ve World Radio Network; na této službě se také spolupodílí HCJB World Radio. Většina čtyřiadvacetihodinových vysílaček, a zejména dvě (v oregonské Astorii a v Elkhartu v Indianě), se nachází v blízkosti americko-mexické hranice. Patnáct stanic vysílá své pořady ve španělštině, ostatní v angličtině.
 
 Vojenské letouny znovu svrhly bomby na centrum organizace World Relief v Súdánu
   (World Relief) - Potřetí během pěti týdnů bombardovaly súdánské bojové letouny centrum World Relief u Liethnomu v jižním Súdánu. Dvanáct bomb bylo 20.července svrženo přímo na centrum, zničilo dům a zranilo jednoho člena týmu. Bomby byly svrženy rovněž 14.června a 2.července. "Ukazuje se, že cílem bombardování není zabíjet nebo mrzačit, ale zastrašit humanitární pracovníky," říká Ahuma Adodoadji, zodpovědný vedoucí World Relief pro záležitosti kolem zmíněného neštěstí.
 
 Otřesy v Nikaragui otevírají příležitosti pro službu
   (CDN) - Organizace International Mission Board (IMB) hlásí příležitosti ke službě pro místní sbor, jež vznikly v důsledku ničivého zemětřesení v Masaye v Nikaragui, k němuž došlo začátkem tohoto měsíce. Otřesy způsobily smrt sedmi a zranění 42 lidí. Celkem 357 domů bylo zcela zničeno a dalších 1.130 poškozeno. První baptistický sbor v Masayi, největší baptistický sbor v tomto malém národě, distribuoval potraviny a černé plastikové plachty pro lidi bez přístřeší. Pracovníci IMB rovněž spolu s potravinami do Nikaraguy dopravili lodí "velké množství brožurek obsahujících evangelium".
 
 Gambijský prezident zdůrazňuje potřebu stability v Africe
   (MNN) - Gambijský prezident Yahya Jammeh, který se nedávno vrátil z mírové konference v Togu, zdůrazňuje, že bez míru a stability není rozvoj kontinentu možný. Jeho úmyslem je vést tuto malou, bojující zemi cestou jednoty. Misionář organizace Child Evangelism Fellowship Paul Rog říká, že jeho přístup dává smysl. "Gambie se stala jednou z nejchudších zemí na africkém kontinentě, což ji řadí na první místa mezi zeměmi, jež potřebují mír. Dokud budou v zemi občanské nepokoje, nezíská země žádné finanční zdroje ani podporu."
 
 Na Kubě vznikají "dětské sbory"
   (RT) - "Dětské sbory" se rychle objevují po celé Kubě. Podle agentury Compass Direct News síť laických pracovníků zahajuje shromáždění pro teenagery a mladší děti, které "hladoví po Bohu", avšak jejich rodiče nejsou křesťany. Sbory se setkávají v domovech laických pracovníků, zasahují jejich sousedství a přivádějí každý týden děti na bohoslužby. Compass uvádí, že sbor, který byl založen v lednu, takto posloužil 170 dětem, které vyznaly víru v Krista.
 
 Billy Graham osloví konferenci Amsterodam 2000 prostřednictvím satelitu
   (MNN) - Speciální satelitní linka umožní evangelistovi Billy Grahamovi oslovit 10.000 lidí, které se podle předpokladu zúčastní konference Amsterodam 2000 od 29.července do 6.srpna. Graham, který je v ambulantní nemocniční péči na klinice Mayo v Minnesotě, je předsedou této nadcházející světové konference o evangelizaci. Komunikační technologie umožní Grahamovi hovořit ke konferenci a navázat kontakt s jejími účastníky. Graham se podrobuje lékařské terapii, která má umožnit prodloužení jeho budoucí služby.
 
 Vyhlášení islámského práva v Pákistánu by mohlo omezit zvěstování evangelia
   (MNN/Christian Solidarity International) - Očekává se, že nedávné vyhlášení islámského práva omezí evangelizaci v této zemi. Pracovník Manmin World Mission říká, že v Pákistánu byla náboženská svoboda až do 15.července, kdy bylo vyhlášeno islámské právo. "Pokud budeme otevřeně evangelizovat na ulicích a na náměstích, budou vyšetřovat lidi, budou je posílat do vězení a nařizovat, aby byli zabiti," řekl. "Pokud však budeme pracovat v budovách, bude to trochu bezpečné." Říká, že je na křesťany vyvíjen nátlak, aby opustili Pákistán.
 
 Humanitární organizace poskytují pomoc suchem postižené Etiopii
   (MNN) - Evangelikální humanitární organizace rozsévají evangelium v rámci své práce na utišení hladu v Etiopii. Sonny Enriquez z organizace International Aid se právě vrátil z této suchem trpící země, kde 10,6 milionu lidí hrozí podvýživa. Enriquez říká, že situace na jihozápadě země je obzvlášť devastující; dvacet pět procent žen, které viděl, ztratilo své děti kvůli hladu. "Jedna rodina, s níž jsem hovořil, rodina s deseti dětmi, ztratila šest svých dětí v důsledku hluboké podvýživy." International Aid v tomto jihozápadním, převážně muslimském regionu pomáhá s distribucí potravin, léků a vody. *Křesťanské rozhlasové pořady v jazyce východních Oromo, jímž hovoří 4,5 milionu lidí v Etiopii, připravuje australské studio HCJB a partnerská organizace FEBA Radio na Seychelách je vysílá na krátkých vlnách do celé Etiopie.
 
 Indičtí vesničané čelí pronásledování po svém obrácení ke Kristu
   (RT) - Vesničané v Indii po vyznání víry v Krista spálili své bůžky. Spolupracovník organizace SIM oznámil, že celá vesnice, čítající třicet dva dospělých lidí, ve státě Bihar, jenž je hinduistickou pevností, se obrátila po té, co je mladá žena, jež se stala křesťankou, varovala před uctíváním jiných bohů. "Tito lidé následně vynesli ze svých domovů všechny bůžky a spálili je za zpěvu písní oslavujících Krista," řekl pracovník. Tito noví konvertité nyní čelí pronásledování. Náčelník vesnice byl zbit místní policií a uvězněn a dva evangelisté byli uvrženi do vězení kvůli zvěstování evangelia. Jiní byli obžalováni a zastrašováni. * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB Radio týdně do Indie křesťanské pořady ze Seychel, a to ve třech jazycích: Bhojpuri (jímž mluví 41 milionů lidí), Chattisgarhi (8,2 milionu) a Mundari (1 milion).
 
 Nová rada pro lidská práva v Peru řeší nepříjemnou situaci nevinných
   (Compass Direct) - Peruánská vláda zřídila skupinu se speciálním úkolem, Národní radu pro lidská práva, která byla pověřena, aby osvobodila osoby nespravedlivě odsouzené za terorismus. Mezi nevinnými je nejméně čtyřicet evangelikálních křesťanů, z nichž někteří byli doporučeni k omilostnění již před rokem. Tito křesťané jsou však stále ve vězení, protože čekají, až prezident Alberto Fujimori podepíše jejich propouštěcí příkazy. Fujimori na protiteroristických zákonech oceňuje, že pomáhají vítězit nad teroristickou organizací Světlá stezka.
 
 Úřady maří plány křesťanů na vybudování modlitebny ve Vietnamu
   (Compass) - V sobotu 1.července v 18 hodin rozhoupali městští úředníci kladiva a tyče k demolici hrubé stavby modlitebny v slumové oblasti Ho Či Minova města. „Modlitebna“ byla vybudována jen několik hodin předtím křesťany, kteří věřili, že mají povolení stavět. Když se zmatení věřící druhý den setkali k nedělním bohoslužbám, byli dále obtěžováni milicí, která z pobožnosti pořizovala videozáznam. „Je to smutný, ale pravděpodobně mnohé předpovídající případ v pokračujícím příběhu křesťanů ve Vietnamu, kteří se pokoušejí jít legální cestou, ale nakonec jsou vždy zklamáni,“ řekl vietnamský pozorovatel. Místní křesťané jsou od roku 1991 zavaleni množstvím byrokratických formalit kolem řádného zaregistrování církve.
 
 Vláda vyhrožuje zákazem humanitárních letů do jižního Súdánu
   (MNN) - Súdánská vláda vyhrožuje, že zakáže všechny humanitární lety do jižní části země. Jim Vau z organizace Hlas mučedníků, který se právě vrátil z této země, nicméně neví, jak vláda může zmíněný zákaz prosadit. Skupiny humanitární pomoci jsou obviňovány, že pomáhají povstalcům bojovat proti vládním jednotkám v pokračující súdánské občanské válce. Dau říká, že humanitární podpora navzdory hrozbám pokračuje. „Nyní pořádáme akci na obstarání přikrývek. Shromáždili jsme jich již více než 60.000 a nepřetržitě přijímáme další.“
 
 Kosovští Romové diskutují na setkání v Praze o vážné situaci
   (MNN) – Romští vůdcové se setkali v Praze, aby diskutovali o budoucnosti své komunity. Cílem čtyřdenního setkání je získat pozornost pro vážnou situaci kosovských Romů, kteří jsou objektem násilí ze strany etnických Albánců. „Je mnoho problémů v různých částech populace, které je potřeba urovnat,“ říká Vladimir Dervishi z organizace Audio Scriptures. „Romové patří mezi oběti odvetných útoků.“ Dervishi říká, že jeho organizace rozdává Nové zákony, Janovo evangelium a audiokazety všem etnickým skupinám v regionu.
 
 Misijní skupiny pomáhají obětem neštěstí na skládce na Filipínách
   (MNN) - Jižní baptisté jsou mezi těmi skupinami, které pokračují ve shromažďování pomoci lidem, kteří přežili zhroucení skládky odpadků v Manille. Misijní agentury spolupracují s místními církvemi na Filipínách při distribuci humanitární pomoci obětem neštěstí, které ztratily svá přístřeší na skládce. Více než dvě stě lidí zahynulo a okolo pěti set rodin zůstalo bez střechy nad hlavou poté, co 18.července během tajfunu déšť a vítr způsobily zhroucení násypu skládky. Misionáři budou pokračovat v poskytování pomoci, dokud nebude obětem poskytnuto státní ubytování.
 
 Církve soudně napadají islámské právo v severonigerijských státech
   (Compass) – Zneklidněni skutečností, že se některé severonigerijské státy prohlásily za islámské a přijaly islám jako státní náboženství, rozhodli se nigerijští křesťané jít k soudu, aby protestovali proti tomu, co se jim jeví jako útok na jejich ústavou garantovaná práva. Bylo učiněno rozhodnutí podat soudní protest proti islámskému právu šaría, protože federální vláda oznámila, že šaría by neměla být jediným způsobem výkladu ústavy. Křesťansko-muslimský konflikt, vzniklý v důsledku uplatňování práva šaría, vedl v posledním roce ke stovkám obětí na životech.
 
 Americká společnost se omluvila za distribuování Biblí na CD-ROMu v krabicích s cereáliemi
   (CDN) – Firma General Mills, která vyrábí cereálie, se omluvila za dvanáct milionů krabic s obilovinovými výrobky, které jsou dodávány do potravinových obchodů v celé zemi, protože tyto krabice obsahují CD verze Bible. CD-ROMy jsou součástí softwarové a obilovinové propagace, která zahrnuje počítačové hry, slovníky a Bible, avšak společnost uvedla, že si nebyla vědoma, že by CD-ROMy Bible obsahovaly. „Přestože by zařazení Biblí do zásilek mohlo svědčit o opaku, je zásadou společnosti nezvýhodňovat jakékoliv náboženské vyznání,“ uvedla firma General Mills. Greg Swann, zakladatel společnosti Rhinesoft Interactive of Wisconsin, která se na vyvinutí CD-ROMů podílela, říká, že firma General Mills si byla dobře vědoma, že zásilky obsahují biblický software. „Všichni víme, že se pohybujeme po tenkém ledě. Já však vím, že se tento nápad stává velmi populárním u milionů křesťanů, kteří mají o tyto volně dostupné Bible zájem,“ řekl Swann.
 
 Humanitární lety v Súdánu jsou ohroženy
   (MNN) - Súdánský prezident hrozí, že zastaví humanitární lety na jih země. Pokud by toto rozhodnutí bylo realizováno, způsobilo by naprostou katastrofu v již tak zdevastované oblasti. Gary Lane z organizace Operation Blessing International říká: "Byli jsme v Núbijských horách, což je nepřístupná zóna. Tato oblast byla izolována, takže každý, kdo tam jde, se tam vydává na své vlastní riziko. Pro humanitární lety je tam nyní k dispozici pouze jediná startovací dráha. Ostatní vláda zabrala a umístila na nich dělostřelectvo, aby střílelo na každého, kdo by tu chtěl přistát." Lane dodal, že jejich misie nepřináší pouze materiální pomoc, ale také duchovní naději pro budoucnost. "Spolupráce organizací Operation Blessing, Hlas mučedníků a služby "Srdce srdci" (Heart to Heart) z Kansas City dodala do oblasti něco mezi patnácti až dvaceti tunami humanitární pomoci, především přikrývek, 1500 Biblí, léky pro léčbu 20.000 Súdánců na devadesát dní a osivo."
 
 Klášter přijímá nechtěné děti
   (RT) - Ženský klášter v německém Mnichově zřídil zvláštní okénko, v němž mohou matky odložit své nechtěné děti a zvonkem dát znamení sestrám uvnitř. Podle listu Daily Telegraph mohou matky venku zanechat doklad o svojí identitě na archu pro otisk prstů pro případ, že by chtěly získat své dítě zpět. Pokud se matka nevrátí do osmi týdnů, bude dítě předáno k adopci. Toto zařízení, které uvedly do praxe Sestry naší Paní lásky dobrého pastýře, je oživením praktik z 15.století. Podobná zařízení fungují rovněž v Hamburku, Maďarsku a Jižní Africe.
 
 Bill Bright oznámil svého nástupce v Campus Crusade
   (Baptist Press) - Po téměř pěti desetiletích vedení nejrozšířenější služby na světě William R. "Bill" Bright, zakladatel organizace Campus Crusade for Christ International (v České republice Studentský hlas pro Krista), oznámil 26.července svým spolupracovníkům na celém světě svého nástupce ve funkci prezidenta, Steva Douglasse. Pětapadesátiletý Douglass slouží jako výkonný viceprezident a ředitel služby ve Spojených státech. Jako veterán pracující 30 let v Campus Crusade for Christ Douglass slouží v radě ředitelů již od roku 1987. Slouží také v radě ředitelů v organizaci Mission America, je častým řečníkem na evangelizacích, biblickým učitelem a autorem několika knih.
 
 Konference v Atlantě se zúčastní 80.000 žen
   (RT) - Odhadem 80.000 žen navštívilo Atlantu, aby 27.-29.července slyšely kázání T.D.Jakese. Podle zpráv časopisu Atlanta Journal-Constitution přijely ženy i z tak vzdálených zemí jako je Anglie a Jižní Afrika, aby se zúčastnily Jakesovy třetí každoroční konference s názvem "Ženo, jsi osvobozena!", která se koná v Georgia Dómu. Podle tisku Jakes vyrovná rekord v jednodenní návštěvnosti dómu z minulého roku, který činí 81.000 lidí. Celá jeho třídenní konference přitáhne více než čtvrt milionu lidí. Dvaačtyřicetiletý Jakes je starším pastorem sboru Potter's House v Dallasu, nedenominačního sboru, který má 26.000 členů.
 
 Nový prostředek pro službu muslimům
   (CDN) - Organizace Global Mapping International vytvořila nový vzdělávací prostředek pro křesťany, kteří se orientují na službu muslimům. "Svět islámu" je CD-ROM pro pracovníky, profesory, studenty a místní sbory. Kompaktní disk je výsledkem partnerské spolupráce mezi GMI, Lausannským výborem pro světovou evangelizaci, Školou světové misie Fullerova semináře a Institutem pro studium islámu a křesťanství. Disk obsahuje nový "Přehled islámu", vypracovaný Institutem pro studium islámu a křesťanství, a výukové semináře z dílny Fullerova semináře, stejně jako plné znění padesáti knih, časopiseckých článků a vědeckých kurzů vztahujících se k islámu, bibliografii, mapy, fotografie a adresy webových stránek. Více informací je možno získat na webových stránkách GMI: www.gmi.org/products/islamcd.htm
 
 Jeden egyptský křesťan zabit, další uvězněn
   (CDN) - Podle zprávy agentury Conservative News Service se v Egyptě znovu objevilo pronásledování křesťanů, když jeden křesťan byl tento týden zabit, patrně kvůli tomu, že stavěl modlitebnu, a jiný byl uvězněn, protože před několika měsíci podnítil dav muslimů k vražednému šílenství. Ke stavbě nebo opravování církevních budov je v Egyptě potřeba získat zvláštní povolení, jehož vydání se může oddalovat i několik let. Některé projekty podněcují násilí mezi muslimskou většinou a křesťany, kteří tvoří asi šest procent obyvatel.
 
 Hinduističtí misionáři exportují své náboženství
   (RT) - Šest set let poté, co první křesťanští misionáři přistáli v Indii, se hinduističtí kněží připravují v semináři blízko indického města Delphi na rozšíření svého náboženství po celém světě. Oznámila to společnost British Broadcasting Corp. Během devítiměsíční přípravy studují staré texty, učí se vykonávat komplikované hinduistické obřady a učí se zpaměti dlouhé a složité modlitby v sanskrtu. Jejich cílem je uchovat hinduismus v jeho tradiční formě mezi hinduisty mimo vlastní území Indie, jejichž víra by mohla být promíšena s vlivy cizích kultur a jiných náboženství. Kněží jsou rovněž vyučováni o jiných náboženstvích včetně křesťanství, aby byli schopni čelit jejich argumentům.
 
 Univerzitní studenti horlivě slouží ve vnitrozemí
   (RT) - Skupina univerzitních studentů burcuje australské vnitrozemí. Týmy z Christian Outreach Center School of Ministries v Brisbane kážou po vzoru apoštolů v buši v odlehlých oblastech země. Kolem pěti set lidí, převážně teenagerů, vyznalo v tomto roce víru v Krista díky studentům biblické školy, kteří jsou "zapálení pro Boha", řekl zástupce této služby Mark Badham. Organizace uskutečňuje týdenní, čtrnáctidenní i několikaměsíční výjezdy do venkovských oblastí. Sto čtyřicet studentů této školy navštívilo různá společenství v Queenslandu, Victorii a Novém Jižním Walesu. Organizace uvedla, že kážou v církvích, pořádají evangelizační setkání a hovoří se studenty.
 
 Nahrávky umožňují zasažení šesti jazykových skupin Papuy Nové Guineje evangeliem
   (Language Recordings) - Sybila Shaw z organizace Language Recordings oznámila, že šest izolovaných komunit v Nové Guineji uslyší evangelium ve svém vlastním jazyce. V uplynulých dvou týdnech dohlížela v oblasti Milne Bay na nahrávání knihy "Dobré zprávy" do šesti místních jazyků. Kniha obsahuje přehled Bible a vysvětlení, jak žít křesťanský život. Paní Shaw mohla rovněž nahrát místní verze křesťanských písní. Distribuce nahrávek do patřičných komunit bude zahájena v prosinci; lidé budou moci poslouchat kazety na jedinečném přehrávači s ručním převíjením kazet, známém pod názvem "Hlasatel".
 
 Filipínští nazaréni natáčí protidrogový videofilm
   (CDN) - Podle společnosti Nazarene Communications Network News se nazarénská církev na Filipínách stala hlavním partnerem při natáčení videa s tematikou protidrogové prevence. Videofilm s názvem "Taghoy sa Dillim" ("Pláč v temnotě") byl vytvořen nezávislým producentem Heinzem Fuzzlem, který již pracoval na několika nazarénských projektech. Film obsahuje mocné křesťanské poselství, při následné práci se počítá s místními sbory. Vzdělávací odbor filipínské vlády povolil promítání filmu na 50.000 středních škol, vyšších škol a univerzit v tomto roce. Filipínský ředitel této práce Bob Craft plánuje vyslat s filmem do škol jedenáct promítacích týmů.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz