Zprávy HCJB 17.9.2000 - 23.9.2000

 300 000 sborů se bude 12. modlit za pronásledované věřící
   (WEF Religious Liberty Commision) - Očekává se, že více než 300 000 sborů v nejméně 130 zemích se v neděli 12. listopadu zúčastní již pátého Dne modliteb za pronásledovanou církev. Hlavní bohoslužby se uskuteční v australském Melbourne. V mezinárodním měřítku je věnováno těžké situaci pronásledovaných křesťanů hodně pozornosti. V dnešním světě je pronásledováno pro svou víru přibližně 200 000 věřících. Navzdory útrapám se křesťanství často rozvíjí nejrychleji v zemích, kde jsou lidská práva nejvíc potírána.
 
 Misie nabízí poradenství obtěžovaným ženám v Rumunsku
   (Mission Network News) - Organizace International Needs (Mezinárodní potřeby) rozbíhá program zaměřený na rumunské rodiny. David Culross z této organizace říká, že začínají s poradenstvím pro zneužívané a obtěžované ženy, s kterými se v této krajině většinou nezachází ohleduplně. „Naše vedení v Rumunsku nám řeklo, že jediná skutečná odpověď na tento problém je biblické porozumění Pánu Ježíši a rodině jako jednomu celku. Biblické principy dají odpověď na tento vážný společenský problém.“ Culross říká, že když se členové této misie rozlížejí po místních spolupracovnících, věří, že jejich misie bude nápomocna i církvi zde. * HCJB World Radio pomáhalo zakládat síť křesťanských stanic FM v šesti klíčových rumunských městech: Bukurešti, Kluži, Oradei, Sibiu, Suceavě a Temešváru. Síť Rozhlasového hlasu evangelia (RVG), která začala s jednou stanicí v roce 1993, se do roku 1996 rozrostla na šest stanic. Tato síť je výsledkem spojeného úsilí HCJB World Radia, Evangelikální aliance Rumunska a Rumunské misijní společnosti.
 
 Zloděj činil pokání poté, co si přečetl ukradenou Bibli
   (Religion Today) - Boží Slovo chytilo za srdce zloděje. Muž ve středním věku z Koreje se živil nočním vykrádáním bytů – uvádějí to Gideon´s International. Jak sám řekl, někdy přespával v hotelích a vždycky zcizil červenou gedeonskou Bibli, která ležela na nočním stolku. Protože pršelo, zůstal jednu noc doma a sáhl po červené knize pohozené v rohu místnosti. Při čtení evangelia Matouše našel verš „Nepřišel jsem volat spravedlivé, ale hříšníky ku pokání.“ Četl Nový zákon pak celou noc, požádal Boha, aby mu odpustil jeho hříšný život a vyznal víru v Pána Ježíše, oznámila misie.
 
 Křesťanské rádio mění životy lidí ve Spojeném království
   (Mission Network News) - Křesťanské rádio mění životy lidí ve Spojeném království. Posluchačka jedné z rozhlasových stanic, která vysílala pořad „Okénko do života“ říká, že zachytila službu Chucka Swindolle a tato nahrávka posloužila jako nástroj, který přivedl k Pánu jednoho muže. „Půjčila jsem mu kazetu, která hovořila o procesu a ukřižování Pána. O dva dny později mi zavolal a řekl mi, že byl ten den v kostele, když měl v práci polední přestávku. Šel tam sám, modlil se a žádal o Boží odpuštění.“
 
 Krátkodobé týmy pomáhají zakládat sbory v Thajsku
   (Mission Network News) - Evangelikální svobodné církevní misie uvádějí, že v příštích několika měsících poputuje do jihovýchodní Asie větší počet krátkodobých týmů. Minulý rok týmy jely do Thajska, kde kontaktovaly více než 7 500 studentů na šesti středních školách. Krátkodobí učitelé angličtiny rozdali více než 8 000 evangelií Jana a Lukáše v Thajském jazyce. Místní thajští pastoři pracovali společně s těmito týmy. Tento rok budou týmy pracovat ve dvou komunitách, aby pomáhaly při zakládání nových sborů.
 
 Bible se v Mongolsku stává bestsellerem
   (Mission Network News) - Bible bestsellerem v Mongolsku. Misionář Risk Leatherwood onamuje, že den po zahájení prodeje první Bible v mongolštině bylo prodáno všech 10 000 výtisků. Leatherwood a tým překladatelů pracovali řadu let na překladu Bible, aby tak Mongolové mohli číst Písmo ve své řeči. Mongolská církev se v poslední době zvětšila z necelých 50 členů v roce 1991 na současných asi 10 000.
 
 Stavba mešity v Nazaretu vyvolává protesty
   (Religion Today) - Stavba mešity v Nazaretu, místa dětství Pána Ježíše vedla k tomu, že místní sbory nakonec musejí burcovat veřejnost po celém světě k protestům. Oznamuje to Associated Press. Představitelé křesťanů si stěžují, že izraelské úřady upřednostňují muslimy a porušují sliby dané křesťanům ohledně místa stavby. Strážci svatých míst v oblasti uvažují o jejich protestním uzavření, což by uškodilo turistickému ruchu. Také posílají dopisy zahraničním vládním představitelům, v nichž vysvětlují své stanovisko. Rozpory ohledně vlastnictví pozemku v blízkosti Baziliky Zvěstování stojící údajně na místě, kde archanděl Gabriel oznámil Marii příchod Pána Ježíše, vyústily v nepřátelství. Muslimové na pozemek uplatňují nárok, protože se tam měl narodit jakýsi jejich svatý muž. Turisté - křesťané jsou občas při návštěvě baziliky muslimy znepokojováni.
 
 9 mrtvých během srážek mezi muslimskými ozbrojenci a komunistickými povstalci v Indii
   (Mission Network News) - Koncem minulého týdne se v Indickém státě Bihár potkali maoističtí bandité s ozbrojenci soukromé muslimské armády. Výsledkem je devět mrtvých. Projevy nepřátelství mezi lidmi z nižších a vyšších kast jsou v tomto druhém nejlidnatějším indickém státě běžné. Jen od května takto dle místní policie zahynulo 85 osob.
 
 Americký episkopální kazatel zavražděn v Rusku
   (Episcopal News Service) - Americký episkopální kazatel kterému se podařilo vyplnit si životní sen – pracovat v Rusku - byl 24.srpna nalezen ubodán ve svém moskevském bytě. V době nálezu těla byl 49letý Steve Charles Malcom mrtev již asi týden. Mluvčí americké ambasády v Moskvě neuvedl žádný motiv zločinu, sdělil však, že z Malcomova bytu zmizelo zvukové zařízení a video. Malcom žil v Rusku tři roky jako instruktor a soukromý učitel.
 
 Američtí misionáři zpracovávají nový překlad Bible v ruštině
   (Assist) - Američtí misionáři vydávají novou verzi ruské Bible v jasné, přesné a moderní ruštině. Tištěná verze Agape-Biblija je revizí standardního ruského synodálního překladu. Oficiální datum jejího vydání je 3.září. Jejím vydáním vyvrcholilo čtyřleté úsilí 15členného týmu rodilých Rusů vedených Robertem Hoskenem, americkým misionářem, který již 40 let mluví plynně rusky. V týmy byly zastoupeny různé odborosti – počítačoví specialisté, theologové, učitelé ruštiny a ruské literatury, což mělo zajistit jak theologickou, tak jazykovou přesnost. „Jde o revizi existujícího překladu, ne o nový překlad,“ upřesňuje Hosken. „Skupina překladatelů se připravuje na nový překlad Bible do ruštiny, což však zabere alespoň 20 let.“
 
 Habitat for Humanity připravuje 100 000. dům
   (Mission Network News) - Habitat for Humanity ukončuje svůj 100 000. dům. Skupina tohoto jména byla založena před 24 lety a postupně se rozrostla na 2000 poboček v 68 zemích. Dobrovolníci z Habitatu staví domy z darovaného materiálu a pak je za neziskovou cenu prodávají potřebným rodinám. Rodiny splácejí hypotéku, peníze se používají na další domy a další lidé se tak mohou radovat z lásky mezi lidmi v Pánu Ježíši Kristu. Skupina doufá, že se jí podaří své úsilí v nejbližších pěti letech zdvojnásobit.
 
 Lupiči se zaměřují na jihoafrické sbory
   Jihoafričtí banditi s namířenou zbraní olupují celé sbory během nedělních shromáždění. Olupování lidí při bohoslužbách je nejnovější metodou lupičů v zemi, kde cílem loupežného přepadání jsou nemocnice, ordinace lékařů a dokonce i soudní síně, hlásí Christian Science Monitor. Olupovány jsou sbory bez ohledu na rasu či denominaci. Tři muži s pistolemi vpadli do anglikánského chrámu sv.Matouše 4.července po zahájení bohoslužeb. Nařídili celému sboru vydat peníze, šperky, mobilní telefony a jiné cennosti. Byl to třetí podobný případ v Johannesburgu v poslední době. “V Jižní Africe zbylo málo nedotčených svatých míst,” řekla kriminoložka Elrean van der Spuy z Kapského Města. Sbory kolísají mezi snahou chránit své členy a snahou udržet kostely otevřené pro každého, kdo hledá duchovní potravu.
 
  „Islámské vzepětí“ na Balkáně tlačí na aktivitu věřících
   (Mission Netwoek News) - Arabské osazenstvo mírových sborů na Balkáně je obviňováno z toho, že dovoluje ničení místních křesťanských kostelů. Joel Samy z World Hope žije v této oblasti. Říká, že jemu i dalším členům jeho skupiny dělá starost jev, kterému se říká islámské nové vzepětí. „Islámské země pokračují ve výstavbě mešit a nových islámských institucí a posílají sem své lidi, aby školili a cvičili mladé muslimy v místních komunitách. Je udivující, jak velmi svou obětavostí v těchto věcech překonávají to, co my činíme ve jménu křesťanství.“ Samy říká, že evangelikální organizace pokračují v poskytování hmotné pomoci čímž umožňují evangelizační činnost.
 
 Indický budovatel církve zemřel ve věku 97 let
   (Christian Aid Mission) - Bakht Singh, po celém světě známý biblista a zakladatel domorodého církevního hnutí v Indii, zemřel v neděli 17.září v Hyderabádu. Bylo mu 97 let. Narodil se vyrostl jako Sikh a byl zaměřen protikřesťansky až do svého pobytu v Kanadě, kde studoval na technice. Když se zapisoval na univerzitu ve Winnipegu v Manitobě, byl přátelsky osloven Johnem a Editou Haywardovými, kteří mu dali Nový Zákon. Jejich svědectví a četba Písma jej pohnuly k tomu, aby svůj život odevzdal Pánu. V roce 1941 Singh zahájil domorodé církevní hnutí v Indii. Postupně tato činnost vedla ke vzniku 10 000 sborů po celé Indii, Pakistánu, na Srí Lance a dokonce i v USA. Povzbuzoval sbory, aby následovaly novozákonní zásady a učinily z nich součást národní kultury (zvláště v Indii). Během pátečních smutečních obřadů na hyderabadském fotbalovém stadionu se očekává návštěva asi 2 milionů lidí.
 
 3 miliony studentů po celém světě se schází u školních vlajkových stožárů
   (Religion Today) - Odhadem 3 miliony studentů v 56 000 školách a učilištích se shromáždilo k modlitbě u jejich školních vlajkových stožárů před zahájením dnešního vyučování. Tématem modliteb tohoto 11. výročního „See You at the Pole“ („Nashle u stožáru“) - Národního dne studentských modliteb je „Generace hledající Boha“ a související Žalm 24.3-6. Studenti žádali Boha o morální a duchovní probuzení svých národů. Zazněly také výzvy ke 40denním modlitbám a postům. Mnoho sborů projevilo studentským modlitbám podporu při posledních nedělních bohoslužbách formou uznání a modliteb za studenty i jejich učitele. Modlitební akce se uskutečnila ve všech 50 státech USA a v dalších 20 zemích v šesti světadílech. Tradice See You at the Pole byly založena v roce 1990 mezi texaskými studenty.
 
 Americká sportovkyně hledá na Olympiádě víc, než zlato
   (Religion Today) - Zlatá medaile není jedinou cenou, o kterou minulý týden usilovala v Sydney americká olympionička Sheila Taormina. Taormina, která v roce 1996 vyhrála zlato v plavecké disciplině, se k Olympiádě vrátila hlavně pro možnost vyprávět jiným o své víře v Pána Ježíše. Myslila si, že po Atlantě je s olympijským závoděním konec – tam byla členkou vítězné polohové štafety na 800 m, vysvětluje Beliefnet. Ale když potom cestovala se svým příběhem, zjistila, že lidé rádi naslouchají i jejímu vyprávění o víře. „Čím více jsem tak s lidmi mluvila, tím více jsem byla na rozpacích, zda jsem s Olymiádou neskončila moc brzy,“ uvedla Taormina. Nyní v Sydney skončila šestá v cíli ženského triathlonu, který zahrnuje asi míli plavání v moři, 24.2 míle na jízdy kole a 6.2 míle běhu. „Můj poklad není další zlatá medaile, ani další účast na Olympiádě. Je v něčem jiném: podělit se s ostatními o svou životní zkušenost … a pomoci jim v jejich životech.“
 
 Církevní vedoucí: Dnešní mládež by mohla splnit Velké Poslání
   (Mission Network News) - Alespoň jeden vedoucí církve věří, že současná generace americké mládeže může být silou, která dokončí Velké Poslání (Mat 28.19-20). „Nemyslím, že by zde v Americe kdy vyrostla skupina mladých lidí více svázaná s Velkým Posláním a věcí Pána Ježíše v tomto světě, než tato generace,“ prohlásil David Shibley, prezident Global Advance. „Možná mne v tomto názoru utvrzuje skutečnost, že nikdy předtím v celé naší národní historii nebylo za mořem na krátkodobých misijních pobytech více amerických teenagerů. Věřím, že Pán tuto generaci použije jak ty statečné, kteří půjdou po celém světě za lidmi, co Pána neznají a tak naplní Velké Poslání.“
 
 Billy Graham znovu zahajuje kazatelskou činnost
   (Mission Network News) - Evangelista Billy Graham byl propuštěn z Mayo Clinic a vrátil se domů, aby se připravoval na obnovenou činnost kazatele. Graham byl do nemocnice přijat v červenci kvůli sérii chirurgických zákroků a kvůli prohlídkám souvisejícím s jeho potížemi s Parkinsonovou chorobou. Jeho stav je tak dobrý že je připraven vést evangelizaci v Jacksonville na Floridě mezi 2. a 5. listopadem
 
 Vládní úředníci Konžské demokratické republiky zastavili vysílání některých rozhlasových a televizních stanic
   (Religious Media Agency) - Journaliste en Danger (Novinář v nebezpečí) hlásí z Kinshasy, že deseti soukromým rozhlasovým a televizním stanicím včetně tří vlastněných církevními sbory bylo nařízeno ukončit vysílání na území Konžské demokratické republiky. Příslušný příkaz podepsal v minulém týdnu Dominique Sakombi Inongo, nový ministr pro komunikace vlády prezidenta Laurenta Kabila. Důvodem je udajné nevyhovění podmínkám pro provozování soukromých rozhlasových a televizních stanic.Šest stanic vysílalo během dne zprávy, ostatní se zaměřovaly na náboženství a kulturu. *HCJB World Radio šíří ve spolupráci s místními patnery v Konžské demokratické republice vysílání evangelia na VKV v Bomě, Bukavu a Kinshase. Programy jsou v angličtině, francouzštině, Kikongo Fioti, Lingala, Luba a ve svahilštině. Jedenkrát týdně vysílané půlhodinové programy v řeči Songe vysílá také Horizon Radio – VKV stanice v Mbuji-Mayi. Programy v Kikongo-Fioti jsou navíc vysílány na krátkých vlnách ze zařízení HCJB World Radio v Ecuadoru. Tým ústředí HCJB World Radio v Elkhartu v Indianě plánuje příští měsíc instalaci tropikalizovaného krátkovlnného vysílače v partnerské stanici v Bukavu, čímž by se dosah jejího vysílání podstatně zvýšil.
 
 Sudánští mučedníci uctěni při pamětní bohoslužbě
   (CBN News) - Křesťané posílají z New Yorku tuto zprávu pronásledované súdánské církvi: „Nezapomínáme na vás.“ Lidé různých vyznání se nedávno shromáždili před budovou OSN k výzvě světovým představitelům, aby spojili své síly a pomohli skončit s otrokářstvím a krveproléváním v tomto islámském státu. Persecuted Christian Concern, mluvčí věřících v Súdánu, uspořádala pamětní bohoslužbu k uctění milionů súdánských křesťanů, kteří byli zabiti, mučeni či zotročeni pro svou víru v Pána Ježíše. Pronásledovatelé svým obětem mnoho prostoru k volbě nenechávají, řekl reverend Subash Cherien z Highland Church v New Yorku: „Nemohou si moc vybírat. Konvertujte k islámu, nebo vaše oči uvidí, jak vaši synové a dcery jsou znásilněni a pak zabiti předtím, než zabijeme i vás.“ Bohoslužby proběhly souběžně se summitem milénia OSN.
 
 Nepřátelství vůči křesťanům v severní Ghaně
   Severní oblast Ghany tvoří jednu z deseti administrativních oblastí země. Žije v ní asi 1% křesťanů, většina obyvatel jsou zde muslimové, i když je možno stále vidět silné vazby na animismus. Pokud jde o protikřesťanské nálady, animismus i islám společně přilévají do ohně. „V místním rozhlasovém vysílání dominuje islám. Do vysílání jsou zváni hosté očerňující před posluchači Bibli. Svým působením Bibli tak zamlžují a komolí, že venkovani přestávají věřit ve její pravdivost,“ říká reverend Tiwayi Dukulo. V oblasti došlo k mnoha případům pronásledování, hlavně jednotlivců. Evangelijní činnost je posuzována jako přímá hrozba islámskému nároku být jednotným náboženstvím všeho lidu.
 
 Indičtí misionáři mají výsledky v předtím neevangelizovaných oblastech
   (Religion Today) - Indičtí domorodí misionáři přinášejí evangelium do dosud neoslovených oblastí. Tito pracovníci zjistili v hinduistických baštách střední a severní Indie existenci řady vesnic, kde lidé vůbec nikdy neslyšeli o Pánu Ježíši – hlásí to Christian Aid Mission. V poslední době se jeden přední hinduista stal křesťanem a požádal o křest, čímž způsobil mezi místními Indy pozdvižení, jiní Indové jsou ale ke slyšení evangelia otevřenější. V jiné venici se křesťany stali dva muslimové a jsou nyní terčem pronásledování celou místní komunitou. *HCJB World Radio vysílá ve spolupráci s partnerskou organizací FEBA Radio jednou týdně křesťanský program pro východní Indii ze Seychellských ostrovů, a to ve třech jazycích: bhojpurštině (kterou mluví 41 milionů lidí), chattisgarhštině (tou mluví 8.2 milionů lidí) a mundarštině (1 milion lidí)
 
 Křesťané pořádají během olympiády stovky akcí
   (CBN News) - S pokračující olympiádou v Sydney nacházejí křesťanští kazatelé fascinující misijní možnosti. Aktivity křesťanů zahrnují 10 velkých evangelijních shromáždění, 80 akcí spojených se sportem a 500 evangelizací formou bohoslužby či uměleckého projevu. Blízko k Pánu Ježíši má například indonézská hvězda v badmintonu Rexy Mainaky. Tak se stal šampionem na kurtu i mimo něj. Je vděčný za všechna ocenění a pocty spojené s jeho úspěchy v badmintonu, za svůj talent je ale děkuje Bohu. „Od svého dětství, přes dobu dospívání až do doby svých sportovních úspěchů jsem se neustále učil stvavět Boha na první místo, Jeho oslavovat a děkovat mu za svůj talent.“
 
 Útok na indonézského pastora, zahynul církevní pracovník
   (Assist) – Při ozbrojeném útoku na indonézského pastora Benjamina Muntheho ke kterému došlo v neděli ráno, zahynul Muntheho asistent a jeho rodina utrpěla nervový otřes. 17. září zaútočili dva ozbrojení muži jedoucí na motocyklu na automobil vezoucí Munteho, jeho pomocníka Kaleba Situmoranga a nejmenovaného člena pastorovy rodiny. K útoku došlo během návratu ze sboru Vítězné víry v Medanu na severní Sumatře. V tomto sboru s10 000 členů Munthe slouží jako pastor. „Muž, který seděl na motocyklu vzadu, vypálil ránu do auta a zřejmě omylem zasáhl Situmoranga, který právě řídil,“ řekl Terry Madison z misie Open Doors. Třicetisedmiletý Situmorang byl okamžitě převezen do nejbližší nemocnice, kde však následujícího večera skonal. Motiv útoku je sice nejasný, církevní představitelé však mají podezření, že mělo jít o provokaci s cílem rozdmýchat náboženský konflikt podobný známému konfliktu v Ambonu. Policie však s tímto názorem nesouhlasí a uvádí, že Situmorang byl korunním svědkem při vyšetřování nedávných pumových útoků. Útok 17.září byl již třetím pokusem zabít Muntheho během posledního měsíce.
 
 Úřady v Somálsku uvěznily tři etiopské evangelisty
   (Voice of the Martyrs/Mission Network News) - Bezpečnostní úředníci v Somálsku 4.září zadrželi tři etiopské evangelisty pro „získávání lidí na novou víru“. Stalo se to osm dnů po křtu v hlavním městě Hargeisa. 15. září byli zadržení předvedeni před soudce, který žádal důkazy. Žalobce jen předložil somálskou Bibli, kterou měl u sebe jeden z obžalovaných. Soudce prohlásil, že zatímco vlastnictví Bible není nezákonné, kázání evangelia protiprávní je. Obžalovaní pak byli vráceni do věznice a žalobce hledá více důkazů. Titíž tři muži byli před časem na příkaz somálských úřadů pro svoji evangelizační činnost nuceni opustit zemi. Ve víře, že Pán je volá sloužit v této islámské zemi, se však vrátili. Hlas mučedníků (Voice of the Martyrs) uvádí, že v Hargeisa je jenom jediný sbor, který navštěvuje devět věřících.
 
 Vandalové znesvětili katolický kostel v Indii
   (Compass) – Katolický kostel v severoindické provincii Karnataka byl 7. září znesvěcen. Policie uvedla, že vandalové vtrhli do katolického kostela Svatého srdce v Bidaru, rozbili skleněné tabule chránící sochu Panny Marie a postříkali ji rumělkou. Příčinou tohoto útoku byla kritika strany Bharatiya Janatha (BJP) a hinduistických extrémistických skupin, kterou zveřejnilo Ministerstvo zahraničí USA ve své Zprávě o dodržování náboženských svobod ve světě za rok 2000. Zpráva obsahuje obvinění jak BJP, tak hinduistů, že nevykonávají účinnou politiku vůči „útokům proti náboženským menšinám.“ Křesťanští představitelé uvádějí, že od roku 1998, kdy se BJP dostala k moci, je možno pozorovat úpadek v postojích vlády k menšinám. Představitelé jsou znepokojeni i zvyšující se frekvencí útoků na náboženské menšiny v Indii.
 
 Namibijský pastor využívá národní vysílání k varování před nemocí AIDS
   (Religious Media Agency) - Představte si, že jste manažerem náboženského vysílání na národním vysílacím okruhu a je reálný předpoklad, že polovina vašich posluchačů do deseti let zemře na AIDS. To je situace v Namíbii, kde polovina národa – l,6 milionu lidí – může na tuto nemoc zemřít, říká rev. Nathan Kapofi, říká ředitel Namíbijské vysílací společnosti ( Namibian Broadcasting Corporation). Jak mohlo dojít k tak špatné situaci v původně křesťanské zemi? „Mnoho našich lidí tuto nemoc prostě ignorovalo,“ říká Kapofi. „Církev káže zdrženlivost, podporuje pohlavní čistotu a manželskou věrnost. Je však velice těžké tyto hodnoty udržet v prostředí alkoholové závislosti a negramotnosti. Protože epidemie AIDS je tak rozsáhlá, stále se snažíme informovat veřejnost o charakteru této nemoci. Učíme lidi, jak se vyhnout nákaze virem HIV a pro lidi, kteří jsou již nakaženi, vysíláme slovo naděje o milujícím Bohu.“ Téměř každý člověk v Namibii poslouchá toto vysílání, které pokrývá 95 procent země.
 
 Tornádo poškodilo dva kostely v Ohiu během bohoslužby
   (Baptist Press) - Dva tornáda se 20. září přehnala nad malým městečkem v Ohiu, zabila dvě osoby a zranila 145 dalších včetně členů dvou baptistických sborů. Jedno z tornád zasáhlo Xenii v Ohiu ve středu večer v půl osmé a zanechalo za sebou dvě míle zničených budov, aut smetených z cesty a zpřetrhaného elektrického vedení. Jedna osoba zemřela, když padající strom rozmačkal auto nedaleko tržnice Greene County. Tornádo zničilo také baptistický kostel na Dayton Avenue a Arrowbrookský baptistický kostel. Keith Jordan, ředitel prorozvoj sborů v Daytonu v Ohiu řekl, že byly zničeny obě presbyteria a kostel na Dayton Avenue přišel o celou střechu. Tornádo zaútočilo právě při pravidelné týdenní modlitební chvilce. Johnny Tallent, pastor baptistického sboru na Arrowrook řekl, že slyšel, jak se tornádo blíží ke kostelu a tak se snažil odvést svých 18 věřících do suterénu. Tornádo je zastihlo právě, když kráčeli chodbou. Dva muži byli zraněni střepinou z okenní tabule, která přeplněnou chodbu zasáhla.
 
 42 000 posluchačů slyšelo Franklina Grahama kázat v jeho rodném městě
   (Religion Today) - Kázání a hudba v Boone v Severní Karolině přilákaly více lidí, než má město obyvatel. Přes 42 000 posluchačů zaplnilo mezi 15. do 17. září stadion Kidd Brewer, aby slyšelo evangelistu Franklina Grahama kázat v jeho rodném městě. Přišli do tohoto areálu Appalačské státní univerzity, aby slyšeli Grahama spolu s křesťanskými hudebními umělci Michaelem W. Smithem, Paulem Overstreetem a se skupinou Jars of Clay. „Nikdy nevíte, kdy se váš život na této zemi skončí.“ řekl Graham davu. „Několik minut předtím, než se nedávno zřítilo ve Francii letadlo Concorde, cestující jedli kaviár a pili šampaňské. Neměli ani tušení, co se stane.“ Grahamova misie uvádí, že 1 328 posluchačů přijalo evangelium.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz