Zprávy HCJB 1.10.2000 - 7.10.2000

 Filipinské oddíly zachránily 11 unesených evangelistů
   (Religion Today) - Filipinské úřady zachránily 11 unesených evangelistů poté, co se jednomu z nich podařilo uprchnout a vyburcoval vojáky. Ti evangelisty 2.října osvobodili útokem na muslimskou povstaleckou pevnůstku na jihu souostroví Jolo. Dle Reuters 12 jiných evangelistů uniklo již dříve, když předstírali, že si jdou zaplavat. Ti byli zajati jako rukojmí v červenci během návštěvy tábora, aby se modlili za skupinu rukojmí zajatých ještě předtím povstaleckou skupinou Abu Sajjáfa. Celá krize začala, když ozbrojenci ze Sajjáfovy skupiny v březnu zajali 27 rukojmí ze dvou katolických škol a vyostřila se únosem 21 osob z malajsijského ostrovního letoviska. Povstalci patří ke skupině muslimských organizací usilujících o samostatný islámský stát na jižních Filipinách. BBC oznamuje, že vládní síly zahájily ofenzívu proti skupině Abu Sajjáfa a nejméně 114 jich usmrtily. V zajetí muslimů zůstává ještě pět lidí.
 
 V souvislosti s vraždou Grahama Stainese byl odsouzen nezletilý
   (Religion Today) - 13letý chlapec byl odsouzen za vraždy misionáře Grahama Stainese a jeho dvou synů v Indii. Vraždy se udály asi před dvěma lety. Soud státu Orissa rozhodl, že Sudarshan Hansda stráví 14 let v nápravném zařízení pro nezletilé za svou účast na vraždách z roku 1999. Hanshda byl v davu, který obklopil Stainesův džíp a podpálil ho, zatímco oběti spaly uvnitř. Vzhledem ke svému věku byl vyšetřován odděleně od ostatních pachatelů. Z nich patnáct dalších včetně iniciátora Dara Singha je stále souzeno. Singh je spojován se zastánci tvrdé hinduistické linie, kteří odporují křesťanství. Oficiální vyšetřovací komise prohlásily, že Singh jednal na vlastní pěst, křesťanští představitelé však připomínají, že tyto hinduistické skupiny se obecně zastávají myšlenky násilí proti křesťanům, přičemž vládní představitelé patřící sami k vládnoucí hinduistické politické straně jim v tom nebrání.
 
 Olympiáda přinesla příležitost ke svědectví
   Olympijské hry v Sydney přinesly mnoho příležitostí ke svědectví různým křesťanským skupinám. Zde je přehled posledních zpráv: (Mission Network News) - David Crandall (Gospel Lterrature Services) oznámil, že společným úsilím řady skupin se podařilo distribuovat 500 000 knížek s evangelizačním obsahem v 15 jazycích světa. „Projekt ležel převážně na bedrech místních misionářů, kteří všechno perfektně připravili a my jsme pak mohli prožít velmi pěkné a vzrušující chvíle svědectví a hovorů s lidmi na ulicích o Pánu Ježíši.“ Desítky lidí se tak rozhodly jít za Kristem. Výtisk této knížky Základní Otázka bude poslán každému novému věřícímu. (2K+ Olympic News) - Během her se turisté shromažďovali v plovoucím kostele, který nabízel kombinaci duchovního zpěvu, kázání a krásných pohledů na Sydney. Během jednoho týdne se na ferry Royale svezlo 1300 lidí. Každá plavba trvala 90 minut. Na projektu se podílelo 14 místních sborů. (Mission Network News) - Během Olympiády vstupovali do života Australanů misionáři basketbalové školky. Boyd Hall ze Southern Baptist International Mission Board byl jedním ze 600 dobrovolníků pracujících ve stanovém městečku Olympijské vesnice patřícím baptistickému sboru ve Windsorském obvodu. Přijel do Austrálie jako člen výpravy Jihoafrické sportovní federace. Hall vypráví, že vtip byl v tom, učit děti basketbalovým dovednostem, navazovat s nimi kamarádství a pak jim předkládat evangelium.
 
 Epidemie AIDS ohrožuje základy společnosti v Zambii
   (Mission Nework News) - Epidemie AIDS hrozí utlumit najen zambijskou ekonomiku, ale zcela rozvrátit společenskou strukturu země. Jeden státní úředník krizi přirovnal k hrouceni apartheidu. Ohn Evans ze SIM uvedl, že situace nutí kněze přehodnotit své kulturní poslání. „Tento problém zaměstnává myšlení afrických kněží a je velmi podstatný. Společnost je skutečně v nebezpečí, chatrné ekonomiky se mohou snadno zhroutit pro nesmírný počet umírajících.“ Evans dodává: „V nemoci musíme vidět problém církve. Není to jen společenský problém. Musí být uchopen církví, má-li vůbec dojít k nějaké změně soušasných děsivých statistik.“
 
 Boje v Pobřeží Slonoviny možná přinutí cizince k útěku
   (Associated Press) - Uprostřed nepokoji zmítaných zemí západní Afriky bylo stabilitou proslulé Pobřeží Slonoviny se svými mrakodrapy zvedajícími se na obzoru, výborným pečivem či jediným kluzištěm mezi Egyptem a Jižní Afrikou po 40 let místem odpočinku pro cizince. Mír a properita přitáhly miliony dolarů utracených africkými sezónními dělníky i libanonskými majiteli restaurací, americkými misionáři i francouzskými restauratéry. Ale včerejší pohoda se stále více mění v dnešní nákladnou péči o přistěhovalce, kteří v současnosti tvoří asi třetinu obyvatelstva. Vojenská junta se chopila moci vůbec prvním převratem v zemi na Štědrý Večer a nyní stále více povzbuzuje nálady proti přistěhovalcům ve své snaze vydržet u moci i po volbách slíbených na 22.října, po kterých by se vláda v zemi měla vrátit do rukou civilistů. Po střílení, loupení a v neustálém strachu z toho, co den přinese se život přistěhovalců změnil ve starost zda, kdy a jak odejít. Ve skupině asi 2000 či 2500 Američanů v zemi tvoří největší skupinu misionáři. Dnes se mají sejít, aby se poradili.“ Lidé zkoumají, jak se připravit na případné zhoršení situace,“ řekl Paul Shaddick, náměstek ředitele Mezinárodní lingvistické společnosti na Pobřeží Slonoviny. „V zemi je spousta cizinců. Na Pobřeží Slonoviny se pro ně vždycky našlo místo. Dnes však ne.“ *Abidjan, hlavní město Pobřeží Slonoviny je domovem oblastního úřadu HCJB World Radio pro subsaharskou Afriku. Partnerská stanice ELVA-FM zahájila vysílání v květnu 1999. Stanice vysílá 12 hodin denně ve francouzštině a rovněž křesťanské programy v baoulštině, dioulštině a angličtině.
 
 Letadlo s misionáři se zřítilo v Mexiku, zahynuly 2 osoby
   (Mission Aviation Fellowship/HCJB World Radio) - Dva ze šesti lidí na palubě letadla s misionáři zahynuli v sobotu 30.září po jeho zřícení v blízkosti San Mateo v jihomexickém státu Oaxaca. Při havárii malého letounu Cessna 206, který provozoval Alas de Socorro, přidružený program Mission Aviation Fellowship-US zahynul progamový manažer Alas de Socorro Josué Balderas a pasažérka z vesnice Venzontepec. Pravděpodobnou příčinou havárie bylo selhání motoru. Přeživší pasažéři byli s těžkými zraněními převezeni do nemocnice.
 
 Křesťanský pracovník indického leprosária zavražděn
   (Mission Netrwork News) - Mission India hlásí vraždu křesťanského pracovníka nemocnice pro malomocné. David DeGroot z Mission India řekl, že 52letý Yesu Das pracující v oblasti Hyderabádu se staral o skupinu obětí lepry a také o malý sbor. 11.září si s dvěma cizinci vyjel do izolované oblasti mimo město, kde byl podle všeho mučen a pak brutálně zavražděn. Policie nemá žádné podezřelé.
 
 Kubánská policie přepadla a zkonfiskovala pastorův dům
   (Voice of the Martyrs) - Zdroj blízký Voice of Martyrs hlásí, že kubánský pastor byl v úterý 26.září i se svojí rodinou násilím vyhnán ze svého domu v kubánském městě Las Tunas. Dva policejní vozy a ambulance přijely v 1 hodinu odpoledne k domu Jorge Ferrera Jr., pastora Evangelikální Ligy na Kubě. Podle svědků policie obsadila dům a veškerý majetek rodiny včetně postelí a nábytku vyházela na ulici před domem. V té době byl pastor se svojí ženou, Aylin Leonovou, mimo město. Své dvě děti nechali v domě v péči dědečka, který byl dříve pastorem. Vládní úředníci nutili dědečka a děti, aby opustili dům, který pak začali plenit. Pastor a jeho žena se okamžitě, jakmile se o tom dozvěděli, vrátili domů, policie však před dům postavila stráž a nikomu z pastorovy rodiny nedovolila do něj vstoupit.
 
 HCJB World Radio přesune japonské vysílání na internet
   HCJB World Radio – redakce japonského vysílání – upustí koncem tohoto roku od krátkovlnného vysílání v japonštině. Stane se tak po 36 letech nepřetržitého vysílání v japonském jazyce. „Naši hlavní výrobci programů - Kazuo a Hisako Ozakisovi - věří, že jejich služba ještě není u konce a proto s prezentací na internetu začnou již v roce 2001. Zaměří se hlavně na poradenství a apoštolství,“ říká Curt Cole, který je ředitel Mezinárodního rozhlasu HCJB World Radia. „Ozakisovi vidí tento posun v šíření evangelia prostřednictvím internetu v neustále měnícím se světě jako nevyhnutný. Neměnná zvěst o Boží lásce může být v japonštině tímto způsobem i nadále rozšiřována.“ Yoshio Higa, manažer nově vzniklého satelitního vysílání Broadcast Satellite Communications v Japonsku, požádal nedávno Ozakisovi, aby programové materiály z HCJB World Radio dali k dispozici pro národní vysílání přes digitální radio. Higa říká, že i když lituje, že krátkovlnné vysílání v japonštině končí, vřele doporučuje, aby programy vyrobené v Quitu, včetně Biblických zvěstí, byly i nadále šířeny nejenom pro krátkovlnné posluchače, ale především pro lidi v celém Japonsku. Ozakisovi započnou tuto novou etapu své misie v prosinci tohoto roku. „Ozakisovi prosí o modlitby, protože „rozhazují sítě“ v nových způsobech misie,“ říká Cole. „Modlete se, aby nové technologie dneška vyústily v mnohé změněné životy pro království zítřka.“
 
 10 zabitých při bombovém útoku na kostel v Tadžikistánu
   (Assist) - Dvě bomby explodovaly v době křesťanských bohoslužeb v hlavním městě Tadžikistánu, Dušanbe, v neděli, 1. října. Zůstalo po nich deset mrtvých a dalších 49 lidí zraněných, několik z nich v kritickém stavu. Výbuch těžce poškodil kostel Sonmin Grace Church, vedený Korejci. Tento kostel byl ještě ve výstavbě a nacházel se přímo ve středu města. Dvě různé exploze otřásly třípodlažní budovou sborového centra. „První exploze byla ve druhém patře,“ uvedl to telefonicky zdroj z Dušanbe přímo agentuře Compass. Když lidé utíkali dolů, aby se mohli dostat ven z budovy, explodovala další bomba v přízemí.“ Tadžická vnitřní misie odhaduje, že v té době bylo v kostele přibližně 200 lidí, avšak jiný odhad počítá s číslem 400. Třetí bomba, která byla umístěna v suterénu budovy, nevybuchla . Tadžické úřady soustředily svoje vyšetřování na členy sboru a 12 lidí, kteří vedli služby, bylo v neděli večer zatčeno, vyslýcháno a údajně bito. Tadžické úřady odmítají spekulovat, kdo nese za tyto bombové útoky zodpovědnost, avšak ruské noviny obviňují muslimské fundamentalisty. Tyto bombové útoky proběhly dva dny poté, co Velvyslanectví USA evakuovalo všechny svoje lidi z Tadžikistánu jako odpověď na to, co bylo nazváno „prokázané ohrožování cizinců“.
 
 Modlitby za muslimy v době Ramadánu
   (Assist) - Misijní organizace Youth with A Mission svolala v pořadí již devátý ročník mezinárodní mobilizace k modlitbám za muslimy, který se bude konat od 27. listopadu do 26. prosince tohoto roku, tedy v období měsíc trvajícího muslimského svátku Ramadánu. Tisíce sborů, misií a modlitebních skupin se spojí v modlitbách za muslimy po celém světě. „Jaká je to radost spojit se s tisíci lidí po celém světě v modlitbách za miliony muslimů, pro které Pán Ježíš zemřel,“ říká Barbara Cline, koordinátorka modliteb HCJB World Radio v Colorado Springs, ve státě Colorado. Mnoho křesťanů, kteří se v minulých letech zúčastnili modliteb za muslimy říká, že jejich postoj k muslimům se změnil a že pociťují nutnost modlit se za muslimy v průběhu celého roku. „Měl jsem jenom omezené kontakty s Araby a viděl jsem je především jako nepřátele Izraele,“ říká jeden účastník. „Připomíná mi to nutnost modlit se za Židy i za muslimy, bez ohledu na to, jaké je moje nebo jejich politické přesvědčení.“
 
 Kolumbijští obyvatelé prchají do Ekvádoru, aby se vyhnuli bojům
   (Associated Press) - Šarvátky mezi levicově orientovanými partyzány – guerillas – a pravicovým křídlem reprezentovaným polovojenskými skupinami, rozvrátily jižní Kolumbii a přinutily její obyvatele k útěku směrem k ekvádorské hranici, řekli v pondělí místní úředníci. Armáda uvedla, že se její oddíly se pokoušely zmírnit nepřátelství mezi ozbrojenými skupinami bojujícími o kontrolu nad produkcí koka plantáží v jižní oblasti státu Putumayo, která je z větší části oddělena od zbytku země silnicí. „Lidé směřují do Ekvádoru,“ řekl Roger Hernandez, městský sekretář malého městečka La Hormiga, ve kterém se koka také pěstuje. Putumayo, které má hranice jak s Ekvádorem, tak s Peru, je největším kolumbijským producentem rostlin koky, z které se pak vyrábí kokain. Plocha, na které se zde koka pěstuje, je odhadována na 140 000 akrů.
 
 Válkou zmítaná Sierra Leone vzhlíží ke křesťanům s nadějí na pomoc
   (Mission Network News) - Děsivé scény občanské války v Sierra Leone zocelily víru křesťanů. Raymond Attawia z organizace Christians in Action uvádí, že místní občané znají sílu církve a obracejí se na ni o pomoc. Attavia dodává, že pomoc u církve hledají i muslimové. „Lidé říkají ‘Víme, jak mnoho vy křesťané pomáháte. Mnohé v této zemi závisí na vás křesťanech.’. Tak je svědectví církve rozmnožováno.“ Attawia říká, že křesťané v Sierra Leone jsou připraveni donést zvěst evangelia i na venkov, jen jak se mír vrátí.
 
 Německo zůstává duchovně rozděleno
   (Religion Today) - Vlast reformátora Martina Luthera „zaplňují ateisté“ a společnost je víc a více sekularizována. Oznamuje to evangelikální tiskovina IDEA. Německo sice oslavuje 10 let od svého sjednocení, od Boha ale většina Němců stále prchá. Při mírové likvidaci komunismu hrály církve důležitou úlohu – byly záštitou pro disidenty, modlitební mítinky často přerůstaly v prodemokratická shromáždění. Ale v současných oslavách jen jen málo místa pro duchovní věci. Více, než polovina obyvatel se sice považuje za katolíky nebo protestanty, členy církve je ale jen čtvrtina obyvatel a méně než 8% chodí pravidelně do shromádění.
 
 35 nových sborů v Indii týdně
   (Mission Network News) - Vzhledem ke stoupajícímu počtu Indů hledajících Krista dělají evangelikálové co mohou, aby postavili další kostely. G.V.Matthai, prezident Indické Evangelijní Misie řekl, že nové sbory často nemají odpovídající budovu ke scházení ani potřebné fondy: „Lidé se tam doma scházet nemohou – domy jsou příliš malé. Nemohou mít společné bohoslužby. Každý týden je v Indii založeno nových 35 sborů. Křesťané nyní tvoří 4.4% miliardové indické populace. Bůh činí velké dílo.“
 
 4000 „pracovních kaplanů“ pomáhá posilovat pracovní morálku zaměstnanců
   (Religion Today) - Ve funkci „pracovního kaplana“ jsou zaměstnáni lidé ve 4000 podnicích po celých Spojených Státech. Během deseti let by jich mohlo být 30 000, řekl Mark Cress z Inner Active Ministries, nevýdělečné organizace ve Wake Forest v Severní Karolině, která nabízí kaplany podnikům. Úlohou kaplanů je uspokojovat duchovní a emotivní potřeby zaměstnanců, což je může přivést do různých situací, říká Cress. Může jít o obyčejné rady, ale také o pohřby v rodinách zaměstnanců, o svatby, o řešení různých konfliktů a nedorozumění mezi odděleními či jednotlivci, nebo jednoduše o povzbuzení zaměstance, který právě nemá svůj den, píše HR Magazine. Kaplani tak pomáhají posilovat morálku zaměstnanců, chrání produktivitu a obrat snižováním prostojů, pracovních neschopností, osobního volna, odstraňují absentérství a snižují zatížení zdravotních pojišťoven.
 
 Spouští se první ruská křesťanská satelitní síť
   (HCJB World Radio) - Miliony rusky mluvících lidí po celém území bývalého Sovětského svazu a východní Evropě budou teď moci poslouchat křesťanské rozhlasové vysílání, protože byl spuštěn provoz první ruské křesťanské satelitní sítě. HCJB World Radio ve spolupráci s Evangelikální církví zaslíbení (Evangelical Covenant Church – ECC) ohlásili nové bohoslužby přes satelit na čtvrtek 5. října. Stalo se tak před téměř 400 účastníky, kteří se sešli tento týden v Moskvě na setkání Asociace křesťanských stanic Ruska a C.I.S. Síť, která bude v provozu 24 hodin denně a jejím původním cílem bylo obsáhnout třicet největších měst Ruska, pokryje dokonce i ty nejmenší vesnice,“ říká David Kealy, ředitel projektu z HCJB World Radio. Věřící v několika městech v Rusku již zažádali o vysílací povolení, další žádají o místní rozhlasové stanice. „Aby se mohl signál ještě dále rozšiřovat prostřednictvím již existujících či nových stanic, místní křesťané by chtěli zavést vysílání i do nemocnic a vězení,“ říká. Tato síť dodává programy zdarma, aby se mohly oblastní stanice připojit k centru v Moskvě. Místní tvůrci programů se podílejí na celkovém programovém obsahu osmdesáti procenty. Zbylých dvacet procent pochází z konsorcia tvůrců, kteří jsou již v oblasti známí. Zahrnují například Ruské křesťanské rádio hrabě Pojsťova, Asociaci pro duchovní obnovu, kterou vede Peter Deyneka, Napříč Biblí a další šiřitele programů HCJB World Radia. Jejich vysílání má svůj počátek již v roce 1941, kdy se začalo do Ruska vysílat přes krátkovlnnou rozhlasovou stanici HCJB v Quito, Ekvádor. Když místní společenství dostane signál přes parabolickou anténu, tento signál pak může být dál distribuován rozličnými způsoby, např. přes místní stanice rozsahu FM a AM, státní drátové rozhlasové sítě, komerční kabelové systémy, audio kazety nebo dokonce místní rozhlasové stanice typu studentského vysílání. „Křesťanské stanice budou schopny rozšiřovat své denní vysílací programy, což bývá jinak omezováno kvůli nedostatku programového materiálu, personálu či financování,“ říká Daniel Johnson, misionář ECC a iniciátor tohoto projektu.
 
 Lidí, kteří v Íránu konvertovali ke křesťanství, velice často „zmizí“
   (Charisma News) - Ti, kteří konvertují ke křesťanství od islámu, státního náboženství této země, velice často „záhadně zmizí“. Mnozí z nich jsou tajně zavražděni, uvádí International Christian Concern. V některých případech pronásledování křesťanů končí smrtí. Toto pronásledování donutilo mnohé věřící uprchnout ze země a hledat azyl. I když je křesťanství považováno za uznávanou náboženskou menšinu s přibližně 117 000 příslušníky, sbory jsou pečlivě monitorovány Ministerstvem informací a Ministerstvem islámského vedení. Tyto skupiny přesvědčily již mnoho pastorů, aby podepsali dohodu o tom, že nebudou muslimům svědčit a že muslimové nebudou navštěvovat bohoslužby. Křesťanům je zakazováno působit ve funkcích kromě několika vládních pozic a univerzitní studenti musí nejdříve složit zkoušku z islámské teologie. Křesťané jsou běžně vystavováni nebezpečí hrubého trestání v rámci právního systému. Toto se muslimů prakticky netýká.
 
 Ozbrojená mládež zaútočila na romské křesťany v Jugoslávii
   (Keston News Service) - 26. září, dva dny po volbách v Jugoslávii, kdy se první výsledky objevily po průzkumu veřejného mínění, skupina mladých mužů ozbrojených holemi, pálkami a řetězy zaútočila na několik romských věřících, a zranila přitom tři muže. Křesťané, kteří jsou původem cikáni, navštěvovali Letniční církev v Leskovaku, 180 mil od Bělehradu. Když se na scéně objevila policie, mladí mužové utekli. Tento útok se uskutečnil dva dny po přerušení bohoslužeb v kostele neděli večer, které přineslo nepokoj a vyhrůžky. Není jasné, zda útoky byly motivovány politicky, rasově nebo nábožensky. Leskovacká policie pokračuje ve vyšetřování.
 
 Křížová výprava do města zamořeného AIDS
   (Mission Network News) - Napětí týkající se uplatnění šaria (islámského zákona) v Nigérii pokračuje. Zatímco na jihu země mezi muslimy a křesťany se restriktivní ovzduší zmenšuje, lidi znepokují jiné problémy, říká John Musser z Obživující misie evangelia (Gospel Revival Ministries). „Ke konci tohoto měsíce máme namířeno do Oktupa, kde nigérijská vláda vyhlásila nebezpečnou zónu AIDS. Tisíce lidí jsou zde nakaženi touto nemocí a ve městě vládne strach. Věříme, že Bůh dá zde velikou úrodu.“ Tato křížová výprava je plánována od 23. října do 2. listopadu. „Budujeme kostel, abychom byli připraveni,“ říká Musser. „Věříme, že obživení a duchovní probuzení se rodí z beznaděje.“
 
 50 000 párů nových bot a ponožek sirotkům
   (Religion Today) – Více než 50 000 párů nových bot a ponožek věnovaných tisíci lidí z 28 států USA jsou na cestě k sirotkům v Rusku, Rumunsku, Číně a Mexiku. Boty byly shromažďovány organizací Mezinárodní Buckerovo centrum o péče pro sirotky (Buckner Orphan Care International) založenou v Dallasu. Sbírky bot a ponožek proběhly v téměř 300 sborech ve 28 státech. Týmy dobrovolníků vycestují do čtyřech zemí, aby zabezpečily dodávky tohoto zboží do míst určení do konce kalendářního roku.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz