Zprávy HCJB 15.10.2000 - 21.10.2000

 Turkmenské úřady zahájily pronásledování neregistrovaných církví
   (Mission Network News) - Open Doors oznamují, že turkmenské úřady rozpoutaly rozsáhlou kampaň proti neregistrovaným církvím v zemi. Registrace v této zemi je vzhledem k nutnosti získat 500 podpisů věřících zpravidla nemožná. Skoro všechny církve tak pociťují následky této nové kampaně. Kostely jsou zavírány, pastoři a evangelisté vězněni či obtěžováni, nedávno dokonce došlo k demolici jedné chrámové budovy.
 
 Záplavy ve Vietnamu přivolávají misionáře, aby hlásali naději
   (Mission Network News) - Monzúnové deště dále zhoršují bídnou situaci obyvatel delty Mekongu způsobenou nezvykle silnými záplavami. S touto pohromou přikvačily nemoce a nedostatek potravin, řekl Alan Harkey z Christian Blind Mission International : „Některé z našich nejdůležitějších projektů se odehrávají právě v oblasti zničujících povodní a my tak máme velkou starost o naše spolupracovníky a o lidi, které Bůh svěřil do naší péče. Utrpení přináší bolest a bolest přináší mnoho otázek. V dějinách našeho misijního hnutí můžeme vystopovat mnoho příkladů, jak uprostřed nejhorší pohromy Bůh zjevuje misionářům možnosti mluvit o Jeho lásce k lidem.“
 
 19letý student pomáhá osvobodit 4000 súdánských otroků
   (Religion Today) - 19letý student pomáhá při osvobozování 4000 súdánských otroků. Gerald „Jay“ Williams, student Harvardské univerzity a člen Metodistické církve minulý měsíc odcestoval do této zakázané země spolu jako přidružený člen Christian Solidarity International (CSI) , skupiny s centrem ve Švýcarsku, která vykupuje otroky z jejich zajetí. Oznamuje to United Methodist News Service. Williams řekl: „Setkal jsem se stovkami otroků v rozedraném oděvu … zaprášených, bez bot, velmi hubených. Skoro jsem se z toho zhroutil.“ Většinou šlo o křesťany odvlečené armádou islámského chartúmského vedení a prodané muslimům, řekl Williams. Arabští muslimští „navraceči“ otroky za peníze poskytnuté CSI vykupují a pomáhají jim vrátit se k jejich rodinám. Jeden otrok stojí asi 33 dolarů. CSI uvádí, že v září bylo takto osvobozeno 4435 otroků, od roku 1995 celkem 38 000.
 
 Misie vysílá své členy do Tanzánie k dosud neevangelizovanému kmenu
   (Mission Network News) - Grace Ministries International (GMI) hlásí, že misionářský pár se připravuje odcestovat do Údolí Rukwa v Tanzánii, aby tam zahájil činnost u kmene Wanda. „Plánujeme výstavbu vodních stanic a přistávací dráhy,“ říká Sam Vinton z GMI. „Chceme získat tento lid, který zatím vůbec nemá kostel ani sbor, pro Krista. Také chceme vytvořit pro děti školu.“ Vinton dodává, že misionáři potřebují, aby se ostatní za ně modlili. „Modlete se za misionáře putující od vesnice k vesnici, navazující kontakty, pokoušející se o setkání s pohlaváry – představenými místních obyvatel a promítající jim film Ježíš.“
 
 Pomocné organizace úspěšně odvrátily hladomor v Etiopii
   (Mission Network News) - Humanitární pomocné organizace děkují Bohu, že vyslyšel jejich modlitby ohledně Etiopie. Rory Starks z organizace Food for Hungry potvrdil nedávné přijetí zprávy od místního ředitele této organizace a i od OSN, že šíření hladomoru se „zdá být zažehnáno. A je to důsledek neutuchajícího zájmu světového společenství pomoci.“ Sucha, která zemi trýznila po tři roky pominula a čeká se bohatá sklizeň. Mnozí lidé slyšeli svědectví evangelia od těch, kdo pomáhali bojovat proti hladu, dodává Starks. „Můžeme Bohu skutečně vděčit za to, že hrozící katastrofální hladomor byl odvrácen.“
 
 Vysílání přináší naději do válkou souženého jižního Súdánu
   (Mission Network News) - Lombo Simba z rozhlasové stanice FEBA říká, že opět přicházejí zprávy o novém leteckém bombardování jižního Súdánu vládními silami: „Současná generace už ani neví, co je mír. Neviděli jej 50 let. Něco se přihodí v Bosně či na východním Timoru a celý svět hned spěchá na pomoc. O lidi v jižním Súdánu ale nikdo nemá zájem. My v Africe víme, že jde o náboženskou válku.“ Lombo také řekl, že nedávno navštívil oblast, kde vysílání a evangelizace ze stanice FEBA pomáhalo rozsévat evangelium. „Potkávali jsme stovky a stovky lidí s kříži, s malými dřevěnými kříži v rukou. Vyprávěli nám o nich jako o znameních své nově nalezené víry.
 
 Jízdní kola pomáhají súdánským pastorům „rozvážet“ evangelium
   (Religion Today) - Pastoři v jižním Súdánu „rozvážejí“ evangelium díky 30 jízdním kolům darovaným britským Barnabáškým fondem. Přes polovinu z 300 000 obyvatel kraje Rumbek tvoří křesťané, ale občanská válka probíhající v tomto převážně muslimském státě mnohé z nich zanechává osamocené a hledající duchovní obnovu. Kola pomáhají misionářům, kteří jen s obtížemi slouží svým rozptýleným sborům Pastoři dříve museli absolvovat dlouhé pěší výpravy od sboru ke sboru, protože veřejná doprava zde neexistuje a auta jsou příliš drahá. Kola pomáhají pastorům šířit evangelium i ve vesnicích, kde sbory nejsou. Podobný projekt se nedávno uskutečnil v Tanzánii, kde dva evangelisté v kraji Singida dostali vytoužené motocykly. Během osmi let se sbory v oblasti rozrostly 37 000 na 61 000 členů.
 
 Ecuadorský kmen viděl film Ježíš pomocí přenosného přehrávače
   (Campus Crusade for Christ/HCJB World Radio) - Použitím přehrávače a televizoru napájených solárními články mohla být ve vesnici kmene Waorani v džungli na východě Ecuadoru promítána španělská verze filmu Ježíš. Kmen známý dříve pod jménem Aucasové se do povědomí světové veřejnosti dostal poprvé v roce 1956, když jeho příslušníci umučili pět misionářů. Steve Saint, syn Nate Sainta, pilota - misionáře, který tehdy byl mezi zabitými řekl, že video vyvolalo mezi Indiány nesmírný zájem. „Měli byste to slyšet. Když se film pustí, mluví jeden přes druhého. Ti, co to již viděli, vysvětlují druhým, co se ve filmu děje. Teď, když máme přenosné video, můžeme s ním cestovat od vesnice k vesnici.“ Saint pomáhal při konstrukci tohoto zařízení. Pracuje také na přenosné zubní vrtačce a na jednomístném lehkém letadle, které by Waroranům umožnilo navštěvovat vesnice, kam se jinak musí jet na kanoi několik dnů. Přes třetinu Waoranů se stalo křesťany včetně těch, kdo tenkrát zabili pět misionářů. HCJB World Radio vysílá evangelium v jazyce Waorani na krátkých vlnách denně půl hodiny. Specialisté také cvičí přímo mezi příslušníky kmene zdravotníky a zdravotní instruktory.
 
 Křesťanství se i přes pronásledování šíří v Himáláji
   (The Church Around the World) - V himálájských krajích Indie, v Nepálu a v Bhútánu se rychle šíří křesťanství. Přes hrozící pronásledováni a ekonomické těžkosti místní misionáři během několika posledních let založili 106 sborů. V Nepálu, hinduistickém království, kde křesťanství je zakázáno, se 99 křesťanů cvičí pro evangelizaci a zakládání sborů. Přes hrozbu tříapůlletého vězení za svědectví druhým vzrostl počet křesťanů jen v Nepálu z 50 000 v roce 1991 na nynějších 200 000. I v Bhútánu křesťanství zřetelně mohutní. Buddhisté navštěvující křesťanská shromáždění jen tak pro zábavu, nebo aby křesťany špehovali, se často sami stávají následovníky Krista. Jeden ze sborů v hlavním městě Thimpu se za posledních několik let rozrostl z 200 na 500 členů.
 
 Kolumbijští partyzáni se zaměřují na evangelikální kostely
   (HCJB World Radio/Christian & Misionary Alliance) - Kolumbijští partyzáni se stále více zaměřují na evangelikální kostely a to zejména na venkově. Fred Smith, ředitel Křesťanské a misijní aliance (C&MA) pro Latinskou Ameriku, řekl v úterním telefonickém rozhovoru v Colorado Springs, že oblast Cauca v jihozápadní Kolumbii (která by velikostí odpovídala státu případné federace) je jedno z nejvíce zasažených území, protože zde bojují o moc tři skupiny guerillas (partyzánů). Mei obyvateli jsou „významně zastoupeni“ evangelikálové. „Všechny sbory v této oblasti již byly terčem jejich neblahé pozornosti,“ říká Smith. „Situace se nadále postupně zhoršuje a nebezpečí vzrůstá. Teroristé vyhrožují pastorům a zakazují jim vybírat příspěvky, takže sbory mají vážné finanční problémy.“ Zdroj C&MA z Kolumbie uvedl, že čtyři pastoři Aliance „jsou na černé listině a určeni k likvidaci“ poté, co veřejně promluvili proti guerillas. „Jeden pastor před guerillas, kteří po něm pátrali, uprchl. Ale vzbouřenci mu poslali vzkaz: zabili místo něj jeho otce.“ Zdroj dále uvedl, že je násilně odvlékáno stále více žen a dětí a je po nich žádáno, aby se k teroristům připojili, pokud budou kdy chtít své rodiny ještě vidět. Smith řekl, že kvůli nebezpečí nepůsobí v Cauca žádní zahraniční misionáři, a to ani z C&MA, ani pod hlavičkou jiných misií. „Nehodláme vystavovat naše misionáře jistému únosu,“ řekl. „V průběhu posledních dvou let jsme přesunuli všechny naše misionáře [z venkovských oblastí Kolumbie] a umístili je v Bogotá a Cali, kde je relativní bezpečí.“ SMITH ŽÁDÁ KŘESTANY, ABY SE ZA TUTO OBTÍŽNOU SITUACI V KOLUMBII MODLILI. *Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio evangelium ze stanic FM v kolumbijských městech Bogotá, Cali, Valledupar, Maicao a Uribia. Španělské programy jsou vysílány na krátkých vlnách z Quita také do Kolumbie a do celé Latinské Ameriky s dobrou zprávou o spasení skrze Pána Ježíše Krista.
 
 Vláda opět pokračuje v „raziích na otroky“ v jižním Súdánu
   (Assist) - Súdánské vládní síly opět vpadly do vesnic v oblasti Bahr al Ghazal v jihozápadním Súdánu a zajaly do otroctví tucty místních obyvatel. Jenom ve vesnici Goc Machar bylo 7. října zajato nejméně 21 černých žen a dětí, uvádí to občanský komisař Aweilského západního okresu. Děti a ženy vzaty do otroctví, tisíce kusů krav a koz ukradeno a vše odvedeno směrem na sever do oblastí, které jsou pod kontrolou pro-muslimské vlády. Podobné otrokářské nájezdy se uskutečňují v této původně křesťanské oblasti již od poloviny osmdesátých let.
 
 Myanmar po intervencích OSN propouští na svobodu cizího státního příslušníka
   (Christian Solidarity Worldwide) – James Mawdsley (27), mající jak britské, tak australské státní občanství, který si odpykává 17-letý trest odnětí svobody v Myanmaru (Burma) za rozšiřování pro-demokratických letáčků, byl po téměř čtrnácti měsících propuštěn. Barmský velvyslanec Dr. Kyaw Win to oznámil v pondělí v průběhu schůzky s ministrem zahraničních věcí Johnem Battlem. Očekává se, že Mawdsley odletí domů se svou matkou Dianou koncem tohoto týdne. Tato zpráva přichází teprve týden poté, co pracovní skupina právní ochrany OSN prohlásila, že jeho zatčení odporuje Všeobecné deklaraci lidských práv. Nedávno Mawdsley protrpěl tři dny periodického bití členy vězeňské služby, která mu tak způsobila četná zranění – rozbitý nos, podlitiny v oblasti očí a pravděpodobně i vnitřní zranění.
 
 Falešně obvinění peruánští křesťané získávají svobodu
   (Christian Solidarity Worldwide) - Peruánský křesťan falešně obviněný z terorizmu byl propuštěn na svobodu poté, co strávil ve věznici 18 měsíců z 15-letého trestu. 28letý Julio Cusihuaman Corahu byl shledán nevinným 10. října, když byla vyslyšena jeho žádost o obnovení soudního jednání. Corahu byl obviněn z účasti na útocích uskutečňovaných partyzánskou skupinou Sendero Luminoso (Cesta světla) včetně útoku, kdy byl zavražděn Corahuův otec. Přitom si jej do roku 1998, kdy byl zadržen v průběhu rutinní policejní akce a obviněn z účasti na teroristických útocích, nikdo nevšímal. Jediný důkaz proti němu pocházel od dvou „svědků“. Jeden svědek své svědectví později odvolal s tím, že byl ke svědectví policií donucen násilím. Druhý svědek řekl, že nemůže určit, kdo zabil Corahuova otce, protože útočníci měli zahalený obličej.
 
 Činnost vzbouřenců brání letecké misijní službě v Guineii
   ( Mission Network News) - Akce vzbouřenců ve Sierra Leone a Libérii narušují leteckou misijní službu utečencům z Guineje, jak uvádí Ken McKenzie z organizace Air Serv International. „V průběhu posledních šesti týdnů jsme svědky rostoucího násilí podél hranic s Libérií a se Sierra Leone. V Guinei je téměř půl milionu utečenců, kteří pocházejí ze Sierra Leone a Libérie, a my se snažíme dostat je zpátky domů. Žel, jsme svědky stále více a více násilí proti utečencům.“ McKenzie dodává, že hranice mezi Guineou a Sierra Leone jsou uzavřené a nouzová letiště nejsou bezpečná.
 
 Indické úřady uvěznily 23 útočníků za napadení křesťanů
   (Maranatha Christian News Service) - Indické úřady zadržely 23 podezřelých a obvinila je z porušování lidských práv a z účasti na zločinech proti křesťanům. Podle indiaexpress.com byly jejich posledními cíli domy kněží a duchovních v okrese Kandhamal. 9.srpna byl útočníky ve vesnici Betikolar u kostela napaden katolický kněz Lameswar Kanhar a jeho kuchař. V souvislosti s tímto incidentem bylo uvězněno 12 osob. Jiných 11 lidí bylo obviněno za útoky na domy duchovních dříve v tomto měsíci. Zařízení římskokatolické a baptistické církve bylo vandalsky poškozeno v Sindhipankalu. K útoku na jiný kostel – v Ramgiri – došlo 4.října. K incidentům dochází v době zvyšujícího se náboženského napětí v Indii.
 
 Uzbekistán propustil vězněného protestantského vedoucího sboru
   (Compass) - Na příkaz soudu v severovýchodním Uzbekistánu byl 29.září propuštěn na svobodu protestantský sborový vedoucí Nikolaj Rodžinskij, který strávil ve vězení za pomoc při provozování dětského křesťanského tábora 2 měsíce. Byl zadržen ve městě Nukus 25.července, souzen měl být 28.září. Krátce předtím však předsedající soudce městského soudu všechna obvinění proti tomuto ruskému křesťanovi stáhl. Za odmítání sdělit vyšetřovatelům jména dalších organizátorů tábora byl Rodžinskij ve vazbě několikrát zbit. Den před Rodžinského zadržením místní ministr spravedlnosti zrušil oficiální registraci jeho presbyteriánské církve, která tábor podporovala, čímž z veškerých aktivit této církve rázem vznikly trestné činy. *HCJB World Radio vysílá do Uzbekistánu jednou týdně na pronajatém krátkovlnném zařízení z Velké Británie. V dosahu vysílání je asi 15 milionů Uzbeků.
 
 Sopka nutí misionáře na Papua-Nová Guinea vyklidit pozice
   (Mission Network News) - New Tribes Mission hlásí evakuaci 10 misionářů z Papua Nová Guinea kvůli erupci sopky Ulawan. Nicméně, vzhledem ke zklidňující se situaci misionáři očekávají, že se brzy budou moci vrátit. Dosud nejsou hlášeny žádné škody, i když na severním úbočí sopky je vidět proud žhavé lávy. Misionáři zde pracují mezi 3000 příslušníků kmene Mengen. *Společně s Wycclife Bible Translators zahájilo HCJB World Radio v roce 1996 křesťanské FM vysílání z místní stanice v Kitai. Druhé podobné zařízení bude v Port Moresby, které bude hlásat evangelium na FM i na krátkých vlnách. HCJB World Radio ve spolupráci s Evangelical Bible Mission chce toto vysílání zahájit počátkem příštího roku.
 
 Bývalý muslim obrací stovky pakistánských posluchačů ke Kristu
   (Religion Today) - Muslim, který se stal křesťanem nyní pomáhá šířit evangelium v Pakistánu, hlásí the Barnabas Fund. Aaron, původně muslim, odpovídá na mnoho dopisů obsahujících otázky týkající se křesťanského rozhlasového vysílání. Jelikož Pakistán je přísně muslimskou zemí, většině posluchačů jsou základy křesťanského vnímání cizí. Aaron každému posílá ručně psanou odpověď. Přestože Aaron je upoután na invalidní vozík, Bůh ho k této práci perfektně vybavil, říká ředitel rozhlasového vysílání: „Děkujeme Bohu za jeho perfektní psaní, které má na naše posluchače nepochybně vliv.“ Svým korepondováním Aaron obrátil ke Kristu srdce již stovek pakistánských muslimů.
 
 Modernizace archaických překladů Bible žádá další a další pracovníky
   (Mission Network News) - Evangelium je nyní ve světě dostupné tak, jako nikdy. Nicméně biblické texty jsou často psány archaickým jazykem. Skupiny jako International Bible Society (IBS) pracují na přepisu překladů do současné hovorové řeči. Kermit Titrud dohlížející na projekt IBS pro východní Asii říká, že je to těžká práce. „Máme tak málo překladatelů a ještě méně těch, kdo odborně poradí… Moc se o tom neví. Myslím, že lidé si myslí, že překladů Božího Slova je po světě dost.“ Titrud prosí modlitebníky po celém světě o prosby za více překladatelů a za moudrost a zdraví pro ty, kdo na nových překladech pracují.
 
 Ruská pravoslavná církev objednává mobilní molitebnu
   (Charisma News Service) - V Rusku je náboženství v pohybu. Hlava ruské pravoslavné církve objednala „kostel na kolech“ , aby pomohla šířit víru i v zapomenutých oblastech. Církev změnila běžný železniční vagón v mobilní modlitebnu vybavenou okny s barevnými chrámovými skly a malbami na stěnách na místě tabulek s cílem vlaku. Od pádu komunismu bylo v Rusku postaveno nebo opraveno 12 000 pravoslavných kostelů. „Kostel na kolech“ cestující z místa na místo tam, kde lidé jiný kostel nemají, je oživením sto let staré myšlenky. Car Mikuláš II obdobně vybavil jiný železniční vůz, aby pravoslavná mše mohla být sloužena i v tom nejvzdálenějším koutě Sibiře.
 
 Misijní práce v Izraeli navzdory nepokojům pokračuje
   (Mission Network News) - Misijní působení v Izraeli pokračuje navzdory probíhajícímu konfliktu a křehkým mírovým dohodám. „Teprve se ukáže, jestli dohoda, která byla dosažena v Sharm el-Sheikh, vydrží,“ říká David Brickner z organizace Židé pro Ježíše. „Myslím, že dávný krvavý spor pokračuje a všechno úsilí politických a humanitárních vůdců se postupně vyčerpává.“ Brickner říká, že nejenom toto patří k mírovému procesu. Máme pracovníky v Izraeli, kteří zde šíří evangelium. Jsou tady věřící v Ježíše, jak z řad Izraelců, tak Palestinců, kteří se společně scházejí na modlitbách a tak láska Pána Ježíše může být zjevena i uprostřed tohoto konfliktu.“
 
 Partyzáni zaútočili na katolickou školu v Nepálu
   (Religion Today) - Maoističtí revolucionáři se snažili uzavřít Nepálskou katolickou školu – jak uvádí zprávy z Compass Direct News Service. Partyzáni, kteří mají pod kontrolou značnou část venkova, zaútočili ll. září na římsko-katolickou školu Sv. Josefa v Gorkha. Vzbouřenci trvají na své účasti při řízení školy. Když zástupci školy odmítli vyjít vstříc jejich požadavkům, tucty maoističtích přívrženců házeli kameny na budovu školy. Pracovníci pověřeni řízením školy uvedli, že bude trvat přibližně rok, než dají budovu do pořádku a než se bude moci škola znovu otevřít.
 
 V předvečer evangelizace zloději v Jihoafrické republice okrádali misionáře
   (CBN News) - Misionář v Jihoafrické republice cílem zlodějů. Stalo se tak v předvečer evangelizačního tažení. Misionář J. P. Scharnik rozdával letáčky v táboře bezdomovců, když na něj zaútočili tři muži ohánějící se noži. I když mu byl odcizen mobilní telefon a peněženka, Sharnikovi samotnému se nic nestalo a mohl se v pořádku zúčastnit plánované evangelizace. · HCJB World Radio spolupracovalo s místními partnery v osazování místních rozhlasových misií v pěti městech Jihoafrické republiky: v Kapském městě (Cape Community FM 104), Durbanu (Jivannadská misie), Johannesburgu (Mezinárodní baptistická misijní služba), Pinetownu (Dálniční rozhlasová misie) a Roodepoortu (Roodepoortský rozhlas křesťanské komunity). Partner v Kapském městě také zahájil činnost satelitní rozhlasové sítě určené ke službě Africe).
 
 Průzkum veřejného mínění: lidské štěstí závislé na náboženských zvyklostech
   (Maranatha Christian News Service) - Gallupův průzkum veřejného mínění, který proběhl minulý týden, ukázal, že lidské štěstí v životě má určitý vztah k náboženským zvyklostem. Více než polovina dotazovaných, kteří čtou Bibli denně nebo týdně a navštěvují každý týden anebo téměř každý týden bohoslužby, odpověděla, že jsou „velice šťastni“. Z těch, kteří čtou Bibli a navštěvují bohoslužby méně často, méně než polovina uvedla, že se za šťastných považují. Pocit vnitřního štěstí odvozeného od pravidelné účasti na bohoslužbách se projevuje i na delším životě. Výsledky veřejného mínění v posledních dvaceti letech ukázaly vztah mezi náboženskou aktivitou a délkou života. Lidé, kteří se aktivně podílejí na náboženských aktivitách, mezi něž patří i pravidelná návštěva bohoslužeb, mají tendenci žít déle. Muži, kteří chodí do kostela nebo sboru pravidelně, žijí v průměru o 30 procent déle a ženy dokonce o 60.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz