Zprávy HCJB 22.10.2000 - 28.10.2000

 Mladý Číňan zemřel v policejní vazbě následkem bití
   (Religion Today) - Křesťan – teenager zemřel v policejní vazbě následkem bití a proto, že mu následně byla odmítnuta lékařská pomoc. Oznámila to skupina ochránců lidských práv. Jak zjistilo Informační středisko pro lidská práva a demokracii se sídlem v Hong Kongu, 19letý Liu Haitong byl uvězněn 4.září během policejního zátahu na podzemní církev v okrese Xiayi v provincii Henan. Po mnoha dnech bití a nedostatku potravy Liu údajně začal zvracet, dostal vysokou horečku, vězeňští úředníci však odmítli poskytnout mu lékařskou péči až do jeho skonu. Čínská policie obnovuje rozkazy k potlačování „náboženských extrémistů“, což jsou podle nich všichni, kdo se scházejí k bohoslužbám mimo státem uznané církve. Ministr vnitra Jia Chunwang nedávno nařídil přísnou kontrolu po domech se scházejících modlitebníků, sektářů a separatistů.
 
 Vietnamští věřící mají v úmyslu založit během 5 let 10 000 sborů
   (Assist) - Vietnamští zakladatelé podzemní církve chtějí během následujících 5 let založit 10 000 sborů, řekl Joseph Lee, zakladatel misijní organizace Tribes and Nations Outreach se sídlem v Manile na Filipinách. Podzemní církev oslovila evangeliem zbývajících 24 kmenů, které o něm dosud neslyšely. Misijní organizace spolupracuje s šesti místními vedoucími sborů s cílem oslovit zpočátku 6 kmenů, říká Lee. V roce 1990 představení TNO uskutečnili speciální trénink pod názvem Operace 300 zaměřený na výchovu vietnamských vedoucích sborů. „Mezi nimi je i několik takových, kteří budou schopni vést spolu s TNO obdobný trénink v okolních zemích,“ říká Lee. „To je jasný důkaz, že vietnamská církev roste, a že je i schopna naplňovat Velké Poslání, kterým Pán zavázal své učedníky k šíření víry mezi všemi národy.
 
 Péče o zdraví je v Egyptě klíčem k uvádění Ježíšova jména ve známost
   (Mission Network News) - Zdravotní výchova je klíčem k šíření evangelia v Egyptě, říká Stan Rowland z Medical Ambassadors International . Organizace vyhledává, cvičí a podporuje místní vedoucí, kteří by svému lidu pomáhali jak v hmotných, tak v duchovních potřebách. „Když Ježíš poslal Své učedníky do světa, poslal je k fyzické i duchovní práci,“ říká Rowland. „To jde ruku v ruce. Dávat jen něco z toho je jako dávat někomu místo bochníku chleba jen půlku.“ Medical Ambassadors cvičí koptské křesťany v Egyptě, aby své sousedy přiváděli ke Kristu.
 
 Stovky lidí se zúčastnilo oficiálního zahájení provozu stanice v arizonské Yumě
   (HCJB World Radio) - Odhadem 500 lidí se nahrnulo do stanice KYRM World Radio Network v Yumě v Arizoně.Stalo se to v sobotu 14.října, v den oficiálního zahájení provozu 6 měsíců staré španělsky hovořící rozhlasové stanice. „Mnoho lidí nám dosvědčilo, jakým požehnáním je stanice v jejich životě,“ řekl manžer stanice Douglas Swanson. „Mnoho z nich přiznalo, že poté, co začali stanici naslouchat se vrátili zpět k Pánu a začali chodit do kostela. Jiní zas říkali, že se o křesťanskou rozhlasovou stanici modlili celá léta a tak jsou teď za vysílání vděčni.“ Při slavnostním přestřižení stuhy byli přítomni i představitelé Yumské obchodní komory, kteří tak jako jiní přišli, aby si prohlédli zařízení a sešli se s personálem. Mezi hosty byl i president WRN Ted Hanney z McAllen v Texasu či představitelé vysílací sítě Ron a Maria Baker z Garlandu v Texasu nebo progamový pracovník Dorcas Mixer z Huachuca City v Arizoně. V oblasti slyšitelnosti vysílače, který vysílá 24 hodin denně žije asi 2 miliony španělsky hovořících obyvatel Arizony, severovýchodní Kalifornie a severozápadního Mexika. Přes svou krátkou dobu existence si stanice vybudovala slušnou posluchačskou základnu. „Během prvního říjnového týdne jsme zaznamenali 505 telefonních hovorů našich posluchačů, z nich 43 zavolalo během jednoho hodinového dětského programu, který jinak vysíláme denně,“ řekl Swanson. „Děti nám volají, aby nám řekly verš z Bible, zazpívaly píseň nebo odpověděly na otázku, na kterou jsme se při vysílání programu ‘Ovejitas de Cristo’ (Kristova Jehňátka) ptali.“ Mnoho posluchačů také telefonuje do dvou půlhodinových modlitebních programů a jiní volají, aby prostě pozdravili nebo požádali o oblíbenou píseň. Asi polovina programů je vysílána živě, zbytek zajišťuje španělská satelitní rozhlasová síť. Swanson uvádí, že živého vysílání bude víc, protože lidé lépe reagují na slovo místních hlasatelů i umělců. Objem živého vysílání jistě záleží i na ochotě místních dobrovolníků. Kolem 20 dobrovolníků přichází během týdne pomáhat s čímkoli – od odpovědí na telefonáty po vysílání. KYRM se rovněž stává oblíbenou stanicí trestanců. Vysílání le slyšitelné v desítkách věznic na obou stranách americkomexické hranice. Podle Swansona bude v listopadu zahájeno vysílání speciálního programu pro trestance. Na páteční večery se zese plánuje program pro mládež. KYRM je jednou z 20 FM stanic World Radio Network, sítě spolupracující s HCJB World Radio. Kromě dvou vysílačů (v oregonské Astorii a indianském Elkhartu) se všechny ostatní vysílače nacházejí v blízkosti mexické hranice, 15 z nich vysílá španělsky 24 hodin denně.
 
 Křesťané v indické Orisse se spojují, aby čelili útokům
   (Religion Today) - Obležení křesťané ve východoindickém státu Orissa se sdružují, aby se lépe chránili před útoky radikálních hinduistů. Mezidenominační skupina sborů a křesťanské organizace zahájily podpůrnou akci pod názvem Rastriya Surakshya Vahini s cílem „mírového odrážení útoků na komunitu,“ oznamují Times of India. Organizace 500 mladých lidí se také rozhodla bojovat za právo, pořádek a za ochranu náboženské svobody ve státě.. Křesťanští představitelé prohlašují, že vláda státu Orissa se staví proti menšinám. Vláda se spřáhla se skupinami radikálních hinduistů a „totálně selhala při obraně společnosti a právního řádu,“ řekl katolický arcibiskup Raphael Cheenath pro Times. Dodal, že útoky proti křesťanům zde zůstávají nepotrestány ve čtyřech z pěti krajů.
 
 100 000 účastníků enangelijního setkání v Pákistánu
   (Mission Network News) - Přes islámské nepřátelství panující v Pakistánu se lidé v zemi scházejí na shromážděních, aby se vydali na cestu za Kristem. Nedávno byli při této příležitosti v Karáčí zabiti 4 lidé, následující shromáždění v Lahore se tím ale nijak neumenšila. Setkání pořádaná Manmin Wold Mission minulý víkend navštívilo přes 100 000 lidí. Představitelé této misijní organizace uvedli, že přes 60% návštěvníků byli muslimové. Podle došlých zpráv šlo o vůbec největší křesťanskou akci všech dob v Pakistánu, není však jisté, kolik lidí se obrátilo.
 
 Gorbačov při interview během své návštěvy Kalifornie volal po míru
   (Religion Today) - Bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov volal po míru a po skončení chudoby ve světě. Stalo se tak během 30minutového interview s redaktorem náboženského vysílání Robertem Schullerem. Rozhovor proběhl 15.října před 4500 návštěvníky v Krystalové katedrále v Garden Grove v Kalifornii a byl vysílán o týden později. Gorbačov mimo jiné řekl, že studená válka neměla žádného vítěze vzhledem k miliardám dolarů vynaloženým na zbrojení v době, kdy většina světové populace trpěla chudobou. Gorbačov se zasloužil o rozpad sovětského systému a o zboření berlínské zdi. Hovořil také o matčiných modlitbách a řekl, že „prakticky všichni“ členové jeho rodiny jsou křesťané. Rovněž prohlásil, že oživnutí ruské pravoslavné církve po pádu komunismu je jedním z „njdůležitějších výsledků prerestrojky.“
 
 Konflikt v Palestině znepokojuje misionáře a nutí je přemýšlet o opuštění pásma Gazy a západního břehu Jordánu
   (Mission Network News) - Představitelé izraelské armády se připravují na dlouhý konflikt s Palestinci, přičemž premiér Ehud Barak vyhlašuje, že Izrael tváří v tvář přímému střetu obstojí a zvítězí. Následkem konfliktu misionáři opouštějí jak pásmo Gazy, tak západní břeh Jordánu, uvádí Lindy Gregg z Christian and Missionary Alliance. „V Izraeli máme více rodin. Evakuována byla zatím jen jedna, a to do vnitrozemí. Tam jsou v bezpečí. Jsou stále v Izraeli.“ Při nedávných palestinsko-izraelských střetech bylo zabito přes 120 lidí. Gregg říká, že pokračující evangelizační úsilí je třeba podpořit modlitbami. „Lidé si teď musí dávat pozor na každém kroku. Měli bychom se modlit i za evakuovanou rodinu. Opustili svůj domov, jsou bez práce a hledají nové uplatnění v evangelizační činnosti.“
 
 Nesčetné problémy brzdí misijní úsilí v Kongu
   (Religion Today) - Křesťané v Kongu prosí Boha o záchranu své země. Kongo je zachváceno anarchií, bídou, etnickými nepokoji, kmenovou nesnášenlivostí, loupením a boji mezi vládou a povstalci, kteří chtějí získat kontrolu nad velkým přírodním bohatstvím země. Oznamuje to World Vision. Kolem 2 milionů lidí zahynulo, včetně uprchlíků, kteří podlehli strádání a nemocem v džungli, kde se skrývali. Humanitární organizace jsou ochromeny probíhajícími boji, neprůjezdností komunikací a krácením dadávek, řekl mluvčí Světového potravinového programu spadajícího pod OSN. „Celá socioekonomická struktura země se zhroutila. Infrastruktura neexistuje. Oblasti, které dříve produkovaly nadbytek potravy neprodukují nic a cesty jsou rozbité.“ Kolem 40 000 lidí z různých kmenů a denominací se sjelo na sněmu, který v září organizovaly různé konžské církve. Účastníci vyznali, že jen Bůh může zemi vyvést a války a zhojit její rány.
 
 Průzkum: Bible se v USA čte méně a méně
   (Charisma News Service) - Četba Bible má v USA sestupnou tendenci. Jen 59% obyvatel čte Bibli alespoň občas, zatímco v roce 1980 to bylo 73%. Zjistil do Gallupův ústav. Také pravidelných čtenářů Bible (tedy těch, kdo ji čtou alespoň jednou týdně) ubylo na 37% ze 40%. 65% dotázaných souhlasilo s názorem, že Bible „odpovídá na všechny nebo na většinu základních životních otázek“ a polovina z nich ji pravidelně čte. 35% řeklo, že „hluboce usilují“ o prohloubení svých biblických vědomostí a 14% dodalo, že jsou členy některé biblické studijní skupinky. Barevní čtou Bibli více, než bílí (68% ku 58%), starší ji čtou pravidelněji, než mladší (50% 65letých a starších proti 36% 30- až 40letých a 27% mezi 18 a 29 lety).
 
 3 islámští studenti uvězněni v souvislosti s explozí v kostele
   (Charisma News Service) - Tři islámští studenti byli uvězněni v souvislosti s nedávným bombovým útokem na kostel v Tádžikistánu, při kterém zahynulo devět lidí. Agence France Presse oznámila, že šlo o „náboženské fanatiky“, a že se zdá, že jsou odpovědni i za jiné dva útoky. Řekl to vedoucí sekce ministerstva vnitra Abdurahman Rustamov. Při útoku na Velký Sonminský kostel 1.října v hlavním městě Dušanbe zahynulo 9 osob, 5 dalších je v nemocnici. V souvislosti s atentátem bylo zadrženo asi deset členů sboru. Sbor se nyní schází v původně školní budově.
 
 100 000 indonézských křesťanů čelí „anihilaci“
   (Mission Network News) - Křesťané celého světa jsou žádáni o modlitby za indonézskou křesťanskou menšinu čelící hrozbě vyhubení. Organizace International Christian Concern prosí o modlitby za asi 100 000 křesťanů na východoindonézských Ambonských ostrovech. Islámští ozbrojenci hnutí džihád již ostrovy infiltrovali a nyní zesilují své úsilí vymýtit zbylou křesťanskou populaci. Indonézská vláda udělala jen velmi málo pro zastavení tohoto násilí a volání po zásahu mírových sil OSN je až dosud ignorováno.
 
 Stovky arabských křesťanů opouštějí Izrael
   (Religion Today) - Stovky arabských křesťanů kvůli bojům opouštějí Palestinci kontrolované oblasti v Izraeli. Ministerstvo zahraničí Izraele a řada vyslanectví jiných zemí jim pomáhá opustit Ramallah, Betlém, Gazu, Nablus a Tulkarm, hlásí The Jerusalem Post. V řadě případů tyto ambasády zmírnily svou pasovou politiku, aby umožnily manželům a prarodičům odjet spolu s jejich příbuznými. Ti, kdo odjíždějí, mají občanství jiných zemí, jako Velká Británie, Kypr, Kanada.
 
 Křesťané z Latinské Ameriky jsou na misii ve třetím světě „výkonnější“
   (Mission Network News) - Latinskoameričtí křesťané mají lepší výsledky při evangelizaci třetího světa, než běloši, uvádí Mission Day z Latin America Mission. „Kultura Latinské Ameriky se více blíží zvyklostem Afriky a barva kůže také hraje velkou roli,“ říká Day, který učí uchazeče o misijní práci v Kostarice. „Neučíme právě vedoucí kostarických sborů, naši frekventanti budou sloužit v jiných zemích světa.“ Organizace současně spolupracuje s krátkodobými stážisty ze severní Ameriky, kteří zase pomáhají kostarickým sborům. „Naše vztahy s různými pastory a sbory nám otevírají dveře. A když se na nás obracejí lidé ze Států, jsme schopni je nasměrovat tak, aby zas účinně pomáhali v nesnázích zde v Kostarice.
 
 Indická policie hrozí pastorovi násilím, škole zbořením
   (Christian Aid Mission) - Policie v severoindickém státu Utarpradéš vyhrožuje místnímu pastorovi „násilím proti jeho osobě“ a přikazuje demolici nové budovy křesťanské školy, kde se schází jeho sbor. R.K.Rana je pastorem sloužícím v rámci organizace Akce pro Asii ve své rodné vesnici Najhouta. Na žádost místního starosty tam s pomocí místních obyvatel postavil školu a starosta její stavbu podpořil s nadějí na její brzké otevření. V budově se začalo scházet asi 250 nebo 300 věřících z kmene Tharu. 17.října rozhodl městský úřad, že křesťanské aktivity v budově musí skončit. Následující den policie nařídila Ranovi stavbu zbořit. Rana však nic nepodnikl a 19.října byl uvězněn za neuposlechnutí policejního příkazu. Je držen ve vazbě a bylo mu řečeno, že může přijít k úrazu (doslova: „zpřerážíme ti ruce i nohy…“), a že ostatní věřící budou uvězněni, pokud nebude spolupracovat. Utarpradéš je nelidnatějším indickým státem a centrem indického nacionalismu.
 
 Rychle rostoucí čínská církev má nouzi o vzdělané vedoucí sborů
   (Mission Network News) - Křesťanství v Číně se těší neuvěřitelnému rozmachu, hlásí Erik Burklin z China Partners, který tam nedávno vedl kurs teologie. Burklin uvádí, že jeho organizace dostala povzbudivé zprávy od člověka, který má na starost náboženství v provincii Jaingsu. „Ptali jsme se ho, které náboženství v provincii má největší počet následovníků a jeho výrok byl, že je tam víc křesťanů, než buddhistů.“ Burklin dodává, že rychlý růst církve vede k nedostatku kvalifikovaných vedoucích sborů. „Nejnaléhavějším předmětem modliteb je teď prosba o další vedoucí, kteří by mohli být cvičeni a tak vybaveni k vedení těch, kdo přicházejí ke Kristu. Podle poslední statistiky připadá jen jeden kvalifikovaný pastor na 10 000 čínských křesťanů.
 
 Křesťanské televizní vysílání pro Evropu a arabský svět ze satelitu
   (Mission Network News) - Křesťanský televizní program je nyní možno sledovat po celé Evropě, v severní Africe a na středním východě. CBN World Reach nyní do těchto oblastí vysílá ze satelitu pořad „Klub 700“ , řekl viceprezident organizace Ben Edwards. „Zatím pouze předáváme naše běžné anglické vysílání prostřednictvím Telstaru 11 vysílačům v Evropě, odkud je různými cestami dále šířeno.“ Edwards doufá, že tyto programy přivedou mnoho lidí na cestu k Pánu Ježíši. „Jsem přesvědčen, že média jsou účinným prostředkem evangelismu – oslovují lidi doma, zvláště ty, kdo z nějakých důvodů nemají nikoho, s kým by si o Pánu Ježíši mohli popovídat a ty, kdo nechodí do kostela.“ Edwards dodává, že spolupracuje s místními církvemi na zdokonalení této formy evangelizace.
 
 Kazatelská misie v Nigérii plánuje budoucnost bez ohledu na náboženské srážky
   (Mission Network News) - Konflikt mezi nigerijskými muslimy a křesťany nezabránil další misijní činnosti, řekl David Drake z Medical Ambassadors International, který se nedávno vrátil z návštěvy této země. Řekl, že pokračující úsilí muslimských států nigerijské federace zavést islámské zákonodárství (šaríja) se setkává se smíšenými reakcemi. Dodává, že napětí je citelné zvláště ve velkých městech severní Nogérie, kde křesťané a muslimové žijí bok po boku. Náboženské srážky si zde jen za minulý týden vyžádaly 100 obětí na životech. Drake dále říká, že přes toto napětí program Community Health Evangelism pokračuje. „Šíříme evangelium, ale také pomáháme v oblasti koncepce veřejného zdravotnictví. Ke každé hodině našeho programu zdravovědy patří jedna hodina duchovního vzdělávání.“
 
 Francouzští křesťané nesouhlasí se zaváděním večera svátku všech svatých (Halloween)
   (Religion Today) - Francouzští křesťané odmítají poslední americký import – Halloween. Tento temný svátek byl do Francie vnesen před několika lety, aby pomohl zvýšit podzimní obrat obchodních domů, křesťané se však obávají, že jde o satanský festival, který by mohl traumatizovat děti a ohrozit staré lidi. Oznamují to Reuters. Halloween je „opravdová obnova druidských pověr,“ varuje Protestantský evangelijní výbor pro lidskou důstojnost. Celá Francie by měla být varována, aby Halloween nebyl sledován ve školách vzhledem k tomu, že tento svátek by mohl vést k narušení psychiky dětí, dodává skupina. Lidská společnost „nesmí svou pozornost upírat ke kultu smrti obklopujícího Halloween.“ Katolíci důležitého města Saint Raphael organizují protesty proti tomuto svátku, dodávají Reuters.
 
 Výsledky studie: křesťanská mládež se vzdaluje od biblických pravd
   (Religion Today) - Křesťanská mládež v USA se vzdaluje od pravd Bible. Vyplývá to z výsledků studie organizované Barna Research Group. Mladí lidé do 20 let sice uznávají hodnoty víry, jsou ale náchylní přijímat chybná učení vedoucí „k špatným návykům a duchovní nepevnosti.“ Mládež, více než dospělí přestává věřit v existenci Satana, věří spíše ve spasení skrze dobré skutky než v Pánu Ježíši Spasiteli.“ Studie dále zjistila, že mladí lidé ve věcech víry často propadají pocitu sebeuspokojení a jsou pak arogantní. Často uvádějí, že hlavní věci o křesťanské víře již vědí a nedomnívají se, že by se na tom mělo něco vylepšovat. Někteří „radikálové“ jsou v tomto ohledu již zcela zatvrzelí, uzavírá studie. Řešení je za hranicemi možností sborů. Odpověď je v rukou rodin, které „musí s věnovat více píle a důvěry náboženské výchově, kterou svým dětem poskytují.“
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz