Zprávy HCJB 1.11.2000 - 4.11.2000

 Palestinci začínají útočit na arabské křesťany v Izraeli
   (CBN News) - Poslední zprávy naznačují, že Palestinci neútočí jen na Židy, ale i na křesťany arabského původu. V Gaze byla napadena skupina křesťanů poté, co jeden muslimský vůdce volal po násilí jak proti Židům, tak proti křesťanům. Stovky arabských křesťanských rodin ze západního břehu Jordánu údajně prchají do zahraničí, často s pomocí zahraničních ambasád. Salam Eid, dřívější ředitel zpravodajství v Middle East Television vysvětluje, jak se napětí vyšplhalo až k současnému bodu: „Poprvé od vzniku státu Izrael v roce 1948 slyšíme nějakého izraelského přestavitele říci, že si přeje společný Jeruzalém či rozdělení Svatého Města. Věřím, že tento výrok dodal Palestincům odvahu získat Jeruzalém, ale získat jej násilím, ne jednáním. Nepřátelé Izraele by tento stát nejraději okamžitě smetli, jen kdyby mohli. Vnímají sice rozmach Izraele, ale byli by nejraději, kdyby vůbec neexistoval a kdyby Židé v této oblasti zmizeli.“
 
 Boje v Kongu zpomalují církevní práci
   (Mission Network News) - Povstalci v Kongu si zvolili nového vůdce. Jeho předchůdce musel nedávno čelit kritice svých soudruhů kvůli odštěpeneckému hnutí a odchodům členů ze strany. Sam Vinton z Grace Ministries je ke změně skeptický. „Nejznámějším výrokem nového vůdce je věta: ‘Nezískali jsme lid pro naši věc.’ Pokud si lid opravdu chtějí naklonit, měli by udělat jednu věc- zastavit pronásledování.“ Vinton dodává, že povstalecké boje přerušily křesťanské úsilí. Pro evangelisty je nyní nebezpečné cestovat od vesnice k vesnici či jezdit na konference. *HCJB World Radio spolu s místními pracovníky vysílá evangelizační program na FM vysílačích v Bomě, Bukavu a Kinshase. Vysílá se v angličtině, francouzštině, Kikongo Fioti, lingalštině, jazyce Luba a svahilštině. Jednou týdně se vysílají půlhodinové programy v jazyku Songe na stanici Horizon Radio, FM stanici v Mbuji-Mayi. Programy v Kikongo Fioti jsou navíc vysílány z krátkovlnných zařízení HCJB World Radio v Ecuadoru. Personál technické základny HCJB World Radio v Elkhartu v Indianě se chystá instalovat v Bukavu nový krátkovlnný vysílač, čímž se dosah vysílání podstatně zvětší.
 
 Většina zemí světa omezuje svobodu vyznání
   (Religion Today) - Většina obyvatel světa žije v zemích všelijak omezujících svobodu vyznání. Studie vypracovaná organizací Center for Religious Freedom při Freedom House dokládá, že svoboda vyznání je místními vládami základním způsobem pošlapávána u 36 procent obyvatel světa, 39 procent obyvatel je omezováno mírněji. Zpráva v tomto smyslu řadí mezi nejhorší režimy Barmu (Myanmar), Turkmenistan, Irán, Saudskou Arábii, Súdán, severní Koreu a Tibet. Situace ve dvou nejlidnatějších zemích světa, v Číně a v Indii se zhoršuje. Čína loni tvrdě zasáha proti buddhistům, muslimům, křesťanům i sektě Falun Gong. Indická vláda zas běžně ignoruje násilí páchané na křesťanech hinduisty. Naopak 25 procent světové populace se těší „širokým náboženským svobodám“, nejvíce v USA, Estonsku, Finsku, Norsku a Holandsku.
 
 Situace v Pobřeží Slonoviny se zklidňuje
   (Mission Network News/BBC) - Křesťané v Pobřeží Slonoviny si poněkud vydechli, když boje v této západoafrické zemi začaly slábnout. Nicméně zabito bylo 500 lidí a stovky jiných byly zraněny. Boje vypukly po problematických volbách 22.října. Wes Nevius, polní kazatel z Christian&Missionary Alliance řekl, že v rámci bojů došlo i k potyčkám mezi křesťany a muslimy: „Násilím vnikli do jednoho našeho kostela, vyházeli lavice a spálili je. Ale přesto děkujeme Bohu, protože nikdo nebyl zraněn. Nyní se situace zklidňuje.“ Nevius doufá, že nepokoje jsou u konec, a že křesťané nyní projeví lásku Pána Ježíše a „modlitbami, slovem i skutkem budou přinášet zvěst o smíření,“ zvláště muslimské komunitě. BBS hlásí, že v Pobřeží Slonoviny byl vytvořen Výbor národního smíření. Mluvčí Mathieu Ekra řekl, že ve 26členném výboru zasednou náboženští představitelé i armádní velitelé. Římskokatolický arcibiskup v Abidjanu, Bernard Aggrey, vyhlásil národní den modliteb za usmíření na čtvrtek 2.listopadu.
 
 Billy Graham znovu začíná s kazatelskou činností
   (Religion Today) - Billy Graham zatím nehodlá skončit s kázáním. 81letý evangelista tento čtvrtek zahajuje čtyřdenní kazatelské turné v Jasksonville na Floridě a prohlásil, že pro příští rok plánuje evangelizací více, i když není zdráv. „Přicházím se strachem a třesením vědom si své vlastní nedostatečnosti a chybějících sil. Ale v naší slabosti se objevuje ta pravá síla od Hospodina,“ řekl Graham pro Associated Press. „Těším se na měsíce a snad roky další evengelizační činnosti,“ řekl Graham, kterému bude přístí týden 82 let. Pro tento rok plánuje dvě nebo tři veřejná vystoupení, přes šířící se zvěsti, že Jacksonvillská evangelizace by měla být jeho poslední. Před šesti lety byla u Grahama zjištěna Parkinsonova choroba. Nedávno strávil tři měsíce na klinice bratří Mayo v Rochesteru v Minnesotě a zcela nedávno byl léčen pro bolestivé onemocnění čelisti. Svou evangelizační práci Graham zahájil v roce 1949.
 
 11týdenní evangelizační kampaň na Filipínách oslovuje mládež
   (Mission Network News) - Uprostřed období tajfúnů, záplav a s tím souvisejících problémů na Filipinách organizuje misijní organizace Kniha Naděje (Book of Hope) Oslavy Naděje 2000 (Hopefest 2000). Tato evangelizační příležitost probíhá s přispěním více než 175 sborů od 2.října do 15.prosince. „Zaměřili jsme se na různé čtvrti města, přes den tam ve školách rozdáváme materiály, večer máme evangelizační shromáždění,“ vysvětluje John Young z Book of Hope. „Kampaň vyvrcholí třídenním koncertem 12.-14.prosince směrovaného k mládeži. Doufáme, že celkem bude osloveno asi 800 000 dětí.“
 
 Německé fotbalové mužstvo šíří evangelium
   (Religion Today) - Mužstvo německých evangelistů kope za Pána Ježíše. Tým Prignitz Kickers 2000 je duchovním dítětem pastora Astrida Eichlera z Německé evangelikální asociace. Eichler chce oslovovat mladé lidi, kteří nechtějí chodit do kostela, venku: ústy mužstva, jehož členové po zápase svědčí protihráčům. „Když nechtějí za námi, my půjdeme za nimi,“ řekl Eichler. Hráči se přátelí s fotbalisty z jiných družstev, dělí se s nimi o svou víru v Boha a zvou je do shromáždění. Tým již dosáhl řady vítězství.
 
 Boje podél guinejských hranic ohrožují misijní práci
   (Mission Network News) – Následkem série povstaleckých útoků podél guinejské hranice je západoafrická Guinea ohrožena občanskou válkou podobnou té, které již čelí sousední Sierra Leone a Libérie. Guy Sier z Nové kmenové misie říká, že by to mohlo i přerušit misijní práci v zemi. „Jižní baptisté udělali hodně práce, ale jsou nuceni odcházet. Velvyslanectví Spojených států vydalo přísné varování občanům USA, kteří zde bydlí nebo cestují do jižní Guineje. Proto byla uskutečněna evakuace mnoha misionářů. Ale hodně našich lidí je na vzdáleném severu.“ Sier říká, že nebezpečí války je reálné i zde a MISIONÁŘI POTŘEBUJÍ , ABYCHOM SE ZA NĚ MODLILI.“ „MODLETE SE ZA MOUDROST OD PÁNA, ABYCHOM V PRAVOU CHVÍLI ROZPOZNALI, ZDA A KDY JE NUTNO ZEMI OPUSTIT.“
 
 Nepokoje v Bolívii narušují křesťanské úsilí
   (Mission Network News) – Rostoucí nepokoje v hornatých oblastech Bolívie způsobují problémy evangelikálních misionářů a pracovníků v terénu. Protesty pěstitelů koky proti vládní kampani, která sleduje likvidaci všech plantáží, způsobily smrt deseti lidí a různá zranění dalším 165. Aaron Ausland ze Světové Rady (World Concern) říká, že nepokoje v zemi za uplynulé dva a půl roku vyústily v „hospodářskou krizi“ . „Mnoho velkých blokád narušuje naši práci,“ říká. „Jenom dostat do pracovní oblasti pro nás znamená pěšky překonávat zabarikádované dálnice. Mnoho nevinných lidí také bylo zraněno.“ Organizace World Concern rozběhla několik menších obchodních programů pro chudé ženy v oblasti ve snaze pomoci jim a také přivést je k Pánu Ježíši Kristu. · HCJB World Radio spolupracuje s místními rozhlasovými partnery při vysílání náboženských pořadů z FM a AM stanic v bolivijských městech Santa Cruz, Tarija a Tupiza. Další čtyři stanice s osmi vysílačkami ve třech městech (La Paz, Santa Cruz a Sucre) jsou napojeny na rozhlasovou satelitní síť ALAS - společný projekt HCJB World Radio a Trans World Radio. Tato síť připravuje křesťanské vysílání ve španělštině pro Latinskou Ameriku a Západní Evropu.
 
 Australané tvrdí, že nové zákony by omezily jejich náboženskou svobodu
   (Newsroom) - Navrhované změny k protidiskriminačním zákonům Nového Jižního Walesu a směrnic k najímání náboženských pracovníků z celé Austrálie ohrožují náboženskou svobodu slova a sborům berou možnost zaměstnávat jen ty, kdo sdílí stejnou víru, navíc narušují úsilí charitativních skupina s maří úsilí vedoucích sborů (údajně – pozn.překl.). Pracovníci sborů se obávají, že nyní navrhované úpravy k Antidiskriminačnímu zákonu přijatému v Novém Jižním Walesu v roce 1977 povedou k požadavku přijmout do zaměstnání i ty, kdo nesouhlasí s jejich pojetím víry a budou proto omezovat svou veřejnou slovní podporu při diskusích například o homosexualitě. „Zdá se, že ti, kteří stojí proti nám, říkají, že takto nebudeme schopni žít a myslet a činit to, v co věříme,“ říká Mark Payne, sekretář diecéze anglikánské církve v Sydney. „Zdá se, že tento pohled na věc sdílí i příslušné výbory našeho parlamentu.“
 
 Italská katolická skupina šíří dobrou vůli napříč světem
   (Religion Today) - Skupina katolíků, kteří si vytkli za cíl změnit okolí Říma, mění celý svět. Deset přátel ze střední školy založilo počátkem sedmdesátých let komunitu svatého Egidia s cílem pomáhat ubožákům žijícím na okraji splečnosti. Dnes má tato skupina 30 000 členů v komunitách po celé Evropě, Africe a v některých částech Asie. Uvádí to novinářka Margaret Coffey. Princip, na kterém jsou komunity zakládány jsou „víra v evangelium a rozhodnutí žít tak, jak žil Pán Ježíš.“ Členové žijící v sousedství se začali denně setkávat ke společným modlitbám a ke službě chudým sousedům: poskytovali jim stravu, opravovali a přestavovali jejich domy a opravovali i jejich sanitární vybavení. Tato misie získala v Itálii dobrou pověst tím, že krmila a starala se o nemocné AIDS a o staré občany a také učila romské děti. Její vliv se z Itálie rychle šířil do celého světa. Členové těchto komunit se například také starají o utečence z Albánie či z bývalých zemí Sovětského svazu. Reputaci si získali i svou pomocí ukončit občanskou válku v Mozambiku, po které v 80-tých letech zůstalo milion mrtvých a dva miliony uprchlíků.
 
 300 000 srbských uprchlíků se začíná vracet do Chorvatska
   (Mission Network News) – Organizace Naděje pro svět (World Hope) přináší povzbuzující zprávy z Balkánu. Více než 300 000 srbských uprchlíků se vrací domů do Chorvatska, přičemž hlavním důvodem pro tento návrat je naděje, že zde budou mít co jíst. I když proces usmíření mezi křesťanskými Chorvaty a Srby je stále v počátcích, vášnivá výzva chorvatské církve vedla k potravinové sbírce pro Srby. To je velké povzbuzení pro věřící v celém Záhřebu.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz