Zprávy HCJB 5.11.2000 - 11.11.2000

 Radikální hinduistické skupiny požadují propuštění obviněných z vraždy
   (Mission Network News) - Hlas mučedníků uvádí, že generální sekretář radikální hinduistické skupiny v Indii vyhrožuje vypálením kostelů a zmlácením vedoucích sborů ve státě Orissa, jestliže nebude propuštěn Dara Singh, který je ve vězení za vraždu australské misionářské rodiny. Skupina požaduje také propuštění čtrnáctiletého chlapce, který byl nedávno odsouzen ke čtrnáctiletému vězení za účast v partě, která zabila Grahama Stainese a jeho syny na začátku roku 1999. · HCJB World Radio ve spolupráci s FEBA Radiem týdně vysílá křesťanské programy ze Seychellských ostrovů do východní Indie ve třech jazycích: bhojpuri (kterým mluví 41 milionů lidí), chattisgarhi (mluví jim 8,2 milionu lidí) a mundari (mluví jim milion lidí).
 
 Povodně v Bangladéši zanechávají za sebou miliony lidí bez domovů
   (Mission Network News) – Organizace Mezinárodní pomoc se zúčastňuje řešení krizových situací v Bangladéši, kde v důsledku povodní zůstává bez potravy a přístřeší miliony lidí. Prudké deště zanechaly za sebou více než 200 mrtvých a přes 39 000 akrů úrodné půdy bylo zničeno. Zprávy uvádějí, že většině obětí nebyla poskytnuta žádná vládní pomoc v terénu. Potraviny, hygienické potřeby, léky, čističky vody a další věci jsou v této situaci v Bangladéši, v jedné z nejchudších zemí světa, velice potřebné.
 
 Malé půjčky pomáhají uprchlíkům v Kosovu
   (Religion Today) – Křesťané pomáhají vrátit se válečným uprchlíkům zpět do Kosova. V roce 1998 a 1999 statisíce muslimů uprchlých do Kosova, srbské provincie v Jugoslávii, vracejí do Albánie, kde se o nich starají také evangelikálové. World Relief, agentura křesťanské pomoci, uvedla, že mnoho evangelikálů cestovalo s kosovskými, když se vraceli domů. Albánští křesťané založili dvacet nových sborů v Kosovu. World Relief poskytuje malé půjčky na pomoc kosovským obyvatelům, aby se mohli znovu postavit na nohy. Více než 500 rodin dostalo peníze, aby si opět mohli založit živnost a více než 98 procent z nich již podniká a splácí půjčené peníze. Některé rodiny, kterém byly poskytnuty půjčky, jsou schopny žít bez další pomoci.
 
 Skupiny aktivní v sociální oblasti volají po katolicko-evangelikální jednotě
   (Religion Today) – Mohou katolíci a evangelikálové pracovat společně a snažit se společným úsilím o změny v sociální oblasti? Toto se právě děje ve Filadelfii, kde nedávno vyjádřilo svůj záměr ovlivňovat společnost sto vedoucích sborů. Při této příležitosti vydali rovněž dokument „Spolupráce pro společné dobro“, a zvali každého, kdo přijímá historické křesťanství ve smyslu apoštolského vyznání víry a nicejského koncilu ke spolupráci v přeměně společnosti pryč od relativizmu a individualizmu, k opuštění transcendentních morálních hodnot, říká Ron Sider z organizace Evangelikálové pro sociální akci. Evangelikálové a katolíci si příliš nerozuměli, špatně zastupovali jeden druhého a hřešili proti sobě – říká skupina. „Polovina amerických voličů jsou evangelikálové či katolíci,“ říká Sider. „Jestliže se pár desetiletí budeme učít, jak společně pracovat v základních věcech, mohli bychom přebudovat americkou politiku a kulturu.“
 
 Misie pomáhá Quichuasům farmařit v Ekvádoru
   (Mission Network News) - Misijní organizace v Ekvádoru uvedla v činnost inovační program pomoci quichuaským indiánům, aby mohli i nadále obdělávat svoji půdu. Joseph Richter z organizace Farms International říká, že jeho organizace pracuje s quichuaskými indiány pro zlepšení života na jejich půdě vysoko v Andách. Richter říká, že v této oblasti je život skutečný boj, a pastoři a další vedoucí sborů mají tendence se stěhovat do měst, aby mohli podporovat své rodiny. „Avšak, Quichuasové … mají představu o znovunabytí své důstojnosti a sebeúcty,“ říká Richter. Farms International poskytuje půjčky a tak pomáhá lidem budovat farmy na jejich půdě. „Cítíme, že tento program je dobrý, hlavně v oblasti hospodaření a podpory místních pastorů a sborů,“ říká. „Cesta k dalšímu šíření evangelia vede i přes hmotnou pomoc podporovatelů a přes sbírky v rámci projektu. Když jsou sbory přiměřeně podporovány, pak je vidět skutečná evangelizace.“
 
 Členové sborů nechtějí nechat pastora odejít z Brazílie
   (Religion Today) – Členové rychle rostoucího sboru v brazilském městě milují svého pastora až tak, že ho nechtějí nechat odejít. Ceny Tavares z presbyteriánského sboru byl v jednom čtyřiceti tisícovém městě od roku 1980, kdy jeho sbor měl 46 lidí. Dnes má tento sbor tisíc členů a založil třináct nových sborů, uvádí Dawn Friday Fax. Když Tavares oznámil svůj záměr založit sbor v Kanadě, město začalo protestovat. Městská rada požádala Tavarese dopisem, aby vše ještě jednou zvážil, a policie ho z legrace uvěznila pro dezerci, uvedlo ministerstvo. Obyvatelé vyvěsili po městě hesla, kterými ho prosí, aby zůstal a starosta mu nabídl místo osobního asistenta. Tavares dosud neoznámil své konečné rozhodnutí. · HCJB World Radio vysílá evangelium v portugalštině do Brazílie přes krátkovlnnou vysílačku z Quita, Ekvádoru a provozuje Světovou kancelář a rozhlasové studio v Ciritibě. Portugalské vysílání, které je v provozu nepřetržitě od roku 1947, obdrželo více než 8 000 dopisů a zpráv ročně od svých čtenářů. Je to nejvíce ze všech jazykových redakcí HCJB World Radio.
 
 Srbská ministryně slibuje větší náboženskou svobodu
   (Evangelical Press News Service) - Prozatímní srbská vláda bude pracovat na zlepšení vztahů se srbskou pravoslavnou církví i s dalšími církvemi. Slíbila to současná ministraně pro vztahy s církvemi Dr Gordana Mišič-Aničič. Agentura Keston News uvádí, že Mišišič-Anišič 27. října zveřejnila prohlášení slibující navrácení veškrého majetku, který patřil pravoslavné církvi. Její rozhodnutí ukončilo desítky let trvající boj mezi církví a vládou ohledně vlastnictví tohoto majetku. Mišič-Anišič také podporuje myšlenku o umožnění náboženské výchovy ve školách. Zvlášt zmínila, že muslimská, židovská, katolická, reformovaná a luteránská společenství budou v Srbsku moci vyvíjet činnost. Mišič-Anišič bude ve funkci do voleb 23. posince, které rozhodnou která ze tří politických stran povede v rámci Jugoslávie Srbsko.
 
 Kanadští křesťané se omluvili za své selhání při obraně Židů
   (Religion Today) - Křesťané se omluvili za rozhodnutí, které odsoudilo emigrující Židy ke smrti. Kanadská vláda v roce 1939 odmítla 937 evropským Židům, kteří připluli na palubě lodi St.Louis, vstup do země. Oznámil to list Ottawa Citizen. Židé tehdy byli donuceni k návratu do Evropy, kde přes polovinu z nich zahynulo v nacistických táborech smrti. Baptisté, katolíci i členové dalších denominací vyjádřili 25 přeživším ze St.Louis lítost nad tehdejším rozhodnutím. Křesťané cítí spoluzodpovědnost nad zákazem ke vstupu Židů do země, řekl křesťanský rozhlasový pracovník David Mainse. Řekl, že se stydí nejen za to, že křesťané neprotestovali u tehdejší vlády kvůli rozhodnutí vrátit St.Louis zpět, ale i a to, že „existovali křesťané, kteří se zachovali jako antisemité.“
 
 Nová epidemie nemoci způsobené virem Ebola přináší touhu po evangeliu
   (Mission Network News) - Zdravotníci věří, že nová epidemie způsobená v Ugandě virem Ebola se zklidňuje. Nemoc za necelý měsíc zahubila 92 lidí. Johnson Ogema z Walk Thru Bible říká, že v době, kdy krize vrcholila si mnoho lidí náhle uvědomilo svou smrtelnost. „Tak se lidé stali mnohem vnímavějšími k evangeliu – nikdo neví, kdy si smrt přijde i pro něj. Lidé nyní pospíchají do kostela … přijímají Krista jako osobního Spasitele a Pána. Ogema dodává, že v Ugandě je pociťována naléhavá potřeba výchovy kazatelů. 90 procent pastorů či jiných vedoucích sborů nemá žádný formální biblický trénink.
 
 V Rumunsku se otevírá možnost náboženské výuky
   (Mission Network News) - Nový školní rok přinesl pro New Hope International překvapivé možnosti ve věci náboženské výchovy v Rumunsku. „Vedoucí našeho rumunského týmu byl pozván k rumunskému vládnímu představiteli ve věci výchovy v jednom kraji,“ řekl Hank Paulson z New Hope. „Výsledkem rozhovoru byla plná moc pro celé Rumunsko, přičemž vládní představitel nám řekl: ‘Potřebujeme, abyste začali v Bukurešti a dostanete svolení k působení ve školách po celé zemi.’“ Paulson dodal, že jde o důsledek mnoha modliteb. „Ohromující na věci je, že jsme sami nic nepodnikali. Poslání přišlo jako důsledek požadavků veřejných škol na program, který by jejich žákům pomohl ke zdrženlivosti a k přiměřeným vztahům vážícím se ke křesťanským hodnotám.“
 
 Misijní organizace přináší indonézským křesťanům Bible
   (Mission Network News) - Trpící indonézští křesťané dostávají jako dárek Bible ve své rodné řeči. Misie Bible Pathway Ministries se vydává za věřícími na východoindických Moluckých ostrovech, nyní zvlášť postiženými v souvislosti s masakry organizovanými muslimskými extrémisty. V táborech pro uprchlíky Bible Pathways křesťanům souběžně poskytuje tolik potřebnou hmotnou pomoc. Přesto však uprchlíci ze všeho nejvíce potřebují křesťanské povzbuzení a modlitby za smíření.
 
 Deportovaný vietnamský kazatel přivedl v USA ke Kristu 30 lidí
   (Assist) - Paul Tran-Dinh-Ai známý též jako Paul Ai, vedoucí podzemní církve ve Vietnamu, přivedl ke Kristu již přes 30 Vietnamců ve svém novém rodném městě Hamptonu ve Virginii. Ještě nedávno těžce pronásledovaný bratr naléhá na americké křesťany „aby se probudili a všimli si prostoru pro misii, který mají doma na svém dvorečku.“ Ai, který dříve zastával funkci generálního ředitele vietnamské pobočky Assemblies of God a koordinátora organizace Vietnam Interdenominatial Christian Fellowship je nyní, po své deportaci se své rodné země před 6 měsíci, usazen v Bethel Temple v Hamptonu. „Bůh nám žehná při působení ve vietnamské komunitě ve městě a okolí,“ řekl Ai. „Koncem října můžeme oznámit, že již přes 30 Vietnamců přibylo do Jeho království. Z nich 24 má za sebou první stupeň výchovy – tzv. vítězství ducha. 16 jiných se cvičí pro vyšší stupeň - vedoucí skupinek.“
 
 Veteráni z řad duchovenstva mohou trvale pobývat v Izraeli
   (Religion Today) - Křesťanští kazatelé dlící dlouhodobě v Izraeli mohou nyní získat povolení k trvalému pobytu v zemi. Izraelská vláda přísně reguluje počet křesťanských pracovníků, avšak těm, kdo se této činnosti v Izraeli věnovali alespoň 15 let a mají zvláštní druh víza, nová směrnice umožňuje žádat o povolení k trvalému pobytu. Oznamuje to The Jerusalem Post. Doposud byli nuceni každoročně se znovu registrovat. Křesťané tuto změnu uvítali, i když podle jejich názoru mohla být obsáhlejší. Petra Heldt z Ecumenical Theological Research Fraternity říká, že mnoho laického personálu tato speciální víza dostat nemůže a musejí tak odcházet. V průběhu minulých let musely Izrael opustit stovky pracovníků křesťanských organizací.
 
 2 misijní organizace spojily síly k osvobození 2000 súdánských otroků
   (Assist) - Coral Ridge Ministries (CRM) a Christian Solidarity International (CSI) oznamují na neděli 12.listopadu zahájení akce "Free the Slaves" [svobodu otrokům] s cílem vykoupit na svobodu 2000 súdánských černochů. Prezident CRM James Kennedy akci vyhlásí při svém pravidelném týdenním celostátním televizním vystoupení. "Někteří lidé říkají, že bychom se do takové akce neměli pouštět," říká Kennedy. "Ale křesťanská víra nás k tomu nutí … Za celou dobu své kazatelské činnosti jsem se nikdy nesetkal se situací, která by tak naléhavě vyžadovala přiznat se ke své víře. Je to doslova a do písmene otázka života a smrti těch, kdo byli násilím donuceni sdílet mravně nepřijatelný život otroků. Akce bude sloužit ke shromažďování prostředků na vykoupení přes 2000 otroků, většinou křesťanů či vyznavačů tradičních náboženství, kteří byli zajati při vládou podporovaných nájezdech na jejich vesnice. Při těchto nájezdech jsou muži zpravidla postříleni, staří lidé následně posekáni mačetami a ponecháni smrti vykrvácením. Vesnice je spálena, ženy a děti jsou vzaty do otroctví. Od roku 1995 CSI uskutečnila osvobození 38 418 súdánských otroků.
 
 Mladí uprchlíci ze Súdánu přijíždějí do USA
   (Mission Network News) - Zatímco ze Súdánu přicházejí zprávy o intenzivních bojích, někteří mladí Súdánci hledají útočiště v USA. Bethany Christian Services hlásí, že první vlna mladých uprchlíků přijíždí tento týden. Jenelle Czaplicki z Michiganu řekla, že její rodina se stala misijní stanicí. "Nevíme, jak jsou ty děti na tom duchovně. Možná, že již patří Pánu Ježíši. Jistotu nemám. Je to otázka dalšího pátrání a společného vyznávání. Ale jejich rodiče byli zjevně zabiti pro svou víru."
 
 Severoirská církev usiluje o ukončení nepřátelství
   (Christian Aid Mission) - Evangelikální sbor v Belfastu nabízí pomoc a naději obyvatelům zkroušeným panujícím násilím. Od roku 1989 Jack McKee spolu s dalšími členy New Life Ministries Ireland pomáhají zraněným, pátrají po nezvěstných a usnadňují život těm, kdo byli oloupeni. Jejich činnost přivedla mnohé ke Kristu a přičinila se o vznik sboru složeného převážně z mladých lidí. McKee se pro svůj postoj dokonce málem dostal na listinu smrti jedné teroristické skupiny, ale později mu dali pokoj. Tradičně nepřátelství dělilo katolíky a protestanty. Nyní McKee vidí nepřátelství mezi soupeřícími protestantskými ozbrojenými složkami. Zprávy o teroristických vraždách se na titulních stránkách novin objevují prakticky denně. "Šel jsem do televize a vyzýval jsem všechny, kdo se na tom šílenství podílejí, aby toho nechali, ale nezdá se, že by to někdo chtěl slyšet," řekl McKee. "Potřebujeme vaše modlitby."
 
 560 natahovacích rádií posláno do Angoly
   Dick Ball z Trans World Radio Africa nedávno zařizoval dodávku 560 rozhlasových přijímačů na klíček určených k distribuci po Angole. Přijímače využívají energii nataženého pera uvnitř přijímače k výrobě potřebného proudu a na jedno natažení vydrží hrát asi hodinu. Přijímače jsou schopny zachytit vysílání na všech vlnových rozsazích. Obyvatelé vzdálených či zbídačelých oblastí mají z těchto přijímačů velký užitek, protože nemají ani elektrickou síť ani nemohou sehnat baterie. V rámci předchozí akce bylo 300 těchto přijímačů posláno do Mozambiku, a pokud budou peníze, dostanou tyto přijímače darem i obyvatelé Zimbabwe, Malawi, Keni, Namibie a dalších afrických zemí. *HCJB World Radio ve spolupráci s Trans World Radio a Angolskou Baptistickou Misií vysílá pro Angolu program v jazyce Kimbundu z krátkovlnného zařízení TWR ve Svazijsku. Z vysílačů HCJB Word Radio v Ecuadoru se na krátkých vlnách do Angoly a okolních zemí vysílá v jazyce Kikongo Fioti.
 
 Námořní misie nahlíží do uzavřených zemí
   (Mission Network News) - Dvě lodi umožňují misijní organizaci dosáhnout i na země před evangeliem tradičně uzavřené. Lodi Doulos a Logos organizace Operation Mobilization cestují po světě, mobilizují sbory v duchu evangelia a cvičí jejich členy, současně jejich posádky pomáhají hmotně i literaturou. "Jsme samozřejmě křesťanská misie a proto jsme ohromeni možností přijít i do víceméně uzavřených zemí a pracovat tam," říká Miles Toews z OM. "Je přirozené, že si počínáme velmi citlivě, přitom však šíříme evangelium." Dodal, že OM potřebuje více pracovníků ze všech oblastí, zvláště na delší úvazky, například strojníky, palubní důstojníky, ale i tesaře, elektrikáře a svářeče.
 
 Den modliteb za 200 milionů pronásledovaných křesťanů
   (Compass/Mission Network News) - Očekává se, že se více než 300 000 sborů ve 130 zemích zúčastní modliteb za své bratry a sestry v Kristu, kteří pro svoji víru trpí. V neděli 12. listopadu letošního roku se uskuteční Mezinárodní den modliteb za pronásledovanou Církev. Přibližně 200 milionů křesťanů po celém světě trpí diskriminací a pronásledováním prakticky denně, a další miliony křesťanů je ohrožováno. Léta Západní církev opomíjela fakt, že pronásledování křesťanů trvá od prvního století. Ale dnes už je situace díky společnému úsilí jiná, říká Steve Haas, který pomáhal den modliteb organizovat. Tato tradice začala v roce 1996 jako relativně neznámé hnutí, ale v roce 1999 se dne modliteb zúčastnilo už přibližně 300 000 sborů, včetně asi 70 000 sborů ve Spojených Státech. Vedoucí říkají, že hnutí bylo ovlivněno probuzením Západní církve a jejího pohledu k problému pronásledování křesťanů. Organizátoři zdůrazňují potřebu pro specifickou modlitbu soustředěnou na pronásledované křesťany, po které následuje křesťanská pomoc v intervenci za pronásledované.
 
 Zloději kradou soubory dat z Úřadu pro lidská práva v Peru
   (Compass) – Ozbrojení muži přemohli noční hlídku v Asociaci pro mír a naději v Limě, Peru. Z kanceláře odcizili čtyři počítače a každý z nich obsahoval citlivá data z případů, v kterých poskytovala ochranu evangelikální právnická pomoc a organizace lidských práv. Tato loupež se uskutečnila 4. listopadu a byla podobná násilnému vniknutí do jiné organizace chránící lidská práva před třemi dny. Uvedl to Germán Vargas, právník z Míru a naděje. Protože zloději zanechali bez povšimnutí jiné cenné věci, např. faxy a tiskárny, má se za to, že hledali údaje o procesech, kterých se tato organizace zúčastňovala již v osmdesátých letech. · HCJB World Radio, spolu s místními partnery, pomáhala budovat křesťanské rozhlasové stanice v sedmi peruánských městech (Chosica, Huanta, Huaral, Jauja, Moyobamba, Tarma a Tarapoto). Přidružené stanice ve třech městech (Lima, Pacallpa a Túmbez) také šíří španělské programy distribuované satelitní sítí pro Latinskou Ameriku ALAS. Programy jsou vysílány šesti AM, FM a krátkovlnnými vysílači. Tato síť je výsledkem spojeného úsilí HCJB World Radia a Trans World Radia. TWR také pracuje v posluchačském sledovacím ALAS centru v Limě. Navíc HCJB World Radio uskutečňuje vzdělávací semináře pro pastory po celém Peru prostřednictvím Apoyo, a to společně s Leadership Resources.
 
 Tadžičtí evangelikálové se stále snaží zaregistrovat jako církev
   (Keston News Service) – Evangelikální sbor ve Čkalovsku poblíž severního tadžického města Chodžent začal letošní již čtvrtý pokus získat oficiální registraci. Jak se dověděla agentura Keston News Servis z místních zdrojů, předešlé tři pokusy o registraci byly pod rouškou různých výmluv odmítnuty. Starosta města pro Keston uvedl, že církev se nemůže zaregistrovat, dokud se shromažďuje po domech. Měla by si najít vhodnou místnost pro bohoslužby, i když to odporuje tádžickému náboženskému zákonu. „Snažíme se získat registraci pokojnými prostředky,“ prohlásil jeden zdroj. „Toto je náš poslední pokus. Jestliže se nebudeme moci zaregistrovat, budeme se nuceni obrátit na mezinárodní organizace, které budou hájit naše náboženská práva.“
 
 Muzeum na počest mučedlníků v Oklahomě
   (Maranatha Christian News Service) – Křesťanským mučedlníkům bude vzdán hold v novém muzeu, které se otevírá v Tulse, Oklahoma, v neděli, 12. listopadu. Muzeum se otvírá právě v době, kdy misionáři ve světě upozorňují, že křesťané jsou dnes pronásledováni více než kdykoliv předtím. Muzeum, sponzorované Mezinárodním centrem misionářů, přiblíží známé průkopníky víry i méně známé hrdiny náboženské svobody a práva oslavovat Boha. K vidění budou výstavy, filmy i osobní záznamy. Výstava zahrnuje i takové věci, jako např. původní ekvádorské dýky, které se používaly na mučení amerických misionářů Jima Elliotta, Nate Sainteho a třech spolupracovníků, věcí patřící americkému misionáři, který byl vězněn ve druhé světové válce a zápisky Rachel Scottové, sedmnáctileté křesťanské studentky, zabité v masakru na Kolumbijské střední škole v Coloradu.
 
 600 000 Číňanů se obrátilo k Pánu Ježíši Kristu skrze vzdělávací program
   (Mission Network News) – Organizace Evangelism Explosion (EE) dosvědčuje ohromnou odpověď na evangelium šířené vzdělávacím programem v Číně. Tři misionáři EE vyprávěli o svém vzdělávání u jednoho muže z Malajsie, který přišel do Číny před několika lety. Sám učil neoficiálně mnoho mediků z EE a přinesl s sebou i různé materiály z Malajsie. Protože bylo velice obtížné přenést tyto materiály do Číny, místní Číňané je jednoduše kopírovali tak, jak rostla sama práce. Tři misionáři řekli, že prostřednictvím EE uvěřilo v této oblasti přibližně 600 000 lidí.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz