Zprávy HCJB 19.11.2000 - 25.11.2000

 Postiženým hurikánem v Belize pomáhá sociální organizace
   (Mission Network News) – Středoamerická Belize je po ničivé bouři zaplavena. Katastrofa způsobila, že země se vrátila téměř o deset let zpátky. Hurikán Keith měl sílu 4.stupně americké stupnice a způsobil škody přibližně za 100 milionů dolarů, oblast prakticky smetl a zanechal za sebou tisíce lidí bez přístřeší. Postiženo je přibližně 40 procent obyvatelstva. „Pokoušíme se pomoci alespoň dodávkami potravin, léků a hygienických balíčků,“ říká Sonny Enríquez z Mezinárodní pomoci. „Doufáme, že to pomůže. Distribuci dodávek zabezpečí naši místní partneři, kteří se o lidi postarají.“ Enríquez říká, že tak, jak to při podobných neštěstích bývá, problémy často otevírají lidská srdce ke slyšení evangelia. · HCJB World Radio pomohlo s partnerskou My Refuge Mission dát do provozu celodenní vysílání křesťanských stanic v dvou městech Belize, Belmopánu a Ladyville. Programy se vysílají hlavně v angličtině a španělštině, ale vysílá se také v kreolštině, němčině, majanštině a japonštině.
 
 Duchovní obnova na Kubě
   (Religion Today) – Statisíce lidí na Kubě se v posledních několika letech stalo křesťany. Duchovní probuzení se začalo ve městě Baracoa na východním pobřeží. Více než 200 tisíce lidí zde vyznalo svoji víru v Pána Ježíše Krista. Potvrdil to vedoucí církve novinám Dawn Fridayfax. Jeden pastor přiznal, že má stejný pocit, jakoby otevřel poklop sila a viděl řinoucí se proud zrní. Ministr spravedlnosti oficiálně uznal 500 sborů. Existuje zde dalších nejméně 3 700 domácích skupinek či sborečků, které navštěvuje přibližně 120 000 lidí. Kubánští křesťané jsou jako mravenci, řekl jeden vedoucí Fridayfax. „Jihoameričtí mravenci mohou zbavit strom listí za pouhou noc. Klíčem je zde úsilí a organizace. Pro mě jsou mnozí neznámí kubánští evangelizačně aktivní křesťané jako mravenci, kteří často překlenou obrovskou vzdálenost v těžkých podmínkách, jen aby mohli zvěstovat evangelium,“ řekl. · HCJB World Radio v Quitu, Ekvádor, vysílá programy ve španělštině pro Kubu prostřednictvím krátkovlnných vysílaček v Ekvádoru a dostává měsíčně od kubánských posluchačů více než padesát dopisů. Od roku 1993 se přibližně 500 kubánských posluchačů napojilo na biblický rozhlasový vzdělávací institut HCJB World Radia, který zahrnuje také španělské vysílání. Od poloviny devadesátých let se také na Kubě uskutečnilo několik seminářů pro pastory. Byli sponzorovány společnou misií HCJB World Radia a Leadership Resources. Program vzdělává vedoucí sborů a poskytuje jim „základní knihovny“, včetně takových knih, jako jsou například biblické slovníky, konkordance a atlasy. Na rok 2001 je plánováno více takovýchto seminářů.
 
 Publikace označuje mnoho evangelikálních skupin na Kypru jako „kulty“
   (World Evangelical Fellowship) – Mnoho sborů patřící k Evangelikální alianci na Kypru jsou a seznamu v oficiální publikaci zaměřené proti kultům. Publikaci, kterou vydal Kyperský ortodoxní klášter, dává dohromady církve jako jsou „Johnny-come-lately“, neoletniční parakřesťanské skupiny a ty pak odděluje od „tradičních“ vyznání jako jsou anglikáni, příslušníci arménské církve, příslušníci římsko-katolické církvi a maronité. Říjnový vládní seminář pro vzdělávání civilních pomocníků ve věci kultů uvádí, že na Kypru vyvíjí činnost 200 „nebezpečných skupin“, blíže je ale neidentifikují. Existují obavy, že každá církev, resp. sbor nebo skupina, která nebude ortodoxní anebo nebude součástí etnické víry se stane na Kypru nežádoucí.
 
 Indická vláda odmítá uznat existenci pronásledování křesťanů
   (Mission Network News) – Indická evangelikální misie (IEM) uvádí, že indická vláda nadále odmítá uznat, že křesťané v Indii jsou ohrožováni. Navzdory problémům, kterým čelí mnoho evangelistů a kazatelů po celé zemi, církev zde roste. VEDOUCÍ MISIE PROSÍ O MODLITBY PRO MISIONÁŘE A NOVOU SKUPINU VĚŘÍCÍCH V IDUKKI, KTEŘÍ HLEDAJÍ SBOROVÝ DŮM.
 
 Muslimové v severní Nigérii požadují zastavení promítání filmu Ježíš
   (World Evangelical Fellowship) – Křesťané, kteří promítali film Ježíš v Birnin Kebbi, hlavním městě nigérijského státu Kebbi, byli varováni, aby zastavili promítání tohoto filmu. Kebbi, spolu s několika dalšími severonigerijskými státy, přijalo sharia (islámské právo). Křesťané z této oblasti říkají, že jsou pronásledováni již několik let. Ale teprve teď, poté, co bylo přijato sharia, okolní svět zaregistroval potíže sborů v severních státech Nigérie. „Určitým problémem se jeví také to, že křesťané nemají žádné zástupce v místní vládě,“ řekl pastor z města. „Úřady jsou stoprocentně obsazeny muslimy a když mi teď protestujeme proti tomu, co se tady děje, je to jen volání mimo sféru moci“. · HCJB World Radio, společně s partnery misie In Touch, SIM a Evangelikální církví Západní Afriky, začali v lednu půlhodinové vysílání týdně do Nigérie v jazyku igbo. Programy putují přes krátkovlnné vysílání z Johannesburgu v Jihoafrické republice. Jazykem igbo mluví přibližně patnáct milionů Nigérijců.
 
 Turkmenskému občanu, který se stal baptistou, hrozila smrt
   (Keston News Service) - Nedávno pokřtěný baptista z kaspického přístavu Khazar byl zbit a bylo mu vyhrožováno agenty bývalé KGB poté, co odmítl odpovědět na otázky týkající se místa křtu a jména křtícího. Baptisté z města uvedli, že život Viktora Portnova ohrožovali důstojníci Ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Portnov byl posléze propuštěn, ale byl varován, aby už nechodil do sboru a nekázal. „Tento požadavek je v rozporu se zákony a ústavou Turkmenistánu,“ protestovali místní baptisté. Bezpečnostní úředníci předvolali Portnova na 9.listopadu a žádali ho o „vysvětlení některých otázek týkajících se jeho víry.“ Začali ho vyslýchat, načež se jeden z důstojníků rozvzteklil, začal na něj řvát, chytil ho za kabát, táhl jej do jiné kanceláře, kde mu tloukl hlavou o zeď.“ Velitel pak zkoušel donutit Portnova, aby napsal, že „nebude svědčit o Kristu a nebude šířit náboženskou literaturu,“ on to ale odmítl. Důstojníci mu pak vyhrožovali vězením a možnou smrtí, jestliže s nimi nebude spolupracovat a nakonec ho nechali jít.
 
 Křesťané na východoindonézském ostrově opouštějí své domovy
   (Compass) - „V Ternate nezůstali již žádní křesťané,“ řekl George Selah, který opustil svou farmu aby se přidal ke své manželce a novorozené dceři v uprchlickém táboře Manado na ostrově Sulawesi (dříve Celebes). Ostatní uprchlíci jeho slova potvrdili. Nábožensky motivované násilí, které v roce 1999 propuklo na indonézském ostrově Ambon se rychle rozšířilo na další ostrovy moluckého řetězu. Ostrov Ternate je nejzalidněnějším ostrovem severních Moluk a má velký přístav. Po léta žili křesťané a muslimové na Ternate v harmonickém vztahu. Navzájem se tolerovali, společně oslavovali i své svátky. Ale diskuse s muslimy o vymezení území v oblasti Malifutu přerostly v „náboženské čistky“ provázené masovým uprchlictvím.
 
 USA se zavazují podporovat jižní Súdán v souvislosti s pokračujícím bombardováním
    (Associated Press/Freedom Now World News) - Pohnuta svědectvím osvobozených otroků, vysoce postavená americká úřednice v pondělí vyjádřila závazek Spojených Států diplomaticky, humanitárně a morálně podporovat lid jižního Súdánu trpícího již 17 let občanskou válkou. Susan Rice, zástupkyně ministerstva zahraničí pro záležitosti Afriky řekla, že problémy Súdánu jako jsou únosy, otrokářství a letecké útoky vzbudily účast mnoha Američanů: „Spojené Státy nebudou trpět otrokářství a nezůstanou klidné, dokud se toto trápení neskončí.“ Čerstvou připomínkou, o jak brutální válku jde je zpráva organizace Norwegian People's Aid (Norská lidová pomoc) z tohoto pondělí: vládní letouny bombardovaly tržiště v povstaleckém městě Yei v jižním Súdánu, zabily 18 lidí a 50 jich zranily. 7.listopadu zveřejnila Komise vlády USA pro uprchlíky následující stanovisko: „Vycházíme-li z přehledů o bombardování sepsaných pracovníky mezinárodních pomocných organizací a místních církevních organizací, súdánské vládní letouny bombardovaly civilní a humanitární cíle letos nejméně 113krát, jen za poslední dva dny čtyřikrát.“ Od roku 1983 zemřelo v důsledku tohoto násilí nebo následkem s tím spojeného hladomoru přes 2 miliony lidí; miliony dalších byly nuceny opustit své domovy. Mírové rozhovory mezi vládou a povstalci probíhají bezvýsledně od roku 1994.
 
 Představitel povstalců naléhá na modlitby za Súdán
   (AgapePress) - Súdánský povstalecký představitel odsuzující islámskou svatou válku vedenou proti křesťanům v jeho zemi byl jedním z hlavních řečníků na nedávné konferenci „Watch and Pray“ u příležitosti Mezinárodního Dne Modliteb za pronásledovanou církev. Konference se konala 12.listopadu. Steven Wondu ve svém projevu k několika stovkám lidí připomněl řadu případů vyvražďování ze 17letého období války. Řekl také, že představitelé amerického obchodu a vlády jsou jako slepí a to pro své obchodní zájmy v oblasti, zvláště kvůli ropě ze středního Východu. Účastníci konference se společně modlili za trpící křesťany v Súdánu, Indii, Pákistánu a mnoha dalších zemích.
 
 Během své návštěvy Vietnamu Clinton proklamuje svobodu vyznání
   (Religion Today) - Člen skupiny ochránců náboženských svobod prohlásil, že setkání prezidenta Billa Clintona s představitelem vietnamských katolíků vyznělo jako potvrzení amerického závazku prosazovat svobodu náboženství. Clinton se během své návštěvy Vietnamu minulý týden sešel se saigonským arcibiskupem (nyní Ho Či Minovo město) Jean Baptiste Pham Minh Manem. Hodinový rozhovor „přinesl jasný důkaz o tom, že zájem Spojených Státu se neupírá jen k obchodu,“ řekla Nina Shea z Center for Religious Freedom at Freedom House. Clinton hovořil o svobodě vyznání ve svém projevu ke studentům Hanojské Národní Univerzity. Záruky týkající se svobody vyznání „nepodkopávají stabilitu společnosti,“ řekl dále ve svém televizním projevu. Tyto jeho výroky a také setkání s arcibiskupem vietnamské představitele údajně znepokojily. Shea Clintona za tyto jeho výroky chválila, nicméně řekla, že „mohl udělat více“, například zajímat se o osud politických vězňů a lidí odsouzených za účast na bohoslužbách. Americká Komise pro svobodu vyznání ve světě má v úmyslu pořádat slyšení o Vietnamu a provést faktografickou cestu zemí.
 
 Bulharsko má moderní překlad Nového Zákona
   (Mission Network News) - V Bulharsku byl vydán překlad Nového Zákona v moderní řeči. První výtisky pořízené organizací The World Bible Translation Center dostali věřící minulý měsíc. Jeden americký misionář působící ve druhém největším bulharském městě věří, že nová verze Nového Zákona osloví zvláště bulharskou mládež. Koordinátor překladu Brian McLemore řekl, že překlad pomůže k dalšímu šíření křesťanství ve světě.
 
 Biblická internetová stránka přitahuje návštěvníky ze 185 zemí
    (Mission Network News) - Návštěvnici si mohou on-line ověřit své základní znalosti Písma po připojení na novou stránku „Bible Challenge“ Stránku vytvořila organizace Back to the Bible. Je zaměřena na pomoc lidem „přemýšlejícím o Bohu“ a toužícím po hlubší znalosti Písma. Návštěvníci si mohou vyzkoušet odpovědi na otázky a pak číst články, které se k těmto otázkám vztahují. Stránku již navštívili lidé ze 185 zemí světa a přes 4300 z nich využilo možnost odpovědět.
 
 Úvod
   Odhaduje se, že křesťané shromáždění v nejméně 300 000 sborech ve 130 zemích světa se společně modlili ze své bratry a sestry v Kristu, kteří trpí pro svou víru. Tato modlitební shromáždění se uskutečnila v neděli 12.listopadu, na kterou připadl každoroční Den modliteb za pronásledovanou církev. Toto mimořádné zpravodajství HCJB World Radio vám pomůže zaměřit své modlitební úsilí na takto ztrápené oblasti světa.
 
 Odhaduje se, že mučednickou smrtí letos zahyne 165 000 křesťanů
   (IDEA Evangelical News Agency) - Od vzniku církve bylo pro svou víru zabito asi 43 milionů křesťanů. Tento odhad je součástí dokumentu vydaného německou agenturou IDEA ve spolupráci s evangelikálním vydavatelstvím Schulte & Gerth. Odborník na církevní statistiku David B. Barrett říká, že letos pro svou víru zahyne asi 165 000 křesťanů. Německý misiolog Thomas Schirrmacher uvádí, že vedle křesťanů nexistuje pronásledovanější náboženská komunita. Po zhroucení komunitických režimů počátkem 90.let počet mučedníků načas klesl, nyní ale opět stoupá vzhledem k rostoucímu islámskému a hinduistickému extrémizmu a také v souvislosti s novými politickými diktaturami v Africe
 
 Pronásledování v Indonézii stálo za dva roky život 2 500 křesťanů
   (Church Around the World) - Případy násilí vůči křesťanům jsou v Indonézii, zejména v její východní části, běžné. Za poslední dva roky zde bylo zničeno přes 450 kostelů, nejméně 2 500 křesťanů zahynulo a asi 300 000 Indonézanů bylo nuceno uprchnout ze svých domovů. Odhadem 3000 islámských ozbrojenců hnutí džihád se vylodilo na ostrovech s úmyslem vyhnat početnou křesťanskou populaci a nastolit zde islámskou společnost.
 
 Hinduističtí extrémisté zaútočili na 8 křesťanských rodin v Indii
   (India Mail) - Osm křesťanských rodin z kmene Kui z vesnice v indickém státě Orissa se v létě stalo terčem útoku hunduistických extrémistů. Asi 100 lidí tehdy vpadlo se zbraněmi v rukou do vesnice a požadovali, aby se křesťané vrátili k hinduismu. Když však na vesničanech viděli, že se nedají přemluvit, a že jejich víra je veliká, začali je surově bít. Věřící utekli do blízkého lesa, aby se zachránili. Když se za hodinu vrátili, spatřili místo svých obydlí kouřící hromady popela. Všech osm rodin uvěřilo v Pána Ježíše před pěti lety.
 
 Výrok hinduistického vůdce: Všichni zahraniční misionáři ven!
   (Religion Today) - Prominentní hunduistický představitel prohlásil, že všichni zahraniční misionáři by mělí být vypovězeni z Indie. L.S.Sudarshan řekl, že vláda by měla ustavit jednotnou celonárodní křesťanskou církev a misionářům sdělit, aby „se sbalili a odešli“, oznamují britské noviny the Guardian. Sudarshan je vůdcem radikální hinduistické duchovní organizace Hindu Rashtriya Swayamsevak Sangh, která má úzké vazby na vládnoucí hinduistickou politickou stranu Bharatiya Janata Party. Indie by měla vytvořit státem řízenou křesťanskou církev podobně jako Čína, řekl Sudarshan během projevu ke svým 21 000 následovníků. Dodal, že indická katolická církev by měla být vyňata z pravomoci Vatikánu a podřízena pouze vládě. Katolíci i protestanti jsou v posledních letech cílem „dobře řízené kampaně nenávisti a pomluv“.
 
 Pronásledování nedokázalo zpomalit růst církve v Indii
   G.V.Matthai z Indické evangelijní misie prohlašuje, že přes vzrůstající projevy nepřátelství se tamější církev rozrůstá rychleji, než kdy předtím. „Míváme sklon k domněnce, že problémy a pronásledování křesťany nejspíš přimějí k odchodu z oblasti. Ve skutečnosti je to ale obráceně. Mladí evangelisté putují právě do těchto oblastí, šíří zde literaturu, svědčí dům od domu a šíří evangelium. Tak bylo mnoho a mnoho lidí přivedeno ke Kristu,“ dodal Matthai. „Od chvíle, kdy Indie nepovoluje činnost novým zahraničním misionářům, domorodí křesťané odpovídají získáváním země pro Krista.“
 
 Utrpení pastora v Myanmaru (dř. Barma) jen posiluje jeho svědectví
   (Religion Today) - Utrpení pastora v Myanmaru (známého spíše jako Barma) z něj učinilo velkého Božího svědka. Maung, křesťanský kazatel, byl okresními policisty zadržen, svázán, bit před shromážděnými vesničany a druhý den odvezen do vězení, oznamuje Dawn Fridayfax.. „Pán ke mně v té hrozné chvíli mluvil,“ řekl Maung. „Připoměl mi Své utrpení na kříži za mne. Pevně jsem se rozhodl, že Pána Ježíše kázat nepřestanu, dokud budu živ.“ Kázal vězeňským dozorcům i úředníkům a časem byl propuštěn. Četba Bible, modlení a kázání jsou teď u něj na prvním místě. 23 místních obyvatel se nedávno skrze jeho svědectví obrátilo. Maung i jeho bratři a sestry ve víře sice stále čelí pronásledování, ale „to není problém,“ řekl Maung.
 
 Komise odsuzuje pronásledování čínských katolíků
   (Compass) - V ostře formulovaném prohlášení z 1.října protestuje Komise pro mír a spravedlnost v Hong Kongu proti čínskému pronásledování podzemní katolické církve a navíc obviňuje čínskou vládu z používání nelidských metod při omezování jejich práva mít děti. Zdroje v provincii Hibei, kde je katolíků nejvíce, uvádějí, že „zhruba 100 katolíků se neustále střídá ve vězení pro svou nedovolenou náboženskou činnost. Většinou nejsou odsuzováni, ale za několik dnů nebo týdnů propuštěni s pokutou.“
 
 Dva evangelisté promítající film Ježíš zabiti v Africe
   (Brigada) - Dva muži pomáhající při promítání filmu Ježíš byli zavražděni při dvou nesouvisejících incidentech v Africe. Vysloužilý policista Getashew Tessema byl zastřelen při prvním promítání filmu, které organizoval v Etiopii. Oznámil to Brigada missions newsletter. Nedávno pokřtěný Tessema byl zasažen, když tým chystal aparaturu pro večerní představení. Den po jeho pohřbu Tassemův nejstarší syn, jako sourozenci i matka, kteří po celou dobu s vírou svého otce a manžela nesouhlasili, projevili touhu stát se křesťany a na jeho památku se připojili k filmovému týmu. - V Sierra Leone byli členové týmu promítající film v oblasti zasažené občanskou válkou zajati povstalci a nuceni sloužit jim po řadu měsíců jako otroci. Aby neutekli, museli chodit naboso. Řada z nich tak onemocněla hnisavými infekcemi nohou. Když jeden z nich svým věznitelům řekl, že už nemůže jít dál, zabili ho střelou do hlavy.
 
 Turkmenský pastor požaduje propuštění uvězněného konvertity
   (CBN News) - Rev. Vladimír Ochotin, který byl v 80. letech sám vězněn v Sovětském Svazu, je nyní ve Washingtonu, aby zde naléhal na řešení případu mladého pastora, konvertity a jeho souvěrce, který byl před 2 lety uvězněn turkmenskými úřady. Ty sice uvádějí, že křesťan Shageldy Atakov je vinen zpronevěrou, turkmenští křesťané ale tvrdí, že byl uvězněn pro svou víru. Atakovovi obhájci tvrdí, že vláda křesťany pronásleduje od konce roku 1997, kdy zakázala modlitební shromáždění, začala věřícím hrozit a cizí misionáře deportovat. Ochotin je ve svých žádostech důrazný, protože Atakovův případ je naléhavý: vězeň trpí nedostatkem stravy i základní lékařské pomoci, což podlamuje jeho zdraví, navíc ani nesmí mít Bibli.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz