Zprávy HCJB 1.12.2000 - 2.12.2000

 Súdánské bombardéry zaútočily na katolickou školu
   (Freedom Now World News) - Letouny súdánských vzdušných sil v pátek provedly těžký nálet na katolickou školu ve vesnici Panlit v oblasti Bahr al-Ghazal v jižním Súdánu. Oznámili to představitelé diecéze v El Obeid, která školu řící a podporuje. Očití svědkové potvrdili, že letecké útoky z 24.listopadu začaly v 11 hodin dopoledne, když ve třídách misijní panlintské školy byl největší počet žáků. Bombardéry nad místem přelétly celkem třikrát a svrhly kuličkové bomby, z nichž jedna zasáhla a zničila dvě místnosti a donutila stovky studentů k útěku do lesa. Diecézní zdroje v Nairobi uvádějí, že pravděpodobnost lidských obětí mezi studenty je vysoká, přesné údaje zatím nejsou k dispozici.Útok na školu v Panlitu znamená v posledních 9 měsících již čtvrté napadení misijních zařízení založených zde biskupem Macramem Maxem Gassisem.
 
 Indičtí katolící čelí obnoveným útokům hinduistických radikálů
   (Christian Solidarity Worldwide) - V Guajaratu a dalších oblastech Indie znovu propukly násilnosti proti křesťanům. V jednom případě došlo k napadení katolického kněze davem ozbrojeným železnými tyčemi. Všeindická křesťanská rada hlásí z 26.listopadu, že chrám ECI ve městě Chindia v guajaratském okrese Surat byl násilně obsazen a vypleněn asi 400 členy militantní hinduistické skupiny ozbrojené noži a šavlemi. Jde o poslední ze série násilností proti křesťanům v minulém týdnu. 26.listopadu vyrabovali ozbrojení hinduističtí extrémisté klášter Sv.Marie v Jwalapuru v okrese Meerut ve státě Utarpradeš. Stejný den 100 hinduistických extrémistů kamenovalo křesťanského misionáře v Kolaru v Karnatace. 27.listopadu zaútočil dav ozbrojený železnými tyčemi na otce C.Alphonse z kostela v Piplicuře. 29.listopadu extrémisté vylomili dveře kostela v Bokaro a vyrabovali jej. Křesťané si stěžují u ministra vnitra Indie.
 
 Policie a úředníci vyhrožují křesťanům v Indii
   (India News) - Křesťané v Parasii, o okresu Kheri v severoindickém stétu Utarpradeš jsou vystaveni nepřátelství a vyhrůžkám nikoli náboženských fanatiků, ale policiea vládních úředníků. Ram Krišnan Rana uvádí, že policie vtrhla v době jeho nepřítomnosti do jeho domu a vyhrožovala jeho ženě. Policie hrozila vězením i Ranovi, který se mezitím vrátil z krátkodobého školení v Nagapuru.
 
 Armáda Spásy možná bude muset ukončit své moskevské působení
   (Keston News Service/Charisma) - Přesně dva roky po podání první žádosti o obnovení registrace prohrála moskevská pobočka Armády Spásy druhý soudní spor ve věci zamítnutí této žádosti. Armádě Spásy nyní hrozí ukončení činnosti v ruském hlavním městě. Vhledem k tomu, že termín pro obnovení registrace vyprší za měsíc, jedinou nadějí, jak se vyhnout úřednímu ukončení činnosti je získat tzv. registraci pro ústředně řízenou církev a to do 31.prosince. Armáda Spásy byla v Moskvě registrována v roce 1992 a na základě dodatků k zákonu o církvích z roku 1997 předložila dokumenty k obnovení registrace v listopadu 1998. Ta byla ale dvakrát zamítnuta. Armáda Spásy zdaleka není jedinou ohroženou náboženskou organizací na území Ruska ohroženou novými zákony. Charisma uvádí, že jen 9000 z celkem 17 000 náboženských skupin v Rusku má registraci, ostatní by mohly být po 31.prosinci, kdy lhůta k registraci vyprší, uzavřeny (resp. budou vyvíjet činnost mimo zákon, pozn.překl.)
 
 Křesťané na Barbadosu konali celonoční vigilie
   (Religion Today) - Křesťané v Barbadosu konali v noci z 29. na 30. listopadu dojemné modlitební shromáždění. Pastoři spolu se „stovkami a stovkami orodovníků“ z mnoha denominací z z celého karibského ostrova sjeli auty, na kolech, autobusy i pěšky do do gymnázia Garbielda Soberse v Bridgetownu, řekl Gerry Seale, prezident Barbadoského evangelijního sdružení. V oblasti je právě období deštů, hrozí povodně, to ale modlitebníkům v jejich cestě nezabránilo. „Celou noc až do 5 hodin ráno se modlili, plakali, zpívali, kázali, tančili a radovali se,“ řekl Seale. Lidé vyznávali své hříchy, často se modlili a „před Bohem žádali o duchovní obnovu své země.“ 30.listopadu Barbados oslavil 30leté výročí své nezávislosti na Velké Británii.
 
 Evangelizační „festival“ přitáhl zástupy
   (Religion Today) - Festivalový evangelizační styl Luise Palaua funguje i v Jižní Americe. „Festival 2000 s Luisem Palauem“ přilákal na dvoudenní modlitební a hudební shromáždění do parku v argentinském městě Rosario něco mezi 50 a 80 tisíci lidí. Kolem 2000 pomocníků celou noc procházelo davem a rozdalo celkem 4500 knih lidem, kteří vyznali svou touhu po poznání Ježíše Krista. Kevin Palau, výkonný ředitel misie říká, že styl Luise Palaua přitahuje dvakrát či třikrát více lidí, než tradiční způsoby evangelizace. Obdobný festival se letos konal v texaském Tucsonu a další se plánují ve státě Connecticut, ve městě Springfield v Massachussets, v Syrakusách ve státě New York, v Boise v Idahu a v Asnta Cruz v Kalifornii.
 
 Zprávy mluví o rozšiřujícím pronásledování křesťanů v Číně
   (Christian Solidarity Worldwide = CSW) - CSW vydala 7. prosince zprávu o tom, jak členové neoficiální protestantské církve Číny jsou obětí prohlubujícího se pronásledování, také nehorázných pokut, mučení, internace v pracovních převýchovných táborech a čelí i smrti. Křesťané svědčí o tom, jak byli biti pěstmi, obušky a holemi, věšeni ke stropu a vytahováni v bolestivých pozicích. Někteří byli několik hodin zavěšeni za ruce svázané za zády s prsty svázánými provazem. Někdy jim přidali závaží, aby bolest byla větší. Jiní byli dlouhé hodiny věšeni na kříže. Křesťané jsou často nuceni snášet věznění, pobyt v pracovních táborech, pokuty a v některých případech jejich trápení končí smrtí. Představitelé církví se donekonečna ozývají a snaží se rozšiřovat zprávy o tom, že Čína nemá náboženskou svobodu a volat na poplach. Křesťané zdůrazňují, že jsou pod těžkým tlakem hlavně proto, že úřady zneužívají nařízení k potírání sekt. Několik vedoucích vyslovilo názor, že u křesťanů úředníci rozdíl dobře chápou, ale chtějí církev potírat.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz