Zprávy HCJB 8.2.2001

 Soud v Egyptě propustil téměř všechny muslimské účastníky masakru
   (Mission Network News/Religion Today) – Egyptský soudce osvobodil desítky muslimů obviněných z podílu na zabití 21 křesťanů při loňském masakru v El Kosheh. Soud prohlásil všech 96 podezřelých za nevinné, s výjimkou čtyř, kteří byli usvědčeni z drobnějších trestných činů, z nich nejvážnější bylo nelegální držení zbraně potrestané deseti lety vězení. Mírné tresty byly omlouvány snahou vyhnout se vyhrocování sektářského násilí. Obžaloba doufá, že dosáhne změny rozsudku. Násilí vypuklo 2. ledna 2000, několik dní po hádce mezi majitelem obchodu v El Kosheh, který patří ke koptským křesťanům, a muslimským zákazníkem. Potyčky se poté rozšířily do obce Dar-el-Salam. Před soud bylo postaveno 57 muslimů, z toho 38 pro vraždu. Nejzávažnější obvinění vznesená v tomto případě proti křesťanům byly loupež, žhářství a pokus o vraždu.
 
 Islámský zákon potlačuje v nigérijském státě křesťanství
   (Religion Today) – George Carey, arcibiskup z Canterbury, sdělil nedávno BBC, že od zavedení islámského zákona šáría opustilo stát Zamfara v severní Nigérii mnoho křesťanů, což vede k úpadku tamějšího křesťanství. Věřící nesmí stavět kostely ani vyučovat náboženství ve školách. Carey se během své dvoutýdenní pastorační cesty po Nigérii setkal s guvernérem Zamfary Ahmedem Sanim, aby mu sdělil své starosti ohledně práv křesťanů. „Hovořil jsem o tom dosti důrazně,“ řekl arcibiskup. „Přál jsem si vyjádřit se jménem všech křesťanů, kteří se cítí vyloučeni a přehlíženi.“ Zamfara byla prvním nigérijským státem, který přijal šáríi, která obsahuje takové tresty jako ukamenování k smrti, amputaci a bičování. Muslimové tvrdí, že šáría vede ke zlepšení společnosti, snížení kriminality a alkoholismu. Pokusy zavést šáríi v sousedním státě Kaduna, kde je křesťanská populace mnohem četnější, vedly ke srážkám s muslimy, které si minulého roku vyžádaly přinejmenším 2000 obětí. * HCJB World Radio ve spolupráci s In Touch Ministries, SIM a západoafrickou Evangelikální církví začalo před rokem do Nigérie každý týden vysílat půlhodinové pořady v jazyku Igbo, kterým hovoří téměř 15 miliónů Nigérijců. Pořady jsou vysílány na krátkých vlnách z Johannesburgu v Jižní Africe.
 
 Na setkání křesťanské mládeže v Číně byl zabit americký učitel
   (Religion Today) – Americký univerzitní učitel byl ubodán k smrti na setkání křesťanské mládeže ve střední Číně útočníkem, kterého policie označila za „citově rozrušeného“. Bruce Morrison, školitel Hubei Institute of Technology ve Wuhan City, se setkání zúčastnil v sobotu 3. února. Podle zpráv The Changjiang Daily byl bodnut do žaludku a po převozu do wuhanské nemocnice ještě téhož dne zemřel. Velvyslanectví USA oznámilo, že sedmatřicetiletý Morrison pocházel z New Orleans. Gong Zhili, který ho údajně napadl, byl zadržován policií, která ho označila za „známého schizofrenika“. podle deníku je Zhili křesťan.
 
 Případné násilí může otevřít prostor evangeliu
   (Mission Network News) – Israel má nového představitele, který podle mnohých zastaví mírová jednání, což povede k dalšímu násilí. Neočekává se, že by drtivé volební vítězství bývalého izraelského generála Ariela Sharona mohlo ovlivnit evangelizační službu jako takovou, ale Tim Munger z organizace Friends of Israel se domnívá, že i kdyby propuklo násilí, mohly by vzniknout nové příležitosti k šíření evangelia. „Rozšířilo by to naši službu, protože jsme zde, abychom pomáhali, a příležitostí k pomoci by přibylo,“ říká. „S takovým násilí vždy přichází životní nejistota. Co když mě zasáhne právě tahle kulka? To je místo pro ujištění o Boží svrchovanosti, o Boží ochraně, o Božím pokoji.“
 
 Ekvádor po krvavých protestech snižuje ceny paliv
   (The Washington Post/AP) – Ekvádorská vláda ve čtvrtek opět snížila ceny paliv, aby uklidnila vzpouru Indiánů, která si během uplynulých dnů ve srážkách demonstrantů s policií vyžádala čtyři smrti a způsobila škody a ztráty na ziscích ve výši asi 300 miliónů dolarů. Kancelář prezidenta Gustava Noboy, který získal úřad před třinácti měsíci poté, co podobné povstání vedlo k demisi jeho předchůdce, slíbila rovněž propustit přes 500 vzbouřených Indiánů během několika příštích dnů a zrušit vyjímečný stav, který byl vyhlášen minulý pátek. Bylo to součástí třadvaceti bodů ujednání mezi Noboou a vůdcem indiánské konfederace Antoniem Vargasem. Vláda přistoupila také na jednoleté zmražení cen benzínu, snížení ceny třiceti liber plynu pro vařiče ze dvou dolarů na jeden dolar šedesát centů a snížení poplatků za veřejnou dopravu pro děti, studenty a seniory. Minulý měsíc vláda zdvojnásobila ceny spotřebního plynu, ceny benzínu zvýšila o 25 % a ceny veřejné autobusové dopravy až o 75 % v rámci balíčku úsporných opatření, který požadoval Mezinárodní měnový fond jako podmínku pro půjčku dvou miliard dolarů.
 
 * Jmenován příští ředitel HCJB World Radia pro Latinskou Ameriku
   (HCJB World Radio) – Ve funkci oblastního ředitele pro Latinskou Ameriku nahradí Toma Fulghuma od 15. srpna misionář HCJB World Radia Jim Estes. „Tom Fulghum i já máme radost z Jimovy ochoty přijmout tuto odpovědnost,“ říká výkonný ředitel Dave Johnson, který byl jmenován nástupcem Rona Clinea v úřadu prezidenta. „Jim copřichází s nejlepšími doporučeními od mnoha svých spolupracovníků, bývalých vedoucích i zaměstnanců a na tom je vidět úcta i obdiv, které si během uplynulých let získal.“ Jim a jeho maželka Kathy Jo pracují pro HCJB World Radio od roku 1978. Setkali se roku 1973 v Ekvádoru, kde sloužili na letním misijním projektu. Jim v minulosti zastával v HCJB World Radiu mnoho vedoucích pozic, jako správce nemocnice Vozandes Hospital v Shellu, národní personální ředitel, ředitel Televozandes (televizní misie HCJB World Radia v Latinské Americe) a naposledy ředitel pro masová média. Jim a Kathy Jo mají čtyři děti, které žijí v USA. Kathy Jo je diplomovaná sestra a pracuje na operačním sále ve Vozandes Hospital v Quitu. Tom a Lois Fulghumovi se hodlají přestěhovat do USA a tam pokračovat v misijní službě.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz