Zprávy HCJB 12.2.2001

 Američtí kongresmani žádají Bushe, aby na Súdán vyvinul nátlak
   (CBN News) – Několik amerických kongresmanů naléhá na Bushův kabinet, aby se zasadil o zastavení války proti súdánským křesťanům. Očití svědkové ukrutností páchaných v Súdánu říkají, že svět už situaci v této zemi nesmí ignorovat. Frank Wolfe, zástupce Virginie, naštívil jihosúdánské město Yei a viděl následky listopadového náletu, při něm 19 osob zahynulo a dalších 52 bylo zraněno. „Lidé žijí ve strachu před nálety,“ řekl. „Toho dne, kdy jsem tam byl, nad námi přeletělo jediné letadlo a viděli jsme, jaká panika lidi zachvátila.“ Jihosúdánci se rovněž obávají únosů a násilného zotročení arabskými otrokáři. Mezi jinými ohavnostmi dochází k vraždám, znásilňování a záměrnému vyhladovění. Někteří kongresmani předložili návrh Súdánského mírového aktu, opatření, které by stanovilo sankce proti Súdánu, kdyby nadále bránil zahraniční humanitární pomoci pro jihosúdánské obyvatele.
 
 Egyptský soudce obviňuje duchovenstvo, že nezabránilo masakru
   (Compass) – Místo toho, aby usvědčil muslimy, podezřelé z vraždy a obviněné ze zabití 21 křesťanů při loňském masakru v El-Kosheh, jihoegyptský soudce svaluje odpovědnost za třídenní vlnu násilí na místní koptské duchovenstvo. Ve svém úvodním prohlášení z 5. února, obvinil soudce Mohammed Affify tři kněze v převážně křesťanské vesnici, že nedokázali zastavit nepokoje, které začaly 31. prosince 1999. Soud v Sohagu osvobodil během procesu všech 96 podezřelých s výjimkou čtyř. Souzeno bylo celkem 57 muslimů, z toho 38 pro vraždu. K nejzávažnějším obviněním vznesená při procesu proti 32 obviněným křesťanům patřily loupež, žhářství a pokus o vraždu.
 
 Na Srí Lance došlo k výbuchu v novém římskokatolickém kostele
   (Compass) – Nově postavený katolický kostel v Hulandawa na jihu Srí Lanky byl ráno 22. ledna poškozen osmi výbuchy. V rozích kostela bylo umístěno celkem osm náloží dynamitu. Všechny explodovaly, ale konstrukce stále stojí. Policie na Srí Lance zatím zatkla dvě osoby a hlídá budovu. Farář Michael Rajendram podal formální stížnost k prezidentu Kumaratungovi se žádostí o jeho okamžitý zásah. Jde o třetí římskokatolický kostel, který byl ve městě postaven. První dva byly zničeny neznámými útočníky.
 
 Prezident Gambie hodlá zavést islámský zákon
   (Compass) – Gambijský prezident Yahya Jammeh se loni v prosinci vyjádřil, že se jeho kabinet chystá vyhlásit v této malé západoafrické zemi islámský zákon šáría. Jammeh se dostal k moci po vojenském puči roku 1994 jako vojenská hlava státu. Civilním prezidentem se stal ve zmanipulovaných volbách v roce 1996. Představitelé církví se obávají, že drobné výhody, kterých křesťanství v Gambii dosáhlo, budou při uplatňování islámského zákona odstraněny. Panují také obavy, že ústava země, která zaručuje náboženskou svobodu, bude zrušena a nahrazena takovou, která by podporovala islámský fundamentalismus.
 
 Křesťané v Pákistánu stále čelí pronásledování
   (Mission Network News) – Navzdory tomu, že tento měsíc byli tři pákistánští křesťané, obvinění z rouhání, propuštěni, hrozí zdejším věřícím i nadále těžké tresty a pronásledování. Dotyční byli zatčeni před měsícem po promítání filmu „Ježíš“. „Stále ještě je čeká několik odročnených procesů, 19. února jdou opět před soud,“ říká Ray Thorn z Hlasu mučedníků. „Pokud do té doby nedojde k nějaké změně, mohou být odsouzeni na doživotí.“ Thorn dodává, že pronásledování mívá různé podoby. „Nemusí jít jenom o věznění, popravy a podobné hrozné věci, může to být třeba diskriminace.“
 
 Kolumbie je „ideální“ k přípravě misionářů pro nepřátelské oblasti
   (Compass) – Je-li nebezpečí hrozící Kolumbii k něčemu dobré, misionářka Kelly Greenová se domnívá, že ví k čemu. „Myslím, že je to ideální prostředí pro přípravu misionářů; takových misionářů, jaké potřebujeme v nepřátelských zemích,“ říká Greenová, která už dva roky slouží v Medellínu s misií Christ for the City International. „Nedokážu si představit místo, vhodnější k přípravě misionářů pro 21. století, lidí, ochotných položit za evangelium život.“ Bůh podle ní Kolumbii používá jako strategickou základnu misie, kde jsou už nyní křesťané experty v tom, jak žít a zvěstovat evangelium uprostřed nebezpečí. Greenová říká, že její kolumbijský přítel, který se před třemi roky přestěhoval do nepřístupné země v okně 10-40, tam založil už tři sbory. * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio evangelium z FM stanic v kolumbijských městech Bogotá, Cali, Maicao a Uribia. Chystají se také plány na pomoc pro místního partnera při budování a zprovoznění stanice ve Valleduparu. Mimoto vysílá HCJB World Radio z Ekvádoru křesťanské pořady ve španělštině po Kolumbii a celé Latinské Americe na krátkých vlnách.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz