Zprávy HCJB 13.2.2001

 Razie turkménských úřadů v dalším protestantském sboru
   (Keston News Service) – Na další protestantský sbor v turkménském hlavním městě Ašchabádu byl podniknut útok ve zjevné snaze vlády zlikvidovat náboženské menšiny. Keston News Service zjistila, že večer 2. února podnikla policie a jiná oficiální místa razii na setkání církve New Life Church. Podle zpráv museli přítomní zaplatit pokuty. Církev, která se schází v soukromém domě, není vládou registrována a turkménská vláda považuje všechny takové aktivity za nezákonné. Minulý měsíc došlo ke zvýšení nátlaku na protestantská společenství, od pokut vyměřených členům Church of Christ v Ašchabádu, přes razie v ašchabádských sborech Greater Grace a Slovo života a násilí na jejich členech, přes vyhoštění významného baptistického pastora, až po zatčení věřícího v hlavním městě policií, hledající tři skrývající se protestantské vedoucí. Velvyslanec Istvan Venczel, představitel Ašchabádského centra Organizace pro bezpečnost a spolupráci, mezitím žádal turkménská úřední místa o povolení navštívit nemocného vězněného baptistu Shageldy Atakova, který byl transportován do vězeňské nemocnice ve městě Mary, kde má být léčen ze žloutenky. Úřady dodnes (13. února) na Venczelovu žádost nereagovaly.
 
 Muslimové v Nigérii si prý ke znásilnění vybírají křesťanky
   (Compass) – Od zavedení islámského zákona šáría v severonigerijském státě Sokoto si muslimští extremisté záměrně vybírají ke znásilňování křesťanky, tvrdí tamější křesťanští představitelé. „Křesťané a pastoři jsou v Sokoto zastrašováni různými způsoby, jako nucené vystěhování z domova bez zřetelného nebo jakéhokoli náznaku, obtěžování a stále častěji znásilňování zvláště křesťanů,“ říká pastor Momo James. Církevní budovy byly v několika oblastech demolovány vládními agenty a hrozba zničení dalších kostelů vyvolává mezi křesťany strach. Vláda země šáríi přijala v květnu 2000 a uplatňuje ji bez ohledu na námitky ze strany křesťanů, že tento systém vede k diskriminaci.
 
 Film „Ježíš“ povolen ve všech lotyšských školách
   (Mission Network News) – Lotyšská vláda povoluje organizaci Campus Crusade for Christ (Nový život) promítat film „Ježíš“ ve všech školách v zemi. Koordinátor projektu hlásí, že podle výsledků jsou žáci škol pro „problémové děti“ pro poselství filmu „velmi otevření“. Říká, že se děti, jak se zdá, ztotožňují s Ježíšovým nespravedlivým utrpením. * HCJB World Record uvádí v partnerské spolupráci s Latvian Christian Radio (Lotyšský křesťanský rozhlas) do provozu křesťanskou FM stanici v Liepaja s retranslačními stanicemi v Rize a Talsi. První lotyšské křesťanské vysílání se uskutečnilo v roce 1995.
 
 Libérijský uprchlík v USA konečně získal svobodu
   (Religion Today) – Poté, co pomocí falešného pasu uprchl do USA a co strávil přes šest let ve vězení, je Libérijec Jimmy Johnson konečně svobodný. Johnson, který bydlív Allentownu v Pensylvánii, získal rovněž duchovní svobodu, protože v době, kdy byl ve vězení, přišel ke Kristu. Johnsonova cesta ke svobodě začala během jeho pokusu uprchnout před občanskou válkou v Libérii. Byl propašován na loď plující do Singapuru, a když byl objeven, kapitán ho málem hodil přes palubu. Když ale zjistil, že Johnsonova matka byla jeho spolužačkou, dostal ho na palubu letadla, které ho roku 1994 dopravilo do Spojených států. Po příletu do New Yorku přiznal letištnímu personálu, že je držitelem falešného pasu a požádal o polistický azyl. Potom byl vzat do vazby a poslán do vězení jako osoba zadržená Immigration and Naturalization Service (úřad pro imigraci a naturalizaci). INS, která Johnson nedokázala identifikovat, usilovala o jeho deportaci. Nicméně roku 1999 rozhodl soudce imigračního soudu vzhledem k tomu, že po svém případném návratu do Libérie by byl Johnson podroben mučení, aby byl osvobozen. INS podala odvolání, ale Board of Immigration Appeals (imigrační odvolací komise) dala za pravdu soudci a 22. ledna 2001 byl Johnson propuštěn. Ve vězení se při biblickém studiu v roce 1995 setkal s Greggem Heilmanem, který je dnes jeho přítelem a jedním ze sponzor. Heilman mu pět let pomáhal dosáhnout propuštění. Johnson doufá, že nyní bude moci pomáhat těm, kdo jsou v podobné situaci. * Rozhlasová stanice ELWA, založená organizací SIM v libérijské Monrovia před 47 lety, šířila evangelium po celé západní Africe až v 47 jazycích, dokud koncem osmdesátých let nevypukla občanská válka, během níž došlo počátkem devadesátých let a opět v roce 1996 ke zničení zařízení. ELWA obnovila vysílání v roce 1997 s malým FM vysílačem, který jí poskytlo HCJB World Radio. Loni v únoru pak HCJB World Radio zajistilo nízkovýkonný krátkovlnný vysílač a tak stanici znovu umožnilo pokrýt celou Libérii a okolní země. ELWA dnes vysílá evangelium v sedmi jazycích a plánuje vysílání rozšířit o dalších sedm.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz