Zprávy HCJB 15.2.2001

 Stovky obětí dalšího zemětřesení v El Salvádoru
   Stovky obětí dalšího zemětřesení v El Salvádoru (Mission Network News/Reuters) – Přesně jeden měsíc poté, co byl El Salvádor stižen silným zemětřesením, zahrály úterní otřesy o síle 6.6 stupně na už dříve podrážděné nervy a mezi tisíci lidí vyvolaly paniku. Sesuvy půdy, způsobené zemětřesením, zabily stovky lidí a stále větší počet lidí bez přístřeší odřízly od pomoci. Naděje na nalezení dalších lidí, kteří přežili toto druhé zemětřesení, se rozplynuly ve čtvrtek, kdy oficiální údaje o ztrátách na životech dosáhly počtu 274. První zemětřesení ze 13.ledna o síle 7.6 stupně Richterovy stupnice si vyžádalo přes 800 obětí a tisíce lidí zbavilo domovů. I v této sitauci spatřují věřící, jak se otevírají nové dveře. Jonathon Mejía ztratil při předchozí katastrofě domov, ale neztratil naději. „Poznání, že život není to, co si myslíme, že je, obměkčilo lidská srdce,“ říká. „Bible dává smysl i uprostřed tragédie a lidé jsou ochotni jít za někým, kdo nám může poskytnout něco, čeho se můžeme držet.“
 
 Kongresman žádá propuštění turkménského vězně
   (Religion Today) – Kongresman Christopher Smith, spolupředseda Helsinské komise USA, volá po okamžitém propuštění Shageldy Atakova, baptisty vězněného v Turkménistánu. „Děsí mne, že se dovídám o pronásledování Atakova, který je, jak se domníváme, držen ve vězení a mučen pro svou víru,“ řekl Smith. Atakov byl zatčen 18. prosince 1998 ve svém domově v Turkmenbaši a obviněn z podvodu. V březnu 1999 byl odsouzen k pokutě 12 000 dolarů a dvěma letům vězení. Ačkoli byl údajně usvědčen z trestného činu, zprávy říkají, že státní zřízenci činili na Atakova i na jeho rodinu nátlak, aby se vzdali svého náboženského přesvědčení. Byl surově bit a týrán vězeňskými zřízenci. Dnes je Atakov vážně ohrožen na životě a podle toho, co prý nedávno sdělil své manželce, nepočítá s tím, že by svá zranění přežil.
 
 Letecká misie na Papui – Nové Guinei oslaví padesátku
   (Mission Network News) – Oslavy 50. výročí založení Mission Aviation Fellowship odstartovaly minulý týden v australském Sydney, kde se shromáždili podporovatelé MAF, aby Bohu poděkovali za 50 let činnosti na Papui – Nové Guinei. V roce 1951 zde MAF začínala s jediným letadlem, nyní má vzemi 20 vlastních strojů, které operují na 10 základnách s 50 zahraničními a 115 místními pracovníky včetně pilotů, palubního personálu a techniků.
 
 * HCJB World Radio pořádá v Ekvádoru první radiomaratón sdílení
   (HCJB World Radio) – 27 a 28. ledna pořádalo HCJB World Radio poprvé ve své devětašedesátileté historii v ekvádorském Quito radiomaratón, při němž do studií přicházely a telefonovaly stovky posluchačů se slovy povzbuzení nebo s finanční pomocí.
    „Byli jsme překvapeni ohromnou přízní našich posluchačů,“ řekla María Teresa de la Torreová, správce vysílací AM stanice v Quito. „Když jsme viděli, jak nás ujišťují o své podpoře a jak nám pomáhají, posílilo to náš vlastní závazek vůči Bohu i vůči nim. Zvlášť potěšující bylo slyšet svědectví těch, kteří vyprávěli, že Ježíše Krista poznali díky našim pořadům.“
    Při dvoudenním „radiomaratónu“, vysílaném zároveň na AM i FM, se pro španělské vysílání HCJB World Radia vybralo asi 30 000 dolarů, což v zemi, poznamenané ekonomickou nejistotou, vysoku inflací a nízkou zaměstnaností, představuje obrovskou sumu.
    De la Torreová akci organizovala a pracovníci se v odpovídání na telefonáty, přijímání návštěvníků a vysílání střídali po směnách. Mezi účastníky byl i Tom Fulghum, oblastní ředitel pro Latinskou Ameriku, a také Laura Guzmánová, Gonzalo Carvajal a Isidoro Guerra, pracovníci stanice na odpočinku.
    Kromě finančního přínosu byli pracovníci povzbuzeni také emocionálními reakcemi více než 600 posluchačů. „Křesťané i nekřesťané telefonovali, aby rádiu poděkovali,“ dodává de la Torreová. „Obdivovali náš hlavní záměr hlásat neměnnou pravdu Božího slova, i když vláda se za ta léta změnila mnohokrát.“
    Studia navštívilo také několik dětí, aby věnovaly malé částky ze svých kasiček. „Přišla také spousta velmi chudých lidí, kteří nám mohli nabídnout nanejvýš 20 centů,“ říká de la Torreová. „Každý dárce, bez ohledu na to, jak malý dar přinesl, obdržel vysílací rozvrh, kalendář a kartičku s poděkováním. Jiní, kteří nemohli darovat nic, volali alespoň proto, aby řekli, že se budou modlit.“
    Jak dodal Alex Saks, ředitel pro masová média, po takovém úspěchu lze očekávat, že by se radiomaratón mohl stát pravidelnou každoroční událostí.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz