Zprávy HCJB 23.2.2001

 Ekonomická situace na Haiti ohrožuje tamní misijní činnost
   (Mission Network News/AP) – Budoucí premiér Haitské republiky žádá mezinárodní společenství o pomoc. Představitelé Haiti tvrdí, že mezinárodní společenství je hází přes palubu, když mu odpírá pomoc právě v době, kdy ji potřebuje nejvíce. Haiti je s rozpočtem, v němž 90 % prostředků určených na rozvoj pochází z mezinárodní pomoci, jednou z nejméně rozvinutých zemí světa. Eva DeHartová z Haiti With Love říká, že si většina lidí neuvědomuje, jak těžké jsou zde podmínky. „Právě teď je situace na Haiti opravdu zoufalá. Nejvýnosnějším podnikáním je zde výroba rakví, a většina těch rakví je určena pro děti. Hlad se vymyká kontrole. Modleme se, aby nová vláda měla srdce pro lidi a začala proti bídě něco dělat. Nikdo, kdo nebyl na Haiti během několika posledních měsíců, nemůže vědět, jaká bída ‚bída‘ opravdu je.“ Dodává, že nestálá politická situace na Haiti ohrožuje fungování křesťanské služby.
 
 Ukrajinské orgány zakázaly na bohoslužbách uzdravování
   (Charisma News Service) – Ukrajinské letniční církvi bylo zakázáno, aby provozovala službu uzdravování. Církev Kristova vzkříšení dostala příkaz okamžitě zastavit „léčení obyvatel při náboženských obřadech“, dokud nedostane povolení, hlásí Keston News Service. Rozhodnutí vydal oblastní prokurátor pro město Vinica, přes 200 km jihozápadně od Kyjeva, kde se každý týden schází tisícihlavý sbor, založený před 8 lety. Lékařská komise, která navštívila budovu, kterou církev využívá ve své službě narkomanům a alkoholikům, označila hygienické podmínky za nevyhovující a pastorovy metody za „nevědecké“. Natalia Krapivnická z úřadu prokurátora KNS sdělila, že orgány zakročily na základě stížností místních obyvatel. Pastor Frederick Ankai-Taylor tvrdí, že církev čelila nepřízni úřadů od samého začátku a že zákazu předcházela proticharizmatická kampaň zdejšího tisku. Církev na noviny podala žalobu, a tak je přinutila otisknout odvolání.
   * HCJB World Radio zakládá ve spolupráci s místními církvemi rozhlasovou službu v sedmi ukrajinských městech: v Kyjevě, v Chersonu, v Makejevce, v Nadvorné, v Rovnu, v Simferopoli a v Záporoží. Pořady v ukrajinštině jsou také denně vysílány z pronajaté krátkovlnné stanice v Británii. HCJB World Radio ve spojení se sesterskou Doněckou křesťanskou univerzitou zajišťuje v Kyjevě jednoletý kurz rozhlasové práce pro studenty z celého území bývalého Sovětského svazu. Kyjev je také sídlem jeho vedení pro euroasijskou oblast i ukrajinské kanceláře.
 
 V některých částech Mexika trvá pronásledování i po smrti
   (Compass) – V jistých mexických městech sahá pronásledování doslova až za hrob. Ačkoli je evangelický sbor v San Nicolas, předměstí Ixmiquilpanu, malý, čas od času některý ze členů zemře. Městský hřbitov je ovšem vyhrazen pouze pro katolíky. Podle mexických zákonů se musí pohřeb uskutečnit do 24 hodin po smrti. To znamená, že evangelíci, kteří jsou většinou chudí, musí své mrtvé s vysokými náklady dopravit do jiného města, kde jsou hřbitovy, na nichž smí být pohřbeni i nekatolíci. Pozorovatelé se domnívají, že jediná naděje sannicolaských evangelíků na ukončení hřbitovního embarga spočívá v tom, že si postaví vlastní hřbitov. Ani to však městští úředníci nemusí povolit.
 
 Církev pomáhá přesídlení 900 uprchlíků do USA
   (Religion Today) – Křesťanská církev Disciples of Christ (Učedníci Kristovi) hlásí, že během loňského roku přesídlila do USA téměř 900 osob. Z toho asi 10,8 % prošlo rukama služby Church World Service (CWS). Disciples of Christ jsou jednou z 10 denominací, které napomáhají usazování uprchlíků prostřednictvím této humanitární organizace. Nejvíce emigrantů přišlo z Kuby (183), po ní následovala Bosna (137), Ukrajina (111) a Somálsko (102).
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz