Zprávy HCJB 5.3.2001

 Turkménské orgány rabují zavřenou baptistickou modlitebnu
   (Assist) – Představitelé čtvrti Niyazov v turkménském hlavním městě Ašchabádu porušila 2. března své vlastní pečetě na dveřích poslední baptistické modlitebny ve městě a zabavili všechno, co bylo uvnitř. K incidentu došlo v poslední pracovní den před téměř týdnem státního volna. Keston News Service nenalezla jediného zástupce turkménské vlády, který by byl ochoten objasnit, proč byl majetek církve odvezen na nákladních vozech pryč. Psator Vasili Korobov byl podle zpráv 28. února předvolán turkménskou státní policií k výslechu, při němž byl upozorněn, aby se nestýkal s jinými baptisty, protože jinak by to pro něj bylo „velmi špatné“. Policisté mu sdělili, že smí navštěvovat ruskou pravoslavnou církev, jedinou státem uznanou křesťanskou církev v Turkménistánu, a že smí konat pobožnosti doma s manželkou a dětmi, ale s nikým jiným.
   * HCJB World Radio ve spolupráci s Back to the Bible brzy zahájí křesťanské vysílání v turkménštině. Pořady jsou ve výrobě a budou do Turkménistánu vysílány ze zahraničí. Tento projekt je součástí společného úsilí World by Radio a dalších významnějších provozovatelů křesťanského vysílání zpřístupnit rozhlasové pořady zaměřené na evangelium ve všech světových jazycích, kterými mluví aspoň milión lidí.
 
 Turkménský prezident vydává „mravní kánon“
   (Religion Today) – Turkménský prezident Saparmurat Niyazov chce ještě více posílit svou moc nad tímto bývalým státem Sovětského svazu vydáním knihy „Ruchname“, kánonu morálních a etických pravidel a listiny zásad chování pro obyvatele této středoasijské země. Tato kniha však může prospět nanejvýš glorifikaci Niyazova, který je již nyní předmětem rozvinutého kultu osobnosti. Šedesátiletý vůdce říká, že by si přál, aby se „Ruchname“ stal „velkou knihou“ srovnatelnou s Biblí a s Koránem. Podle Murada Karyeva, místopředsedy turkménské rady pro náboženství bude mít prezidentův program „odpovědi na všechny životní otázky“. Niyazov říká, že kniha je založena na koránu a staví na předpokladu, že turkménci jsou převážně muslimové.
 
 Turkménské orgány popírají týrání zatčeného baptisty
   (Keston News Service) – Zatímco Organizace pro bezečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) čeká, až turkménské úřady povolí návštěvu churavého vězněného baptisty Shageldyho Atakova, náměstek ministra zahraničí Yolbors Kepbanov kategoricky popírá, že by Atakov byl v zajetí mučen. „Informace, že je vůči Atakovovi údajně užíváno mučení, neodpovídá pravdě,“ uvedl ve svém prohlášení pro Amnesty International, skupinu, hájící lidská práva, která se ujala Atakovova případu. Bess Brown, politická referentka centra OBSE v Ašchabádu, sdělila 27. února agentuře Keston News Service, že Kepbanovova odpověď „zní jako standardní oficiální sdělení“. Kepbanov trvá na tom, že Atakovovo zdraví je nyní „normální“, ačkoli nebyl schopen vysvětlit, proč byl Atakov před měsícem v kritickém stavu přemístěn do vězeňské nemocnice ve městě Mary.
 
 Armáda spásy získává v Rusku oficiální status
   (Mission Network News) – Keston Institute hlásí, že ruské ministerstvo spravedlnosti udělilo Armádě spásy status „centrálně registrované náboženské organizace“. Status umožňuje podřízeným úřadům registrovat lokální náboženské organizace, jako je moskevská větev Armády spásy, které bylo vyhrožováno rozpuštěním. Některé křesťanské skupiny se stále cítí utiskovány, z čehož viní představitele bývalého komunistického režimu, kteří prý brání růstu církve a šíření náboženství.
   * HCJB World Radio pokrývalo Rusko krátkovlnným vysíláním evengelia od roku 1941. Po pádu železné opony počátkem devadesátých let, začala tato průkopnická misijní rozhlasová služba ve spolupráci s místními církvemi zakládat křesťanské AM a FM stanice. Nyní je v deseti ruských městech v provozu jedenáct takových stanic. Loni na podzim bylo zahájeno vysílání křesťanské satelitní rozhlasové sítě, založené sdružením, v jehož čele stojí HCJB World Radio. Síť zpřístupňuje kvalitní křesťanské pořady rozhlasovým stanicím v bývalém Sovětském svazu a ve východní Evropě. Satelitní pořady mohou přijímat a ve své práci využívat i církve, nemocnice, věznice, a dokonce i jednotlivé rodiny.
 
 Skupiny hájící lidská práva se diví tichu kolem represí v Súdánu
   (CBN News) – V souvislosti s tím, že súdánská vláda nacionalistické Islámské fronty provozuje otroctví a v masovém měřítku utlačuje místní křesťany, se mnozí aktivisté za lidská práva podivují, že v této věci není slyšet křik a protesty za strany afroamerických skupin. Hillary Shelton, představený washingtonské kanceláře National Association for the Advancement of Coloured People (americká společnost pro podporu nebělošských ras), říká na obranu své organizace, že se současným utrpením v Súdánu zabývala. „Tato otázka byla předmětem všeobecné diskuze na půdě našeho celonárodního sjezdu už téměř před čtyřmi lety a dokonce ji projednávala naše správní rada,“ řekl Shelton. „Tomuto problému jsme se věnovali a stále nás zaměstnává.“ Terčem kritiky se pro své nejasné stanovisko k problému otroctví stal i Congressional Black Caucus (černošský výbor v Kongresu). Člen výboru Donald Payne ale namítá, že tím, kdo súdánské otázce nevěnoval dostatečnou pozornost, jsou média. „Nikdy se nám nepodařilo dostat Súdán do zorného pole amerického světa,“ říká. Americký Senát má nyní před sebou návrh opatření proti porušování lidských práv v Súdánu a očekává se, že tento měsíc bude podobná úprava předložena i ve Sněmovně reprezentantů.
 
 Misijní organizace míří do Severní Koreje
   (Mission Network News) – Evangelikální skupina připravuje korejské křesťany k evangelizaci v oblasti, která je pro evangelium zatím hermeticky uzavřena. Voice of China and Asia (Hlas Číny a Asie), 85 let stará misijní služba zaměřená na obyvatele Orientu, otevřela za tímto účelem školy, sirotčince a teologické výcvikové středisko. Ruth Kramerová z Voice of China říká: „V Jižní Koreji máme seminář, kde studují pastoři, kteří opravdu usilují proniknout do Severní Koreje, tak aby – až se otevřou dveře – mohli prostě vproudit do země a zaplavit ji evangeliem. Protože toto je úplně nové misijní pole.“ Kramerová uvádí, že vzhledem ke špatné ekonomické situaci hledá organizace pro studenty sponzory. „Problém je v tom, že všichni tito studenti musí za své vzdělávání od šestého stupně platit. Pokud nemají stipendium nebo někoho, kdo by se za ně zaručil, nemohou ve studiu pokračovat.“
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz