Zprávy HCJB 6.3.2001

 Pronásledování čínských věřících stále sílí
   (Religion Today) – Podle zprávy amerického ministerstva zahraničí ze dne 26. února Čína i přes posun směrem k tržnímu hospodářství nadále zostřuje perzekuci z důvodu politického nebo náboženského přesvědčení, čímž pohřbívá naděje, že by ekonomické závazky mohly vést ke zlepšení v oblasti lidských práv. „Čínská vláda, jejíž špatné skóre v této oblasti se tak ještě zhoršuje, se stále dopuští četných závažných přečinů proti lidským právům,“ uvádí se v každoroční zprávě ministerstva o dodržování lidských práv v 195 zemích a oblastech světa z roku 2000. Ministr zahraničí Colin Powell v předmluvě oceňuje „mnohé pokroky“ jako stabilizaci demokracie v Nigérii a v Ghaně, prezidentské volby v Mexiku, v nichž zvítězil člen opoziční strany, a porážku Slobodana Milośeviće v Srbsku. „Další zhoršování situace v Číně a na Kubě a zločinná politika sledovaná režimy v Iráku, v Súdánu a leckde jinde však zároveň dokazuje, že boj o celosvětové prosazení lidských práv ještě zdaleka není u konce,“ napsal Powell.
 
 Bojovníci za lidská práva žádají, aby olympijský výbor Čínu odmítl
   (Religion Today) – Středisko organizace Freedom House pro svobodu náboženství zahájilo podpisovou kampaň k petici, která žádá Mezinárodní olympijský výbor, aby odmítl Peking, který se uchází o pořádatelství Letních olympijských her 2008, z důvodu, že v Číně dochází ke krutému pronásledování pro víru. Olympijský výbor se příští měsíc sejde v Pekingu, aby si prohlédl sportovní zařízení. Peking je mezi dalšími kandidáty (Toronto, Paříž, Ósaka a Istanbul) považován za favorita. Rozhodnutí má padnout v červenci 2002. Tvrdých represí ze strany úřadů nebyla ušetřena žádná náboženská skupina, která v Číně působí bez vládního dohledu, včetně „neuznaných“ římských katolíků, protestantů, tibetských buddhistů, muslimů a vyznavačů Faluna Gonga. Stovky čínských disidentů a rodin politických vězňů v Číně i v zahraničí rozšiřují své vlastní petice proti Čínskému pořadatelství Olympijských her.
 
 Přední obchodníci mohou vést probuzení v USA, tvrdí spisovatel
   (Assist) – Dr. Henry Blackaby, autor bestselleru „Experiencing God“ (studijní série „Poznat Boha“), říká, že dnešní generace je za celých 40 let jeho působení biblicky nejnegramotnější. Naději pro americké křesťanství však vidí při svých setkáních s křesťanskými vedoucími amerických obchodních a průmyslových společností. Blackaby svou vizi zveřejnil minulý měsíc na výroční konferenci National Religious Broadcasters v Dallasu. „Boží lid nezná Písmo,“ říká Blackaby, „a svůj život neřídí podle něho. Řídí ho podle psychologie a sociologie. A svět si přizpůsobil Boží lid podle sebe. Bůh měl v úmyslu, aby jeho lid měnil svět, a zatím je to právě naopak.“
   Blackaby věří, že největší dílo Bůh vykoná v americkém obchodním světě. „Poslední velké probuzení v Americe v letech 1857 a 1858 bylo probuzením laických obchodníků v newyorském Manhattanu, které začalo tím, že laický kazatel z Dutch Reformed Church (Holandské reformované církve) žádal podnikatele, aby se modlili. První večer jich přišlo šest. Ale po šesti měsících se v New Yorku vždy při obědě modlilo za mocný Boží čin 30 obchodníků. A to se rozšířilo po celé Americe.“ Blackaby se svým spolupracovníkem oslovil přes 60 manažerů z první stovky a z prvních pěti set nejbohatších společností v Americe.
 
 Evangelizace lékařskou péčí v Burkina Faso přináší duchovní plody
   (Mission Network News) – Zdravotnická služba je stále úžasným způsobem šíření evangelia v zemích, kde je nedostatek lékařské péče, uvádí misionářka SIM Betty Eickhorstová, která v západoafrickém státě Burkina Faso působí už 20 let. „Když se o pacienty starám a trávím s nimi čas, vyprávím jim také o Pánu,“ říká. „Někteří pacienti jsou opravdu velmi nemocní. Modlím se s nimi a prosím Pána, aby je uzdravil. Někdy vím, že je uzdravit mohl opravdu jenom Pán.“ Eickhorstová říká, že na tomto misijním poli je velmi zapotřebí další zdravotnický personál. „Pracovníci by neměli být tak přepracovaní, aby museli myslet jen na to, kdy skončí svou práci, a aby jim nezbýval čas, který by mohli věnovat pacientům.“
   * Spolu s místními partnery napomohlo HCJB World Radio vzniku lokální rozhlasových misií v sedmi městech v Burkina Faso (Bobo-Dioulasso, Brusi, Kuilkinka, Léo, Ouagadougou, Ouahigouya a Yako), které vysílají arabsky, francouzsky a v jazycích bissa, dioula, fulfuldé, goulmacéma, kasséna, lélé a mooré. Plánuje se založení partnerských stanic v dalších třech městech země.
   HCJB World Radio v Ekvádoru provozuje různá zdravotnická zařízení, včetně dvou nemocnic a projektu společenského rozvoje. Při tom se otevírají četné příležitosti ke svědectví. Jenom za rok 2000 sloužil zdravotnický personál více než 180 000 pacientů z nichž přinejmenším 1600 vyznalo víru v Ježíše Krista. HCJB World Radio nedávno jmenovalo poradní sbor pro rozšíření zdravotní služby za ekvádorské hranice.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz