Zprávy HCJB 12.3.2001

 Jihoafrická republika zpřísňuje regulaci křesťanských stanic
   (Assist News Service) – Vyjednávání, které roku 1994 otevřelo v Jižní Africe dveře demokratickým volbám, vedlo rovněž k otevření éteru pro křesťanské vysílání. Asi 16 křesťanských rozhlasových stanic získalo „dočasné“ roční licence k FM vysílání a Trinity Broadcasting Network dostala svolení k působení ve velké části jihoafrické provincie Eastern Cape. „Během uplynulých let úřady utahovaly šroub,“ říká Dave Hotchkiss, člen asociace jihoafrických křesťanských rozhlasů. Podle Hotchkisse byli žadatelé v lednu 1998 vyzváni, aby předložili dokumentaci za účelem získání čtyřleté „trvalé“ licence. „Dnes, po třech letech, nebyla vyřízena ani polovina těchto žádostí. Byla vydána jediná nová licence pro křesťanské vysílání a z dalších pěti křesťanských rozhlasových organizací bylo některým odepřeno povolení k dalšímu vysílání a jiné byly přinuceny vysílání ukončit,“ uvádí.
   * Ve spolupráci s místními partnery se HCJB World Radio podílelo na vzniku místní rozhlasové služby v šesti jihoafrických městech (partneři jsou uvedeni v závorkách): Kapské město (Cape Community FM 104), Durban (Jivannadi Mission), Johannesburg (Baptist International Mission Services), Pinetown (Highway Christian Radio Outreach), Roodepoort (Roodepoort Christian Community Radio) a Badplaas (Radio Alpha). Partner v Kapském městě rovněž uvedl do provozu satelitní rozhlasovou síť určenou pro misii v Africe.
 
 Rasové násilí v Kalimantanu znepokojuje misionáře
   (Mission Network News) – Konflikt mezi Dajáky a Madurany v indonézském Kalimantanu nadále působí starosti misionářům, kteří zde pracují. Guy Sier z New Tribes Mission říká, že výbuch násilí vrací dajácké Indy zpět k jejich kulturním kořenům. „Když dojde ke konfliktu, vidíme odklon zpět ke starým zvykům, ke kanibalismu a lovu lebek. Člověka to ochladí, když si uvědomí, že toto jsou ti lidé, se kterými dnes a denně pracuje.“ Sier prosí, aby se křesťané modlili za evangelizaci mezi Dajáky. „Nikdo z našich misionářů nepůsobí v oblastech, kde dochází k násilí,“ říká. „Pracujeme s Dajáky v západní části ostrova a dáváme pozor, abychom nepřehlédli, kdyby se toto střetnutí s Madurany mělo rozšířit do míst, kde by mělo přímý vliv na naši misijní práci.“
 
 Turkménské orgány odmítají propustit nemocného pastora
   (Keston News Service) – Keston News Service hlásí, že ve věci propuštění nemocného baptistického pastora Shageldy Atakova, který je v Turkménistánu vězněn od března 1999, nedošlo k žádému viditelnému pokroku. V pondělí 19. března dovrší 39 let. Evropská unie předala turkménskému ministru zahraničí Batyru Berdyjevovi demarši, požadující Atakovovo propuštění, ale zatím se nedočkala formální odpovědi. Od jeho převozu z pracovního tábora v Seydy do vězeňské nemocnice v Mary začátkem února nejsou k dispozici další zprávy o jeho zdravotním stavu. Turkménské úřady vzdorují mezinárodním snahám o uvolnění Atakova i přes jeho chatrný zdravotní stav, údajně zaviněný opakovaným bitím v pracovním táboře, nuceným užíváním psychotropních látek a zanedbáním lékařské péče. V lednu mu byla nabídnuta amnestie pod podmínkou, že odpřisáhne věrnost zemi a prezidentovi na výtisk koránu. To ale Atakov odmítl.
   * HCJB World Radio ve spolupráci s Back to the Bible brzy zahájí křesťanské vysílání v turkménštině. Pořady jsou ve výrobě a budou do Turkménistánu vysílány ze zahraničí. Tento projekt je součástí společného úsilí World by Radio a dalších významnějších provozovatelů křesťanského vysílání zpřístupnit rozhlasové pořady zaměřené na evangelium ve všech světových jazycích, kterými mluví aspoň milión lidí.
 
 V Malajsii se dává do pohybu charismatické hnutí
   (Religion Today) – V Malajsii, kde je státním náboženstvím islám, zaplavily oltáře po kázání pastora Stevea Graye ze Smithton Outpouring stovky církevních vedoucích z mnoha denominací, zoufale toužících po Božím doteku. U dveří jednoho z největších malajských charismatických sborů v Kuala Lumpuru museli církevní vedoucí odmítat návštěvníky večerních bohoslužeb, na nichž se tísnilo přes 1000 lidí. „Toto je pro náš národ kritická chvíle,“ říká pastor Henry Ramaya z Grace Community Center. „Právě nyní přijaly tři malajské státy zákony, které muslimům zakazují obrátit se na křesťanství. Pokud se obrátí, přijdou o hlavu. Nezachytíme-li tento oheň probuzení, mohl by se v naší zemi proces šíření křesťanství zastavit.“
 
 Církve v domovech zvyšují vliv křesťanství v Indii
   (Religion Today) – Tamil Nadu z Assemblies of God v jižní Indii si vytkl za cíl založit 25 000 domácích církví. „Najít podobu, která církvi umožní, aby v dvojsečné situaci pronásledování a probuzení zároveň, která se tolik podobá novozákonnímu a apoštolskému modelu, získávala další členy z řad místních obyvatel, je náročný úkol“ říká superintendent P. S. Rajamoni. „Pro Indii musíme k oslovení těch, kdo dosud osloveni nebyli, vyvinout vlastní způsob, který by odpovídal naší situaci. Církve, které se scházejí v domovech, tuto podmínku splňují.“ Pastor D. Mohan z New Life Assemblies of God v Madrasu tvrdí, že když se důraz přesunul na domácí církve, návštěvnost nedělních bohoslužeb vzrostla „ve velmi krátké době“ z 1000 na 17 000. Jedno z největších hnutí zakládání sborů v severní Indii působí v Paňdžábu. Díky misijnímu úsilí bylo v posledních letech založeno 5900 sborů, z nichž se 5208 setkává v domovech.
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio na krátkých vlnách každý týden křesťanské pořady do východní Indie ze Seychellských ostrovů ve třech jazycích: bhojpuri, kterým mluví 41 miliónů lidí, chattisgarhi, kterým mluví 8,2 miliónů lidí, a mundari, kterým mluví jeden milión lidí.
 
 Sibiřští křesťané šíří evangelium i v mrazu a bídě
   (Mission Network News) – Třeskutým mrazům ruské zimy se nepodařilo ochladit srdce věřících. Právě naopak: R. K. Ulrich z The Bridge International hlásí ze Sibiře povzbudivé výsledky. „Pán zde opravdu jedná, ačkoli lidem chybí zdroje,“ říká Ulrich. „Je tu několik církví, ale potřebují pomoc. A naší službě jde právě o to a o nic jiného. Jsme tu pro to, abychom místním obyvatelům poskytli vybavení, zařízení a zdroje, a tak jim pomohli získat vizi a vzít na sebe břemeno za svou vlastní zemi a za vlastní národ.“ Navzdory své bídě věřící aktivně hlásají evangelium mezi ostatními.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz